ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2009
DE raul
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 08.01.08
JAN-2009

Elegant, un oras pe care l-as revedea oricand cu placere

Wolfgang Amadeus Mozart - "Allegro molto-1"

Am fost de Revelion 2009 in Austria la ski si datorita faptului ca Schladming, statiunea montana unde am fost cazati se afla la aproximativ 80 de km de Salzburg, am hotarat ca ar fi pacat sa nu facem o vizita acestui frumos oras din apropierea granitei cu Germania.

Asa ca pe 2 ianuarie, chiar cu o zi inainte de a pleca inapoi spre tara, ne-am urcat in masina de dimineata (am renuntat la o zi de ski, dar eu zic ca merita) si am plecat spre Salzburg, eu cu nevasta-mea si inca un cuplu.

Desi la Schladming, punctul de start al excursiei noastre, era soare, frumos cand ne-am apropiat la vreo 30 km de Salzburg vremea a devenit foarte inchisa, pe jos era mazga, burnita si cam frig. Nici vorba de soare.

Premisele meteorologice nu erau deci prea bune, si am inceput sa ne gandim ce bine ne-ar fi stat noua la un afterski, stand la soare la un pahar de vin fiert in Schladming, decat sa ne plimbam pe burnita prin Salzburg.

Totusi, dupa ce am iesit de pe autostrada si am ajuns la periferia orasului, burnita a incetat si desi frigul si norii au ramas, conditiile au devenit mai acceptabile.

De altfel, ca o paranteza, din ce am aflat ulterior, in Salzburg sansele sa prinzi precipitatii si vreme nu prea insorita sunt foarte mari. Un prieten chiar mi-a spus ca statistic s-ar fi dovedit ca acolo 1 zi din trei pe an ploua sau ninge, dar nu pot sa bag mana in foc pentru asta, cred ca omul cam exagereaza. Ca sa fiti siguri, consultati statisticile de vreme de pe site, sa vedeti daca are sau nu dreptate... :).

In fine, am ajuns in centru usor cu ajutorul GPS-ului si am parcat intr-o parcare subterana din jurul centrului, ne-a costat cam 7-8 euro vreo 3 ore cat am tinut masina acolo. N-am putut sta mai mult, fiindca la un moment dat cam intrase frigul in noi.

Despre centrul Salzburgului, numai de bine. De altfel, pozele atasate vorbesc de la sine. Din orice punct al centrului se vede foarte bine cetatea medievala care strajuieste orasul, cu zidurile ei albe, cocotata pe stanci. De altfel, Salzburgul e un oras montan in toata regula, situat la altitudine destul de inalta si inconjurat de munti, iar stradutele inguste, cladirile si atmosfera in general mi-au adus aminte de Sibiu si de Brasov. Imi pare rau ca nu am ajuns sa urcam pana sus la cetate, probabil privelistea era senzationala, dar ar fi trebuit sa o facem pe jos, alta varianta n-am vazut, iar noi cam eram cu genunchii praf dupa 5 zile de schiat intensiv. Poate data viitoare...

In Salzburg, am vizitat Domul, am trecut pe langa muzeul dedicat lui Mozart, ne-am pozat sub globul auriu care imita Pamantul si am admirat calestile trase de cai care strabateau pe zapada centrul orasului. Am intrat si pe strada cu magazine, una lunga de tot, unde gaseai de la fast-fooduri pana la magazine de firma, totul foarte frumos si elegant aranjat.

In magazine, plin de compatrioti, pe care pe la alte obiective din oras nu i-am vazut... In fine, noi nu pentru shopping am mers, dar am intrat un pic prin magazine, asa, de gust... Preturile insa cam mari, desi am vazut haine faine, mai ales genul mai elegant, ceea ce prin Parndorf sau SCS nu prea vezi.

Inca doua lucruri interesante: in Salzburg, la rang de delicatese apetisant prezentate (si foarte scumpe) erau exact bucatele care se prepara prin Ardeal si prin Banat, gen sunca, slana, carnati afumati, etc, asa ca m-am simtit ca acasa in speiss din punctul asta de vedere. Nu degeaba am fost sub austro-ungari atata timp, traditiile s-au pastrat...

Al doilea lucru ce mi se pare demn de mentionat ar fi ca cei din Salzburg, chiar si pe vremea friguroasa de atunci, foloseau des bicicletele pentru a se deplasa. Am vazut oameni elegant imbracati, cu o pelerina de ploaie peste si pe bicicleta. Aceste biciclete sunt puse la dispozitie de municipalitate, din cate mi-am dat seama. O iei dintr-un loc, te deplasezi cu ea pana unde ai nevoie, o lasi acolo si vine un alt concetatean si o preia, tot asa... Foarte faina chestie, plus ca reduce simtitor probabil poluarea si traficul...

Cam atat despre Salzburg, un oras frumos, care mi-a placut in ciuda vremii urate pe care am prins-o acolo. Cred ca vara e super, sper sa ajung din nou pe aici...

Trimis de raul in 26.01.09 10:14:38

VIZUALIZĂRI: 3071 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x Cladire din Salzburg

Cristian_h*
[25.11.09 19:45:35]

ce altceva merge aici decat :

ileanaxperta*
[25.11.09 21:02:33]

Asa este, Salzburg-ul este un oras elegant si rafinat. Eu l-am vizitat de 2 ori, o data vara f. putin, doar o ora jumate si apoi iarna trecuta cand am reusit sa ajungem si sus la cetate. Panorama de acolo este superba, ce mai. Se vede tot orasul cu cladirile specifice arhitecturii baroce. Este minunat, pur si simplu...Tot aici are loc anual si Festivalul Mozart infiintat in cinstea marelui geniu muzical, inca din sec. al XIX. Si cred ca toata lumea stie ca tot aici s-a filmat si celebrul film "Sunetul muzicii". In magazinele din Salzburg se gasesc buchetele aromate cu scortisoara si cuisoare, care reprezinta un cadou traditional, dar cel mai gustos suvenir pe care-l poti lua de aici este gustoasa pralina din ciocolata, care pastreaza reteta originala a cofetarului sef inca de la sfarsitul sec. al XIX-lea. Totul se desfasoara in sunete calde, dulci, in peisajul frumos si de neuitat al Salzburg-ului...

[25.11.09 21:13:36]

alinviola, sa nu fie cu banat, ne-am permis sa atasam o coloana sonora la al tau review.

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[25.11.09 21:32:42]

Am fost in perioada 27.12-3.01 in Salzburg pt. o vacanta. Am stat la o [....] continuarea impresiilor de vacanta o gasiti aici

[25.11.09 21:43:31]

BOGDAN DSN, impresiilor tale le-ar fi stat foarte bine intr-un review separat, fara sa se piarda printre alte ecouri: un click mai jos pe "ADAUGA IMPRESII NOI" si apoi cu copy si paste le transferi la loc de cinste.

Multumesc!

cristi_an3000
[25.11.09 22:28:30]

@bogdan_dsn, daca mai vad 1-2 ecouri din categoria asta ii zic sotiei "vezi ca intrerupem totul pentru cateva zile, maine dimineata plecam spre Austria".

si noi suntem ahtiati dupa tot ce inseamna Salzburg,

Salzkammergut si restul zonei. abia astept sa revin pe acolo, sper sa se intample chiar in aceasta iarna.

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[26.11.09 10:44:13]

webmaster - am facut ''miscarea'' impresiilor cu titlul ''revelion Salzburg''....sper sa am putin timp sa pun si ceva poze.

Multumesc.

[26.11.09 11:39:28]

BOGDAN, am vazut si am facut trimitere din ecoul tau de mai sus catre noul review.

Multumesc!

BOGDAN DSN, Cristian_h*, ileanaxperta*