ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2010
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUL-2010

Insula Sifnos

Pentru luna Iulie am planificat o iesire 'intre fete' pe una din insulele Ciclade, aleasa pe principiul 'cea mai putin cunoscuta/aglomerata'. Asa am ajuns in Sifnos, dupa un zbor Bucuresti - Atena si o calatorie de ~3h cu un ferry apartinand Aegean Speedlines (exista si o optiune mai ieftina cu alte ferryboaturi, dar drumul dureaza 5h). Cazarea a fost rezervata in Artemonas, un sat micut si foarte pitoresc (apreciat foarte mult de francezi dupa cum am aflat ulterior), intr-o vila 'de familie'.

Pentru cele 4 zile de vacanta am inchiriat o masina (~40Eur/masina/zi), cu care am apucat sa exploram insula aproape in intregime.

In prima zi am incercat plajele Apokofto (dimineata) si Chryssopiggi (dupa masa). La Apokofto exista o terasa destul de laudata de straini si chiar pe meritate. Ne-a facut o impresie minunata, asa ca am inceput vacanta cu dreptul. A doua parte a zilei am petrecut-o pe plaja Chryssopiggi, o plaja cu nisip vin si intrare lina in apa, dar cu un dezavantaj major: pozitionata astfel incat briza facea adevarate vartejuri, motiv pt care am petrecut mai mult timp in apa sau alergand dupa umbrela :)

A doua zi a fost dedicata plajei Fassolou (dimineata), portului Faros (dupa amiaza) si unei plimbari in vestitul Kastro. Plaja Fassolou este foarte retrasa si linistita, cu nisip si intrare lina in apa. De Faros am fost extrem de incantate. Sunt doua plaje, una langa port, a doua dupa case. Am ales-o pe cea de-a doua, pt ca ne-a parut mai libera. De asemenea plaja cu nisip si intrare lina in apa.

In Kastro am mers pe recomandare la un restaurant ('Estiatorio to Astro') unde am mancat fantastic de bine calamari proaspeti pane, caracatita la gratar si cei mai buni Gemista (ardei umpluti), o reteta speciala cu orez, stafide, menta, sofran si alte mirodenii pe care chelnerul n-a vrut sa ni le dezvaluie :) Desi suna pompos, preturile au fost chiar mici relativ la preturile medii din Grecia (imi amintesc 4.5 EUR portia de Gemista, din care se satura o persoana, 9.5 EUR portia de calamari pane si 13 EUR portia de caracatita grill). Am ramas pana tarziu in Kastro, plimbandu-ne pe alei exact cum sunt cele din vederile cu Grecia.

Pentru a treia zi am revenit in Faros, preferand sa mergem la sigur. Seara am vizitat si Apollonia, 'capitala' insulei. Aici sunt foarte raspandite terasele pe acoperisurile caselor. Ne-a placut ideea si am ramas sa bem o carafa dionisiaca pe unul din acoperisuri :)

Ultima zi am petrecut-o in Kamares, portul principal al insulei, unde am gasit o plaja superba si apa extrem de calda (in restul insulei apa era cel putin racoroasa, in pofida perioadei). Aici ne-a placut cel mai mult, desi era sensibil mai aglomerat decat in celelalte locuri. Am mancat din nou foarte bine la una din tavernele de pe plaja si am ramas foarte incantate de un anumit loc, si anume un magazin de carti si articole hand-made (To Bibliopodio), unde se puteau face schimburi de carti. Aici am gasit carti vechi in engleza si franceza (editii din anii 60-70) la 3-4EUR. Am plecat cu sacul plin :)

In concluzie, merita sa mai iesim din clasicele oferte de pe meleagurile patriei si sa alegem si destinatii mai putin mediatizate.

Trimis de crissu in 24.11.10 18:03:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena, Skiathos, Nei Pori, Platamonas, Salonic

VIZUALIZĂRI: 7942 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crissu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Artemonas
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 12000 PMA (din 20 voturi)

sandu.53 [24.11.10 18:35:50] »

un review foarte frumos despre Grecia, una din destinatiile mele preferate pentru vacante! astept si fotografiile, sunt convins ca sunt minunate dar pana atunci felicitari!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [24.11.10 20:03:57] »

se spune ca in vremurile antice aceasta insula era renumita pentru minele sale de aur si in fiecare an locuitorii trimiteau drept ofranda la templul lui Apollo din Delfi cate un ou din aur solid, asta pana intr-un an cand au trisat trimitand o piatra aurita, atragand astfel asupra lor mania acestui zeu care a facut sa fie inundate acele mine de aur astfel insula a fost ruinata si cunoscuta de atunci cu numele de Sifnos=pustiu. Cert este ca acum este celebra pentru ceramica sa!

Felicitari pentru alegerea unei astfel de destinatii !

webmaster13 [24.11.10 20:07:18] »

ilincutei c* [24.11.10 20:12:56] »

frumos descris, pentru mine, grecia este o tara "jos palaria" deci, pentru tine un vot cu felicitari!

danoradea [24.11.10 20:34:48] »

Frumoasa insula, de altfel o alta destinatie pe care trebuie sa o bifeze amatorii de sejururi in grecia, pe mine unul mai convins, felicitari

bessondm [24.11.10 21:09:18] »

Frumoasa povestea sejurului pe insula, felicitari!

Incredibile poze! Cea cu magazinul de ceramica e de nota 10 plus...

crissu [25.11.10 10:41:03] »

Va multumesc tuturor pentru aprecieri! Ma simt usor coplesita: ")

@Cristian H, multam ca ai completat cu legenda insulei, mie mi-a scapat: ">

@Webmaster, multam pt ilustrarea muzicala, nu stiam melodia si-mi place mult!

@bessondm, daca vrei sa vezi mai multe poze trimite-mi un private si-ti dau un link, aici am pus doar un 2% din ele, care mi s-au parut ft relevante pentru insula, dar mai am o gramada

Promit sa revin cat mai des posibil!

O zi faina tuturor

biancuta [25.11.10 11:00:16] »

Frumoasa iesire "intre fete"! Frumos descris, fapt pentru care ai aprecierea mea!

catalinalupu [25.11.10 12:33:01] »

Frumoasa iesire!

celeste [25.11.10 14:54:28] »

Foarte frumoasa iesirea voastra si foarte inspirate ca ati ales acest loc care mi se pare f. frumos... iar pozele sunt incredibile.

dorgo [25.11.10 15:19:59] »

@ crissu... felicitari!... stii ce-am constatat eu la greci, ca au teritorializat marea Egee si Ionica, fiecare insula are un fel de autonomie, fiecare cu bucatica ei si nu se amesteca in bucatica celuilalt, greu te mai transporta ei in alta zona, nu poti face ce ferry decat cel mult 2-3 insule, nici vorba de un tur al tuturor insulelor, e drept ca sunt si multe, dar mai exista si "insulo-mani" sau "greco-fani"... cel mai des se pleaca in cele ce au aeroporturi... Creta, Santorini, Corfu, Rhodos, Kios, Mikonos, Limnos, Skiatos, Potos, sau in Thassos si Zachyntos pentru ca sunt aproape de tarm. In rest, daca vrei s-ajungi intr-o astfel de insula precum e cea in care-ai fost tu... ajungi sau pe cont propriu sau dupa o indelungata calatoie pe mare. Ar fi bine ca grecii sa introduca un vas de croaziera care sa cuprinda cele mai vestite si frumoase insule ale lor... ar fi o croaziera de vis! dar cred ca n-o vor face niciodata... ei incearca sa te retina in insula lor maximum posibil...

crissu [25.11.10 16:15:34] »

Poate mizeaza pe faptul ca oricum te intorci... cu cat bati mai putin intr-un an, cu atat mai multi ani petreci in vacante la ei: p Eu sunt oarecum de acord... iti ia totusi ceva timp sa 'intri in atmosfera' in fiecare loc din Grecia... sunt foarte diferite ca atmosfera. Si-atunci o croaziera prin porturile mari nu ajuta prea mult... in Sifnos de exemplu cele mai placute locuri erau fix pe partea opusa a insulei fata de portul in care ar putea ancora vase mari...

In orice caz, cu putin efort, timp si rabdare sa scormonesti pe internet, poti sa-ti planifici o excursie cam in orice insula (si in orice locatie in general), ba chiar si circuite prin ele. Cel mai scurt avion pana in Atena/Salonic si apoi ferry. Ferry-ul cu care am mers noi de exemplu avea tur Serifos - Sifnos - Mylos - Folegandros. 4 dintr-o lovitura

Ideea e ca sunt multe multe insule care nu-s asa mediatizate la noi si care totusi merita din plin o vizita. La anu' mai incerc Paxos, Lefkada, Kefalonia si Nisos (ca tot ziceam de circuit, plus ca n-am fost pana acum in Ionice si sunt chitita pe ele). Dar revin cu review-uri la momentul potrivit

motaneata [27.11.10 19:36:05] »

@crissu,

Intentionezi sa mergi in Insula Nisos? M-ai facut curios, unde se afla?

danoradea [27.11.10 21:13:20] »

Buna intrebare??? E clar ca nu e vorba de nici una din cele 7 insule ionice mari/principale care alcatuiesc arhipeleagul respectiv, si nici despre cele mai mici (nu am gasit nimic asemanator in denumirea lor).

Probabil este vorba de Nisyros in Dodecanese sau...

Oricum astept cu interes si eu sa vad despre ce insula e vorba.

bessondm [27.11.10 21:55:09] »

Nisos Kriti? Nisos Kerkyra? etc. etc. Ce spuneti, e bine? Daca nu ma inseala memoria, cuvantul inseamna insula in greaca, scris cu caractere latine. Poate omul a "mancat" un cuvant la editare, nu dati cu pietre... sunt sigur ca va va lamuri dilema. Lasand la o parte ultima fraza a ultimului ecou postat de autoare... de review-ul in sine ce parere ai, motaneata?!..

danoradea [27.11.10 23:45:44] »

Nu da nimeni cu pietre, suntem doar nelamuriti de localizarea Nisos Nisos (in traducere libera insula Nisos) ! ?

motaneata [28.11.10 00:55:07] »

@danoradea, @bessondm,

pe faza, ca intotdeauna! Felicitari!

Insa mi-ati stricat placerea de a descoperi o noua insula in Marea Ionica!

Din pacate @crissu nu a facut o greseala, ci o gafa monumentala: insula cu numele "INSULA" (adica "NISOS") nu exista, toate insulele din Grecia sunt Nisos! (ΝΗΣΟΣ=insula).

@crissu,

imi pare sincer rau pentru ca a trebuit sa sanctionez gafa ta cu insula "Nisos"!!! Dar stii cum e, greselile se iarta, gafele nu!

Banuiesc de unde ti se trage: intentionand sa mergi anul viitor in Insulele Ionice, ai luat harta clasica a Greciei si ai pus degetul pe o insula gatuita la mijloc: sus scria Nisos si nu ai mai vazut ca sub gatuire scria Ithaka! De fapt era vorba de Nisos Ithaka (Insula Ithaka) ! Asa este?

Pana la urma fie ce-o fi: gafa, greseala, nu este un capat de tara! Dar excursiile nu se fac asa, la plesneala! Chiar cred ca te-ai grabit, altfel nu inteleg cum ai pus Paxos in circuit cu Kefalonia, cand Paxos este langa Corfu!

Referitor la review-ul despre Insula (Nisos) Sifnos: chiar mi-a placut, eu sunt indragostit de Ciclade (am si scris despre minunata vacanta de asta vara click aici si ma bucur sincer cand si altcineva poate sa spuna AmFostAcolo!

crissu [28.11.10 11:19:21] »

Scuze ca v-am derutat: "> Era vorba intr-adevar de Nisos Ithaka. Nu se pot edita ecourile si oricum, abia acum am observat c-am mancat denumirea si 'explozia' de ecouri

@motanteata, sper ca te-am lamurit, imi pare rau ca te-am facut sa ma etichetezi: p

@danoradea, scuze ca te-am facut sa iei la puricat toate insulele micute: ">

@motaneata, de grabit nu m-am grabit cu alegerea locurilor... si nici n-as zice ca e vorba de un plan de excursie la plesneala Am o prietena stabilita in Atena si implicit oriunde decid sa merg in Grecia, e pe recomandari de-ale 'localnicilor', nu la cum imi pica degetul pe harta. Desi, sa stii, sustin cu tarie in excursii 'off the beaten path' in locuri vazute in treacat pe harta (a se citi google earh/maps: p) !

Am inclus si Paxos in 'circuit' pt ca vreau pur si simplu sa ajung acolo, chiar daca nu e asa apropiata de restul. Nu vreau sa-l grupez cu o viitoare vacanta in Corfu din motive subiective (pastrez Corfu pentru o eventuala vacanta de 'leneveala').

In orice caz, nu e nimic batut in cuie inca. Abia sunt la stadiul de stabilit detaliile pentru iesirile din iarna si primavara... Pana la vara mai e mult, asa ca nu zicem hop pana n-am sarit gardul. Eu v-am spus doar ideea mea de vacanta, daca aveti alte sugestii le astept cu drag si cu mintea deschisa

Nu in ultimul rand, @motaneata, imi pare rau ca ti-am stricat o bucurie... iti sugerez sa completezi review-ul meu cu Serifos, Mylos si Folegandros

Imi cer scuze inca o data! O sa incerc sa fiu mai putin repezita pe viitor...

bessondm, biancuta, catalinalupu, celeste, crissu, danoradea, dorgo, ilincutei c*, motaneata, sandu.53