ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2010
ÎNSCRIS: 13.04.09
JUL-2009

O zi in Madrid

Armik-----Madrid

Am lasat in urma Valencia (vezi rw-ul) cu parere de rau ca nu am avut timpul necesar de a vizita mai multe si am plecat spre Madrid. Dupa aproape 4 ore de mers (circa 350 Km) am ajuns in Madrid unde la ora sosirii noastre (19,30) termometrul masinii arata... 39 de grade.

Intrarea in oras de pe A2 (venind dinspre Valencia) se face pe 4 benzi care la acea ora erau foarte aglomerate (parca era intrarea de pe DN1 in Bucuresti) dar cu cat intram mai mult in oras toate acele masini dispareau... de pe A2 am intrat pe Avenida del Mediterraneo, am continuat pana in Plaza del Conde de Casal unde ne-am oprit sa intrebam daca este un hotel prin apropiere dar... hotelul era chiar in fata noastra- Hotel Claridge.

Dupa ce am parcat masina in apropierea hotelului (am platit parcarea doar o1ora de la 20-21... de la 21-9 parcarea este gratuita) si dupa efectuarea formalitatilor de cazare am luat rapid drumul... camerei. Acest hotel este situat central, aproape de triunghiul de aur al Madridului: muzeele Prado, Reina Sofia si Thyssen... camerele au toate facilitatile si sunt mobilate cu gust, pretul platit fiind de 60 de euro fara mic dejun. Initial am zis ca numai coboram la cat eram de obositi si la cat de cald era afara, dar dupa ce ne-am indusat nu am rezistat si am iesit la o scurta plimbare.

Am luat-o pe jos la intamplare (nu aveam harta), am ajuns la un moment dat la Plaza del Nino (aici este un spital de copii f. modern), la Parque del Retiro, iar de aici am vrut sa megem sa mancam o pizza dar la un moment dat ne-a aparut in fata un magazin de... jamon care avea cateva masute afara pe trotuar, In timp ce asteptam sa se eliberarea unei mese, prietenul nostru ne spunea o chestie destul de interesanta si anume... nu numai in Barcelona dar si in Madrid se opreste taxa de terasa care iti umfla buzunarele cu circa 20% daca stai in aer liber sa mananci, iar in unele locuri TVA-ul de 7% nu este inclus in pretul din meniu ci este adaugat la sfarsit pe nota de plata. La acest magazin nu am platit aceasta taxa, ea se plateste numai la restaurantele mari cu terase amenajate. Dupa ce am mancat mai multe feluri de jamon si am baut cate o bere Estrella Damms am luat-o usor catre hotel deoarece se facuse tarziu si oboseala si caldura din timpul zilei ne cam vlaguise.

Fac o mica paranteza si va spun ca spaniolii au o obsesie pentru jamon in special pentru serrano, iberico si iberico de Bellata acesta din urma fiind si foarte scump... 20 de euro/100 de grame (acesta se topeste in gura)... acestea au fost si felurile pe care le-am mancat (nu stiu cat a fost nota de plata ca nu am platit-o noi).

A doua zi cand ne-am trezit (6,30) stupoare... afara ploua cu galeata si era destul de frig afara (15 grade), asa ca nu stiam incotro sa o luam... baietii ne tot bateau la cap sa mergem direct la stadion (Bernabeu) iar noi vroiam sa vizitam obiectivele principale din oras. Cat am stat sa-i convingem pe baieti a stat si ploaia (pe la 8,30), ne-am dus bagajele la masina si iata-ne ajunsi pe Gran Via (am gasit o parcare subterana 2euro/h) care incepe de la intersectia cu Calle de Alcala si se termina in Piata Spaniei... drum pe care l-am strabatut in intregime, am ajuns in zona Callao (o zona comerciala care vine de la Puerta del Sol) iar de aici am ajuns pe Calle de Alcala (pe vremuri era considerat unul din cele mai frumoase si elegante bulevarde din Europa).

Gran Via este centrul vietii urbane din Madrid (un fel de B-dul Magheru in Bucuresti), cu multe magazine de firma, cafenele si cinematografe... cele mai reprezentative cladiri de pe Gran Via sunt: cladirea Metropolis (cladire de birouri), cladirea Telefonica (Palatul Telefoanelor) primul zgaraie nori din Madrid are 81 de etaje si Cercul de Arte Frumoase.

Zona Callao - aici sunt foarte multe teatre si cinematografe... doua strazi pietonale dau direct in Piata Spaniei una din cele mai mari piete din Madrid - este loc de intalnire pentru cei care merg la spectacolele de teatru de pe Gran Via, de asemenea in apropiere exista si multe restaurante, pub-uri, berarii ,,fast food-uri unde intr-un final ne-am oprit si noi pentru a manca cate un bocadillo (sandwich) si a bea un suc (preturi bocadillo 5-7 euro, sucuri 1,20-2 euro, apa minerala 1-2 euro).

Dupa circa 2 ore de plimbare am revenit la masina si ne-am vazut de drum catre... stadionul Santiago Bernabeu, baietii erau tare nerabdatori, Dupa achitare taxei de intrare (parca 15 euro) am luat liftul panoramic si am inceput vizitare stadionului cu partea superioara a tribunelor, camera trofeelor unde se afla toate cupele castigate de Real Madrid de-alungul anilor, am mers la tribuna oficiala, sala unde se tin conferintele de presa, vestiarele jucatorilor si la final su prafata de joc (n-am intrat pe ea), de asemenea se pot face poze virtuale cu jucatorii preferati contra unei sume de 10 euro.

La un moment dat sotul meu s-a apucat sa numere gurile prin care se face evacuarea stadionului si nu sunt decat... 200. Am ramas impresionati cand la un moment dat am vazut la loc de cinste poza lui... Gica Hagi. Pentru sfarsit am lasat vizitarea magazinului de prezentare... preturile erau destul de mari chiar daca era o perioada de reduceri... nu am achizitionat decat faimosii magneti de frigider cu sigla clubului. Acesta a fost punctul terminus al calatoriei in Madrid dar nu inainte de a lua masa chiar vizavi de stadion la unul din fast food-uri care avea in meniu si coada de taur... sotului meu i-a placut foarte mult.

Dupa ce am servit masa am luat-o spre masina deoarece ne asteptau 570Km pe drumul de intoarcere catre La Canonja (langa Tarragona) localitatea unde stau prietenii nostri dar nu inainte de a ne opri pentru 1 ora in Zaragoza ca doar era in drumul nostru. La un moment dat dupa ce am trecut de Zaragoza cum mergeam noi pe autostrada ne apare in fata un arc de cerc pe care scria Greenwich Meridian... pentru ca afara era deja noapte aparitia lui a fost o surpriza pentru noi... avea culorile curcubeului. Nu am avut timpul necesar sa facem poze pentru ca era trafic pe autostrada si nu am avut cum sa oprim.

Ca o concluzie finala despre ce am vizitat in Spania nu pot decat sa va spun ca ne-au placut toate orasele pe care le-am vizitat Barcelona, Valencia, Madrid, Zaragoza cu toate ca nu am reusit sa vedem decat jumatate din ce ofera ele. infrastructura lor care este senzationala... au peste 13ooo de km de de autostrazi, litoralul lor, bucataria care este bazata pe fructe de mare... norocul nostru in aceasta vacanta au fost prietenii nostri care au stat la dispozitia noastra cu masina cu tot o saptamana intreaga in care am calatorit circa 1500 de km. Sper din tot sufletul ca la anul sa mai putem ajunge la ei sa ne continuam periplul prin aceasta tara de care eu m-am indragostit.

Trimis de celeste in 18.11.10 17:56:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: barbelona, valencia, tarragona, salou

VIZUALIZĂRI: 4612 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (celeste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Madrid -Avenida del Mediterraneo

celeste [18.11.10 18:01:17] »

pozele le voi atasa putin mai tarziu

valimi [18.11.10 18:11:12] »

Spania si, in special, litoralul sau la Mediterana, ramane pentru mine un must see, un vis. Dar prin review-ul tau amanuntit si foarte util mai aflu lucruri interesante care, sper, imi vor folosi.

Felicitari.

sandu.53 [18.11.10 18:43:22] »

am citit pe nerasuflate review-ul, ma bucur mult ca l-ai scris, mi-a placut in totalitate si sper sa scrii cate ceva si despre celelalte orase vizitate... in plus iti doresc ca in anul 2011 sa mai poti ajunge din nou in Spania tara de care si eu m-am indragostit definitiv! felicitari!

webmaster13 [18.11.10 21:24:46] »

sper sa placa melodia atasata!

magdalena [18.11.10 22:52:38] »

Am avut si eu pe cineva care a fost anul trecut la Madrid si am ramas profund impresionata de tot ceea ce mi-a povestit.

celeste [18.11.10 23:07:14] »

Imi pare rau ca nu am atasat mai multe poze, dar in Madrid am folosit foarte mult camera video (am 3 mini dvd), am incercat sa fac stop cadru dar din pacate se pierde din claritate Webmaster 13, iti multumesc frumos pentru melodia atasata.

ileanaxperta* [19.11.10 12:27:26] »

Asemenea impresii isi merita pe deplin SB. Foarte utile si placute la citit randurile tale. Imi doresc sa ajung si la Madrid, de fapt sa fac un circuit Spania.

Am vizitat deocamdata numai Costa Brava, superba, cu excursii la Montserrat si mai ales Barcelona. Dar sunt convinsa ca si Madridul are foarte multe locuri de cucerit si de vazut.

Numai impresiile tale de aici si deja visez frumos... in spaniola ). Numai bine si vacante de vis oriunde si oricand!!

celeste [19.11.10 14:37:11] »

@ileanaexperta, nici prin cap nu ne-a trecut ca vom ajunge in Madrid... in seara sosirii noastre nu discutasem cu prietenii nostri decat de Barcelona si Salou, dar baietii la un pahar de vin au hotarat si Valencia si Madrid... sa mai spuna cineva ca alcoolul dauneaza grav sanatatii.

biancuta [06.12.10 09:49:31] »

Cu siguranta Spania, cu taote orasele ei, merita vizitata! Un review foarte util, felicitari!

corinne [08.12.10 15:09:51] »

Un oras pe care mi-as dori sa-l vizitez, se pare ca am ce vizita acolo! Felicitari!

Ellada_sagapo [14.01.11 16:00:27] »

Madrid, o capitala de bifat!

Felicitari pentru review!

biancuta, celeste, corinne, Ellada_sagapo, ileanaxperta*, magdalena, sandu.53, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid: