ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2010
  • GR. VÂRSTĂ: > 60 ani
    DIN: Alba Iulia
    ÎNSCRIS: 15.06.10
    NOV-2010
    DURATA: o singură zi zile

Toamna la Mureş

Tudor Gheorghe - Toamna (Vasile Voiculescu)

O zi frumoasă de toamnă. Senin, soare, cald. Acestea ar fi caracteristica zilei în care am plecat de unul singur la o plimbare spre Mureş. Şi asta pentru că nu aveam timp de o drumeţie propriu zisă iar de stat în casă nu mă trăgea inima să stau într-o asemenea zi frumoasă. Simţeam nevoia de mişcare şi a găsit soluţia. O plimbare pe malul Mureşului.

Ajuns pe drumeagul ce duce la Mureş m-am lăsat purtat de paşi în voia lor. Mergeam agale fără o anume ţintă. Pe dig m-am gândit să trec Mureşul, dar imediat m-am şi răzgândit pentru a face nişte fotografii munţilor din zare care se vedeau foarte bine în lumina soarelui de toamnă. La un moment dat privirea mi-a fost atrasă spre o buruiană cu chip de floare. Era o pictură a toamnei. Deşi eram singur, nu pot spune că am fost singurul beneficiar al acestei frumoase zile. Pe malul Ampoiului erau o mulţime de pescari cu undiţele în apă. Probabil peştele a început să-şi facă simţită prezenţa pe acest râu cândva foarte poluat de uzina chimică de la Zlatna. Acum apa este limpede şi curată, excepţie făcând resturile de pungi şi textile rămase agăţate prin pomi de la viituri.

Geometria reţelelor electrice îngemănată cu cea a munţilor de la orizont a lăsat o impresie plăcută ochiului Ciocârliile ce alergau pe drum în faţa mea sau, pur şi simplu, dârele lăsate de avioanele ce zburau nestingherite deasupra noastră au dat un cadru feeric peisajului în care mă aflam.

Soarele se scălda oglindindu-se în Mureş, pomii golaşi îşi încălzeau ramurile îmbătrânite cu încă un an, frunzele uscate emanau un miros plăcut. Un câine lătra în depărtare, iar hămăitul lui gros a înzârdit şi pe alţii. Foşnetul frunzelor sub paşii mei, clipocitul apei ce curgea molcom în albia râului, veneau să întregească clipele de relaxare în această zi.

Pe alocuri se simţea şi miros de fum. Era adus de vânt de la buruienile arse de gospodari pe ogoare. Mă aflam într-o zonă în care pământul se lucra.

Toate acestea nu pot avea caracterul unui îndemn la drumeţie. Este doar un îndemn la evadare din corsetul asfaltat al burgurilor pentru a face o plimbare de câteva ore prin împrejurimile lor, împrejurimi în care mai găsim o gură de aer curat.

Glosar: a înzârdi = a provoca, a enerva

Trimis de abbilbal* in 13.11.10 20:40:05

VIZUALIZĂRI: 1699 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (abbilbal*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere panoramică a oraşului Alba Iulia. În planul doi se văd Piatra Craivei (cea ascuţită din stânga) şi Cheile Râmeţului (cele rotunjite din dreapta).

dorgo [13.11.10 21:02:29] »

@ abbilbal

chiar daca unii colegi mai pragmatici nu vor fi de acord cu mine sau cu tine pentru ca ai scris si tu cum scriam si eu pe la inceputul carierei mele poetico-literare de pe acest site turistic, vreme in care nu ma citea aproape nimeni, e nevoie din cand in cand si de poezie, nu numai de matematica rece a unui pliant sau referat scolaresc ce-l gasesti in orice agentie turistica sau pe Google si care-ti da "fisa tehnica" chiar a intregului rau Mures de la izvoare si pana la varsare, nu doar zona din dreptul localitatii Alba Iulia pe unde te-ai plimbat tu.

Felicitari!

abbilbal* [13.11.10 21:22:54] »

Mulţumesc Dorgo.

@webmaster te rog ataşează o melodie cu muzică de relaxare. Poate ai "Toamna" cu Tudor Gheorghe.

webmaster15 [13.11.10 21:36:55] »

@webmaster... Poate ai "Toamna" cu Tudor Gheorghe

Done. Auditie placuta.

creivean [13.11.10 21:46:09] »

@abbilbal

Aşa-mi vine câte-un dor de locurile natale, când îţi citesc review-urile. Dacă în P01 şi P16, te uiţi o ţâră mai la stânga, vezi Ighiul meu natal. Cred ca pe 11.12.2010, 'oi fi la Ighiu, să-l tai pe ăla din coteţu' lu' frate-mio.

Felicitări pentru modul în care ne-ai prezentat lunca Mureşului.

valimi [13.11.10 22:09:40] »

Bine ai revenit cu refrenele pentru suflet, usor mi se pare sa scrii frumos despre locurile care-ti sunt aproape de inima, dar la tine vorbele dulci vin parca si mai usor.

Te felicit si te mai astept cu asemenea rasfaturi pentru noi.

abbilbal* [13.11.10 22:42:39] »

Pentru toţi la grămadă: Vă mulţumesc pentru aprecieri. Sincer vă spun că nu-mi ştiam calitatea de bun povestitor. Când mi s-a spus pentru prima dată de ea, am considerat aprecierea aşa, ca ceva "de respect al părului alb", mai apoi ceva ca tot un fel de politeţe, dar văd că gluma se îngroaşă şi trebuie să dau crezare celor spuse.

Acum, Io de umblat o să umblu mai puţin prin locuri de unde nu am pomenit nimic. Dar dacă la iarnă va fi zăpadă la noi, vă promit o plimbare la Mureş pe zăpadă.

georgiana [14.11.10 08:24:40] »

Si eu iubesc Muresul, pe la noi iese din tara, in Ungaria. Un afluent al sau paraul Aranca, chiar trece prin spatele gradinii mele! Vara, cand e timpul de baie, mergem intr-un loc frumos, pe malul Muresului cu cortul sau doar pentru o zi pentru relaxare.

Am citit cu placere si ti-am admirat si pozele.

Si ti-am daruit al 7 lea vot,cu superbonus!

abbilbal* [14.11.10 08:48:51] »

@georgiana Mulţumesc pentru aprecieri şi superbonus. Uneori căutăm minuni pe te miri unde enrvându-ne din cauza traficului şi servirii pe la restaurante dar lăsăm să treacă pe lângă noi relaxarea şi destinderea părânduni-se prea banale locurile neumblate şi necunoscute.

Cred totuşi că dintr-o drumeţie mai important este aerul ce-l respirăm şi liniştea decât faima şi zarva.

abbilbal* [14.11.10 20:21:38] »

Astăzi a fost o fi la fel de frumoasă ca şi aceea de ieri. Poate chiar mai cald.

În aceste condiţii am făcut o nouă plimbare pe malul Mureşului. Cu această ocazie am făcut noi fotografii.

Iată câteva din ele afişate la album.

biancuta [14.11.10 23:51:07] »

Si noi obisnuim sa ne plimbam pe malul Muresului, chiar ieri am fost, in zona barajului. A fost o zi frumoasa si plimbarea placuta. Frumoase sunt si randurile tale.

abbilbal*, biancuta, dorgo, georgiana, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Ardeal: