ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2010
single

Către satisfăcător

la PMM* = 50 GBP

Se poate si mai bine

Pentru cei care nu au mai fost, trebuie sa stiti ca in Marea Britanie iti trebuie un adaptor pentru prize (stecherul are 3 picioare), pe care cred ca un hotel de 3 stele ar trebui sa-l poata oferi. Hotelul Premier Inn de pe Argyle Street (mai sunt si altele cu acelasi nume la alte adrese in Glasgow) nu il are si trebuie sa cumperi (7-10 Lire = 35-50 lei). Sau, daca e suficient, poti folosi priza din baie (cea pentru aparatul de ras) care are doar 2 gauri.

Coridorul la hotel foarte mic, eu am stat la etajul 5 cam 510.

Camera mica, cu un pat mare si foarte inalt si ca mobila o masa cu TV si telefon. Pe masa e o cana de fiert apa si zilnic ai ness, ceai, zahar/indulcitori. Nu exista frigider sau minibar. Mai este un dulap in perete fara usa, doar cu 5 umerase si 2 rafturi. Destul de incomod si mic. Geamul camerei se deschide doar in partea de jos cam 15-20 cm (contra sinucigasilor), asa ca aerisirea se face dificil. Nu au balcoane.

Incalzirea in camera se face cu o aeroterma care face zgomot si functioneaza cate 1 minut, apoi sta cateva minute. In niciun caz nu face 30 grade cum arata, dar e acceptabila ziua. Noaptea insa trebuie inchisa daca vrei sa dormi, pentru ca zgomotul e prea mare.

La baie, chiuveta e clasica pentru Marea Britanie: 2 robinete separate, unul cu apa fierbinte si unul cu apa foarte rece! Daca vrei sa te speli pe fata sau pe dinti, plimbi mainile de la unul la altul! E distractiv! Dusul e fix si foarte sus, cu robinetele separate dar apa curge pe o singura teava, asa ca se poate face dus normal. Nu au casca de baie, papuci sau halat. Exista doar sapun lichid la chiuveta si la dus. Foenul e in camera, sub o oglinda, langa dulap.

Micul dejun se serveste la etajul I, destul de diversificat (oua ochiuri, omleta, carnati prajiti, bacon prajit, rosii coapte, fasole boabe gatita, iaurt, fructe, cereale cu lapte, cafea, ceai, suc). Nu au branzeturi sau preparate de carne gen muschi, sunca. E cam monoton, deoarece zilnic e la fel.

Pentru fumatori, atentie - in Marea Britanie nu se fumeaza in spatii publice inchise - asa ca toti isi beau cafeaua in strada.

Eu am fost la un congres, asa ca nu am platit eu, dar am inteles ca o camera costa 30-50 lire/noapte, am vazut si hoteluri mai ieftine care ofera aceleasi conditii, sau chiar mai bune.

Avantajul este ca esti pe strada principala, aproape de gara centrala la 5 minute si de strazile cu magazine la 10 minute pe jos.

Dar despre plimbare, la rubrica de excursii in Glasgow.

Trimis de delia58 in 16.11.10 19:02:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE. A mai fost în/la: Edinburgh, Londra

VIZUALIZĂRI: 3523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia cu chiuveta cu doua robinete
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.50 GBP pe cameră

[16.11.10 20:33:59]

Cum nu ai setat adresa web a hotelului, la definirea rubricii sale, ne poti spune, daca vorbime despre hotelul de aici ?

delia58AUTOR REVIEW
    [16.11.10 20:42:28]

Da acesta e. Nu am stiut adresa de web. Au tot schimbat numele hotelurilor ca a fost destul de greu sa aflu care din ele e.

[16.11.10 20:44:19]

Ok. , am adăugat-o eu în caseta tehnică a hotelului. Multumim.

creivean
    [17.11.10 20:21:52]

Mie unul, nu mi se pare un hotel chiar aşa rău. Cred că face parte din categoria hotelurilor de buget, un B&B clasic, de lanţ hotelier, la 3 stele. Preţul îi însă cam mărişor, dar reprezintă o variantă de luat în calcul.

Alex_Macedo
    [17.11.10 20:41:47]

Nesupărând pe nimeni... aşa şi pare... cum spunea colegul creivean... şi în Copenhaga, de un... "par examplu'", înca din anii '80 se profila ideea de B&B pentru minimizarea costurilor de turist zilier: vii-dormi-pleci. O formulă în general folosită de oraşele cu potenţial mare de ofertare pe mai toate domeniile... teatre, muzee, istoric, marină, arhitectură sau de ce nu, în definitiv, imagine europeană!!

... o chestie... acceptabilă şi tranzitorie, pân'la urmă!

... preţul e o cutumă... scoţiană, among other things!!

creivean
    [17.11.10 20:44:52]

Alex_Macedo, prietene, iar ai zis una memorabilă turist zilier: vii-dormi-pleci. Bună... rău şi mai presus de toate foarte reală.

Alex_Macedo
    [17.11.10 21:00:02]

creivean... să trăieşti, maestre!... noi doi fiind... copiii adoptaţi, într-un oraş care nu ne aparţine... deh... mamar, vorbind... ne bucurăm de el mai mult poate decât nativii lui!

Îmi cer scuze, în numele meu şi al domnului creivean că am ieşit puţin, dar nu mult, din topic şi mulţumim pe aceeaşi cale (cred că şi colegul e d'acord!), deliei pentru review şi mai ales pentru poze!... cine ştie cât mă mai ţin oasele să ajung şi în Glasgow!!!

Toate cele bune, delia58!

dorgo
    [06.12.10 16:21:20]

@delia58, povestea ta cu Scotia si cafea ness pe masa de hotel mi-a redesteptat niste versuri...

Loch Ness

In Scotia pana si fantomele poarta rochii

Iar castelele ascund legende stravechi

Doar o ceata ca laptele imi astupa ochii

Si imi hoinareste fara mila prin urechi

Pe malul vastitului lac de la Loch Ness

Imi omor timpu-n fata unei cafele ness

Asteptand de-o ora ca monstrul s-apara

Prin ceata rece si anglosaxona de-afara

Dar se pare ca Nessie a disparut demult

Pierdut in haul cel tulbure si fara fund

In care ades si eu, cu gandul ma cufund

Povestea lui cea neadevarata s-o ascult

Sa scap de-al lumii de deasupra tumult

Alex_Macedo, delia58, dorgo