ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
JUL-2010

Un hotel la marginea ţării

Nu mai fusesem în vreo ţară fostă comunistă (cu excepţia Ungariei, pe unde trecem cu toţii, în drum spre vest şi mulţi, din păcate, nu-i acordă prea mare atenţie) din 1991, când dădusem o tură prin Bulgaria şi o parte din Iugoslavia. Acum doi ani, printr-o întâmplare, am ajuns să vizitez Varşovia. Mi-a plăcut şi am decis că este cazul să iau în considerare şi vizitarea Cracoviei, despre care auzisem că este mai frumoasă. Aşa că, anul acesta ne-am planificat un circuit european prin unele ţări foste comuniste: Ungaria, Slovacia, Polonia, Germania (partea fostă RDG) şi Cehia.

Drept urmare, încă înainte cu vreo două luni înainte de plecare, am început să "lucrez" la traseu. Mai întâi, am stabilit punctele de oprire, obiectivele de vizitat şi am calculat distanţele. Apoi, am ajustat traseul, care era prea lung, ca timp, cam o lună. După ajustare, au rămas trei săptămâni. Acum, după ce am făcut acest traseu, am ajuns la concluzia că este, totuşi, prea lung. Două săptămâni este suficient. Mai bine faci două trasee de câte două săptămâni, separate în timp, decât unul mai lung.

Ultima parte a planificării a constat în rezervările la hoteluri. Majoritatea le-am făcut pe booking.com, cu excepţia a două, făcute direct pe site-ul celor de la Etap.

Ca de obicei, nu am avut nicio problemă cu rezervările, sau cu găsirea cu GPS-ul a locaţiilor hotelurilor şi nici nu am găsit diferenţe notabile între ceea ce este pe site şi ceeea ce este în realitate. Concluzia: aveţi încredere în booking.com.

În sfârşit, la începutul celei de-a treia decade a lunii iulie din acest an, am pornit spre Oradea, unde stabilisem punctul de popas înainte de a începe practic marele circuit.

La Oradea am ajuns destul de devreme, puţin înaine de ora 5 dupăamiază, dar am renunţat să mai revedem oraşul, pentru că a doua zi voiam să plecăm devreme. Aşa că, ne-am oprit direct la Hotelul Iris. După adresa de pe booking.com, acesta e chiar în Oradea, dar, de fapt, aşa cum scrie şi pe toate materialele publicitare, el este în Borş, la 2 km de graniţa cu Ungaria, acesta fiind şi unul dintre motivele pentru care l-am ales.

Hotelul, amplasat chiar pe E60/DN1, este o construcţie nouă (din 2003), modernă, cu trei niveluri, având un spaţiu de parcare generos, care, cu siguranţă, niciodată nu este complet plin. Parcarea este gratuită. Păcat că, deocamdată, zona este cam lipsită de vegetaţie înaltă, dar, peste câţiva ani, nici aceasta nu va lipsi, pentru că puieţii sunt deja plantaţi.

Când am intrat în hol, recepţionista vorbea în ungureşte cu cineva la telefon. Văzându-mă, a încheiat convorbirea şi, amabil, m-a întrebat cu ce mă poate ajuta. I-am spus că am o rezervare, a căutat-o şi, imediat am fost cazat într-una din cele 73 de camere ale hotelului, aflată la parter.

Hotelul fiind de trei stele, mă aşteptam şi la dotările corespunătoare şi nu am fost dezamăgit cu nimic. Pot să vă spun că, atât dotările, cât şi serviciile, au fost aşa cum sunt prezentate pe booking.com.

Camera dublă, suficient de spaţioasă, are aer condiţionat reglabil (instalaţie centralizată), pat dublu foarte mare (sunt şi camere cu două paturi separate, am fost întrebat de care doresc), canapea, birou, spaţii pentru bagaje, frigider cu mini-bar, telefon, internet wireless şi prin cablu, TV satelit.

Baia era curată, cu tot necesarul, inclusiv prosoape groase, pufoase şi impecabil de curate. Uscătorul de păr este, un pic surprinzător, plasat nu în baie, ci în cameră, în apropierea biroului.

Hotelul este foarte liniştit şi termenul sound-proof, utilizat în materialele publicitare ale hotelului în legătură cu camerele este justificat.

Preţul camerei duble, cu mic dejun inclus a fost de 43 €, adică 183,78 lei, la paritatea zilei. Am plătit cu cardul.

Micul dejun nu este tip bufet sudez, ci ai posibilitatea de a alege dintre mai multe meniuri: ardelenesc, unguresc, nemţesc, mediteranean, englezesc. În orice caz, toate sunt consistente şi convenabile ca preţ, am văzut destui oameni de-ai locului veniţi să mănânce aici dimineaţa.

Hotelul este dotat şi cu restaurant, bar, sală de conferinţe, aşa că îmi închipui că cei din Oradea au aici un loc mai retras pentru diferite acţiuni ce implică şi distracţia. :)

Când, după ce ne-am instalat, am venit în holul hotelului să bem o bere rece, am primit din partea casei şi câte un păhărel de palincă (destul de mare, fie vorba). Bună palinca, aşa că eu, sacrificându-mă şi cu porţia soţiei, mi-am făcut un chef de somn, încât am dormit fără vise.

În concluzie, aş mai fi stat la acest hotel (în care erau cazaţi destui străini), pentru că m-am simţit bine, dar ne aşteptau alte locuri pe care doream să le vizităm. Dacă aveţi drum pe-aici, puteţi să vă opriţi cu încredere la hotel Iris.

Ah, să nu uit. Am citit prin materialele publicitare ale hotelului că acesta este cu capital (şi, probabil şi management) american, ceea ce explică, poate, faptul că hotelul nu este cu nimic mai prejos decât altele din aceeaşi categorie, de prin alte ţări.

Trimis de Costi in 17.11.10 16:13:10

VIZUALIZĂRI: 3056 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul de trei stele Iris, la 2 km de vama Borş
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.00 EUR pe cameră

cosminp [17.11.10 16:24:23] »

nu am stiut de acest hotel cu toate ca in anii din urma am 'batut' nitel drumul Borsului.

asa ca voi retine locatia pentru viitoare incursiuni, mai ales ca pretul de 43 euro/camera dubla este ispititor.

daca si restaurantul are gastronomie ungureasca, sigur trebuie sa ajung pe-acolo.

any* [17.11.10 20:48:52] »

Felicitari pentru acest review, foarte dragut hotelul... e bine de retinut.

Superbonusul vine de la Herculane...

ascent [18.11.10 10:07:53] »

Interesant, mi-as dori sa existe cat mai multe astfel de locuri!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [18.11.10 23:26:41] »

@Costi

Felicitari pentru asa cazare!

Sa stii ca si eu am zarit acest hotel in vara, in august, cand ne duceam in Ungaria, la Budapesta si daca nu ma insel este pe partea stanga cum vii din Oradea, nu?

L-am remarcat pentru coloritul lui destul de ,,patrunzator'', albastrul acela ultra marin

Chiar am ramas impresionata de dotari si de pret. E de luat in calcul pentru cineva care este in tranzit pe la Vama Bors.

Noi avem niste prieteni in Oradea la care am innoptat, dar e de retinut locatia!

Oricum in Oradea iti recomand sa vizitezi @Costi

Felicitari pentru asa cazare!

Sa stii ca si eu l-am zarit in vara, in august, cand ne duceam in Ungaria, la Budapesta si daca nu ma insel este pe partea dreapta cum vii din Oradea, nu?

Noi avem niste prieteni in Oradea la care am innoptat, dar este de retinut locatia pentru orice eventualitate!

Daca ajungi prin Oradea iti recomand si eu sa popsesti macar pentru a admira peisajul si imprejurimile la Hanul Pescarilor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    Costi [18.11.10 23:40:12] »

@dananecula

Da, aşa este, hotelul este pe partea stângă cum vii dinspre Oradea.

În privinţa oraşului Oradea, ai dreptate, este un oraş "de văzut".

Noi însă îl mai vizitasem de câteva ori în anii trecuţi.

Mulţumesc pentru aprecieri.

Linkul nu a funcţionat, aştept să-l rezolve un webmaster.

creivean [20.11.10 16:54:18] »

Costi, cunosc hotelul, încă din perioada construirii sale. Din câte ştiu, este una din primele investiţii făcute în România de un fond de investiţii din S. U. A. Deci da, capitalul este american. Azi, nu ştiu cine-l manageriază, dar la un moment dat, când AmFostAcolo şi eu, managementul era unul neaoş românesc.

La început, pe perioada construcţiei, am fost dezamăgit să-l văd că nu are balcoane, dar în timp am realizat că sunt în lumea asta destule hoteluri fără balcoane, aşa că nu mi s-a mai părut aşa ieşit din comun.

Deci, AmFostAcolo de mai multe ori, în zona barului de zi, la o cafeluţă cu prietenii/colegii şi mi-a plăcut atmosfera intimă a stabilimentului. Ştiu că se organizează şi tot felul de evenimente (am un prieten care a făcut un revelion), iar bucătăria este ok. Am servit o dată ceva în una din sălile restaurantului (parcă sunt 2).

Mă miră să văd că, micul-dejun se serveşte la mesele din hol (am crezut că acestea sunt destinate exclusiv barului) şi nu în partea de restaurant. Mie nu mi-ar place să se holbeze la mine toată lume ce intră/iese din hotel. Poate asta se datorează gradului mic de ocupare al hotelului.

Oricum, pentru un B&B, lângă frontieră, la preţul plătit de tine este mai mult decât ok. Pe saitul lor ala-i preţ de single, dubla este la 52 Euro.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    Costi [21.11.10 10:15:53] »

@creivean

În hol sunt două feluri de mese: Pe latura de est, la ferestre, sunt mese obişnuite, ca la restaurant şi, în mijloc, mese mai joase, cu scaunele corespunzătoare, pentru bar.

Holul este suficient de mare ca să nu te simţi jenat că cineva venit la recepţie se holbează la tine.

La micul dejun nu am fost singurii, chiar la masa de lângă noi erau doi bărbaţi, apoi au mai venit doi, cu care doamna care servea vorbea ungureşte, dar se vedea că sunt de-ai casei, de altfel nici nu stăteau în hotel, cel puţin cei doi veniţi mai târziu.

Cert este că erau obişnuiţi ai "casei", asta însemnând că micul dejun este convenabil ca preţ (eu nu ştiu cât costă, pentru că la noi a fost inclus în preţul camerei).

Oricum, nu păreau a fi deranjaţi de locul unde se servea micul dejun (nici noi, de altfel).

În privinţa preţului camerei, aşa este în toate cazurile de rezervare anterioară, el este mai mic decât cel afişat la recepţie. Este unul din motivele pentru care prefer întotdeauna să fac o rezervare prealabilă (de regulă, pe booking.com).

Mulţumesc pentru aprecierile la ultimele review-uri.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [21.11.10 10:18:57] »

@Costi

Scuze ca au aparut in ecoul meu ceva greselute pe care nu mai pot sa le corectez. Abia acum le-am vazut

Intre timp am vazut ca a fost postat si linkul de la Hanul Pescarilor asupra caruia poti s-arunci un ochi, in eventualitatea in care nu l-ai vizitat deja

Week-end placut!

any*, ascent, cosminp, Costi, dananecula