ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2010
ÎNSCRIS: 13.08.09
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 5/9

Un hotel obisnuit pentru oameni obisnuiti

M4H00518

Hotel Batihan, un hotel turcesc destul de mult vizitat de romani in aceasta vara si cu impresii destul de diversificate despre care am citit si uneori am comentat impresiile scrise de colegi de-ai nostri.

Pentru ca si eu am fost acolo in aceasta vara si pentru ca ma simt obligat, moral, fata de voi sa va descriu si cazarea de care am beneficiat, nu numai traseul pe care l-am parcurs si pe care l-am detaliat aici si aici, vreau sa va descriu experienta traita ca un turist obisnuit.

Hotelul este situat in sudul statiunii Kusadasi, la cativa kilometri fata de centrul statiunii, in prima linie fata de Marea Egee, la care ajungi facand dreapta la iesirea din statiune, apoi pe stradute inguste marginite de case frumoase, cochete, construite in stilul caracteristic, pline de flori.

Intrarea este orientata obtuz pe directia de mers, asa ca este mai greu sa-l vezi, dar in acea zona vei merge incet cu masina, mai ales din cauza limitatoarelor de viteza construite din beton, destul de rele pentru masina, dar si din cauza trecerilor de pietoni.

Peste drum de hotel sunt cateva terase destul de cochete si cateva magazine.

La intrarea in curte este o ghereta cu paznic, caruia trebuie sa-i arati voucherul ca sa poti intra cu masina.

Parcarea nu este mare, dar esti dirijat catre un loc in care sa parchezi.

Exista si o zona de parcare acoperita, dar acolo au acces numai turcii.

Imediat dupa ce am parcat masina am mers la receptie unde am dat actele. Un bellboy a preluat bagajele iar cartelele pentru acces in camera le-am primit imediat.

Holul de la receptie este destul de mare, cu mici magazine pe margine, un bar si acces la SPA. Personalul de la receptie a fost foarte amabil, ca de altfel si bellboy-ul, pe care l-am recompensat.

Hotelul, interior si exterior, nu stiu cand a fost renovat, dar arata destul de bine.

Camera a fost de fapt un apartament la etajul 1, destul de mare si frumos.

De fapt, tot etajul 1 este numai cu apartamente, cate 6 pe fiecare latura exterioara si 6 pe interior.

Amplasamentul camerei a fost cat se poate de bun, pe fatada frontala, in coltul din dreapta cand te uiti spre mare. Dau acest detaliu pentru ca latura stanga este foarte aproape de vecinul Ephesia iar latura dreapta, ca si stanga, sunt oblice fata de mare.

Un amanunt care nu este de neglijat este vecinatatea foarte apropiata pe latura stanga de hotel Ephesia. De fapt, Ephesia a fost construit dupa Batihan, si pe langa umbra pe care o lasa asupra intregii laturi din stanga, mai este si disconfortul dat de constructie.

Pe site-ul oficial al hotelului si pe cele ale agentiilor de turism fotografiile sunt prelucrate, astfel ca vecinul nu se vede, dar umbra lasata pe Batihan nu a putut fi prelucrata si un ochi atent observa acest lucru.

Revenind la camera, de fapt la apartament, acesta are la intrare un hol din care se intra in baie, urmat de prima camera, asa zisa camera de zi in care se afla un pat de mijloc de doua persoane cu noptiere, sifonierul mare cu vitrina in lateral si frigider, oglinda, doua fotolii si o masuta, televizor.

In frigider am gasit doua sticle de apa plata din partea casei, cu toate ca trebuiau sa fie 4, pentru ca eram cu doi copii.

De aici, prin usi glisante, intri in a doua camera, care are si ea un dulap cu doua usi, pat dublu de mijloc, noptiere, masa cu televizor, un hol mic pentru acces la baie si usa pentru balcon.

Baia de la intrare, aferenta primei camere, are cada de dus, iar a doua baie pentru dormitor are doar vasul de toaleta si cabina de dus, dar are suprafata mai mare. Chiuveta se afla in holul dinaintea baii, cu un blat mare din marmura.

Baile sunt si ele dotate cu sapun, sampon, prosoape, hartie igienica, etc.

Balconul este mare si dotat cu uscator de rufe, doua scaune si o masuta de plastic.

Fiecare camera este dotata cu aer conditionat individual.

Camerele sunt destul de mari, mai ales prima care este in continuarea holului.

In concluzie, camera, de fapt apartamentul, este de nota 9,50. Nu pot sa dau 10, pentru ca asta inseamna perfectiunea.

Dezavantajul acestui apartament, ca de altfel al intregului etaj, este ca se afla deasupra restaurantului principal, iar la somnul de pranz auzi zgomotul scaunelor.

Conexinea wireless a fost inexistenta in camera, fiind posibila doar in hol si pe alocuri la terasa.

Masa a fost acceptabila. De fapt, a fost pentru oameni normali. Nu ma asteptam sa fie caini cu covrigi in coada, fructe de mare sau alte specialitati exotice.

In general, masa a fost in specific turcesc din care imposibil sa nu-ti placa ceva. Dimineata gaseai branzeturi, salate, legume, masline, ceai, oua fierte, omleta sau ochiuri facute direct pe terasa.

La pranz mai gaseai doua feluri de supe din care nu am mancat din lipsa de inspiratie, dar am auzit ca nu erau grozave. Probabil concentrate de la plicuri.

Gaseai totusi mancare gatita, in general cu tocatura de carne, peste (nu prea grozav), fructe (nu prea multe si nu prea diversificat), paste si altele.

In fiecare seara gaseai aproximativ aceeasi mancare ca la pranz, dar tot in fiecare seara pe terasa se preparau produse din carne: friptura la gratar, specificuri turcesti, vita si chiar porc, ceea ce m-a mirat.

In concluzie, mancarea nu a fost iesita din comun, dar nici nu te sculai flamand.

Minusurile bucatariei au fost dulciurile care nu erau pe gustul nostru, dar pe care le-am vazut cam in toate magazinele lor si erau foarte apreciate de turci, dar si fructele, din care gaseai un fel de prune corcite cu corcoduse (cam asa am si eu in curte la tara), piersici, pepene rosu, portocale de calitatea a saptea si stafide. Dar nu toate in aceeasi zi si in fiecare zi. Nu. Maxim 2-3 fructe pe zi.

In afara de pepenele rosu care era intradevar bun si destul cantitativ, celelalte fructe erau de calitate cu mult sub clasa 3.

Despre cadrul natural ce sa va spun. Superb.

In toata perioada de sejur nu am reusit sa fac baie in mare din cauza valurilor si a temperaturii scazute a apei, asa ca nu ma pot pronunta nici despre conditiile de plaja de la malul marii.

In schimb, in resort este piscina mare cu apa curata, dar cel mai mult am stat in piscina cu tobogane in care baietii au invatat sa inoate.

Cu toate ca in reclame scria ca toboganele functioneaza doar de doua ori pe zi, in realitatea surpriza a fost placuta, pentru ca au functionat cate 30 minute din ora in ora de la ora 10 dimineata pana la ora 17, cu pauza intre 14 si 16 (sper sa nu gresesc intervalul orar).

Bauturile free au fost acceptabile, inclusiv vinul care venea ambalat in pungi de 5 litri si se punea in sticle sau carafe.

Un alt aspect negativ a fost la gustarile de dupa amiaza, la care era bataie sa prinzi macar o bucatica. Cantitate total insuficienta atat la gustarile tip fast food (hamburger si hot-dog) cat si la desert, format din chec si fursecuri.

Animatia a fost destul de buna, de la ora 10 pana la ora 17, cu pauza de pranz. Pe langa jocurile de la piscina si aerobic, puteai sa joci baschet, volei, darts, boccia, la care echipa de animatori punea destul de mult suflet.

De cand am contractat sejurul si pana am ajuns la hotel, am crezut ca resortul este cu circuit inchis, in care terte persoane nu pot intra. La fata locului am constatat contrariul. O data la doua zile avea loc cate o nunta in curtea hotelului. Acolo era amenajat un fel de foisor in care cred ca trebuia sa fie servita mancare turistilor sau trebuiau sa aiba loc seri festive.

In locul celor pe care le gandeam, pe gazon se instalau rapid scaune si mese, aranjamente florale si trupa de muzica.

Invitatii incepeau sa vina dupa ora 20 iar petrecerea dura pana pe la ora 23-24. Pana la lasarea intunericului, se faceau pozele pe malul marii in apus sau la piscina. Intr-o seara, mireasa a facut poze in piscina mica pentru copii.

In plus, intr-una din zilele de la sfarsitul saptamanii, a venit un grup de 20-30 de copii impreuna cu profesori, pentru cateva ore.

In ceea ce priveste turistii, erau de toate natiile, de la englezi, la nemti, belgieni, francezi, romani, din fosta URSS, turci si altii, al caror grad de civilizatie era pe o plaja la fel de mare ca si intinderea dintre tarile din care proveneau.

La ora 21 incepeau programele artistice in aer liber, langa bar. Locurile total insuficiente i-au facut pe organizatori sa aduca mese si scaune suplimentare. Spectacolele incepeau cu program pentru copii, apreciate de acestia si continuau, dupa o pauza de 30 de minute, cu spectacolele pentru adulti (a nu se intelege ca genul de spectacol era cu patrat rosu).

Din cauza locurilor insuficiente, turistii ‘rezervau’ locuri cu anticipatie de cel putin o ora, de la care oricum mai disparea cate un scaun.

Cu toate ca eram in vacanta si nimeni nu se culca de la 6 seara, programul artistic a avut un orar cam tarziu, din punctul meu de vedere. Programele pentru adulti destul de placute, dar cam usoare.

Inconvenientul major al hotelului, dar care nu cauzeaza turistilor proprii ci vecinilor de la Ephesia, este dat de zgomotul mare al spectacolelor de seara, foarte aproape de camrele turistilor.

In concluzie, sejurul si-a meritat banii, cazarea fiind foarte buna, masa acceptabila spre buna si animatia cu posibilitatile de distractie destul de bune, dar un alt sejur nu l-as mai face aici.

Experienta unui sejur este suficienta.

Nu poti sa dai banii pe ceva din care sa faci bici si apoi sa mai si pocneasca. Asa si aici.

Nu poti sa dai 100 euro (in cazul meu) pe un apartament, doi adulti si doi copii, sistem all inclusive si sa ai conditiile de masa de la Burj al Arab. Practic, pretul platit a fost mai mic decat la bulgari pentru un hotel de 4 stele.

Eu nu m-am intors prea dezamagit, intrucat nu mi-am facut iluzii prea mari despre ceea ce voi gasi acolo. Fiecare ne dorim sa gasim raiul pe pamant acolo unde ne ducem, dar trebuie sa fim realisti si sa ne gandim la pretul platit.

Mai ales daca nu suntem la prima vacanta, putem face comparatii intre diferite preturi platite si conditiile aferente, asa ca pentru o vacanta viitoare la un anumit pret trebuie sa ne facem o imagine despre ceea ce vom gasi acolo.

Sper ca cele scrise si descrise de mine sa va ajute in vacantele voastre.

Trimis de cosminp in 16.11.10 12:28:45

VIZUALIZĂRI: 4841 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 chiuveta de la camera a doua, cu balcon

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [16.11.10 13:35:58] »

Excelent review, ai reusit sa prezinti o imagine foarte clara a hotelului.

Ce ma mira insa este faptul ca spui ca apa era foarte rece de nu puteai sa faci baie, in ce perioada din iunie ai fost?

marcy74 [16.11.10 13:37:30] »

Foarte bun review-ul tau, cu foarte multe detalii utile. Felicitari, vacante minunate si asteptam si cateva fotografii! 400 PMA binemeritate!

cosminp [16.11.10 13:45:54] »

va multumesc pentru aprecieri.

fotografiile sper sa vina pe seara.

am fost in ultima decada a lunii iunie, dar a fost ceva furtuna pe mare si pe uscat si a racit foarte mult apa.

vremea a fost destul de rece pentru acea perioada in Kusadasi, chiar a si plouat intr-o zi cat ploua acolo intr-un an intreg. inundase parcul si apa din piscina aproape ca dadea pe-afara iar umbrelele incepusera sa zboare.

magdalena [16.11.10 14:49:45] »

Mi-a placut si mie acest review, de altfel, foarte echilibrat, care imi face o parere clara asupra a ceea ce voi gasi acolo daca aleg aceasta destinatie.

tilinka [16.11.10 17:01:35] »

De ce plaja si marea au

0%?

cosminp [16.11.10 18:15:57] »

@tilinka, plaja si marea au 0% pentru ca din cauza apei agitate (era ridicat steagul negru) nu am intrat deloc in mare si nu am facut nici plaja pe nisip.

pot totusi sa-ti spun ca plaja nu este prea lata, cam 3-4 randuri de sezlonguri pe o latime de circa 20 metri. destul de putin, dar poti sta la plaja pe sezlong pe iarba si faci baie in mare.

biancuta [16.11.10 18:49:18] »

O descriere foarte buna a acestui hotel.

Si eu am fost la sfarsitul lunii iunie si am prins apa foarte calda. Am prins si ploaia de care spuneai tu. Dupa ploaie a fost destul de rece pentru acea perioada a anului si chiar si pentru Turcia, temperatura era destul de scazuta, dar si la noi in tara erau cam 14 grade, mult mai rece decat in mod normal. Tot atunci au fost si inundatiile mari din Romania. Au fost curenti de aer rece si ploi peste tot. Parca a tinut cam 2 zile timpul mai urat. Vremea si-a revenit in ultima zi, la plecare, dar apa nu stiu cum era.

@cosminp, cred ca am fost cam in aceeasi perioada, sau cel putin cateva zile s-au supraspus.

cosminp [16.11.10 18:56:41] »

@biancuta, sigur s-au suprapus cateva zile.

delia58 [16.11.10 19:35:19] »

Foarte interesanta descrierea, cu aproape tot ce ai nevoie daca vrei sa te duci acolo. Eu am fost acum 2 ani la Ephesia si e asa cum spui: distractia de la Batihan ma deranja dupa amiaza sau seara cand vroiam sa dorm. Dar am stat mai putin in camera pentru ca era frumos afara. Sau am inchis usa.

Poate pui si ceva poze.

creivean [16.11.10 21:46:52] »

Oho, ce review ai urcat. După 2 luni de pauză. ai revenit cu un review exemplar, pentru care te felicit. Iar pozele-s excelente. Cea panoramică mi-a plăcut mult.

cosminp [17.11.10 08:29:01] »

@creivean, multumesc. fotografii panoramice mai poti vedea in rw-urile despre traseu.

mi-a venit iar pofta de scris. sa vad cat ma tine.

mirelutza [25.11.10 16:31:55] »

la pretul platit m-ai facut praf ce conditii ai avut..... sau poate pozele sunt prea frumoase; pentru mine insa turcia parca e la capatul pamantului... cred ca acolo voi ajunge doar fara copil!

cosminp [20.03.11 09:50:26] »

rog un webm sa ataseze videoclipul http://www.trilulilu.ro/mihneap/685bf7b74b5cd0.

multumesc.

webmaster13 [20.03.11 10:11:17] »

Ok, rezolvat clipul!

foxliviu71 [18.04.11 20:14:24] »

frumos review. cred ca ai intrat pe 21 iunie pentru ca eu am avut iesirea pe 21 (ce mica e lumea, am stat in aceeasi camera). noi am stat de pe 14 pana pe 21 si am avut un sejur perfect iar apartamentul a fost fara cuvinte. pentru familia noastra a fost totul la superlativ. Anul acesta am luat bilete la Imbat dar in august. abia astept. am sa revin si eu cu un comentariu de aceasta data.

vacante placute in continuare!

biancuta, cosminp, delia58, foxliviu71, magdalena, marcy74, mirelutza, tilinka
    Alte impresii din această RUBRICĂBatihan Beach Resort [Long Beach]: