ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2010

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Primul sejur cu minciuni si dezamagire

Dupa o rezervare prealabila ca de obicei, alegand un alt Hotel cu gandul de a simti si mai bine ca pana acum, bazand pe reclama si pe arhitectura hotelului din exterior.

Pornind din Cluj devreme, sa putem ocupa locurile in hotel pt. a incepe concediul cat mai repede; cum faceam fiecare data cand mergeam la alte hoteluri [puteam intra cel tarziu la ora 10].

Am uitat sa precizez, in momentul rezervari, confor ofertei a fost calculat si costul. incluzand {dupa spusele la tel. a receptionerului }cazare cu demipensiune, parcare, copilul pe pat suplimentar, etc.

Am si ajuns la hotel pe la ora 9,30; si a inceput surprizele

-- pt copil deja trebuia platit dublu [in loc de 9000 ft am platit 17000 ft

--pt. parcare trebuia platit 800 ft {13.00ron / zi }

-- trebuia platit pt pensionari taxa tiristica de 7 ron / zi care la alte hoteluri pana acum nu a fost

-- in ciuda faptuluica era liber camera care a fost alocat intrarea se putea face numai la ora 14

Afland aceste lucruri am vrut sa anulam rezervare, pt care nu am platit numic, am fost amenintat cu politia { care a si venit in timpul in care discutam calm} si ne-a explicat ca suntem in ungaria nu in Romania.

Am ramas totus la acest hotel, pt rugamintea ficei mele[ era o sala de jocuri extraordinar}{singurul lucru frumos, Nu pt faptul ca am fost speriati.

AM petrecut concediul intr-un bazin destul de mic, unde era intuneric aproape total, in camera intrau furnicile din balcon, in hol era miros de mancare in ciuda faptului ca eram la et 5[ dupa spusele cameristelor venea mirosul de la bicatarie], mancare bufet suedez dar destul de slab, chelneri new intrebau in 5 in 5 minute daca nu dorim bauturi scumpe.

Daca dorit sa mergeti in HAJDUSZOBOSZLO, ALEGETI ORCE NUMAI hotel matyas kiraly nuuuuuuu!

Trimis de szik173 in 11.11.10 09:40:19

VIZUALIZĂRI: 3689 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (szik173); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 126.00 EUR pe cameră

hlli [11.11.10 09:56:16] »

Si eu care credeam ca nu se poate intimpla asa ceva in Ungaria!!! Si uite... Incredibil!!!

Eram asa increzatoare in ce ai scris in celalalt reviw despre Hajduszoboszlo ca eram tentata de un sejur acolo.

Eu nu as fi ramas la acest hotel, Matyas Kiraly. Ceea ce s-a prezentat in oferta telefonica nu semana cu ce ati primit la fata locului. Si ce amestec sa aibe politia in relatia client-turist? !! Pacat!!!

petrus95 [11.11.10 10:31:56] »

alegeti pensiunea la care ne-am cazat la intalnirea AFA din primavara. conditii bune, oameni amabili, pretul incomparabil mai mic decat ce ati platit voi si foarte aproape de aquapark.

a fost perfect

Alina Morar [11.11.10 11:31:36] »

Inteleg ca nu ti-a placut la hotel, dar cu statiunea ce ai? Sau punctajul mic de la cadrul natural la ce se refera?

Eu de obicei am o pensiune la care ma duc in Hajdu, proprietarul e din Cluj, are ceva limuzine de inchiriat. Adevarul e ca nici nu am stat prea mult cazata in Hajdu, facem excursii de o zi.

Imi pare rau pentru ce ati patit.

raoulp55 [11.11.10 13:38:08] »

Nu prea am inteles... s-a implicat politia in chestiunea cu rezervarea la care doreati sa renuntati?

Ce politie zglobie au baietii aia... de ce n-ati sunat la 112... va salva imediat Arafat...

sandu.53 [11.11.10 15:35:28] »

nu inteleg, ati ramas totusi acolo pentru ca a venit politia... eu i-as fi reclamat pe ei pe unde puteam, mai ales ca banui ca stiti si limba maghiara si puteati vorbi imai usor... pacat, dar va doresc concedii placute in viitor!

szik173 [11.11.10 22:11:33] »

buna

EU M-am referit la curtea hotelului

Mai bine zis in tot ce am scris este valabil numai pt Hotelul MATYAS KIRALY, in rest statiunea este foarte buna si SIGUR o sa revin.

szik173 [11.11.10 22:20:59] »

Implicarea Politiei era pur legat de legile absurde din Ungaria.

Adica... in momentul rezervari facute am primit un email prin care mi se confirma rezervarea dar despre sume nu se vorbea.

Am raspuns ca e ok cu conditia sa corespunda in realitate cu cele spuse la tel.

Asta a fost ""GRESEALA MEA""

ACEST raspuns mi s-a fost aratat si au scos legile hoteliere din uNGARIA CARE considera acest raspuns o rezervare tacita, intr-un cuvint eram conform legilor BUN DE PLATA PT cel putin o zi in cazul in care nu ramaneam {{{ o zi de cazare la ei in afara ofertei este de 60 euro / pers / zi}}}

raoulp55 [11.11.10 22:23:30] »

Ok... din cate stiu eu... asa este peste tot...

creivean [11.11.10 22:45:44] »

@szik173

Eu am o experienţă extraordinară la Hajduszoboszlo, unde am stat la Hotel Aurum.

Chiar nu înţeleg, de ce vă complicaţi, voi cei ce mergeţi la Hajduszoboszlo, cu rezervările la hotel, în orb. Acolo stă şi se ocupă cu turismul, exclusiv pentru turiştii din România, colaboratorul acestui sait Zoltan Marki, care are contracte de colaborare cu toate spaţiile de cazare de acolo. Vorbeşte româneşte, negociază pentru voi şi are tarife mai mici decât cele de la recepţie. Şi eu am avut o mică problemă la cazare (nu mi s-a respectat rezervarea, prima noapte) şi, cu ajutorul lui Zoli, am obţinut o reducere de 50 de procente, din acea primă noapte, pentru încurcătura creată.

Te înţeleg, într-un fel şi pe tine. Fiind vorbitor de maghiară, ai considerat că ceea ce ai discutat telefonic îi literă de lege. Uite că nu este. Ce-i în mână (scris), aia contează.

Deci, vă recomand să-l contactaţi pe Zoli, pe saitul lui de aici (nu-i reclamă, Zoli şi saitul lui este recomandat de AmFostAcolo, pentru Hajduszoboszlo, după cunoştinţele mele).

hlli [11.11.10 22:57:56] »

Da, si eu m-am uitat la oferte pe site-ul despre care spunea @creivean. Tot aici pe AFA l-am gasit. Au preturi foarte bune pentru Hajduszoboszlo, comparativ cu multe alte oferte. Si daca mai este si un reprezentant care vorbeste limba romana, este chiar foarte binevenit.

Si nu-i singurul site de pe AFA care are preturi bune pentru diverse locatii.

creivean [11.11.10 23:06:46] »

Pai, Zoli îi nascut la Cluj, tatal său s-a mutat în Ungaria, unde-i profesor (de engleză, cred) şi Zoli, după ce s-a întors din Anglia, a pornit afacerea de la Hajdu. Sincer, eu acolo nu mai merg fără el.

Alina Morar [12.11.10 08:09:46] »

Cu acest Zoli ma intalnesc eu duminica la Hajdu. Mergem sa vedem o casa pentru Revelion. Sper sa fie ok. Vine cineva, duminica, la Aqua Palace? A venit nasa mea din Spania si o duc acolo la balaceala.

Alina Morar [15.11.10 09:36:45] »

Ne-am intalnit cu Zoli, ieri la Hajdu. Am platit avans pentru cazare de Revelion la Casa Miklos. E foarte frumoasa casa, curtea, e aproape de Aqua Palace. Cu detalii revin dupa Revelion.

Apelati cu incredere la Zoli. E foarte de treaba, la fel si tatal lui, care spunandu-i ca am auzit de ei de pe AFA, si-a adus aminte de Georgiana cu care a fost la Budapesta.

creivean [25.09.11 12:58:15] »

Nu mai iniţiez un nou review, dar am să fac câteva comentarii aici despre acest hotel.

În August, fiind cazat la hotelul de lângă (Aurum) şi plecând într-o zi într-un tur al hotelurilor reprezentative din staţiune (despre unele am scris, despre altele, o să scriu review-uri/ecouri în cel mai scurt timp), am ajuns şi la Matyas Kiraly.

Ştiam despre nemulţumirea colegului @szik173, despre faptul că are un foarte mic bazin exterior şi că-i un hotel cu preţuri modice.

Din păcate, cu toate că AmFostAcolo, tocmai pentru a lua pulsul hotelului anul asta şi a vă aduce noutăţi, nu am reuşit să comunic cu persoana de la recepţie (nici în engleză şi nici în română), iar din câtă maghiară ştiu, am înţeles că nu vrea să mă lase să vizitez hotelul/camerele, aşa că... nu am noutăţi.

La Matyas Kiraly, toate-s vechi Iar ospitalitatea nu-i la ea acasă.

Motiv pentru care, nu pot să-l recomand. Sunt alte hoteluri/pensiuni mult, mult peste acesta.

Am adăugat câteva fotografii de p-afară

Alina Morar, hlli, petrus95, sandu.53, szik173
    Alte impresii din această RUBRICĂMatyas Kiraly Hotel: