ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2010
ÎNSCRIS: 14.11.10
SEP-2010

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Atmosfera de spital rural

Este un hotel care are o priveliste de vis si plaja de 7 stele. Doar atat. In rest, oribil totul. Zero la toate capitolele (curatenie, dotari camere, ascensor, personal, etc).

Nu mai revenim si nu-l recomandam nimanui. Pacat.

Trimis de bobita in 15.11.10 00:03:34

VIZUALIZĂRI: 3620 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bobita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Priveliste superba, unica..., chiar de la balconul hotelului Alcor
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

alinutzza140*
[15.11.10 08:38:21]

Eu te cred, dar ar trebui sa ne arati si noua de ce esti asa de nemultumit/a. Poate mai multe detalii despre cazare, despre ce ai patit pe acolo, poate niste poze?

[15.11.10 08:54:27]

Desi e posibil sa se nasca polemici in urma acestei decizii, eu consider totusi ca acest articol merita votul site-ului! (Desi n-ar strica si o poza, doua...)

Bun venit in "club"!

[15.11.10 18:41:16]

Pai, sa incepem:

Noi am luat camera modernizata, insa:

1. Baia:

- pamatuf cu fecale uscate;

- chiuveta se clatina;

- closetul se clatina, de asemenea, iar apa trebuia trasa de 4-5 ori;

- cada jegoasa, infundata, apa se scurgea foarte greu;

- faianta din dreptul cazii de-abia se tinea, daca te atingeai de ea, pica un metru patrat de faianta;

- punga de gunoi de la baie nu se schimba, pt ca, femeile de servici trebuiau sa le cumpere din banii lor, asa ca, punga nu se mai schimba;

2. Camera:

- draperii prafuite, murdare;

- pentru cuvertura de pat am facut scandal, cu toate ca am platit pentru camera modernizata;

- fotoliile fragile si jegoase;

- priza doar pentru frigider si televizor, atat, daca trebuia sa-ti incarci telefonul, scoteai ceva din priza;

Lenjeria nu s-a schimbat niciodata, ca si prosoapele de altfel;

3. Pe holuri: Mocheta nu se aspira, femeile de servici o maturau, imaginati-va: matura inmuiata in galeata cu apa, ca sa se faca economie la curent;

Am prins o inundatie, la receptie jos, si in loc de carpe, pentru a stringe apa, foloseau niste draperii vechi (chiar am fost surprinsa de proasta gestionare a acestui hotel).

Ce sa va mai zic, cine nu ma crede, sa incerce, nu inainte de a viziona pe discovery cateva emisiuni ,,tehnici de supravietuire". Oricum, pacat de locatia hotelului, de dimensiunea camerelor si a balcoanelor, dar, credem ca patronii mizeaza pe asta.

Djbobo*
[13.04.11 11:52:40]

Despre masa stii ceva detalii?

[13.04.11 13:10:29]

Noi am avut bilet fara masa, nu cred ca se mananca bine la hotelul Alcor, in schimb la ,,impinge tava" anul trecut au avut meniu complet (cum ar fi ciorba, felul doi si garnitura) la 9.9 lei.

DoreD
[25.05.11 13:10:17]

Ce potential are hotelul asta...

Pacat ca nu are cine investi in el, la modul cel mai serios.

DoreD
[25.05.11 13:27:55]

Am cautat tarife si am inceput sa rad. Singur. 32eur/pers/zi in 'camera modernizata' in sezon, cu mic dejun...

Prin comparatie, 43 eur/zi/all la 3 stele in Bulgaria, cu 2 copii pana la 12 ani gratis! Si asta la un grad de satisfactie turistica foarte ridicat (aproape 9)

[25.05.11 14:43:50]

Ei profita de pozitionarea foarte buna a hotelului, iar privelistea-i chiar frumoasa, cu discoteca cubaneza si piscina hotelului Vega, parada de moda si muzica live-jazz, toate acestea de la balconul hotelului Alcor.

neimportant
[25.05.11 21:17:57]

Mi se pare o oarecare discrepanta intre obiectivele surprinse in fotografii si slovele dvs. scrise cu osardie aparenta.

Nu cumva pozele sunt de la alta locatie? Faianta din camera de lectura e chiar cool, iar masuta de marmura din stanga chiuvetei generoase m-a lasat paf. I-as gasi o sumedenie de intrebuintari, de la suport pentru ibricul de cafea pana la tocator de patrunjel sau alte verdeturi... De gustibus et coloribus, non disputandum...

Nici acasa nu am asa lux la baie...

Sunt confuz in a intelege ce ai cautat sa te folosesti la barbierit de un pamatuf asa infect, eu nu plec de acasa fara pamatuf. In ultima instanta, din considerente pur economice (carcotasii ii spun zgarcenie), l-as fi dezinfectat cu alcool sanitar pentru a-l putea utiliza in conditii de siguranta.

Ati salasuit cumva la parterul acestui "superb" 'otel?

Faza cu trasul apei de 4-5 ori mi-e oarecum familiara, domnule fii sincer, esti gurmand sadea? Clatinatul jiltului de toaleta e oarecum neplacut, chiar nestimulativ.

De restul nu mai comentez, sunt pe plan secund...

In orice caz, ai prezentat in ecou impresii de cosmar...

Docendo discimus! (Invatand pe altii, invatam si noi)

Cu stima,

Z...

[25.05.11 23:19:29]

Pamatuful era pentru stersul cacatului din buda, iar daca Dvs va barbieriti folosind pamatuful de la buda, nu uitati sa va luati alcool nu doar ca sa-l dezinfectati, ci sa si si-l consumati inainte de barbierit, asta pentru curaj.

Totodata, mentionez faptul ca nu sunt domn, sunt o doamna care tine foarte mult la curatenie si nu la lux. Totodata, nu m-a deranjat atat de tare faptul ca nu se facea curatenie in camere, insa, si in concediu ar trebui sa ne ocupam de curatenii, dezinfectii si shopiing de pungi de gunoi, sa ne caram si cu maturi, galeti, scule pentru schimbatul bateriilor si cu baterii noi, carpe de praf, cu bacsis de dat la doamnele care ar fi trebuit sa faca curat ca altfel nu merge? Macar daca ar fi schimbat punga de gunoi sau ar fi aspirat un pic. Inteleg ca nu sunt bani pentru investitii pentru hotel, dar, sa fim seriosi, cu pamatuf de 10 lei si saci de gunoi se putea dota hotelul. Chiar daca nu stam acasa in lux, cel putin in vacante nu este normal sa curatam pamatuf plin de cacatul cuiva. Eu l-am aruncat imediat si am pus unul nou. Oricum, fiecare procedeaza cum crede de cuviinta.

Mentionez faptul ca mi-am impus sa vad doar lucruri frumoase, de aceea am postat si pozele cele mai frumoase. Toate sunt de la Alcor, daca cautati doar camera cu priveliste frumoasa, acolo va recomant sa va duceti. Anul acesta tariful este de 260 de euro, 6 nopti, 2 persoane, cu mic dejun si fara aer conditionat, camera modernizata (acea camera din pozele mele si cu acele servicii), pentru prima saptamana din luna iulie.

Noi nu-l recomandam celor care tin la igiena, adevarul este ca-i un hotel jegos. Pacat.

motaneata
[25.05.11 23:19:53]

Stimata domnisoara Bobita,

Dupa cum bine ati precizat dvs. inca din titlu, acest hotel a fost initial spital satesc. Fidel programului de reforma, domnul ministru Cseke l-a inchis, vrand sa-l transforme in azil pentru oamenii strazii. Acestia insa au refuzat sa fie cazati intr-o "asa cocina" (citez din memorie), preferand canalele orasului sau ghenele de gunoi, care "sunt mult mai confortabile" (am citat din nou).

Salvarea a venit din partea primarului nazist cu nume de leguma, care l-a introdus in circuitul turistic si, absorbind multe fonduri europene, l-a adus la standardul de 1-2*. In prezent exista o disputa intre Lonely Planet si UNESCO privind drepturi patrimoniale si de imagine, dar mai ales cu privire la emblema hotelului: "Fugiiiiiiiiiti! "

Nu am experimentat azilul, pardon, hotelul indicat de dvs. , dar, dupa descriere recunosc exact lantul din care face parte: am intalnit aceleasi dotari si servicii in multe hoteluri din Mondenian Garden!

Am ramas consternat cand am auzit ca:

Lenjeria nu s-a schimbat niciodata, ca si prosoapele de altfel;

Spun "consternat" pentru ca, printr-o stranie coincidenta, am constatat ca exact asa mi s-a intamplat si mie, numai ca eu am patit-o in celalalt capat al tarii, la Arad. La hotelul "meu" lenjeria era rosie, sintetica si chinezeasca si, probabil, nu fusese schimbata de la darea in folosinta a stabilimentului. Daca nu ma credeti va rog sa cititi al doilea ecou al meu - click aici

Nu va bucurati, nu este despre Ungaria, este despre Romania!

Nutresc speranta de mai bine, ceea ce va doresc si dvs.

[26.05.11 00:21:18]

Mi-am spus parerea sincera despre cele intamplate in acest hotel. Ma doare cand vad atata nepasare din partea tuturor si cred ca romanii nu ar trebui sa se multumeasca cu putin. Stim cu totii ca avem o tara frumoasa, insa nu-i suficient. Sa fim seriosi, nu cred ca ar trebui sa ne multumim cu putinul care ni se ofera pe bani multi, iar atitudinea patronilor ar fi de parca ne-am distra pe banii lor. Nu mai pot sa tac si sa tolerez asemenea situatii anormale, zic eu. Chiar la plecare am facut o sesizare, nu stiu in ce masura a fost luata in considerare.

Iar voi, toti cititorii, trageti concluzie si alegeti in functie de posibilitatile materiale si de prioritati. Vacanta placuta!

santana*
[26.05.11 07:29:51]

@ Bobita

Aţi fost cumva în acest hotel la sfîrşit de august început de septembrie?

neimportant
[26.05.11 08:59:35]

@bobița

Încerc un sentiment de jenă sinceră că am putut da un așa înțeles unui banal obiect de igienă sanitară...

Eram ferm convins că stau de ”vorbă” cu un domn și nu cu o doamnă extrem de delicată și suavă în exprimare...

O scuză aș putea găsi la dvs. și în faptul că într-o toaletă, pămătuful este unul singur, cel de bărbierit, ... un punct de vedere fals misogin. Celălalt obiect cu întrebuințări rușinoase (dar sănătoase), din cultura mea generală, se numește perie de curățat wc-ul.

Pentru că v-am creat atâta disconfort la lectura ecoului, mai că-mi vine să execut recomandarea dvs. venită din suflet și poate din experiență, vis-a-vis de alcoolul sanitar.

În orice caz, priveliștile de la fereastra camerei fac toți banii, toate celelate lucruri discutate rămânând ca un praf nesesizabil.

Considerațiile mele stimată doamnă,

Z...

[26.05.11 11:51:24]

@zăpăcitu - aş aprecia dacă zeflemeaua (uneori de înţeles) pe care o utilizezi când îţi comunici ideile în ecouri ar fi (cât) mai puţin direcţionată împotriva autorilor de articole. Dacă e de luat ceva în râs, eu cred că pe ultimul loc ar trebui să fie clientul...

Şi ca să fie cât mai clar - aici nu mă refer doar la aceste ecouri! ci la majoritatea celor pe care le scrii pe site.

Mulţumesc,

[26.05.11 12:56:13]

@santana - intradevar, perioada in care am stat a fost sfarsit de august inceput de septembrie

roth
[31.05.11 01:39:11]

Ecoul mai bun ca rw in sine, e de inteles, insa poza 3 e mortala.

alinutzza140*, bobita, Djbobo*, DoreD, motaneata, neimportant, roth, santana*
Alte impresii din această RUBRICĂAlcor Hotel: