ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2010
ÎNSCRIS: 29.04.10
NOV-2010

la PMM* = 6375 THB

Land of Smile

Va impartasesc vacanta petrecuta in Thai pentru ca a fost exceptionala (si recunosc ca anumite sfaturi citite anterior m-au ajutat foarte mult, si acum ma gandesc sa fac acelasi lucru).

Am stat in Thailanda 13 nopti de pe 30.10-12.11.2010.

Am avut 4 nopti in Bangkok pentru inceput. Trebuie sa recunosc ca orasul cu toate picanteriile lui, este de-a dreptul impresionant, mai ca imi venea sa plang cand am plecat (desi plecam in Phuket: D)... este cu totul altfel decat ce vezi in Europa...

De vizitat, am fost la temple (pe care le poti face in cateva ore, doar sa ai grija ca e deschis doar pana la 3 sau maxim 4.30), am fost la zoo, nu e cine stie ce, dar avem un obicei sa mergem in toate orasele la gradinile zoologice; ca optiune puteti merge in safari unde puteti vedea show-uri cu animale, doar ca este foarte departe si se pare ca trebuie sa "inchiriezi" un taxi care sa stea dupa tine sa te astepte cat stai tu acolo (noua ni s-a parut cam mare efortul si nu am fost).

Intr-o zi am fost cu barca la ferma de serpi; cu barca este destul de scump fata de restul (50 euro: D), dar pe noi ne-a plimbat vreo 2 ore cred, ne-a asteptat cat am stat noi la serpi, una peste alta eu zic ca merita.

La categoria shopping, am fost in Siam Paragon doar sa vizitam :)))... doar firme gen Hermes, D&G etc... in mallul de vis-a-vis mai gasesti cate ceva. Mai este un mall MBK, are 7 etaje si daca ai rabdare si timp gasesti chestii mai ieftine, oferte, sunt magazine care returneaza tva-ul...

La capitolul mancare, pot sa zic ca a fost cea mai buna mancare pe care am mancat-o in vreun concediu, fie ca era ea thai sau europeana, portiile mari, mancarea cu gust si accesibila ca pret.

Cam atat imi vine acum in cap de Bangkok... inca mai traiesc din amintiri :)

In Phuket am stat 9 nopti in Surin beach, nu este asa agitatie ca in Patong, nu sunt decat englezi, australieni si nemti (foarte putini rusi). Am fost o zi in Patong si sincer nu as fi rezistat sa locuiesc acolo: la fiecare pas "masaaaaage, tuk-tuk, taxi... etc" care te tot agaseaza, aglomeratie foarte mare, dar asta depinde de ce vrei pana la urma. Daca vrei o plaja linistita, unde sa stai la soare fara sa te "streseze" nimeni (decat baietii de la plaja care iti ridica sezlongul, ti-l lasa, iti aseaza prosopul etc.), Surin este locul ideal. Plaja este foarte curata, apa este ca in poze, noi am prins si valuri. Ca restaurante, nu erau foarte multe, dar noi am gasit unul pe plaja, unde mancarea era demetiala, si numai acolo am mancat (cu 150 ron mancai 2 feluri de om + bauturi).

La capitolul excursii, am fost in Phi Phi, care sincera sa fiu, nu as putea spune ca m-a dat pe spate... nu din cauza ca insula nu este superba, ci din cauza traficului care este acolo, plaja pe care o vezi in poze este plina de oameni care mai de care sa vada canapeaua unde fuma Leo marijuana; plus ca intr-o jumatate de zi cat dureaza excursia (din care 2 ore le faci pe drum cu speed boat - recomand pastile de rau de mare -), nu timp sa explorezi ce e frumos pe insula, deci daca aveti optiunea sa ve duceti 2 zile in excursie este mult mai bine.

In James Bond Island nu am mai fost, pentru ca am inteles ca este la fel ca si Phi Phi de "populata" si in plus sotul meu nu stiu daca mai rezista inca un drum cu speed boat-ul :)).

In "safari" recomand, dar daca nu aveti probleme cu inaltimile, caci sus pe elefant nu este asa comod :). Noi am mers 1/2 ora, dar puteai "sa te dai" cu elefantul si o ora.

Oricum recomand Thai oricui, oamenii se poarta cu tine super peste tot, indiferent ca este la hotel, restaurant, plaja, magazin, sau pe strada... chiar te simti in vacanta. Singura "neplacere" ca sa zic asa este drumul foooaaaarte lung, dar oricum dupa ce ajungi acolo uiti ca ai facut 15 ore cu avionul.

Nu stiu cat de coerenta am fost, si daca are cineva rabdare sa citeasca, dar un lucru e sigur, Thailanda este o super destinatie de vacanta, iar pozele pe care le vedem pe net nu sunt "photoshopate", chiar asa frumos este.

Daca pot ajuta pe cineva, cu mare drag.

Trimis de danadineata in 19.11.10 13:46:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA. A mai fost în/la: Bangkok, Phachara Hotel

VIZUALIZĂRI: 4374 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadineata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 6375.00 THB pe cameră

valimi [19.11.10 14:15:41] »

Ma bucur ca te-ai hotarat, in sfarsit, sa scrii si chiar foarte bine despre o locatie atat de frumoasa. Mi-as dori foarte mult sa-mi fie vreodata de folos impresiile tale cuprinzatoare si pline de amanunte.

Te felicit!

mituta* [19.11.10 14:52:00] »

Cred ca cele 15 ore au fost mult mai "lungi" la intoarcere decat la dus, nu?

danadineata [19.11.10 15:08:28] »

Ar fi fost bine daca ar fi fost doar 15, dar am avut si escale si cu totul la dus am facut 24 ore (am stat 8 ore in Amsterdam), iar la intors 30 (6 ore in Bangkok si 5 in Amsterdam)...

pepsi70ro [19.11.10 18:17:05] »

Felicitari pentru pasul de a posta primele impresii pe site, foarte frumoase si interesante. Mi-au placut mult pozele si din cauza asta imaginatia mi-a luat-o razna.

Am inteles ca in toamna s-a finalizat un acord de viza pentru turisti, in sensul ca poti obtine viza in aeroport, nu doar la ambasada cum era pana acum, este corect?

miha_t [20.11.10 08:44:45] »

Normal ca ne-ai facut pofta de Thailanda.

Asteptam comentarii la poze... ar fi utile

webmaster13 [20.11.10 21:36:35] »

danadineata [22.11.10 11:28:47] »

As pune niste comentarii, dar nu prea imi dau seama cum... daca deschid pozele nu am nicio fereastra de "comment"...

Am vazut ca in momentul incarcarii pozelor puteai sa scrii cate ceva despre ele, dar atunci eram mai grabita, si mergea si netul prost... si nu am stat sa comentez...

Daca imi dezleaga cineva misterul, cu mare drag comentez

webmaster11 [22.11.10 22:18:58] »

danadineata, lasa intr-un ecou numarul fotografiei si comentariul care doresti sa-i fie atasat si rezolvam noi.

danadineata [24.11.10 12:12:15] »

O sa fac un mic rezumat si sper sa nu va incurc foarte tare: -)

-Pozele 1-4 sunt in Bangkok la temple, trebuie mers, este cu totul alta lume acolo; mai e de vazut tot aici Budha de smarald, dar nu te lasa sa ii faci poze; poza 4 este la Budha culcat, cel mai mare, are vreo 40 de metri lungime.

- Pozele 5 si 7 sunt de la hotel in Phuket, era cumva pe un deal; ca sa ajungi la plaja trebuia sa cobori niste scari (pe care din nefericire seara trebuia sa le si urci), si nu putine la numar, dar pentru oameni mai sedentari, aveau o masina care te duceau si te intorceau de la plaja, daca voiai, te duceau si la camera de la receptie/mic dejun.

- Pozele 6,8 si 13-15 sunt cu plaja Surin, foarte linistita, apa curata, unde stateam noi era plaha hotelului. aveai si niste terase daca voiai sa bei sau sa mananci ceva, iar baietii aia de la plaje nu te lasau sa faci nimic din momentul in care ajungeai la plaja: ei iti asezau prosopul pe sezlong, iti ridicau/coborau sezlongul, uneori iti asezau si prosopul daca iti cadea... Pe plaja erau foarte multi crabi, dar mici si inofensivi (mai ales dimineata ii vedeai), si cativa caini, la fel de inofensivi, ba chiar prietenosi.

- Pozele 9-10 si 17 - Phi Phi - un peisaj superb, daca iti plac sporturile de apa, esti in paradis. Nu recomand excursiile luate de la hotel, desi e mult mai comod, sunt sigura ca la "agentiile" de pe plaja le gasesti mult mai ieftin...

- Pozele 11-12 - in safari - trebuie incercat, oricat de mare ar fi teama de inaltime, daca aveti dubii luati doar 1/2 ora.

- poza 16 - Patong - cam asa arata "peisajul" pe la ora 18.00 (adica la venirea serii); totul este pe fata, nu prea stii care dintre "ele" este EA sau EL; agitatia este maxima, acum depinde de fiecare cum prefera concediul; se zice ca Patong este Disneyland pentru adulti, si probabil ca asa si e, nu cred ca e ceva ce sa nu gasesti acolo .

Multumesc pentru ajutor.

Dana

cristivu [13.01.11 14:47:29] »

Buna. Si eu imi doresc foarte mult sa merg in Phuket. Am cautat hoteluri doar in Patong, ptr ca m-am gandit ca e mai mare si gasesc mai usor excursii de cumparat la fata locului. In fine. Eu as vrea sa merg in august 2011, insa temerea grupului meu este sa nu prindem ploi grele p-acolo. E chiar atat de riscant sa mergem in luna august? stiu ca vara la ei ploua, dar cineva care a fost in bali in august, a zis ca e ok si vara, ca ploua mai mult seara. ai cumva idee cum e prin august? Ai auzit comentariile localnicilor? Multumesc mult. Cele bune.

Cristian

danadineata [13.01.11 15:12:51] »

Nu pot sa iti spun cu certitudine ca vara (la noi) ploua, dar noi am fost la inceputul lui noiembrie, si nu as putea spune ca era vreme clara "de plaja"; adica erau 30 de grade, dar cerul era cam noros, mai iesea soarele din nori, mai intra... cam asa era toata ziua. Si in penultima zi am prins o zi ploioasa cum e la noi in noiembrie (doar ca la ei era cald), adica de dimineata pana seara a plouat in continuu torential. Ideea este ca oricat de frumos ar fi in Thailanda, daca prinzi o saptamana cu ploi iti strica tot cheful, deci mai bine te interesezi. Poti sa intri pe www.wunderground.com si vezi in ultimii ani cum a fost in perioada in care vrei sa mergi.

Din ce am mai citit, DE OBICEI, in perioada aprilie - octombrie ploua, dar este posibil ca sa prinzi o vreme buna, la fel cum este posibil ca in perioada nov-martie sa prinzi o vreme cu ploi. Vremea este foarte capricioasa.

Sper ca nu te-am incurcat si mai tare.

Dana

cristivu, danadineata, miha_t, mituta*, valimi