ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2010
ÎNSCRIS: 16.09.10
SEP-2010

O zi in jurul Sithoniei

Pashalis Terzis- Paliokeros

Cand am ales Sithonia ca destinatie de vacanta a acestui an stiam ca ne asteapta unele dintre cele mai frumoase peiaje ale Greciei. E ce ne place noua cel mai mult, o imbinare frumoasa intre mare si munte. Asa ca nu puteam rata ocazia de a descoperi locurile despre care ne documentasem de acasa: minunatele golfuri, plajele aglomerate sau din contra pustii, satele de pescari ce-si asteapta in sezon turistii, zonele stancoase si aride, partile impadurite, nesfarsitele randuri de maslini, porturile.

Lavinia, ghidul pt romani de la Hotel Gerakina Beach ne-a dat indrumari si recomandarile ei pt acest tur al Sithoniei. Am cumparat cu 2e o harta a zonei Halkidiki (disponibila in toate magazinele locale) si imediat dupa micul dejun am pornit la drum. Pentru atmosfera ne-am pus in masina un cd cu unele dintre cele mai frumoase melodii grecesti.

Plecam din Gerakini urmand ca prima oprire mai importanta sa o facem in Neos Marmaras. Veseli nevoie mare si incercandu-ne talentele in a canta in grup, incantati de vremea frumoasa si soseaua buna nu suntem atenti la indicatoare desi unul dintre noi zice ca a citit Vourvourou pe unul ''n-are cum, asta trebuie sa fie la intoarcere! ''. Dupa o bucata de drum ne intrebam ''de ce se vede marea in stanga? dupa harta ar trebui sa fie in dreapta. ''Ne dumirim ca am gresit undeva si acum ne aflam pe partea cealalta a bratului si facem traseul invers decat ne-am propus.

Asa ca prima oprire am facut-o la Sarti. Cred ca aici ne-a placut cel mai mult scaldatul in mare. O plaja curata, intrarea in mare placuta fara pietre si arici. In departare intrezaream Muntele Athos. Ne-am plimbat apoi pe stradute, prin magazinele cu suveniruri si am cumparat ca amintire cu 10e o statueta cu Venus. La intoarcerea in parcarea de langa plaja vedem in jurul masinii noastre cativa greci si ne apropiem nedumeriti. Ne arata un Logan cu nr de Grecia ne spun ca este al lor si faceau comparatie, al nostru fiind modelul restilizat.

Ne continuam drumul, zone cu stanci, vegetatie uscata, pe dealuri erau niste imprejmuiri pe care noi le-am considerat a fi stane de oi sau capre. Oprim la o taverna pe marginea drumului si inebunim un chelner cu nehotararea noastra. Ne intreaba de unde suntem si zice ''aha! ''. ne intrebam si noi ce o fi vrut sa zica cu ''aha'', e de bine de rau? Cert e ca asta ne-a grabit alegerea si cu 40 e am luat o salata greceasca, doua musaca, piept de pui cu salata, 2 mythos si un suc.

Drumul ne duce apoi prin curbe spre Porto Koufo. Deosebit peisajul, cred ca acolo am vazut cel mai frumos golf. Era pietris, o apa limpede si am topait ca niste copii pana ne-a ajuns apa la genunchi. Surpriza: o multime de arici asa ca am sters-o atent pe mal si ne-am petrecut urmatoarea ora admirand locul.

Apoi cu opriri scurte si fotografii trecem de Toroni si Porto Caras pe care il mai vazusem cu doua zile in urma de pe vapor.

Ajungem la Neos Marmaras, ne plimbam prin bazar, cumparam cu 30e o amfora si primim cadou de la vanzator o bricheta. Mancam niste gogosele cu ciocolata odihnindu-ne pe o banca ce ne ofera o priveliste panoramica asupra portului. Pe stadutele inguste am remarcat cladiri cu balcoane iesite in afara specifice grecilor. In zona unde se vindeau articole din piele era un miros greu, de inteles de altfel si totul era destul de scump. La fel si bijuteriile sau alte articole de imbracaminte-50e o rochita simpla de vara, un tricou 35e, 4e un breloc mic.

Alegem sa nu ne intoarcem la hotel fara sa vedem Vourvourou si bine am facut caci am fost incantati. N-am mai mers pe plaja pt ca am dat peste o padurice de pini si am ales sa stam acolo si sa admiram marea si multimea de barci si iahturi.

Ne-am intors la hotel spre seara obositi dar multumiti si impresionati de frumusetile Sithoniei.

Trimis de lica baesu in 13.11.10 17:43:40

VIZUALIZĂRI: 4095 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lica baesu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o parte din plaja de la vourvourou

sandu.53
[13.11.10 18:05:21]

frumoasa Sithonia, salbatica dar primitoare... traseul acesta l-am facut de multe ori si l-as repeta si maine daca s-ar putea! ma bucur ca ti-a placut la Sarti, un loc drag si mie! felicitari!

valimi
[13.11.10 20:02:25]

Nici tu nu imi mai dai vreo sansa sa aleg alta destinatie de vacanta pentru la anul decat Grecia...

Felicitari pentru review.

georgiana
[13.11.10 21:09:31]

Si noi am facut turul Sithoniei, dar in sens invers, cum ati fi dorit voi sa fie, daca nu greseati sensul! Nu ati oprit sus, in sudul bratului, la Taverna Panoramic?

Sau unde spuneati ca ati mancat?

La plaja Agios Ioanis nu ati oprit?

Sau in est la Paradisos Beach?

lica baesuAUTOR REVIEW
[13.11.10 21:33:26]

@georgiana am oprit in multe locuri, acum am scris din amintiri desi au trecut doar doua luni imi mai scapa numele unor locuri, pe atunci nu stiam de AFA si nu ma gandeam ca o sa scriu sa ma concentrez sa retin toate acestea, am pomenit de locurile pe care m-i le amintesc foarte bine cat despre taverna unde am mancat era intre Sarti si Porto Koufo, foto nr 05.

magdalena
[13.11.10 22:34:49]

Despre Sithonia am aflat multe cu ocazia impresiilor postate pe acest site si ma bucur sa imi reintregesc imaginea facuta cu fiecare review.

Si mie mi s-au parut scumpe lucrurile in Grecia, nu am cumparat mare lucru. Am preferat maslinele si mierea amestecata cu toate cele!

[14.11.10 07:55:54]

am atasat aceasta melodie care sper sa placa!

biancuta
[14.11.10 19:11:09]

Mi-ai amintit de zilele petrecute in Halkidiki! In Porto Koufo imi amintesc ca era o taverna sau un magazin, nu tin minte ce era. Am intrat ca cumparam apa plata. Era al unui belgian, ne-a si dat o carte de vizita, dar din pacate am accesat linkul (era de Belgia) si ne-a dat eroare. Insa am povestit cu el si ne-a aratat un caiet plin cu impresii de la turisti. Era atat de mandru! Oare o mai fi acolo?

[14.07.14 08:37:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Sithonia" (deja existentă pe sait)

biancuta, georgiana, lica baesu, magdalena, sandu.53, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sithonia: