ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2010
SEP-2010
3 AD. + 1 COPII -- v: 7ani

la PMM* = 103 USD

Vacanta de neuitat

Hotelul este enorm nu foarte departe de aeroport. A fost plin, dar nu era sufocant. Cu toate ca am fost un grup de 11 persoane, am gasit aproape in fiecare seara loc impreuna la masa; la piscina nu s-a pus problema de inghesuiala, aceasta fiind imensa. Multi turisti rusi, dar si englezi, nemti, unguri, austrieci, sau veniti din tari arabe.

Nu prea se exagereaza cu curatenia, (cu toate ca in camere a fost aproape impecabil), dar in incinta hotelului mai lasau unele lucruri in neregula de pe o zi pe alta.

La restaurant (erau vreo 3 + inca 4 sau 5 a la carte) era curat, vesela si tacamurile erau ok. dar la barurile de la piscina si de pe plaja, paharele erau cam cu probleme. Le spala ei intr-o masina dar nu prea le iese... Recomand pahare de plastic de acasa. Asta ar fi singura problema.

In rest, personalul este ok pus pe sotii, si foarte saritor daca le dai bacsis. Daca prinzi perioada ramadanului, sunt mai apatici, tristi, dar dupa lasarea serii isi revin.

Marea ESTE EXTRAORDINARA. Hotelul are un ponton lung de vreo 800 de metri, dar se poate ajunge pe jos in 10 min de mers lejer. Exista un minibus Damas care te poate duce pina la capatul pontonului, dar nu prea merita asteptarea. Marea are flux si reflux, si nu poti face baie decat daca faci deplasarea pe ponton; merita, deoarece am vazut acolo pesti exotici de toate felurile: morena, baracuda, pesti papagal, pesti fluture, caracatite, calamari, pestele leu, plus coralii.

Mancarea este ok, nu foarte variata, dar buna, bauturile racoritoare, ok, cele alcoolice nu prea bune la gust, dar, in lipsa de altceva, merg (nici macar berea imbuteliata -am luat o data un heineken- nu are gustul de la noi...)

Au un aquapark ok, care functioneaza intre 10 si 18. Camerele sunt mari, au seif, minibar care se completeaza zilnic cu cola, fanta, sprite si apa, aer conditionat.

Hotelul area magazine, dar merita mers pana in Hurghada, nu neaparat la cumparaturi dar pt atmosfera de acolo. Exista un microbuz care te ia de la receptie, te duce in oras si te ia de acolo. Nu ai voie sa inchiriezi masina decat cu tot cu sofer.

Trimis de basaku in 15.11.10 08:57:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 5341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (basaku); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 butterfly fish
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 103.00 USD pe cameră

anadragusin [15.11.10 19:31:02] »

Un review util, cu multe informatii. Pretul este super pt. 3 adult, un copil pe 14 zile. Felicitari pt. un concediu reusit!!!

basaku [15.11.10 20:04:34] »

pretul a fost super, am luat biletele in ianuarie, si am plecat in septembrie. Prietenii nostri (2 adulti si un copil de 7 ani) au platit 1600 pt 14 nopti, transport, ...

costin1968 [16.11.10 08:09:18] »

Excelent Review! Resortul pare unul extraordinar.

Care era regimul la Restaurantele "A la Carte", cu rezervare?

Ce excursii ai facut si care sunt impresiile, te rog!

Inca o data: locatie extrem de interesanta, felicitari!

Fotografiile..., ce sa mai zic superbe, cu ce aparat le-ai facut, pe cele subacvatice?

basaku [16.11.10 20:08:24] »

multumesc de aprecieri. Am fost incantat in primul rand de mare, si de ceea ce este dedesubt. Pozele le-am facut cu aparatul unui prieten, un sony t 99 (mi l-a imprumutat pt o zi sa ma dau sub apa cu el). Excursii am facut doar safari si o excursie de scuba diving. Ce sa zic, superbe, mai ales ultima. Pretul la safari a fost de aprox 120 dolari, platita la unul din baietii din hotel (3 adulti si un copil). a durat de la 12 pana pe la ora 22 si a inclus zgaltaieli cu jeepul, o plimbare cu atv, cu spider, cu camila, un spectacol si o masa. Merita o data, a doua oara, nu.

In schimb, scuba o voi face de fiecare data. Am platit 50 dolari, pt mine si fiica mea de 15 ani (ea a facut doar snorkeling). A inclus 2 scufundari, si o plaja de o ora pe insula Giftun.

Mai multe poze poti vedea pe linkul asta:

click aici

Inca o data, sa nu ma intelegi gresit: nu este foarte curat prin hotel, unele chestii sunt de neimaginat pe la noi (paharele de la beach bar, poolbar, ) DAR MERITA RISCUL...

Inspiratie iti doresc, si bafta

basaku [16.11.10 20:11:07] »

aaa, scuze...

restaurantele a la carte, erau gratis, cu rezervare din timp...

costin1968 [16.11.10 20:52:31] »

Te inteleg perfect (mai mult meritul tau), intre 09-16 Octombrie am fost in Hurghada.

Multumesc pt raspunsuri, foarte bune, eu, unul, nu m-am saturat de Egipt, asta pt ca sunt dator cu o explicatie: de ce mai intreb, dupa ce m-am intors de acolo? Simplu, vreau cand ma intorc acolo sa fie si mai bine.

Inca o data, felicitari, review-ul tau mi-a facut o reala placere!

P.S. : dar vinul nu v-a placut, pt mine vinul egiptean a fost o mare surpriza (placuta), si trebuie sa recunosc sunt mai mult decat expert...

basaku [16.11.10 21:24:10] »

din pacate, nu l-am gustat, dar data viitoare, promit.

costin1968 [19.11.10 19:07:30] »

Noroc!

basaku [19.11.10 19:39:08] »

multam la fel, ca din ce am vazut pe site-ul kartago (sper sa fie acceptata remarca) preturile sunt mult mai mari decat le stiam eu. Astept ceva early booking.

AndreeaJ [28.02.18 13:18:02] »

@basaku: de unde ati luat oferta?

webmaster26 [06.03.18 17:55:31] »

@basaku: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

anadragusin, AndreeaJ, basaku, costin1968
    Alte impresii din această RUBRICĂTitanic Beach Spa & Aquapark Hotel (ex LTI) :