ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2010
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 08.08.09
JUL-2010

Hotel Senator – o locatie unde poti imbina utilul cu placutul

Motto:

Intr-un popas prin Timisoara de vei fi

S-un spatiu de cazare-ti vei dori

Asculta-ma si mergi pe mana mea

Cazeaza-te la Senator si nu vei regreta

C-o oaza de verdeata si de relaxare vei vedea

S-odihna intr-o camera imensa vei avea.

Poate va veti pune o intrebare intrebatoare, care-i semnificatia titlului asta oare?

Pai sa-ncep mai intai cu partea ,,utila’’ a acestui hotel cu rezonanta destul de sonora.

Sa nu va inchipuiti ca daca-i numele de senator,

nu poate sa vina oricine din ,,popor’’,

ci doar cei care poarta numele hotelului … cu drag si dor.

Nu, nici vorba, oricine poate fi oaspetele acelui hotel, care mai mult decat cazare si masa ofera si o adevarata oaza de relaxare, partea ,,placuta’’ despre care va voi povesti ulterior, mai in detaliu.

Dar s-o luam treptat si metodic, cu sirul normal al povestirii :)

Deci ne aflam in luna iulie in delegatie la Lugoj si pentru ca tot eram la o aruncatura de 60km de Timisoara, mi-am exprimat dorinta fata de sotul meu sa vizitam si orasul meu natal, pe care nu-l mai vazusem de la … 5 luni. Nu radeti, dar asta-i purul adevar!

S-acum sa fac o mica paranteza si sa va explic de ce.

Tata, iubind haina militareasca, soldateasca, ostaseasca sau cum vreti voi sa-I spuneti, normal ca a imbratisat cariera militara, iar la inceputuri, daca patria asa-l cerea, umbla din oras in oras (urat daca-s zice ca tiganul cu cortul, caci nu sufera comparatie o astfel de paralela, dar alta-n minte la ora asta nu mi-a venit) si se subordona serviciilor militare asa cum i se cerea. Mama, normal ca n-a avut incotro si l-a urmat, apoi usor, usor adevarata familie a inceput sa prinda contur. Cand tata era in ultimul an de Academie Militara a aparut pe lume frate-miu, dar dupa nici un an au trebuit sa plece la Timisoara, caci acolo-l cerea pe tata tara :) Dar cei 7 ani de stationare ai tatei la Timisoara nu i-au ,,priit’’ decat lui frate-miu, caci imediat, dupa ce am aparut si eu pe lume, s-a ivit si postul tatei la Ploiesti, spre bucuria bunicilor, care-si doreau, normal, copiii si nepoteii mai aproape de ei.

S-uite-asa eu n-am avut norocul sa admir Timisoara in toata splendoarea ei mai deloc, caci, atunci cand mama ma plimba in carucior prin parcul acela maret de langa catedrala, la varsta de 5 luni, la care dadeam si eu cu ochii de pasarele, floricele, pietricele, ramurele…. eram mult prea frageda … :)

Si acum, inchizand paranteza, cu scuzele de rigoare dac-am plictisit pe cineva, acum cred ca-mi dati dreptate de ce-mi doream cu atata ardoare sa profit de vizita la Timisoara, sa constientizez si eu dupa 40 de ani ce frumuseti am ratat si ce pacat ca din Timisoara noi am plecat.

Deci, dupa acelasi simplu procedeu, dupa care ne ghidam de fiecare data cand cautam o locatie de tranzit, am dat repede cautare pe net, s-am gasit din prima o cazare in Timisoara, exact in drumul, dar si pe gustul nostru. Si nu de tranzit, ci de placuta si relaxanta amintire …

Hotelul Senator este localizat la intrarea in Timisoara, cum vii dinspre Lugoj, la 1 km de centrul orasului si destul de aproape de aeroport.

Este amplasat pe partea dreapta a soselei, usor de reperat datorita siglei impozante, care seamana izbitor cu sigla uniunii europene, doar ca are 2 stele in minus :) Totusi, sa nu va induca in eroare cele 10 stelute aurii de pe pancarta de la intrare in hotel si sa credeti cumva ca la Timisoara se poarta atatea gradatii 5x2 :)

Lasand gluma la o parte, intr-adevar impozanta hotelului se vedea din strada si putea fi remarcata in primul rand prin curtea si parcarea mare din fata hotelului.

Cum am intrat in hotel, o domnisoara draguta ne-a intampinat si frumusetea imediat i-am admirat. Foarte amabila ne-a condus s-am vazut o camera, ce ne-a impresionat pe loc prin imensitatea ei, apoi am zarit si restaurantul cochet, dar piesa de rezistenta care ne-a frapat in totalitate a fost superba gradina din spatele hotelului, o adevarata oaza de relaxare si agrement. Ulterior am aflat ca de fapt acest hotel, pe langa serviciile de cazare, masa si divertisment, este gazda si pentru organizarea de mese festive, nunti, botezuri, dar si pentru intalniri de afaceri, team-building-uri, conferinte, simpozioane.

De aceea va spuneam la inceput ca acest hotel imbina si partea utila cu partea placuta, ambientala de la fata locului.

Dar sa revin cu partea de cazare la acest hotel impresionant.

Initial domnisoara de la receptie ne-a spus tariful de 190 lei/noapte, cazare + 2 mic dejun, dar noi nu i-am dat ok-ul din prima. I-am spus ca mai cautam prin imprejurimi, sa mai comparam preturile, la care in urmatoarea secunda, mi-a placut atitudinea ei, sa nu piarda clientul, ne-a zis: Pentru ca dumneavoastra ati ajuns destul de tarziu, dupa ora de cazare (era deja cam ora 18.00), va putem oferi o reducere de 30 lei, deci veti plati 160lei/noapte + 2 mic dejun, iar tot ce veti gasi in frigider este cadou ,,din partea casei’’

Normal ca la aceasta oferta tentanta n-am mai putut rezista, s-am zis da si imediat am facut formele de cazare, caci de-abia asteptam o noapte de relaxare s-o zi de agrement la hotel Senator.

Camera imensa ne-a placut din prima clipa. Am crezut ca am fost noi fericitii norocosi de-a fi cazati in cea mai mare camera, dar a doua zi am tras cu ochiul in alta, in care se facea curatenie si la fel de uriasa si frumoasa era.

Cum intrai in camera, te invaluia un miros foarte placut de lacramioare… de la odorizantul agatat in cuier, pe care l-am descoperit ulterior, la o mai amanuntita cercetare a camerei. Pe jos mocheta maro-roscata era curata si placuta la atingere :) Sa nu va ganditi la altceva… era doar o mocheta ce inveselea in mod placut camera, prin coloritul ei viu.

In partea dreapta a camerei era un pat matrimonial urias, cu o cuvertura bej-maro din satin, iar de-o parte si de alta a acestuia stateau cuminti 2 noptiere. Imediat langa pat, in partea dreapta era o nisa unde erau amplasate sifonierul si cuierul.

In partea stanga a camerei, intr-o alta nisa, ca un fel de separeu, era amplasat un birou, in care, imediat cum ne-am cazat, sotul meu si-a si instalat laptopul sa-si verifice eventualele mesaje primite in cursul zilei, caci doar eram in delegatie, nu? Si … spre bucuria noastra exista si wireless.

Tot in partea stanga a camerei era un coltar, in culori bej-maro, format din module, ce puteau fi unite si formau un nou spatiu de odihna, iar in mijloc o masuta in culoarea sifonerului statea cuminte si astepta sa fie folosita. Inclusiv pernele de decor de pe acel coltar erau in ton de bej-maro. Placut, ce sa va zic. Totul era asortat cu gust!

Uitam sa va spun ca televizorul era asezat pe o asa-zisa comoda, dar la o mai atenta cercetare am descoperit ca era de fapt pitit acolo frigiderul. Am avut placuta surpriza ca acolo sa descoperim cadoul ,,din partea casei’’: o sticla de jumatate de litru de apa plata, una de Fanta, o punguta cu alune si o doza de bere. Gestul, sincer mi-a placut in mod deosebit. Era primul hotel la care ,,continutul’’ din frigider nu se platea, ci era oferit ca bonus din partea hotelului. Placut mod de a-ti atrage turistii!

Ce sa va zic, daca acea camera imensa de hotel m–a impresionat placut si am ramas uimita de imensitatea ei, acum urma ce-a de-a doua surpriza … Imediat in partea dreapta, pe peretele cu patul matrimonial urma un holulet, apoi se intra in spatiul destinat baii. De ce m-am exprimat asa, pentru ca n-o pot numi doar baie, deoarece era mare cat o camera.

Gresia era in nuante de bej deschis, iar faianta un maro-inchis spre negru. Dar hai sa va spun ce interesant era compartimentata acea camera de baie.

Mai intai era pe stanga chiuveta, cu accesoriile de baie, prosoape, sapun lichid, gel de dus la dozator, feon si o oglinda maaare ce-ti dadea impresia de o camera imensa.

Pe partea dreapta erau 2 separeuri. Nu radeti! Arhitectul hotelului s-a gandit foarte bine: un separeu pentru toaleta si-un separeu pentru cada sau camera de dus, daca pot s-o numesc asa. Cada era amplasata pe colt, cu o etajera pe care am gasit pliculete cu sampon si sapun solid. Personal mie mi-a plcut aceasta idee ingenioasa de a separa asa de util toate ,,pisele utile’’ ale unei camere de baie.

Ce sa va mai zic. M-a lasat fara repros aceasta camera de hotel din punct de vedere al spatiului generos de cazare, odihna, relaxare (inclusiv in pat, cat si la baie :)

Am uitat sa precizez ca noi am prins o zi foarte calduroasa, dar in camera n-am simtit acest disconfort, deoarece exista aer conditionat si functiona fara probleme.

Singurul minus al camerei era lipsa unui balcon. Camera era intr-adevar foarte luminoasa pentru ca exista o fereastra mare, cu jaluzele verticale, de culoare maro-roscata, asortate perfect cu mocheta. Acea fereastra dadea exact in spatele hotelului, cu vederea chiar in curtea interioara, unde puteam admira oaza e verdeata si tot peisajul frumos de-acolo. La fel, o alta fereastra identica era amplasata si in baie. Cam periculoasa aceea, caci daca jaluzelele orizontale albe din baie, nu erau orientate cum se cade, riscai sa te vada paparazzi si cine stie la ce ziar puteai sa te vezi a doua zi, fara sa stii …

De asemenea la acest hotel am apreciat holurile imense.

In primul rand holul de la etaj, cu aceeasi mocheta maro-roscata, iar in mijloc cu o canapea si 2 fotolii de piele (probabil ecologica), unde puteai sa te odihnesti in voie. Ce mi-a placut ca pe masuta din mijloc erau aranjamente florale, precum si pe lateralele etajului. Tot la etaj mai era o sala de conferinte si o gradina interioara superba, unde puteai sa servesti un ceai sau o cafea, caci si acolo era pusa o masa cu scaune si ghivece cu plante decorative.

Aceleasi stil de canapele cu fotolii rosii erau si in holul hotelului de la intrare, amplasate chiar in fata receptie, vis a vis de plasma mare, la care puteai linistit viziona programul TV.

Restaurantul m-a impresionat teribil prin eleganta, bun gust si decor. Desi la Senator n-am servit decat micul dejun, la una din mesele amplasate in spatiul verde din gradina exterioara, seara luand cina in oras, in Timisoara, totusi n-am ratat sa fotografiez si cateva ,,unghiuri’’ ale placutului restaurant. De la mesele frumos aranjate cu alb si grena, jaluzelele in ton si barul imens, am admirat tot ce se putea in acel restaurant. Permanent era o atmofera de sarbatoare acolo, msele decorate frumos, parca-si asteptau dintr-un moment intr-altul musafirii, iar ospatarii te intampinau cu zambetul pe buze, indiferent daca doreai sa comanzi ceva sau pur si simplu doar sa admiri interiorul restarantului sau simplu … sa doresti sa bei doar un pahar cu apa… Puteti crede asa ceva? Eu zic da si sa ma credeti pe cuvant, va jur :).

Si asta doar in Timisoara mi s-a intamplat pana acum!

Deci, ferice de voi, dragi colegi timisoreni si jos palaria ca aveti cu ce va mandri!

S-acum sa trec la partea de agrement, divertisment, relaxare si voie buna la... club Senator.

Iesirea spre gradina exterioara, oaza de verdeata si de relaxare din spatele hotelului, o poti face ori prin receptia hotelului ori prin restaurant.

Imediat pe partea stanga este o sala, care poate fi folosita si pentru evenimente festive, dar si pentru o …balaceala. Da, nu radeti. Acolo este amenajata o piscina interioara, cu apa limpede, curata, cu plante ornamentale decorata, dar … necazul a fost ca doar a putut fi admirata. Caci de balaceala mult asteptata, n-am putut sa profitam niciodata. Deci un minus si la ,,partea de relache’’ … Motivul? Nu era apa calda, dar nici incalzita macar cu-n termoplonjon n-a fost. Probabil se astepta sa se incalzeasca de la soare. Ni s-a spus ca prin august poate va fi mai calda…

Si nu stiu cum sa va spun, dar si in august ne-am mai cazat inca o noapte la Senator, (cand ne-am intors din Ungaria s-am mai facut un mic circuit in tara), dar la fel am gasit piscina: limpede, curata, dar rece …ca si alta data. Atunci am concluzionat, sa-mi fie cu iertat, ca doar pentru decor o fi, acea piscina zi de zi :)

Terenul de tenis pe zgura in schimb mi-a placut teribil, iar a doua oara, cand am trecut si cu copiii in concediu, chiar au regretat ca rachetele nu si le-au luat, sa-ncinga un meci de tenis adevarat. Terenul acela poate fi si inchiriat, dar neaparat cu programare, din timp, contra cost, pentru impatimiti ai tenisului, atat de localnicii timisoreni, cat si de turistii cazati la Senator. Splendid, nu?

Dar nici copiii mititei n-au fost privati de un loc de joaca special amenajat pentru ei, spatiu amplasat chiar langa terenul de tenis. In timp ce copiii se dau in leagane, parintii ii pot supraveghea din frumosul foisor amplasat chiar langa spatiu de joaca.

Peste drum de aceste frumuseti de petrecere a timpului liber, se mai gaseste un alt teren de agrement frumos pavat si incadrat de multa verdeata, brazi si tufe de trandafiri. Acolo este un cos de baschet, un fileu de tenis si o mica scena, pentru diferite activitati.

Ce mi-a placut mie cel mai mult a fost multitudinea de alei pavate, ce au stanga-dreapta o multitudine de flori de toate culorile, tufe de trandafiri, dar si de arbori si arbusti decorativi, ce dau un farmec aparte gradinii, acea oaza superba de relaxare, plina de verdeata.

Printre acel spatiu verde gasesti frumos dantelat si cate un foisor, in interiorul caruia cu siguranta poti savura la o masa un suc sau o bere, simtindu-te undeva ca la padure, la iarba verde. Si unde mai pui ca si o fantanita arteziana te racoreste in zilele dogoritoare, iar un mic iaz cu pestisori de diferite culori: rosii, galbeni, albi te inveseleste doar privindu-l. Sincer, am asemanat acel coltisor cu o gradina japoneza in miniatura, doar ca lipseau arborii bonsai, specifici stilului japonez.

Dar pot afirma cu placere, ca si acolo m-am simtit ca-ntr-un mic paradis… departe si totusi foarte aproape (doar la 1 km de Timisoara) de tumultul vietii cotidiene. Pai cand te gandesti ca pe partea din fata a hotelului era un trafic mama, mama… normal ca nu ti-ai inchipui ce comori ascunse poti gasi in partea din spate a Senatorului…

Si ca sa nu va las cu povestea neterminata, asa cum va spuneam la inceput, acest hotel dispune si de o sala pentru desfasurarea de evenimente festive imensa, (pt. nunti, botezuri, dar chiar si targuri industriale - tocmai ce am tras cu ochiul pe site-ul lor s-am descoperit acest lucru).

Asa cum va povesteam, pentru ca am fost incantati de tot ceea ce am descoperit la hotel Senator, am revenit cu placere si in concediu de-asta vara, impreuna si cu copiii, sa profitam de aceasta ocazie sa le-aratam si lor orasul meu natal.

Si bineinteles, dupa ce-au cascat gura la pestisori, au dat ceva mingii la cosul de baschet, apoi au incins un scurt fotbal pe pavele, am mers cu ei sa vada si uriasa sala de evenimente, dupa ce au oftat indelung dup-un meci de tenis pe terenul cu zgura.

Tocmai se pregateau in acea sala imensa si se gateau mesele pentru nunta ce urma sa aiba loc in seara urmatoare (sambata) si noi am crezut ca nu suntem bine veniti pe-acolo. Din contra, oamenii au fost foarte amabili, cand ne-au vazut cu copiii. In alt colt de sala, am vazut ca erau amenajate niste mese ca la bar, cu scaune, iar langa era o masa de biliard si alta de tenis de masa. Nu ne-a stingherit nimeni si nu s-a bagat nimeni pe noi, ,,gustand’’ impreuna cu copiii cateva tacuri de biliard si incingand ceva partide de ping-pong.

A fost una din cele mai placute zile de vacanta!

Si daca veti dori vreodata sa popositi acolo, in orasul Timisoara, de care cu siguranta pe voi timisoreni, in frunte cu Cornel, va leaga multe amintiri frumoase, si de care personal si eu sunt tare mandra c-am petrecut primele mele 5 luni de viata, dragilor, nu va sfiiti si macar cateva ore popositi si la-acel Senator, care zau, ca-i provocator.

Vacante placute ori de cate ori veti avea ocazia!

Trimis de dananecula in 16.11.10 00:53:26

VIZUALIZĂRI: 2407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 Vedere din camera noastra

david
[16.11.10 09:17:24]

Felicitari pentru excelenta prezentare, a unui hotel care cred ca satisface toate gusturile.

Din pacate are doar 3 stele si nu 5 cum ai scris din greseala.

Singurul hotel de 5 ***** se afla in Sacalaz, la 5 km de Timisoara si se numeste Elysee.

Piscina din interiorul salii de nunti botezurii etc, este doar de decor ,dar se gasesc destui doritori ,care dupa cateva paharele sa faca o scurta baie.

webmaster20*
[16.11.10 09:24:15]

Modificat clasificarea de la 5 la 3 stele, conform prezentarii de pe pagina oficiala de internet a hotelului.

Sanziana
[16.11.10 12:29:12]

felicitari Dana pentru descrierea minutioasa, si totodata pentru povestirile tale frumoase.

[16.11.10 14:32:33]

N-a fost cu intentie scrierea celor 5 stele ale hotelului, dar aseara, in miez de noapte, pe la ora 1.00 cand am terminat review-ul mi se impaienjeneau ochii de somn si am vazut si eu greseala (cred ca s-a selectat implicit 5 stele, ca eu n-am apasat pe nimic), dar n-am mai avut acces sa modific, caci imi expirase perioada de editare-modificare.

Si eu citisem pe pagina oficiala, chiar aici ca hotelul este de 3 stele si in diminata aceasta chiar vroiam sa rog un webmaster saritor sa-mi corecteze eroarea.

Vad c-au fost 2 cavaleri care mi-au sarit in ajutor.

@david

Foarte vigilent, ca de obicei, si-ti multumesc fericitule timisorean, care-ai un oras cu-adevarat european, dar sincer n-a fost cu intentie

@webmaster20

Multumesc pentru promptitudine, ai fost mai receptiv ca mine

Va promit ca atasez si pozele cat de repede posibil.

[16.11.10 14:39:51]

@sanziana

Multumesc mult pentru vorbele tale frumoase si pentru sufletul tau sensibil... talida... prietenii stiu de ce...

(Mi-au dat lacrimile din cauza amintirilor tale din copilarie... bunica...)

Daca ai drum prin Timisoara, daca nu pentru cazare, macar pentru o mica relaxare, in gradina din spatele hotelului, merita un mic popas.

Si nu oricum! La un suc sau la o bere, sa savurezi frumusetea gradinii de la Senator... e o adevarata placere !

O sa ai ocazia sa si admiri imprejurimile la tot ceea ce am povestit in review. Imediat o sa soseasca si pozele.

david
[16.11.10 14:43:57]

Sunt sigur ca nu a fost cu intentie, te mai asteptam pe la noi timisoreanco!!!

La urmatorea vizita poti alege de aici, hoteluri si restaurante pentru care garantez un sejur placut.

[16.11.10 15:02:53]

@david

Multumesc mult de invitatie si de recomandari!

Cu urmatoarea ocazie in Timisoara, cu siguranta cred ca va provoc pe voi toti timisorenii de pe AFA, la o mica intalnire, macar la o bere, undeva la o terasa, sa ne cunoastem in carne si oasa (scuze dar ca sa rimeze)

Sa stii ca mai am de povestit cate ceva din cele 2 popasuri din vara de pe la Timisoara.

In iulie, cand am fost in delegatie cu sotul meu, am fost in Parcul Rozelor, cand trandafirii erau superb infloriti s-am si ,,prins'' o seara din Fstivalul Inimilor. A fost splendid!

In august, cand am revenit din concediu, impreuna cu copiii, ne-am sarbatorit cei 20 ani de casnicie, pe 19 august, chiar la terasa restaurantului din stanga Operei. Parca Lloyd ii spunea, asa-i @david? A fost suuuuper! Am ascultat acolo si muzica live, caci era orchestra si o solista ce canta foarte bine.

La sfarsit, mi-aduc aminte, c-am cautat o cofetarie, dar fiind ora cam tarzie, singura ce-am mai gasit-o deschisa, unde mai avea tortulete pentru-o zi festiva ca a noastra, a fost o cofetarie de pe o straduta in dreapta Operei.

@david sa nu razi de mine, ca nu mai stiu sigur numele ei... era ceva cu... flori. Stiu ca avea terasa si in strada, cofetarie-bar la parter si inca o terasa undeva la etaj, dar n-am mai urcat sa inspectam, ca era un eveniment festiv acolo sus.

[16.11.10 15:06:40]

@webmaster20

sau vreun coleg de serviciu, va rog sa modificati perioada de cazare la acest hotel.

Asa cum am scris si in review, am fost acolo in luna iulie, nu in ianuarie, deci se pare ca oboseala aseara si-a spus cuvantul si la selectarea lunii (sau poate a luat implicit prima luna a anului). Scuze, n-a fost cu intentie !

webmaster20*
[16.11.10 15:12:22]

va rog sa modificati perioada de cazare la acest hotel.

corectat

corinne
[16.11.10 20:37:52]

Cat imi doresc sa ajung si eu la Timisoara! Am fost o singura data si asta a fost in 1992, doar in gara, fara sa vizitez centrul si imprejurimile. M-am intalnit cu un domn sa-mi dea niste planse pentru proiectul de stat si am facut cale intoarsa.

Daca voi ajunge aici, stiu sigur ca aceasta locatie ma va multumi pe deplin si asta numai datorita tie si a procentajului pe care l-ai oferit acestui hotel.

mariana
[16.11.10 21:12:55]

Rusinica!!! Sa vii la Timisoara si sa nu ne suni, sa dam noi o prajitura. Te asteptam data viitoare. Cofetaria se numeste "Casa cu flori ", la care cred ca ati fost.

[16.11.10 21:16:55]

@mariana

Mersi mult de pont. Intre timp am mers la link-ul indicat de @david si intr-adevar, cofetariaasa se cheama si am constata cu placere ca este de fapt si restaurant acolo si mai are si site pe deasupra www.casacuflori.ro

Asa e, sa-mi fie cam rusinica, dar eram sincer, pe mare graba. Prima oara, in iulie eram in delegatie, iar in august eram cu trupa mea de baieti dupa mine

Dar nu te-ngrijora, asa cum i-am promis si lui @david, cu urmatoarea ocazie cand mai avem deplasare acolo (caci clienti avem destui in zona aceea), te voi ,,calca'' si vreau sa ne intalnim negresit cu toata fruncea Banatului de la Timisoara.

Imi doresc tare mult sa vad si frumusetea interioara a Catedralei (sa vad si eu unde am fost botezata), ca de pe-afara am admirat-o si ziua si pe inserat. Crucea aceea fosforescenta este impresionanta, dar si monumentul de vis a vis (tot in forma de cruce) m-a redus la tacere.

[16.11.10 21:26:57]

@corinne

Neaparat trebuie sa ajungi ca ai cu adevarat ce admira! Noi n-am reusit decat centrul sa-l admiram, caci de fiecare data am fost pe fuga, dar uitandu-ma pe un pliant cu harta Timisoarei, am constatat ca poate doar un 10% din frumusetile ei le-am vazut. Sunt atatea parcuri ce trebuie vizitate incat... cred ca o saptamana ne-ar trebui si tot nu ne-am satura...

Noi am luat o gramada de pliante si reviste de la centrul de informare turistica, amplasat chiar langa Opera, pe strada cu restaurantul ,,Casa cu flori'', unde am intalnit o doamna extraordinar de amabila ce ne-a spus tot ce am putea vizita in Timisoara si in imprejurimi, dar si ce evenimente culturale se desfasurau in acea saptamana.

Datorita recomandarilor dumneaei, am ajuns in Parcul Rozelor, la Festivalul Inimilor.

Gratie tie, am reusit sa observ inca o scapare a mea la acest review, scris azi noapte...

Am uitat sa votez cadru natural

@webmaster rogu-te, daca se mai poate, completeaza-mi un procentaj de 95% si acolo. Sincer as fi dat 100%, dar de obicei sunt cam exigenta, sa nu zic un pic carcotasa. Daca amplasarea hotelului nu ar fi fost la sosea, ci undeva, mai retras, ar fi fost perfect.

Aaaaa sa nu uit, @corinne, inca o precizare.

Daca ajungi sa te cazezi la acest hotel, neaparat sa ceri camera cu vedere spre gradina din spate, caci la strada se cam aude zgomotul masinilor ...

In iulie, cand am fost doar eu si sotul, am ales camera cu vedere in spatele hotelului, spre oaza de verdeata, iar in august, cand am fost cu copiii, ni s-a repartizat camera cu vedere spre fata hotelului.

Deci, tine minte !

webmasterXY*
[16.11.10 21:47:28]

Pus şi nota la cadrul natural.

bessondm
[17.11.10 00:13:18]

M-ai convins... cand mai trec prin Timisoara (evident, in delegatie, ca pretul...) aici voi trage.

bessondm, corinne, dananecula, david, mariana
Alte impresii din această RUBRICĂClub Senator Hotel [Ghiroda]: