ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2010
DE kati
DIN: Cluj- Napoca
ÎNSCRIS: 07.08.09
AUG-2010

M-am indragostit de Eixample!

Am ales aceasta vara Barcelona ca loc de intilnire cu fiica mea, care a venit din Anglia, eu am zburat din Cluj (wizzair) se ne-am intilnit la aeroport. Rezervarea hotelului a facut-o ea, cu 1o EU avans. Initial trebuia sa platim noi doua 346 de EU (fara masa) pt. 7 nopti, apoi s-a mai alaturat a 3-a pers. si el a platit 119 EU.

Hotelul este in cartierul Eixample, o zona hipercentrala, f. aproape de Plaza Catalunya. Atenite, este un alt hotel " Urquinaona" in apropiere. A noastra nu avea nicio firma pe cadire, numai interfon cu textul: Hostel pe una din butoane. adresa este strada Bailen nr. 13. Au trimis prin e-mail o intreaga scrisoare cu sfaturi de a ajunge cat mai simplu de la aeroport la hotel. Si cel mai simplu si ieftin a fost Airport Bus, care ne-a dus cu 5,05 EU la Plaza Catalunya si de acolo am mers pe jos cam 10 min. Un lucru important: la statia de metro aici cere imediat dupa sosire la chioscul de Informatii pt. turisti harta orasului si harta metroului, si cumpara un T 10, adica bilet de metrou valabil pt. 10 calatorii in zona 1. Initial nu prea am inteles, de ce a intrebat tipul de la hotel, la ce ora sosim, apoi am aflat, de ce. Nu este receptie permanenta, sta cineva in hol, daca soseste sau pleaca un client. Am primit in schimb 3 chei, cea de la intrare, apoi usa de pe coridor, si cheia camerei.

Cu ocazia asta am cunoscut mai bine acest cartier a carei arhitectura m-a fascinat si despre care am citit mult dupa ce am sosit acasa... dar inainte de asta am vazut o vedere intr-un chiosc pe La Rambla, o fotografie aeriana cu aceasta zona si de fapt asta mi-a trezit curiozitatea! E incredibil, catalanaii la mijocul sec. XIX. au realizat un plan indraznet de extinderea orasului odata cu darimarea vechiului zid care inconjura orasul. Rezultatul este fantastic, o zona cu cvadrale de blocuri, dar aerisita, cu circulatie lejera si f. multe intersectii. Acest lucru vezi cel mai bine pe pozele facute din aer.

Pot recomanda acest hotel celor care nu stau in camera, dar vor sa fie aproape de multe puncte turistice, si care se descurca cu mincarea, ca si noi: dimineata din frihider (este pe coridor, la fel si cuptor cu microunde, aparat de facut cafea, ceai, ex. In rest, o masa pe zi merita sa iei in oras, sunt sute de restaurante si terase dragute!

Trimis de kati in 18.11.10 16:16:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: cam in toate regiunile cu ocazia a 2 turnee de cate 3 sapt.

VIZUALIZĂRI: 1902 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kati); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

katiAUTOR REVIEW
[18.11.10 17:13:33]

As vrea sa adaug la impresiile mele ca costurile pe care le-am afisat se refera bieninteles numai la cazare, fara bilete de avion, deci pt. 3 persoane am platit pt. 7 nopti 465 EU.

text postat initial ca "review" distinct si mutat de noi aici, ca Ecou

[18.11.10 17:18:59]

@kati, pentru a aduce completari, poti folosi rubrica ecouri, nu trebuie initiat un nou review. Am mutat eu aici completarea iar noul review introdus de tine a fost sters.

[18.11.10 17:20:05]

Modificat in fisa tehnica a review-ului datele indicate de autoare mai sus (pretul este fara transport)

sandu.53
[18.11.10 17:36:09]

unul dintre cele mai frumoase orase din Europa! ma bucur ca ai scris despre acest oras drag mie... fotografiile mi-au trezit amintiri deosebit de frumoase! felicitari pt. review!

valimi
[18.11.10 18:26:04]

Un review bun despre Spania, parca ma apropii din ce in ce mai mult de ea, cu fiecare review scris de voi pe site.

Felicitari.

ileanaxperta*
[18.11.10 22:50:50]

Un oras superb, minunat dtpdv. M-a fascinat pe deplin orasul lui Gaudi.

L-am vizitat si eu in vara lui 2007, pret doar de o zi, dar am reusit sa-i cuprind punctele lui "fierbinti", printre care atat Sagrada Familia, parcul Guell, deosebit si plin de atata verdeata, P-ta Catalunia, dar si o atat de interesanta vizita la Acvariu... Sau plimbarea prin tot orasul cu bus-ul hop-on, hop-off sau plimbarea relaxanta pe La Rambla.

De un singur lucru imi pare rau: ca nu am ajuns la plaja de la Barcelona, dar este un motiv in plus sa mai fac o alta vizita acolo... Fie vorba intre noi, din multe puncte de vedere, mi-a placut chiar mai mult decat Parisul, de ex. pt curatenia lui, fata de cel parizian.

katiAUTOR REVIEW
[19.11.10 13:24:33]

va spun eu, merita sa mergeti si la plaja, la Barceloneta, este f. bine amenajat, dar: de ce sa dati 5 EU in fiecare zi pt. a inchiria un sezlong cu umbrala? noi am luat o umbrala cu 6 EU de la un magazin chinezesc, si am inchiriat 3 sezlonguri, dar numai o umbrala, asa ca am iesit mai ieftin, facind plaja 3 zile consecutiv, iar umbrela in ultima zi am lasat acolo ca cadou...

celeste
[21.11.10 08:54:23]

Barcelona este un oras care mi-a placut ff. mult... in general toate orasele pe care le-am vizitat sunt foarte frumoase si oricand as reveni in Spania cu mare placere.

celeste, ileanaxperta*, kati, sandu.53, valimi