ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2010
ÎNSCRIS: 13.02.10
AUG-2007

Descopera Valea Ialomitei

SIMON & GARFUNKEL - El condor pasa

Privind la fotografiile facute atunci, in vara 2007, imi aduc cu mare placere aminte de escapada facuta intr-un weekend in zona Bolboci-Pestera, in muntii Bucegi, pe Valea Ialomitei.

Pe noi, astfel de minivacante ne ajuta sa scapam de stresul cotidian si ne ,,incarca bateriile “ in scurt timp, poate mai mult decat un concediu petrecut numai in acelasi loc pentru 10-12 zile…Ma gandesc ca astfel traiesti mai intens fiecare clipa, pentru a nu pierde din pretiosul timp oferit pentru relaxare.

Eu si sotul meu am plecat impreuna cu un alt cuplu pe ruta Targoviste-Pucioasa-Pietrosita-Moroeni (Glod) de unde am urcat cam 5 km pe langa Sanatoriul cu acelasi nume (unde sunt tratati bolnavii de TBC). De aici, pret de 20 km, am mers pe un drum forestier cu care masina noastra – Dacia la vremea aceea, s-a acomodat binisor, de ajutor fiindu-ne si vremea, care mai ales in munti iti poate crea oricand surprize. Mai greu a fost pentru prietenii nostri ce se straduiau din rasputeri sa faca slalom printre obstacole pentru a-si proteja pretioasa masina cu garda cam mica.

Traseul, insotit si de linistea muntelui ce oferea permanent peisaje mirifice, ne-a condus pe langa cariera de piatra Lespezi, apoi Cabanele Scropoasa (1205m) si Zanoaga (1400m), pana la Bolboci unde aveam rezervata cazarea.

Cabana PADINA - de o stea, este situata la 1460m alt., pe malul lacului cu acelasi nume, lac de baraj artificial pe raul Ialomita. Este o cabana veche, ,,construita in 1928, in inters turistic” (click aici); ea ne-a gazduit atunci in camere curate, cu doua paturi si grupuri sanitare comune; avea un mic restaurant unde puteai servi diverse mancaruri bine pregatite, proaspete si la preturi destul de mici.

Am aflat ca, de curand, acolo s-a construit si o anexa cu camere ce au grup sanitar propriu, iar starea drumului de acces s-a imbunatatit.

Cert este ca astazi imi amintesc cadrul natural si linistit al locului, ce si-a deschis bratele in fata noastra pentru a ne primi in mijlocul sau, si impartasesc ceea ce Peter Sragher, un poet de-al nostru mai putin cunoscut, spunea vorbind despre natura: ,,Peste ani, omul isi aduce aminte de momentul de fericire trait, care s-a sadit durabil in fiinta sa…. ” (in volumul de poezie ,,Sa facem un copil”)

De aici, de la Bolboci, iubitorii de expeditii pot face foarte multe trasee turistice, insa in jumatatea de zi ce ne ramasese de la sosire, noi am ales o scurta drumetie pe marginea lacului, prin paduri, admirand in permanenta ceea ce natura ne oferea si respirand aer proaspat.

A doua zi, am mers prin Cheile Tatarului pana la cabanele Padina si Diana, am intrat in pestera Ialomicioara (nume sub care este cunoscuta doar in zona) si apoi am urcat la hotelul Pestera, dupa ce ne-am inchinat la Manastirea Pestera intr-un mic popas spiritual

... ,,Manastirea Ialomitei (sau Manastirea Pestera cum mai este cunoscuta) a fost ridicata in sec. al XVI chiar la intrarea in Pestera Ialomitei, fiind ctitoria voievodului Tarii Romanesti, Mihnea cel Rau. In adancul pesterii la aproximativ 200 m se afla o piatra, numita "Piatra Altarului", unde dupa traditie sihastrii savarseau cele sfinte. Mihnea cel Rău a ridicat-o în semn de mulţumire către Dumnezeu, după ce a scăpat de turci ascuns aici, în peşteră

Schitul nou, situat la 300 m mai jos de gura peşterii, a fost construit în 1901 şi renovat integral în 1961. În 1994 s-a construit aici o biserică nouă, un corp de chilii, chiar la intrarea în peşteră, o nouă stăreţie şi o clădire pentru cazarea „pelerinilor“. ” (click aici)

,,Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala’’ (Regina Izabela catre Cristofor Columb) …

Noi am cautat atunci natura, linistea, intr-un loc ceva mai departe de zgomotele oraselor turistice, iar Dumnezeu ne-a rasplatit din plin …

Trimis de mirelaviolet in 13.11.10 13:18:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 2539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelaviolet); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cariera de piatra Lespezi

[13.11.10 13:58:36]

Dacă tot ai pomenit de Columb, m-am gândit să ataşez melodia filmului 1492, Conquest of paradise; evident, dacă nu vă place, o schimbăm.

aida.alecu*
[13.11.10 14:44:21]

Felicitari pt rw! Mi-ai amintit de anii studentiei cand ne-am cazat la aceasta cabana! Peisajul din jurul cabanei este mirific, in fiecare dimineata gaseam alte si alte culori reflectate in apa lacului, gaseam alte si alte locuri care iti incanta privirea si iti linisteste sufletul!

[13.11.10 15:30:50]

melodia e super, dar as incerca un alt fond sonor care sa -mi insoteasca lectura review-ului, mai incercam?

valimi
[13.11.10 15:55:04]

Avand in vedere ca este vorba de apropierile izvoarelor raului ce-mi trece la 500 de metri de casa, nu pot fi decat incantat de un asemenea review.

Deci, ca sa zicem asa, o stii pe Ialomita de cand era mica, nu?

biancuta
[13.11.10 16:28:56]

Cate locuri frumoase avem! Sunt foarte multe in care eu inca nu am ajuns. Superb peisaj!

lica baesu
[13.11.10 19:40:11]

orice peisaj ca cel din fotografiile tale e pe placul meu... ce-ti poti dori mai mult pt relaxare decat un lac inconjurat de paduri? superbe fotografii.

[13.11.10 20:25:53]

@mirelaviolet, atunci măcar o idee, o sugestie (gen, cântăreţ etc.) şi rezolvăm.

[14.11.10 02:26:07]

@webmasterXY, multumesc pentru bunavointa, cateva sugestii: ,,El condor pasa", Enya - ,,Orinoco flow" sau ,,Only time", Richard Clayderman - ,,My way", Vivaldi _ ,,Concerto for mandolin", Gheorghe Zamfir - ,,Unbreak my heart"...

mariana.olaru
[14.11.10 13:35:57]

Superbonus pentru tine și o nouă idee de week-end pentru mine! Sunt locuri pe care nu le-am mai văzut din copilărie (am locuit în perioada școlii elementare la Pucioasa), de care chiar uitasem, dar pe care tare mi-aș dori să le revăd!

[14.11.10 19:48:39]

Condorul să fie atunci, în interpretarea memorabilă a lui Simon & Garfunkel.

[15.11.10 07:05:55]

Multumesc @webmasterXY!

[15.11.10 07:31:50]

Pentru @ mariana. olaru @aida. alecu, @valimi, @ biancuta, @lica baesu: va multumesc pentru apreciere!

,,Fiecare zi pare prea scurta pentru toate gandurile pe care le gandesc, pentru toate plimbarile pe care vreau sa le fac, pentru toate cartile pe care vreau sa le citesc si pentru toti prietenii pe care vreau sa ii vad. " – John Burroughs"

aida.alecu*, biancuta, mirelaviolet, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Padina [şi împrejurimile]: