ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 11.09.08
OCT-2010

Experienta de neuitat in cea mai veche capitala din lume

Darbuka - Siria

Dupa un drum de aproximativ o ora, cat a durat transferul de la aeroport am ajuns la 5 dimineata in Damasc, capitala Siriei si cea mai veche din lume. Asa si arata. Era inca intuneric, masinile abia incepusera sa circule dar orasul era luminat cum nu te-ai fi asteptat poate intr-o tara aproape comunista.

Incepuse sa se crape de ziua cand am ajuns la hotel - Orient Palace - care pe dinafara arata destul de bine. eram nedormiti si abia asteptam sa ne vedem in camere dar am avut un soc teribil. hotelul era destul de mare, aflat in plin centrul capitalei, cu camere spatioase dar care aveam senzatia ca se prabuseau peste noi. nu ma intelegeti gresit. contrar aparentelor era foarte curat, lenjeria era imaculata dar avea peretii scorojiti si un aspect neingrijit. ghida a vorbit cu reprezentantul agentiei locale ca sa ni-l schimbe atunci, pe loc si sa ne duca la un hotel aflat la marginea orasului (unde mai erau locuri) dar noi nu mai aveam chef de mutat iar bagaje si in ideea ca cine stie ce ne mai astepta, am preferat sa ramanem pe loc consolandu-ne ca era aproape de centrul vechi.

Am adormit instantaneu si ne-am trezit intr-o galagie de nedescris (claxoane, fluieraturi) nici nu stiu daca era vreun zgomot care sa nu se auda. Damasc-ul se trezea la viata si odata cu el si noi. micul dejun a fost cam saracacios dar ca in toate tarile din Orientul Mijlociu care duc lipsa de apa, ni se aduceau tot timpul sticle imbuteliate (fiind 35 grade inca de dimineata).

Am pornit la pas prin oras constatand poate mai mult ca in orice alta tara ca NU EXISTAU reguli de circulatie sau daca erau, nici prin cap nu le trecea soferilor sa le respecte. Pietonii circulau si ei aiurea, obisnuiti poate cu asta, traversau pe oriunde numai pe la semafoare, nu care de altfel erau destul de putine.

Urmandu-le si noi exemplul pentru ca altfel nu se putea, fiind la un pas de a fi loviti de vreo masina, am ajuns in fata statuii lui Saladin sau Salah al-Din cum spun ei ce statea impunatoare aproape de intrarea in bazar. legende despre el sunt multe, s-a facut chiar si un film si sunt convinsa ca aproape toti ati auzit macar o data despre “Leul desertului”. Bazarul era destul de mare dar nu chiar ca cel din Istanbul si parca nici atat de obositor. erau magazinase cu aur, saluri de bumbac, sticlute cu nisip colorat si multe alte minuni. imi placea sa ma uit la ele pentru ca sirienii desi erau foarte amabili nu mi s-au parut atat de agasanti iar negocierea era viata lor. am pornit-o apoi pe stradutele mici si intortocheate din orasul vechi, stradute pe care daca nu era ghidul sirian cu noi, sigur ne rataceam.

Zidurile care ramasesera de jur-imprejurul lui aveau 8 m inaltime si alti 11 ingropati in pamant.

In jurul orei 5 dupa-amiaza, aproape de ora la care incepea slujba am ajuns in fata Moscheii Umayyad. In curtea Moscheii era mormantul lui Salahuddin.

Ne-am descaltat, ne-am pus niste pelerine si am intrat mai emotionati ca niciodata. In mijloc se afla mausoleul Sf. Ioan Botezatorul. in jur era liniste, toti se rugau, barbatii cu fata la peretele spre Mecca iar femeile mult in spatele lor. ne-am asezat si noi in genunchi si am stat nemiscati pret de cateva minute, nemaiputand nici sa soptim simtindu-ne, fiecare, mai mult sau mai putin aproape de Allah.

Cu greu m-am desprins, as fi stat pana la sfarsit dar se pare ca paznicii deja se uitau putin intrebatori la noi si am iesit tacuti. nu stiu daca aveam voie sau nu sa asistam la slujba dar am considerat ca era momentul lor si numai al lor de rugaciune. afara se intunecase si in cele 3 minarete ale moscheii (de est, de vest si Al-Arous - a miresei) se aprinsese culoarea verde a islamului care peste tot in lume inseamna speranta si viata…

Damasc-ul este o capitala fascinanta ce merita vizitata cu toate ca inca de cand am pasit pe teritoriul Siriei, in aeroport am avut o experienta neplacuta. Cu noi mai era un medic destul de in varsta dar care vazuse toata lumea, aproape, si de un an de zile isi dorea sa ajunga aici dar pentru ca avea viza de Israel de acum 5 ani i-a fost refuzata categoric intrarea pe teritoriul sirian. La inceput noi am luat-o in gluma pentru ca si politistii sau ce erau ei zambeau dar apoi ne-am trezit ca era treaba serioasa. am stat 2 ore aproape, asteptand sa vedem ce se intampla pana cand ne-au spus ca l-au urcat in primul avion care a parasit Damasc-ul si anume, spre Istanbul urmand ca apoi sa ia o cursa spre Bucuresti.

Siria este pe picior de razboi cu israelienii si la orice cuvant, orice gest care aduce aminte de ei…

---------------

Va urma: PALMYRA – Mireasa Desertului

Trimis de artemisa24 in 17.11.10 09:48:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 5261 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 harta Siriei aflata in holul Muzeului National

dananecula
[17.11.10 10:06:09]

@artemisa

Imi revine onorea acordarii votului de inceput, care sper sa iti fie si de bun augur.

Felicitari pentru asa excursie in fascinanta capitala a Siriei, Damasc.

Asteptam cu nerabdare si alte experiente traite pe-acolo, dar si pozele!

[17.11.10 10:18:44]

Frumoasa povestea ta, despre Damasc.

Acum ceva ani, am avut bucuria sa cunosc un sirian (chiar din Damasc), care ne-a schimbat, mie si familiei mele, optica fata de lumea araba.

Desi eu sunt ortodoxa, am citit Coranul, datorita lui, pentru a intelege mai bine aceasta religie, fara a mai judeca nestiind despre ce e vorba.

In Damasc este o puternica comunitate ortodoxa, care traieste in armonie perfecta cu cea islamica.

Gustul fisticului si al prajiturilor mi l-ai readus in minte acum cu review-ul tau... drept pentru care il sun acum, pe Yousseff, sa vad ce face. Multumesc!

[17.11.10 13:11:44]

si tu mi-ai adus aminte de o poza pe care am uitat sa o postez. multumesc pentru aprecieri

irma_ro*
[17.11.10 13:31:54]

foarte frumoas review-ul tau; felicitari un vot mare si de la mine

[17.11.10 13:33:46]

am atasat aceasta melodie sper sa placa!

[17.11.10 13:39:07]

multumesc, webmaster13...

anadragusin
[17.11.10 18:15:34]

Foarte frumoasa povestea ta din Orientul Mijlociu. Felicitari cu puncte maxime!

sandu.53
[17.11.10 19:33:39]

o experienta deosebita relatata frumos si transformata intr-un review captivant! felicitari!

creivean
[17.11.10 22:06:37]

Un review de nota 10, cu puternice influenţe, de ce nu, culturale. Deci, lumea arabă, are multe de oferit, chiar şi turistic vorbind.

[17.11.10 23:22:24]

Ai dreptate, mai erau multe de vazut si de descoperit dar noi am stat in Siria doar 2 zile. Dincolo de mizeria si saracia care razbatea prin toti porii, toti sau aproape toti erau zambitori si gata oricand sa te ajute. In simplitatea lor, oamenii aceia cred ca erau cu adevarat, sa zic…fericiti???

[18.11.10 10:43:35]

Islamicii sunt in general... fericiti...

Pentru noi fericirea e pragmatism... la ei...

Desi e greu de crezut, simplul fapt ca soarele a rasarit, e motiv de bucurie, iar faptul ca ei mai se bucura de caldura lui inca o zi... e la fel... prilej de bucurie.

Se bucura de lucruri marunte, care la noi nu mai au acelasi valori...

Ei se bucura de faptul ca-si mai fac un prieten, iar noi doar socializam...

Ieri mi-am sunat prietenul sirian, si i-am spus ca am citit ceva despre Damasc si m-am gandit la el, faptul ca l-am sunat i-a adus bucurie (asa s-a exprimat!), desi e un om implinit nu numai financiar (are familie- la ei familia, reprezinta toata bogatia!), stie sa-si exprime sentimentele.

[18.11.10 12:19:31]

ma bucur ca review-ul meu a trezit atatea sentimente atat la noi cat si in Siria...

georgiana
[18.11.10 12:45:43]

Am citit cu placere despre vacanta ta din octombrie. Foarte frumoase si interesante sunt si pozele.

[18.11.10 12:58:28]

multumesc, georgiana. am facut multe, multe poze dar am postat doar cateva care le-am considerat ca fiind mai relevante, stiu eu...

[18.11.10 13:30:10]

Sirianul"meu", e mult cetatean roman...

Diaura*
[18.11.10 16:50:22]

“Nu exista alt Dumnezeu decat Allah iar Mahomed este profetul lui”- asta este credinta tuturor musulmanilor de pretutindeni. " Asta le spune un imam arabilor de cinci ori pe zi, la fiecare rugaciune. Dar oamenii se rand sunt de acord ca Dumnezeu e unul singur, indiferent cum il numesc oamenii.

Toate cele zece zile petrecute in Siria, ai stat in Damasc?

Pana la urma ati mai schimbat hotelul?

[19.11.10 00:00:23]

Nu, am avut doar 2 zile in Damasc, a treia am plecat spre Iordania si apoi am trecut in Israel. N-avea rost sa mai schimbam hotelul pt. 2 nopti si 2 ore cat am dormit in dimineata sosirii. Parca sa acopere aspectul de prabusire, personalul era extrem de amabil, de la restaurant nu stiau ce sa ne mai ofere din putinul care-l aveau, lenjeria si prosoapele ne-au fost schimbate din nou a doua zi si, pe langa toate astea, asa cum am spus, era pozitionat excelent, aproape de toate obiectivele importante. Nici pentru “Four Seasons” nu puteam sa bag mana in foc cat pentru cele de la marginea orasului…am avut o doamna cu noi, haioasa de nu se poate. A schimbat 3 camere, tragand de geamantanul pe rotile de ne plictisisem noi tot vazand-o intrand si iesind cu cel de la receptie dupa ea. In cele din urma, s-a prabusit pe trepte si a spus "Habibi" dorm oriunde ca m-ai obosit de nu mai pot.

cand am parasit camera, am luat dupa noi odata cu valizele si pragurile de la usi asa erau de bine “infipte”. Dar eram in vacanta, hotarati sa nu ne strice nimic buna dispozitie.

N-am pozat interiorul camerelor, pozele prezentate pe site-ul oficial al hotelului fiind reale.

anadragusin, artemisa24, catalinalupu, dananecula, Diaura*, georgiana, irma_ro*, sandu.53