ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2010
NOV-2010
5 AD. + 1 COPII

PARTY

Mungo Jerry-In the summer time

"E ziua lu ala micu', face 3 ani! " ce motiv mai bun sa ne facem manga! ? ! ? Dar sa simta si asta micu' ca-i ziua lui asa ca hai la Grdina Zoologica!!! La noi la Parcul Constantin Stere din Ploiesti putem merge oricand asa ca hai la Zoo Baneasa. O zi exagerat de frumoasa pentru luna noiembrie ne-a facut pe toti 5 (Frati-miu, cumnata-mea, gagica, varu' si subsemnatul) alaturi de aniversatul Alex sa luam drumul Bucurestilor.

Alex ca orice copil de 3 ani NU a inteles exact de ce a trebuit sa mergem pana la Bucuresti sa vedem animale asa ca oboseala se instalase pe copil pana am ajuns acolo. 13 lei intrarea pentru adulti si 6,5 lei copii asaca am intrat!

"La sacul laudat sa NU te duci cu sacul! " asa spune un proverb si asa zic si eu despre Gradina Zoologica Baneasa!!!

Animalele pe care le stiam odata: elefantul, camila, hipopotamiul, rinocerul, girafa NU mai sunt prezente la Zoo Baneasa, spatiul gradinii zoologice a fost redus considerabil fata de anii trecuti (proiecte imobiliare se dezvolta in jurul Gradinii Zoologice) !!!

Parca si leul se pregatea sa "se pensioneze" de la Zoo Baneasa statea cu toate cele... 5 picioare in sus si NU misca deloc, o scurta perioana FOARTE multi vizitatori am crezut ca-i impaiat, dar intr-un tarziu s-a intors pe burta si dadea din coada. In ciuda faptului ca pe panoul de la intrare erau trecuti: lupul alb si rasul la fata locului custile erau parasite de mult. NU stiu ce fel de geamuri au pus la terrarium dar NU mi-au iesit pozele! Blitul aparatului foto se vede in toate fotografiile de acolo.

Mi-a placut mult camera cu animale nocturne, poate si datorita faptului ca NU am vazut decat o tarantula si-n rest NIMIC!!! Aha si-mi cer scuze, pe aceasta cale, doamnei pe care am pipait-o crezand ca-i "mandra" mea! La plecare NU am putut rezista tentatiei gratarelor care sfaraiau imbietor la poarta gradinii zoologice, iar preturile 2 lei micul, 2 lei prajiturica (tip magura) 4 lei PEPSI 0,5 L si 5 lei berea mi s-au parut mai mult decat "sociale" mai ales ca vorba aia erai la Bucuresti!!!

Una peste alta PROMIT ca daca prind un weekend insorit in decembrie voi merge la Gradina Zoologica de la Parcul Constantin Stere si-am sa fac un review pentru a putea face comparatie si dumneavoastra ce si cum! Mai ales ca la postul local de televiziune au spus ca au adus animale noi... asa ca sunt sanse mari de-un nou review!!!

Trimis de RobertCodescu in 25.11.10 22:56:05

VIZUALIZĂRI: 1663 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea la Zoo Baneasa Bucuresti foarte colorata !!!

[25.11.10 23:23:29]

elefantul nostru a murit de bătrâneţe de ani buni... a scris şi la radio! (click aici).

Blitul aparatului foto se vede in toate fotografiile de acolo.

probabil au şi o folie antiefracţie, dar bliţul apare oricum în orice poză făcută direct (perpendicular) pe un geam! pentru a evita reflexiile date de bliţ, ori faci poze fără (cu trepied şi sensibilitatea maximă a senzorului), ori faci poza la un unghi de circa 45 de grade şi obligatoriu foloseşti un filtru polarizator.

[25.11.10 23:33:09]

@Dragos pentru sfaturile tale: "pentru a evita reflexiile date de bliţ, ori faci poze fără (cu trepied şi sensibilitatea maximă a senzorului), ori faci poza la un unghi de circa 45 de grade şi obligatoriu foloseşti un filtru polarizator. " NU m-am putu abtine sa nu-ti evaluez ecoul, dar de unde filtru polarizator, trepied, senzor sau alte nebunii! ? ! ? E un biet Olympus FE210 nu stie saracu' de el ce-i alea!!!

[26.11.10 00:03:19]

de unde filtru polarizator, trepied, senzor sau alte nebunii! ?

de la magazinele de specialitate. şi... senzor are orice aparat foto digital, al'fel n-are cum face poza!

un filtru polarizator poţi improviza din lentila unor ochelari de soare "polaroid" perfect lustruită pusă în faţa obiectivului! trepied nu trebuie să fie nu'ş ce sculă profi, e suficient unul micuţ de 10 lei! doar să ţină aparatul fix mai mult de 1-2 zecimi de secundă.

sau ia-ţi un DSLR...

(caută pe F64.ro! mulţam de vot.)

[26.11.10 00:08:21]

@Dragos ma uimesti!!! Poate ar trebui sa-ti faci un AFA pentru sfaturi foto!!! Sau poate ai deja! ? ! ? In orice caz inca 150 PMA pentru sfaturile tale de la ecoul precedent!!!

[26.11.10 00:10:51]

este deja pe forum un topic despre aparatele foto. poate citeşti/scrii şi acolo.

santana*
[26.11.10 07:57:18]

Era un scandal prin presa anilor 2006 legat de constructia unui Zoo la coada dinspre Giulesti-Sarbi a Lacului Morii. Am crezut ca s-a si construit deja, citind despre Zoo la "imprejurimile Bucurestiului". Dupa stiinta mea, Zoo chiar este in Bucuresti si nu prin imprejurimi

Adresa: Aleea Vadul Moldovei, nr. 4, sector 1, Bucuresti, Romania

magdalena
[26.11.10 08:02:53]

Chiar asa... , Gradina Zoologica este in Bucuresti, atata vreme cat Baneasa este inca un cartier al capitalei!

[26.11.10 08:15:39]

@santana am retinut aspectul insa eu l-am luat ca "etalon" pe colegul @recul care aici a scris un review despre aceiasi Gradinia Zoologica tot la "Imprejurimile Bucurestiului" prin urmare poate daca vreun webmaster considera acest lucru o eroare ppoate muta acest review la "O zi in Bucuresti" in rest sa auzim de bine!!!

valimi
[26.11.10 11:36:08]

Review marca RobertCodescu, autentic. Se vede ca toamna este sezonul numai bun pentru vizitat parcuri zoo.

Felicitari si puncte.

celeste
[26.11.10 12:49:36]

Ai grija cu pipaiala Robert... felicitari pentru review si La multi ani pentru cel mic...

[26.11.10 19:51:18]

@valimi @celeste va MULTUMESC amandoura pentru opiniile si punctele voastre!!!

[26.11.10 22:52:40]

ei bine am incurcat putin anotimpurile cu melodia postata nu prea mai este vara, dar si Robert a incurcat "pomul laudat" cu "sacul" asa ca suntem chit !

Sa-ti traiasca voinicul Robert!

[26.11.10 23:08:33]

@webmaster13 care-i ala de a zis ca ai incurcat melodia! ? ! ?? ! Pai era vara in noiembrie cand am fost la ZOO!!!

[30.11.10 09:28:44]

WOW ce bine ma cunosti tu @valimi!!! Dubios de bine

[30.11.10 09:35:12]

@santana pana la Zoo cel nou se pare ca vom mai avea de asteptat ceva timp!!! Asa ca se va vizita in continuare Zoo Baneasa!!! Chiar daca vor fi multe reviewuri contra aici pe AFA!

piti
[29.12.10 23:29:13]

Azi am lucrat la birou pana la ora asta tarzie si imi zic:

- Hai sa intru pe AFA sa ma deconectez un pic.

Nu puteam nimeri mai bine decat pe impresiile acestea. M-am distrat copios. Numai si pentru atat meriti puncte. Omule esti unic, recunosc ca ai un stil aparte.

[29.12.10 23:36:59]

LA MULTI ANI si tie @piti!!! Un 2011 fericit!!!

celeste, chelie_d, magdalena, piti, santana*, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin împrejurimile Bucureştiului: