ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2009
DIN: romania
ÎNSCRIS: 08.01.09
SEP-2008

Sejur Makadi Palace

Sa va impartasesc si impresiile mele despre hotelul Makadi Palace :) Dupa lungi documentari pe net am ales sa ne petrecem luna de miere in Egipt la Makadi Palace; ne-a costat 1500 euro ptr 2 persoane o saptamana cu toate taxele (daca mai asteptam un pic ne costa mai putin , cu o sapt inainte de plecare pretul scazuse la 1300 euro, dar nu a fost o problema).

A fost superb!!! mai ales ca hotelul are plaja cu recif de corali si inotam in fiecare zi alaturi de diferite specii de pesti care mai de care mai colorati. Mancare din belsug si ptr toate gusturile ( o precizare as dori sa fac; se cunosteau de la o posta romanii :)) ei aveau tot timpul farfuriile pline de mancare in orice moment al zilei, spre deosebire de nemti, care la micul dejun mancau un croissant si o cana cu ceai :))

Serviciile au fost ireprosabile, erau tot timpul langa tine si te serveau in orice moment al zilei fie ca erai la piscina sau pe plaja (uneori erau prea serviabili si se bagau in seama cu tine, cu toate ca sotul meu era langa mine permanent, mi s-a intamplat sa stau la piscina pe sezlong cu sotul meu si unul din cei care faceau curatenie sa vina sa-mi aduca flori si sa-mi faca complimente :)))

La cumparaturi m-am obisnuit cu negociatul produselor destul de repede si chiar incepuse sa-mi placa :)) dar era foarte obositor , stateam cate o ora sa cumparam un produs

Am avut si noi neplaceri: in momentul cazarii ghidul ne-a zis ca din diferite motive numai sunt camere disponibile decat apartamente si care costau cu 100 euro in plus, insa ptr noi erau gratis. Noi am avut noroc, apartamentul in care ne-au cazat a fost ok si aveam vedere la mare, asa ca nu a mai trebuit sa mergem sa dam spaga de rigoare, insa altii care erau veniti odata cu noi, tot romani, au nimerit apartamente oribile.

Ne-a placut foarte mult si vrem sa ne intoarcem cat mai repede, mai ales ptr apa marii care era divina si ptr pestii multicolori

Trimis de marya 28 in 20.01.09 02:44:03

VIZUALIZĂRI: 3943 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marya 28); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

criss65
[20.01.09 14:56:13]

frumos rewiev ai scris, dar nu inteleg de ce la capitolul cazare nota care ai dat-o este atat de mica, doar 70%?

[28.01.09 10:14:18]

PTR CRISS65 :

Am acordat doar 70% la cazare ptr ca Makadi Palace, cu toate ca este un hotel de 5 stele, nu arata ca unul de 5 stele. In curtea interioara (daca pot sa o numesc asa era totul ok, in schimb la cladiri nu erau finisaje facute , parca totul era neterminat si turnat dintr-odata si lasat acolo. Instalatiile sanitare din baie erau impecabile, in schimb la dus pe la colturi erau deja pete de mucegai si ne-am inundat de vreo doua ori datorita scurgerii performante de la baie (acest lucru s-a intamplat multor persoane care erau cazate in cladirea noastra). In ceea ce priveste curatenia in camere nu am nimic de reprosat, se facea curatenie zilnic si curatenie exemplara, lenjeria de pat era superba si impecabila (parca dormeam in zapada. In schimb mobilerul din camera lasa de dorit, adica era cam vechi si uzat , nu ma asteptam sa fie asa. Eu nu sunt foarte pretentioasa si nu ne-am mutat in alta camera, cu toate ca m-am speriat cand am vazut unde ne-a cazat(ma asteptam la cu totul altceva). Noi am avut rezervare ptr un junior suite si in schimb am stat intr-un apartament foarte spatios, cu living, hol ,dormitor si o baie mare cu dus si cada separat si terasa (am avut si norocul sa avem vedere la mare, altii au nimerit in apartamente cu vedere la constructii si in care nu se putea sta din cauza mirosului de mucegai). Tin sa precizez ca apartamentele nu erau in curtea interioara, ci undeva in afara ei, oricum nu era mult de mers, treceai prin receptie si ajungeai imediat. Cu toate ca, cazarea nu a fost pe masura asteptarilor mele (nu prea am stat in camere), m-as intoarce oricand acolo cu mare placere.

indiralisa_26
[28.01.09 13:43:58]

asa m-am saturat... sa tot aud ca" romanii aveau 5 feluri de mancare in farfurie si ceilalti ( ca si cum noi suntem extraterestrii) aveau un ceai si un corn" si ce? poti sa ai si 10 farfurii langa tine care e problema? atata timp cat platesti pt asta nu vad pe cine deranjeaza????se discuta ca si cum romanii sunt o natie de nesimtiti care nu au pic de bun simt si culmea au tupeul sa incerce fiecare fel de mancare din meniul respectiv....o atitudine critica pe care nu o inteleg sincer....lasa omul sa manance cat vrea si cum vrea si chiar nu e frumos sa te uiti in farfuria altora.

scuza-ma daca am fost prea acida

[29.01.09 16:35:43]

draga indiralisa, fiecare om are parerea lui si daca cuiva nu-i convine sa nu citeasca.asta e adevarul si mai lasa deoparte atitudinea asta patriotica pe care o afisezi ca nu ai deloc dreptate. sa-ti spun ce s-a intamplat in sejurul nostru. am intrat intr-un magazin sa cumparam ceva si vanzatorul cand a auzit ca suntem romani ne-a bagat o manea ca "sa ne simtim ca acasa" , vorba lui . Frumos , nu? La cumparaturi ptr romani se negocia totul(pretul initial era unul urias), pe cand ptr nemti se spunea pretul direct fara ajustari(pretul era acceptabil),toti chelnerii vorbeau fluent germana si rusa, iar romana intelegeau doua-trei cuvinte. Fiecare om are dreptul la o parere mai buna sau mai putin buna, dar asta nu iti da dreptul sa comentezi ce crede fiecare, chiar daca tu nu esti de acord

criss65
[29.01.09 16:46:35]

marya iti multumesc pt amanunte.

o zi buna,

criss

[29.01.09 16:59:50]

foarte frumos si echilibra raspuns, marya28. Este exact ceea ce spun si eu mereu, "respectati parerea altuia oricat de diferita ar fi de a voastra". Cred ca o sa o pun ca motto al site-ului, atat de important este acest lucru pentru mine...

Totusi, nu o judeca prea aspru pe indiralisa, doar dupa *acest* ecou - daca-i urmaresti celelalte postari, vei vedea ca este, si ea, o persoana echilibrata.

indiralisa_26
[29.01.09 20:44:09]

categoric respectam parerile celorlalti ca altfel unde am ajunge?!! numai ca am simtit nevoia sa fac aceasta precizare legata de "mancatul la romani"

costin1968
[24.08.10 20:19:03]

Interesant review, eu il consider demn de punctat.

Nu mi-a ramas , insa, decat o singura intrebare!

Marya esti romanca?

[24.11.11 23:20:58]

da, sunt romanca, m-am nascut si am crescut in Romania locuiesc pe litoral

dar de ce ma intrebi daca sunt romanca?

scuze ca am raspuns asa greu

costin1968, criss65, indiralisa_26, marya 28
Alte impresii din această RUBRICĂMakadi Palace Resort: