ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
JUN-2009

O manastire care astepta mila autoritatilor

Fiind pe meleaguri ieșene căutînd linștea sufletească și o povață de la un slujitor în sutană am fost îndrumat spre Mănăstirea Bîrnova județul Iași.

Mănăstirea este de călugări și își are zidurile în marginea comunei cu același nume, la circa 10 km de Iași lîngă o magnifică pădure.

Ea a fost ctitorită pe atunci “Domnul Moldovei Miron Movilă” dar nu a avut ocazia să se bucure de ea pentru că finalizarea lăcașului a fost pe timpul domniei lui Eustrație Dabija.

De afară mănăstirea pare cît de cît solidă, zidurile încă mai rezistă ceva vreme, pare o fortăreață care a rezistat tuturor vrajmașilor numai că timpul, vîntul (nu Sorin), ploile îi spală mereu zidurile săpînd mereu răni adînci în trupul mănăstiri.

În zidurile mănăstiri sunt făcute metereze și locașuri de tragere cu arma sau arcul fiind utile în caz de asediu.

Turnul clopotniței pare viguros, dar pășind în interiorul mănăstiri am rămas profund dezamăgit de stare de degradare în care se află curtea mănăstiri, împreună cu dependințele și chiliile care stau să cadă peste călugări.

Biserica și ea parcă stă să se prăvale peste mormîntul unuia dintre ctitori acestui lăcaș de cult.

În biserică se află mormîntul lui Eustrație Dabija și a ficei acestuia Maria.

Cu toate că mănăstirea este inclusă pe lista monumenteleor istorice din județul Iași cel putin pînă anul trecut nu se observa nici o mișcare din partea autorităților.

În interiorul curți mănăstiri se mai află și Palatul Domnesc al doamnei Dafina soția domnitorului Eustrație Dabija care și el suferă de aceeași boală „degradarea”.

Cu greu am găsit un călugăr să întreb de ieromonahului Calistrat Chifan, părintele de care aveam atunci nevoie.

Cînd am găsit în sfirșit un călugăr acesta ne-a dat vestea tristă că parintele a fost mutat (disciplinar) la altă mănăstire tot din zona Iașului.

Am plecat dezamăgiți de faptul că nu am găsit duhovnicul căutat dar și de imaginea dezolantă pe care mi-a oferit-o mănăstirea.

Dar vorba cu tîlc unui enoriaș “La urma urmei la biserică nu te duci ca iscoadă pt a vedea câte cărămizi cad de pe ea sau câte pensule de vopsea s-au dat, te duci în căutarea cuvântului lui Dumnezeu! ”, și adevăr a grăit.

”A avea credinţă înseamnă a crede în ceea ce nu vezi, iar răsplata pentru această credinţă va fi să vezi ceea ce crezi. ”

de Sfântul Augustin

Trimis de dannek in 23.11.10 20:14:39

VIZUALIZĂRI: 2101 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Clopotnita manastiri Bârnova

ascent
[23.11.10 21:13:06]

Foarte trist ceea ce ai scris, totusi pana la urma l-ai gasit pe acel parinte? Astept sa vad si poze!

Pana sa scriu ecoul, au si fost validate pozele! Felicitari webmasterului de serviciu!

anadragusin
[24.11.10 08:20:25]

Pacat si trist. In poze ai surprins toata tristetea unui asemenea loc sfant. Nu este singura manastire aflata in asemenea stare si daca nu se vor lua in timp util masuri de catre autoritati sau particulari, in scurt timp nu vom mai avea ce vedea sau mai rau, nu vom mai avea unde ne ruga. Felicitari pt. ca ai scos in evidenta toate acestea!

catalinalupu
[24.11.10 09:05:42]

Din pacate, spun din pacate pentru ca la noi, e tara hartiilor si aprobarilor... ansamblul manastiresc Bârnova a fost inclus pe Lista monumentelor istorice... aici e o poveste lunga... intra intr-o alta jurisdictie... aici pana si o pensula data aiurea, penalizeaza autoritatile, dar in schimb nu se poate face nimic, sau daca se va face vreodata ceva, va fi prea tarziu... raspunsul e acelasi... nu sunt fonduri, iar documentatia de reabilitare e foarte stufoasa si sinuoasa...

sandu.53
[24.11.10 12:00:11]

intr-adevar trist dar adevarat... se gasesc bani de cheltuit pe toate prostiile de catre autoritati dar pentru ce trebuie nu! o gramada de monumente sunt in paragina, am vazut si eu destule! revoltator dar macar ai tras un semnal de alarma!

creivean
[24.11.10 21:40:47]

Păcat...

biancuta
[25.11.10 11:03:09]

Din pacate, la noi in tara sunt multe biserici si manastiri care au fost uitate! Frumos descris, cu mult suflet!

dorgo
[13.12.10 08:10:25]

Ma gandeam si eu asa... ca daca webii ar scoate de pe acest site textele si fotografiile existente despre manastiri, ar iesi o monografie sau macar un ghid tiristic al tuturor manastirilor din tara!

Si n-ar strica deloc unul, multi straini solicita asa ceva si nu prea gasesc...

anadragusin, ascent, biancuta, catalinalupu, dorgo, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Bârnova [Bârnova]: