ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2010
ÎNSCRIS: 27.12.07
MAY-2010

ARTICOL ARHIVAT

Casă boierească la marginea Devei

Fiind în zona Deva dupa lungi căutări de oferte de cazare am ales această locație pentru că doream un loc retras unde se pot relaxa neuroni după o zi plină de dezbateri.

Am setat GPS cu adresa de pe siteul conacului și am pornit în cautarea lui.

După lăsarea seri cu toate că GPS îmi tot spunea cînd la stînga cînd la dreapta am ajuns pînă la urma la porțile conacului.

Conacul se află undeva la periferia orașului Deva departe de vuietul orașului, într-un cartier nou de case și blocuri.

Conacul la prima vedere este foarte impozant și îngrijit.

Dupa ce am studiat tarifele am consultat și bugetul personal, am ales ceva mai subțire 170 ron camera cu mic dejun inclus, iar camera de la acest preț se numește Zburătoare. Se numește așa pentru că modelul tapetului de pe pereți reprezintă fluturi, libelule într-un cuvînt zburătoare.

Toate camerele adică cele 19 au denumiri diferite, iar ele sunt decorate după denumirea pe care o poartă, cîteva exemple: Cuib de Păsărele, Floarea Soarelui, Flori de Câmp. Cele mai frumoase dar și cele mai scumpe sunt: Camera cu Maci și Apartament Transilvan.

Fiecare cameră este unică atît prin mobilierul interior cît și la coloritul tapetului.

Dotările cred că sunt în mare parte același la fiecare cameră, frigider, telefon, A/C, internet wireles, TV Lcd cu receiver satelit și o baie ultra modernă cu toate accesoriile unui conac de 5 stele cu papuci de baie, halat de baie, sac pentru rufe murdare, cască pentru baie etc…

Odihna a fost pe măsura prețului plătit, tonifiantă pentru organism.

Dimineață de la fereastra camerei pentru că la nici o cameră nu există balcon, am descoperit un peisaj de poveste.

O piscină superbă dotată cu toate accesoriile, sezlonguri, umbreluțe și dușuri toate acestea erau în așteptarea soarelui și bineînțeles a clienților.

În spatele piscinei se afla un teren de echitație unde cunoscători puteau să își etaleze talentul de călăreț.

În capătul holului am observat cîteva echipamente de fitness care erau la dispoziția turiștilor.

Mobilierului din cameră cît și cel de pe hol este unul vechi chiar de anticariat dar foarte frumos reconditionat care te poarta cu gîndul la acele vremuri de odinioară.

Conacul sclipește de curațenie, personalul este drăguț și amabil de la receptioneră am aflat că se pot închiria și ATV pentru a zburda prin împrejurimi.

În pretul plătit a intrat și micul dejun, așa că dimineață am coborît în sala cea mare unde se servea micul dejun.

Aici se pot organiza și mese festive chiar și nunți, dar nu știu cum ai putea să te odihnești cu atîta zgomot pe cap.

Micul dejun a fost să spunem acceptabil nu de cele 5 stele ale conacului dar de vreo 31/2- 4 a fost. Foarte putin diversificat dar produsele de calitate.

Parcare este foarte mare și se află în curtea conacului, ea fiind și supravegheată.

Cu siguranță că dacă vom mai veni în acestă zonă ne vom odihni la acest conanc descoperit într-o margine de oraș.

Acesta a fost sursă de liniște și relaxare chiar dacă a fost numai pentru o noapte.

Trimis de dannek in 11.11.10 20:51:31

VIZUALIZĂRI: 3591 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Conacul Archia vedere laterala

ascent
    [11.11.10 21:15:55]

Vad ca te pasioneaza castelele, conacele... Sunt curioasa sa vad si pozele. Ce se poate vizita in zona?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [11.11.10 21:21:24]

@ascent, în Deva ai Cetatea, Muzeul şi la doar câţiva km e Hunedoara unde poţi vedea Castelul Corvineştilor, nu departe Lacul de acumulare Cinciş...

E o zonă foarte 'turistică'.

alinarez
    [11.11.10 21:24:07]

Din descriere, pare un loc deosebit, menit sa te faca sa uiti de toate problemele, de-abia astept sa vad si pozele

dannekAUTOR REVIEW
    [11.11.10 21:58:09]

Nu am vizitat nimic pentru ca nu am avut timp, poate data viitoare

irma_ro*
    [11.11.10 22:12:05]

interesanta locatie, vara cred ca este superba; si site-ul pare destul de bine organizat

anadragusin
    [12.11.10 02:28:49]

Superba locatia! Pozele sunt pe masura cuvintelor. Felicitari!

valimi
    [12.11.10 06:44:49]

Acest complex pare foarte interesant, aveau cumva si terenuri de sport in aer liber acolo?

dannekAUTOR REVIEW
    [12.11.10 07:08:35]

valimi

Nu au amenajat nici un teren special singurul sport este echitatia si inot la piscina.

alinutzza140*
    [12.11.10 08:43:16]

Superb locul. Imi place tare mult ideea lor de a denumi fiecare camera intr-un anumit mod. Poza15 este frumoasa.

magdalena
    [12.11.10 09:34:03]

Ce locatie! Aici ma cazez cand merg sa vad Cetatea! Inedita locatie...

Erai cumva cazat la mansarda? Cumva nu te-a deranjat tavanul? Exista si cazari la parter? Sau e numai restaurantul?

sandu.53
    [13.11.10 09:14:04]

un loc foarte frumos care merita retinut! i-am gasit si site-ul felicitari si pentru fotografii!

r0xyka_iubita*
    [03.06.13 15:55:00]

Mi-as dori sa stiu cam cat de scumpa este mancarea. La sfarsitul acestei luni o sa ajung la conac si as vrea sa stiu la ce sa ma astept! Cat costa de exemplu o ciorba sau un fel de mancare principal? Multumesc anticipat!

alinarez, alinutzza140*, anadragusin, ascent, dannek, irma_ro*, magdalena, r0xyka_iubita*, sandu.53, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂConacul Archia [Archia]: