ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2010
    ÎNSCRIS: 18.01.09
    AUG-2010

Biserica Fortificata din Prejmer

Medieval Music - Dance of the mist

Cavalerilor Teutoni se datoreaza in principal prezenta bisericilor fortificate din Tara Birsei, nu se stie clar daca bisericile fortificate din imprejurimile Brasovului (aici ma refer la cele mai spectaculoase, adica bisericile fortificate din Prejmer si Harman) s-au construit la ordinul acestora sau doar avand ca model biserica Cisnediana din Carta, cert este ca datorita avantului economic local a fost posibila fortificarea acestora in secolele XV si XVI.

Prost inspirat am ales sa le vizitez intr-o zi de luni insa le-am gasit pe ambele inchise, insa aspectul exterior m-au facut curios asa ca in drum spre Bucovina a doua zi, nu am rezistat tentatiei sa nu ma abat de la traseul stabilit cu o seara inainte ca sa o vizitez macar pe una dintre acestea adica Biserica Fortificata din Prejmer (Tartlau denumirea germana)

Planul bisericii evanghelice din Prejmer se compune dintr-un corp longitudinal si altul transversal, avand fiecare cate doua travee patrate, grupate in jurul unei trevei centrale, iar in capat cate o absida cu trei laturi, lucru total neobisnuit in Transilvania. Edificiul este datat in jurul anului 1250, suferind modificari esentiale in secolul XVI cand bratul vestic al crucii a fost alungit si acoperit cu o bolta gotica.

Intregul complex pare o fortareata circulara impenetrabila, intrarea se face printr-un tunel care da spre o curte interioara unde in cladirea din stanga este amenajat un mic muzeu ce prezinta diferite obiecte de uz casnic si mobilier si obiecte din portul traditional sasesc, apoi printr-o arcada se patrunde in incinta biserici fortificate.

De jur imprejur se pot vedea locuinte tip fagure dispuse pe trei nivele, aceste locuinte aveau menirea sa adaposteasca intreaga comunitate in timp de invazie otomana, exista chiar si o incapere amenajata drept scoala, toate acele incaperi sunt numerotate si sunt si azi in folosinta localnicilor drept loc de depozitare a bunurilor.

Credeam ca nimic in Romania nu ma mai poate entuziasma, ei bine am gresit, aceasta biserica fortificata este uimitoare si un obiectiv care nu trebuie ratat daca sunteti in zona.

Foarte frumos este altarul poliptic de factura sud-germana cel mai vechi de acest fel din |Romania, este compus dintr-o icoana centrala reprezentand pe Isus incadrat de Maria si Sfantul Ioan si din doua canaturi mobile ce contin patru icoane: Plangerea, Inmormantarea, Invierea si Mironositele la mormant, pe intrados si alte patru pe extrados: Spalarea picioarelor, Cina, Biciuirea si Judecata in fata lui Caiafa toate aceste scene amintind de manierismul gotic din mijlocul secolului al XV-lea.

Exista si doua cai de acces in coridoarele fortificatiilor, care inconjoara tot ansamblul fortificat, din loc in loc sunt mici orificii de tragere insa tunelurile sunt intunecate si oarecum infricosatoare.

Revin acum cu o observatie, cand se promoveaza Romania se vorbeste despre Bran, Peles, Delta, Manastirile din Bucovina, nimic insa despre mostenirea culturala germana, …. pacat, pentru ca, ce nu ar da nemtii sa aiba la ei asa ceva!!!

Acest obiectiv se afla cam la 10-15 km de Brasov pe drumul ce duce spre Sfantul Gheorghe, pretul de intrare este 6 lei. Program de vizitare 9-17 lunea este inchis.

Trimis de Cristian_h* in 13.11.10 18:08:57

VIZUALIZĂRI: 2894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sandu.53
    [13.11.10 18:19:56]

o surpriza foarte placuta pentru mine... la Prejmer am avut repartitie pe vremuri, dupa terminarea facultatii si imi amintesc si azi multimea de colegi si colege blonde din satele sasesti ale zonei care lucrau in acelasi loc ca si mine... cred ca din pacate pt. noi, azi au mai ramas foarte putini! am citit cu mult interes si emotie rewiev-ul, a completat informatiile pe care le mai stiam, sper sa mai ajung pe acolo! fotografii? felicitari din toata inima!

[13.11.10 18:54:34]

am atasat aceasta melodie, sper sa placa!

krondia*
    [13.11.10 20:22:56]

Ai dreptate, Cristian, cetatea din Prejmer este un obiectiv care nu trebuie ratat, mai ales că puţini ştiu că este inclusă în Patrimoniul Unesco. Din câte ştiu eu, este cea mai bine fortificată biserică din România. În biserică se mai găseşte şi o orgă care datează din 1803, supranumită "orga morţii", datorită sunetelor care îi speriau pe atacatori.

Mi-a atras atenţia cuvântul "poliptic", referitor la altar, şi din DEX am aflat că înseamnă: "pictură alcătuită din mai multe panouri (articulate) care cuprind fiecare o scenă a compoziției de ansamblu".

Despre cetatea din Hărman am scris şi eu aici Păcat că nu ai reuşit să ajungi şi aici. Este o zonă frumoasă, iar primăvara, în rezervaţia Lempeş din apropiere, se poate admira laleaua pestriţă.

magdalena
    [13.11.10 22:39:51]

Mi-ai starnit curiozitatea, drept urmare o sa tin minte sa o vizitez!

Fotografierea nu este permisa nici contra cost?

dannek
    [13.11.10 23:30:39]

Cind vind spre Brasov aleg mereu drumul pe la intorsura Buzaului si trec de fiecare data prin Prejmer dar nu am stiut de aceasta biserica su cum spune Diana este din Patrimoniul Unesco.

Cit de curind voi trece pe acolo.

Are vreun program de vizitare???

[14.11.10 05:38:47]

@magdalena doar in cadrul micului muzeu nu este permisa fotografierea, in rest pentru aceasta se plateste o taxa insa nu mai retin cat.

@dannek, lunea este inchis iar in celelalte zile programul este 9:00-17:00

biancuta
    [14.11.10 19:01:13]

Nu stiam nici eu de aceasta biserica fortificata, ramane de vizitat pe viitor.

Imi plac si mie foarte mult altarele poliptice, imi par foarte interesante. Daca acest altar e cel mai vechi din tara, cel de la Biertan e printre cele mai mari din Transilvania, avand 28 de picturi, iar cand se inchid bratele laterale raman la vedere 10 picturi.

Utile amanuntele despre orga, @krondia.

balasa violeta
    [01.08.11 10:02:09]

Foarte frumos rw. si mult mai complet ca al meu!

M-am intristat un pic, pentru ca eu nu am vazut camera din poza 12. Am ratat-o? ! Imi era frica sa nu-mi rup vreun picior pe scari si nu era nici balustrada peste tot. Am mai omis ceva? Unde am fost am pozat.

Multumesc! O saptamana numai cu bucurii!

[08.08.11 16:36:47]

Poza nr 12 este facuta in interiorul muzeului amenajat in stanga, sus pe scari, cand intrati in curtea interioara (vezi poza 19) se plateste separat.

balasa violeta
    [08.08.11 16:54:51]

Te amuzi Cristi! Nu era vorba de bani, dar uite ca mai omiti cate ceva! Multumesc!

O seara buna!

[08.08.11 17:04:31]

Am zambit fiindca mi-am adus aminte ca nici eu nu observasem muzeul, cand am terminat vizita a aparut o doamna care ne-a spus ca trebuie sa platim, initial nu era nimeni totul era inchis, am urcat cu dansa sus sa ne taie bilete si acolo am vazut ca este si un muzeu!!!

[17.06.15 08:24:21]

Mutat în rubrica "Cetatea Țărănească Prejmer, PREJMER" (nou-creată pe sait)

balasa violeta, biancuta, dannek, magdalena, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Țărănească Prejmer: