ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2010
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 29.11.09
SEP-2005

Nunta de argint in Mauritius

Am fost in Mauritius in sept 2005 sa sarbatorim nunta de argint. Am ales aceasta destinatie pt ca f multi francezi vorbeau frumos despre ea. Am mers cu o ag din Franta, plecare din Paris. Durata zborului: 11 ore.

Mai fusesem in 2001 exact la acelasi hotel, care e situat pe plaja Belle Mare.

Plaja e superba, nisipul fin si alb, apa turqoise, dar cel mai mult m-au impresionat serviciile. O curatenie impecabila, in aer plutea miros de Ylang- Ylang, mincarea era de un rafinament aparte.

Nicaieri pe unde am fost nu am mai avut parte de un asemenea rasfat culinar. Marinau carnea in suc de portocale cu ghimbir si alte mirodenii, fructele de mare erau gatite in sosuri speciale si erau f. proaspete. O sa spuneti ca e normal dar de ex. in Maldives nu am avut parte de asa ceva. Poate dif de stele?

Pe plaja cum te apropiai de sezlong venea un baiat sa aseze prosoapele, si sa deschida, umbrela.

Atitudinea tuturor celor care serveau era impresionanta, isi impreunau miinile si se aplecau in fata ta, ca indienii. De altfel populatia e un amestec de indieni, musulmani europeni, croli etc

Vorbesc o franceza stricata, se pare ca e creola, engleza si franceza. Nimeni nu asteapta bacsis. Sigur ca e binevenit, dar nu ai sentimentul ca esti obligat sa-l dai. Mauritius e un stat democratic. Nu cred ca mai exista sclavi asa cum am citit intr-un review. Economia lor e bazata pe cultura trestiei de zahar, textilesi turism.

Am cotat plaja mai putin pt ca sunt stinci in apa unde te poti rani.

F. mult m-a impresionat spa-ul. Dupa o virsta prinzi narav. Masajele indiene, cu pietre, balineze si altele, produsele La prairie, pe vremea aceea, aromele de betisoarelor parfumate specifice zonei, si camera de relaxare, cu apa sipotind dintr-o teava de bambus, ceaiul aromat la sf. masajului te purtau pe culmile relaxarii. Am vazut persoane care adormeau de-a dreptul.

Trebuie sa spun ca si in Turcia la Rixos Premium am gasit un spa care este fff. bun. Cam scump ce-i drept dar au o fam de indieni care fac masajul originar indian. (la Rixos).

Am mers pe sub apa la 7 - 8 m adincime sa vedem coralii si fauna subacvatica. Iti pun pe cap o casca mare prin care respiri, iti atirna de briu greutati si in ordine cobori unul dupa altul pe scarile ambarcatiunii. Aerul vine prin niste furtune de sus si au grija sa nu se stranguleze, sa nu se incurce. Este fabulos ce se vede sub apa. Am dat mincare pestilor care s-au adunat fmulti si in toate culorile. Ne-au facut ei fotografii dar nu am cum sa le trimit.

Trimis de kiti in 12.11.10 18:10:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAURITIUS. A mai fost în/la: The Residence

VIZUALIZĂRI: 6127 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kiti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.11.10 18:45:39]

Probabil s-au schimbat multe in 5 ani dar tot o destinatie de vis ramine si m-as intoarce oricind cu placere. Daca aveti intrebari raspund cu placere

ancamariagadea*
[12.11.10 18:53:30]

Trebuie sa fie minunat sa vezi astfel de locuri Astept cu nerabdare si impresii din Republica Dominicana, Cuba, Turcia, Grecia, Mexic, Los Angeles, Seychelles...

[12.11.10 19:13:23]

kiti, am rugamintea sa ne dai mai multe detalii despre acest resort, pentru toti cei interesati. Cum era mancarea, cum arata camera, cum arata hotelul, cum erau serviciile?

valimi
[12.11.10 19:21:02]

Eu sunt curios sa vad fotografii din acest loc minunat, sunt convins ca sunt peisaje spectaculoase.

[12.11.10 21:45:44]

anca maria gadea

voi mai scrie, in special despre ultimele pt ca toate s-au petrcut in 15 ani. Am inceput cu cele care mi-au placut cel mai mult

[12.11.10 22:33:46]

@webmaster11

Hotelul este format din cladirea principala si separat camere dispuse in alte cladiri cu 2 etaje, cu vedere la mare.

Camera era mare vreo 40-50 m2 in cladirea princip si ceva mai mari in celelalte. Mobilierul era usor, din ratan, la fereastra era o orhidee alba, cada era separata de partea cu dus si avea vase cu saruri de baie. Toate culorile erau alb bej, culrile pamintului si toate materialele naturale: bumbac, matase. Prosoapele si halatele de un alb imaculat. Camera era aranjata de 2 ori pe zi, seara veneau sa traga perdelele, sa preg patul, sa puna ciocolatele si batoane de scortisoara. Pe la5 pm ne aduceau gustari in camera.

La sosire am gasit sampanie la gheata si un cos cu fructe.

Am uitat sa spun ca aveam un majordom care vroia sa se ocupe de noi dar nu l-am prea lasat. Vroia sa ne defaca bagajele, sa ne preg baia cu petale de trandafiri. L-am cam ignorat saracul dar parea prea insistent.

Micul dejun era un vis. Il comandam in camera si aduceau o multime de gemuri, fructe, iaurturi omlete, piine de citeva feluri, si orice vroiam, chiar am exagerat odata sa vedem ce spun. Au adus absolut tot.

Noi am avut demipensiune, dar cum micul deunj il luam la 11:00, numai era nevoie de mincare pina seara.

Erau 2 restaurante: unul mai simandicos, a la carte, pe care l-am incercat o data si am plecat flaminzi. Celalalt, La Plantation, era tot a la carte, dar mincarea era cu specific local, nemaipomenit de gustoasa si variata. In plus, in fiecare seara echipe de indigeni dansau fie dasuri indiene, fie africane, din mauritius, in fiecare seara alt spectacol. Totul pe malul oceanului la lumina facliilor.

O data pe saptamana era bufet all you can eat. Mincarea a fost cea mai buna si rafinata din viata mea. Daca m-as intoarce pt mincare as face-o chiar daca pare ciudt: languste, creveti scoici, costite de miel care se topeau in gura, peste spada, ton, baracude, langustine.

Serviciile au fost ireprosabile. Ne-au coplesit cu grija si atentia lor. La masa am platit doar bauturile.

[12.11.10 22:38:46]

@valimi

Cu pozele e o problema. Am facut o gramada dar cu ap cu film. Nucred ca am cum sa le postez. Daca le scanez nu cred sa iasa bine. Am negativele dar nu stiu daca folosesc la ceva

anadragusin
[13.11.10 02:46:00]

Offf, vreau si eu nunta de argint acolo, poate chiar mai devreme daca s-ar putea. Felicitarile mele si va doresc si nunta de aur tot acolo. Si eu as fi vrut sa vad pozele, dar daca nu se poate raman cu cititul. Felicitari!

[13.11.10 09:20:26]

@anadragusin

Sa-ti ajute Dumnezeu si daca iti doresti din tot sufletul, vei ajunge! Nu sunt vorbe goale sa stii.

O asemenea calatorie iti hraneste sufletul timp indelungat. Eu cind trec prin perioade grele, totul pare negru si fara solutie, imi scot fotografiile dragi, pun un film de pe unde am fost, creez o atmosfera placuta, (betisoare parfumate, o muzica de fond) si in citeva ore sunt alt om. Sotul meu glumeste: azi pe unde ai mai calatorit?

Pe locul 1 pt peisaje feerice, natura virgina, si sentimentul de singur pe o insula pustie in mijlocul oceanului sunt Maldivele. Pe locul 1 pt servicii cazare mincare si rasfat este Mauritius. Celelalte destinatii ramin mult in urma. Dar conteaza f. mult resortul. Cred ca doar in Maldive oriunde ai merge e la fel de frumos

anadragusin, kiti, valimi