ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2010
ÎNSCRIS: 25.04.10
NOV-2010

ARTICOL ARHIVAT

Weekend la spa

Am fost in noiembrie (unul foarte cald, de altfel, la Cota 1400 erau 25 grade) la Rowa Dany, in special pentru relaxare si SPA. Review-urile scrise de ceilalti prieteni ai site-ului m-au convins si nu am regretat.

Hotelul este unul Corect. Adica te duci la unul de 4 stele si te astepti la servicii in consecinta. Cu o exceptie si incep cu ea pt. ca este singurul punct negativ: micul dejun: jalnic pana si pentru un hotel de 2 stele: varietate mica de mancare, iaurturi la vrac, oua ochiuri reci (daca aveai noroc sa la mai gasesti), niciun fel de croissante, cafea la cerere chestii de-astea penibile pt. un hotel atat de ok din toate punctele de vedere. Un sfat pt. stafful de acolo: schimbati asta pt. ca e pacat de restul muncii voastre.

Celelalte aspecte sunt insa foarte pozitive:

- camere frumos amenajate, cu gust, in culori calde (tv lcd, baie cu cada, temperatura reglabila din interior, halate de baie, papuci... tot ceea ce intalnesti la un hotel de 4 stele din Europa)

- centrul SPA micut dar elegant, cu sauna umeda, jacuzzi mare, piscina, masaj (costa 50 ron sedinta si se platea separat), daca voiai te puteai si bronza la solar, erau si cateva aparate de finess, sezlonguri moi si confortabile. In general, am petrecut acolo cateva ore foarte placute si foarte relaxante.

- restaurantul hotelului este si sala unde se serveste micul dejun, este cochet si frumos amenajat, insa dupa dezamagirea ci micul dejun nu am mai incercat niciun fel de serviciu de masa de la hotel.

- exista parcare subterana gratuita, internet gratis WiFi, un lobby unde se poate fuma si bea ceva intr-o atmosfera placuta, sali de conferinta etc.

- stafful este foarte receptiv si amabil, niciun fel de problema.

Pe site-ul hotelului sunt cateva oferte bune: cea aleasa de mine pt. weekend a costat 560 de ron si a inculs cazare cu mic dejun, acces la SPA, 2 ore de masaj, sampanie in camera si cam atat parca. O oferta care se merita.

Ca si concluzie va recomand sa petreceti aici macar un weekend in care sa va relaxati la SPA, loc pe care il conider punctul lor forte. Nu este ceva senzational (am vazut si mai bune) insa este frumos si placut sa petreci cateva ore acolo.

Trimis de rentea in 15.11.10 12:54:28

VIZUALIZĂRI: 4053 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lobbyul din hotel - elegant, insa micut. Poti fuma si bea ceva in tihna.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

magdalena [15.11.10 13:35:49] »

Pacat pentru micul dejun atat de prost... Ar fi fost bine de stiut si cum sunt celelalte mese in restaurant.

irma_ro* [15.11.10 13:56:06] »

interesant review - am trecut de atatea ori pe langa acest hotel dar pozitia lui nu tocmai ok m-a facut sa am retineri

mirelab [15.11.10 14:11:35] »

@rentea, am citit cu mare interes review-ul tau deoarece este un hotel care pe mine m-a cucerit si unde imi doresc sa revin cat mai curand (pacat ca preturile de sarbatori sunt atat de inaccesibile...).

Vreau sa cred ca ceea ce vi s-a intamplat voua este doar o intamplare absolut nefericita si nu va deveni o obisnuinta. Incercam acum sa imi aduc aminte daca am avut croissante, nu mai stiu, dar cu siguranta am avut chek si patiserie (dulce si sarata). La fel si sucul/sucurile oferite dimineata mi s-au de calitate.

In ceea ce priveste felul in care era servita cafeaua eu nu am luat-o ca un deserviciu - la cerere - ci mai degraba ca un rasfat ca erai servit la masa de catre chelnerite, fara a fi nevoit sa te plimbi cu cescuta printre diversi turisti. Mai mult decat atat, daca voiai o anume cafea de la bar (contra-cost) tot ele se ofereau sa ti-o aduca la masa.

Promit sa va tin la curent cu evolutia lucrurilor, din punctul meu de vedere, dupa ce voi reveni la Rowa.

rentea [15.11.10 15:02:52] »

Chestia cu cafeaua a fost in felul urmator (de aceea mi s-a parut cam in neregula): cand am ajuns in sala (pe la 9.30) nu mai exista niciun fel de cafea la dozator. La rugamintea mea, mi s-a adus un fel de termos la masa din care m-am servit eu. Deci nu prea a fost vorba de un gest elegant din partea lor... ma rog, nu vreau sa fiu inteles gresit: e un mic dejun din care poti sa mananci, doar ca nu este specific unui hotel de 4 stele. In niciun caz. Si, cum am mai spus, este cam singurul punct negativ.

sandu.53 [15.11.10 15:32:32] »

o prezentare foarte buna care cred ca va fi utila membrilor AFA, pacat de neajunsurile create de calitatea micului dejun!

dannek [15.11.10 16:27:17] »

4 stele trebuie sa ramina 4 stele indiferent daca se termina sau nu cafeau de la dozator.

Unde mai pui ca vroiam sa achit un avans pentru craciun acolo!!

rentea [15.11.10 17:03:11] »

De acord. Standardul de 4 stele trebuie sa se aplice si la masa si la micul dejun si la spa si la camere. Din pacate la Rowa standardul la micul dejun a fost de 2 stele. Atat. Poate pe timpul meselor de la restaurant este altfel, nu spun ca nu. Eu, dupa ce am vazut cum e la micul dejun, nu am mai vrut sa risc.

Repet, pacat de acest neajuns, nu stiu cine o fi de vina, dar chiar m-as bucura daca patronii ar citi asta si ar schimba ceva. Pentru ca nu cred ca e vorba de bani. Ci doar de nepricepere, de prostia cuiva.

lex1278 [15.11.10 17:16:52] »

Am fost si eu acolo acum cateva luni si de atunci ma tot chinui sa-mi gasesc timp sa scriu cateva cuvinte despre el.

Cand am vazut review-ul tau am avut un deja-vu pentru ca sunt exact lucrurile pe care le-as fi spus si eu. Inseamna ca deja oamenii de acolo au un standard pe care il livreaza oaspetilor, ceea ce nu e rau: o).

La fel am patit si noi la micul dejun, aceeasi impresie de incomplet, la fel si cafeaua, acelasi pachet de weekend, tot, tot tot.

In plus noua au reusit sa ne incurce si programarile la masaj si ne-au tinut in asteptare vreo 30 de min, dar n-am considerat asta semnificativ. Mai mult ne-a deranjat faptul ca sticla de sampanie pe care am deschis-o vineri seara a ramas in camera alaturi de pahare pana la plecare desi menajera a parut sa treaca pe acolo sambata dimineata.

Ti-as da doua voturi pentru ca ai scris si pentru mine, dar nu pot.

Toate bune.

rentea [15.11.10 17:44:57] »

He he... apropo de standarde - la fel chestia cu sampania. Probabil ca asa le spune sa faca.

Si referitor la masaj - Foarte Bun. Felicitari fetei de acolo.

andreeas [26.04.11 19:24:35] »

Noi mergem acolo de vreo 2 ani in fiecare vacanta de vara a copilului si uneori si iarna. Am ramas uimita de faza cu micul dejun pt ca noi n-am patit niciodata asa. Ba din contra, cafeaua o gaseam in fiecare dimineata in termos pe fiecare masa, plus la dozatorul de pe masa de la bufet, iaurt vrac se serveste si in Turcia la hotelurile de 5 stele, eu una il consider un lucru bun. Pt copii exista iurturi cu fructe la cutie (Danone, etc). Mancarea mi s-a parut suficient de variata, eu sunt foarte pretentioasa in ceea ce priveste mancarea copilului si nu am gasit vreo hiba, gaseai de toate, legume, oua, ceva ducle, mezel, branzeturi, cereale, etc.

Ma gandesc ca poate autoarea a avut ghinion, sau om fi avut noi noroc de fiecare data...

Per ansamblu, eu una voi reveni clar, personalul e foarte amabil, curatenia desavarsita, camerele mobilate frumos, un punct in minus ar fi lipsa balconului dar nu pot sa spun ca m-a deranjat asta foarte tare.

andreeas, dannek, irma_ro*, lex1278, magdalena, rentea, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂCarpathia Hotel (ex Rowa Dany) :