ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2010

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

la PMM* = 39 USD

Nerecomandat

Marturisesc ca am avut ceva ezitari inainte de a scrie acest review, dupa de toate parerile de pana acum au fost excelente. Singura a fost parerea lui Getty75 despre hotelul vecin si aflat in aceeasi retea, care nu a fost favorabila, dar cu care trebuie sa fiu de acord, macar vreo 80%. Dar merg in Egipt in fiecare vara de peste 10 ani de zile, deci pot sa imi fac o parere macar prin comparatie cu multe alte hoteluri.

In primul rand pozitionarea, pe a doua linie de la mare, si in afara soselei principale, te face un fel de prizonier intr-o colivie frumoasa, daca vrei sa mergi in oras fie platesti taxiul la suprapret, fie mergi pe jos vreo 300 metri pana la soseaua principala.

Pozitionarea pe a doua linie de la mare ar face acest hotel recomandabil pentru sezonul mai rece (noiembrie - aprilie), daca nu ar fi problema piscinelor.

Hotelul are 6 piscine, toate de dimensiuni meschine (cea mai mare este mult mai mica decat am vazut la alte hoteluri)

Din cele 6, doar 1 (una) este incalzita, respectiv cea mai mica si aflata langa gardul pe unde trec o multime de autocare spre hotelul vecin.

Din cele 6, doar 2 (doua) au bar, restul de 4 sunt doar niste locuri pustii, unde nu ai ce consuma iar baie poti face doar daca iti place apa glaciara.

Acum, constructia hotelului este iintr-adevar spectaculoasa, de castel oriental, dar camerele sunt pozitionate in cladiri cu curte interioara (in care se afla vestitele piscine fara bar), cu vedere la toti vecinii, stanga, fata si dreapta. Poate vi se pare amuzant, mie nu. In noiembrie nu era problema de prea multa caldura, dar cred ca vara gresia din jurul piscinelor radiaza cladura, si de asemenea acoperisul radiaza caldura. Cladirile au doar parter si etajul 1, la oricare din ele sigur te coci. Pentru cei care suporta aerul conditionat non stop, nu este problema, dar eu si familia mea nu suportam.

Camerele sunt frumoase, nu exagerat de mari, dar foarte, foarte curate si elegante. Baia e OK, doar ca nu are nici un fel de aerisire spre exterior. De aceea sunt multi tantari in camere. Mnetionez ca am avut aparat cu pastile pt tantari, dar nu a facut fata, sau nu suficient.

Mancarea este foarte buna, restaurantul curat, multe puncte in care se gateste la fata locului, nu am nimic de comentat in privinta mancarii. Sunt mai multe restaurante, in afara celui principal (asiatic, marocan, italian). Eu nu am mancat acolo, dar am vorbit cu alti romani care au spus ca cea mai buna mancare este in restauratul principal (Cave du Roi)

Bautura este OK, aceeasi la all inclusive cam in toate hotelurile din Egipt. In schimb, servirea la pahare de unica folosinta de 100 ml este o problema, in special pentru bere, in special la plaja.

Plaja este iarasi o mare dezamagire pentru mine. Foarte mare, si totusi foarte inghesuita, un fel de Mamaia in centru. Este o aventura sa ajungi de la sezlong la malul marii sau la bar. Plaja deserveste hotelul Alf Leila, dar si hotelul Jungle Park. Pentru ambele hoteluri exista doar un singur bar, unde bietii barmani lucrau la foc continuu. Retineti ca serveau toate bauturile la pahar de 100 ml, imaginati-va ca luati o bere vara si vreti sa mergeti cu ea la sezlong. Daca reusiti sa o duceti intreaga, sigur va fi foarte calda. Iar mese la bar erau vreo 6-7.

Hotelul este faimos pentru spectacolele care se tin in amfiteatru, nu am participat, doar am trecut pe acolo si am vazut ca spectacolul se desfasura in limba rusa.

Ca si mentiune pozitiva, hotelul are multe locuri de relazare, cu scaune si fotolii, unde poti sa stai sa iti savurezi sucul sau berea, sa joci o carte sau sa te relaxezi pur si simplu.

Referitor la sentimentul lui Getty ca turistii sunt o turma de vite, aceste sentiment se datoreaza in primul rand touroperatorului respectiv ghizilor din Hurghada. Sunt complet ametiti si dezorganizati, la sosire ne-au lasat sa asteptam pana sa plecam din aeroport peste doua ore, si totusi au uitat turisti in aeroport. Unul din autocare a plecat fara ghid de limba romana, deci nimeni nu le-a spus acelor oameni lucruri de baza, cum ar fi sa nu bea apa de la robinet. Plus ca ziua de sambata in aeroportul Hurghada este una de cosmar, ne-a luat peste doua ore sa predam bagajele si sa ajungem la poarta de imbarcare. Inarmati-va cu rabdare daca ajungeti sambata in Hurghada.

Exista si touroperatori mai organitati si mai draguti cu clientii lor.

In concluzie, eu nu pot sa va recomand acest hotel, atata timp cat eu nu ma voi intoarce nici gratis.

Trimis de Lumi in 17.11.10 10:29:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: cairo, hurghada, sharm el sheikh

VIZUALIZĂRI: 3088 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera de hotel curata, OK din toate punctele de vedere mai putin tantarii.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 USD pe cameră

getty75
    [17.11.10 10:49:56]

Este foarte important review-ul scris de dvs. , mai ales ca aveti multa experienta in privinta vacantelor petrecute in Egipt. Ma bucur ca ati avut mincare foarte buna, auzisem si noi si ne incercase un sentiment de invidie.

Dupa parerea dvs. , care este hotelul unde v-ati intoarce cu drag? Si daca intr-adevar este o diferenta uriasa intre Hurgada si Sharm? Eu am fost prima oara in Egipt si n-as vrea sa ramin cu o impresie gresita. Cred ca o sa-i mai dau o sansa. Va multumesc si va doresc vacante frumoase in continuare.

[17.11.10 11:19:36]

Buna ziua Getty

Sa le luam pe rand: In ceea ce priveste statiunile, da, Sharm el Sheikh este o statiune mult mai eleganta, mai occidentala, recomandata pentru viata de noapte, cafenele, discoteci, etc. Dar este si mult mai scumpa, mai ales pt shopping. Daca preferi sa stai mai mult la hotel, nu prea conteaza statiunea.

Sharm are doua dezavantaje:

1. intrarea in mare la 90% din hoteluri se face numai de pe ponton, direct la 4-5 metri adancime.

2. Vara este mult mai cald decat la Hurghada, eu personal prefer sa merg iarna la Sharm si vara la Hurghada.

Acum in ceea pe priveste recomandare de hoteluri, poti se vezi review-rile pe care le-am scris pana acum. Nici un hotel nu este perfect 100%, dar noi preferam hotelurile all iinlcusive cu plaja proprie, si unde se ofera conditii echitabile de mancare si bautura. Pana la urma, fiecare are prioritatile lui. Egiptul nu este Turcia, dar este mai ieftin si noi iubim marea si vremea minunata.

getty75
    [17.11.10 11:29:00]

Am citit deja celelalte review-uri si mi-au placut foarte mult. Si mie mi-a placut marea la nebunie. Am vrut mare si soare in noiembrie, dar sa nu spargem si pusculita. Egiptul a fost singura varianta. Dar nu-mi pare rau. Daca aveam mincarea mai buna si piscinele mai caldute, nu cred ca as fi comentat prea mult. Va multumesc pantru raspuns.

anadragusin
    [17.11.10 18:39:57]

Un review foarte obiectiv, cu bune si cu rele. Felicitari si poate ajung si eu sa vad Egiptul si voi alpela la sfaturile tale!

[17.11.10 19:12:27]

Iti raspund cu mare placere, oricand, la orice intrebare, daca pot.

costin1968
    [18.11.10 07:17:48]

Din cate stiu eu, plaja este a Hotelului Dana Beach (din acelasi lant Pickalbatros), deservind si Jungle Aqua Park + Alf Leila Wa Leila (1001 nopti).

[18.11.10 09:14:37]

Asa este, cu mentiunea ca plaja Dana beach este impartita aproximativ in doua parti egale, cu un gard despartitor, de o parte a gardului stau turistii de la hotel Dana Beach, de partea cealalta a gardului cei de la hotel Alf Leila + Jungle Aqua Park. Turistii care incercau sa treaca dintr-o parte in cealalta a plajii (prin apa) erau certati de paznici si adusi inapoi.

dr_negrea2002
    [03.12.10 21:45:31]

buna! voi merge si eu la acest hotel si abia astept sa scriu o impresie. emotii mari nu am, am mai fost in egipt si sa dea Domnul sa-mi fac fiecare concediu de iarna aici, la 27grd.

ce vreau sa intreb este daca au bancomat, pt ca as prefera sa nu merg cu mult cash

[05.12.10 19:04:08]

Sincer nu am observat bancomatul pentru ca nu am fost interesata dar sunt sigura ca trebuie sa aibe. Daca cumva nu au, trebuie sa fie la hotelul invecinat Jungle Park sau la Senzo Mall care este la 5 minute de mers pe jos. Sa nu scoti multi bani odata, ca sa nu ramai cu lire egiptene.

Iti doresc concediu placut.

anadragusin, costin1968, dr_negrea2002, getty75, Lumi
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Alf Leila Wa Leila: