ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2010
ÎNSCRIS: 23.09.09
NOV-2010
team-building

3 stele stralucitoare la Hotel President Sud Ploiesti

Trebuie sa recunosc ca am ajuns sa ma cazez la acest hotel nu din initiativa mea ci la propunerea inspirata a unei secretare de la locul de munca.

Hotelul este situat pe strada Bobalna nr. 88, foarte aproape de Gara de Sud. Am ajuns cand afara deja se inserase si in viteza masinii pe care o conduceam cautam de zor un hotel care sa aiba macar doua- trei etaje, parcare, ceva care sa-l faca vizibil cat de cat... spre surpriza mea, dupa ce trecusem de doua ori pe langa el si a trebuit sa cobor ca sa intreb despre locatie si am dat de o cladire destul de micuta, asezata la intersectia cu o alta straduta. Nu exista parcare ceea ce este un dezavantaj deoarece, dupa cum aveam sa aflu, hotelul este mai mult cunoscut pentru cele doua saloane restaurant care gazduiesc foarte multe petreceri aniversare, nunti, botezuri, astfel in zona fiind necesare mai multe locuri de parcare.

O noapte de cazare are tariful de 185 RON. La intrarea in hotel te intampina de cele mai multe ori chiar proprietara locatiei, o doamna foarte draguta si extrem de amabila. Hotelul are un singur etaj, unde se gasesc si cele sase camere. La parter sunt cele doua saloane, unul mai micut si unul mai mare in care sunt o multime de plante exotice si chiar papagali si alte pasari in colivii. Plantele sunt foarte bine ingrijite, au in plafon facute spatii speciale pentru a putea primi de afara lumina necesara.

Ce pot sa va spun... este impresionant luxul pe care patronii locatiei s-au straduit sa-l faca prezent in fiecare loc din hotel, de la intrare la camere, de la restaurant pana la comportamentul personalului care deserveste locatia. Camerele sunt foarte spatioase, mobilierul iese din tiparul majoritatii hotelurilor, exista un pat dublu, noptiere, veioze, telefon, sofa, scaun, minifrigider, masuta pe care troneaza un lcd cu diagonala mare si o baie superincapatoare, imbracata in gresie si faianta de calitate, cabina de dus, oglinda maaaare, mobilier specific de calitate. Veti vedea in pozele postate despre ce scriu, pentru ca imaginile fac mai mult decat orice cuvintel... Doua minusuri importante ar fi lipsa unui dulap pentru haine si lipsa unui uscator de par la baie.

Despre restaurante nu pot decat sa va spun ca sunt fffff luxoase si servirea ireprosabila. Mancarea este gustoasa si se serveste orice la cererea clientului (de fapt cred ca, de exemplu, pizza nu ar fi pe lista lor...). Preturile sunt pe masura unui hotel de trei stele, dar pentru preparatele mai sofisticate si preturile sunt pe masura. Eu aveam inclus micul dejun, dar fiind mai mereu plecata dimineata am convenit, cu amabilitatea patroanei locatiei, sa iau masa la orice alta ora doresc, de fiecare data avand si reducere substantiala in caz ca depaseam baremul.

Dupa cum va ziceam activitatea principala este axata pe restaurante, care sunt foarte solicitate in special pentru nunti. In oras mai sunt deschise inca doua restaurante President si dupa cum am inteles in septembrie 2011 se va deschide si President 5.

In concluzie, locatia este de lux si daca aveti ocazia sa popositi prin Ploiesti veti face o alegere buna alegand acest hotel.

Trimis de ms65 in 11.11.10 02:19:12

VIZUALIZĂRI: 5347 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ms65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P34 o parte din interiorul Halelor centrale

RobertCodescu
[11.11.10 08:03:32]

Asa este @ms65 ai perfecta drptate President "traieste" in special din evenimente (nunti, botezuri, et.) si este una din cele mai apreciate locatii de la noi din PLoiesti.

FELICITARI ai punctat foarte bine acest lucru si 400 PMA sosesc chiar acum din partea mea!!!

pepsi70ro
[11.11.10 08:14:03]

Pana acum n-am avut nevoie de cazare in Ploiesti, mereu mai faceam un efort de 70 km pentru a ajunge la Sinaia, dar este o locatie care pare interesanta si de notat. Astept pozele care sa intareasca aprecierea. Felicitari!

magdalena
[11.11.10 09:20:52]

Cumva este vizavi de gara (aici am fost la o nunta la un restaurant mai demult) ? Sau cum este asezat raportat la gara?

dartax
[11.11.10 09:35:35]

Adresa oficiala a locatiei este:

webmasterXY*
[11.11.10 09:52:29]

OK, s-a adaugat la fisa tehnica. Multumim,

ms65AUTOR REVIEW
[11.11.10 13:03:42]

O mica rectificare la harta interactiva afisata pt. recunoasterea locatiei (aceeasi harta care m-a facut si pe mine sa ma invart de cateva ori prin zona pana sa gasesc hotelul): nu este corect pozitionata acea steluta rosie, hotelul fiind aproape de terminarea strazii Bobalna, la intersectia cu strada Marin Brutaru. Cum va uitati pe harta, in partea stanga, pe str. Depoului se va vedea un rond (sens giratoriu) -fata in fata cu acel rond se afla Gara de Sud.Distanta de la hotel pana la gara se parcurge in maxim 10 minute,mergand lejer.In drum veti da si peste o statie-parc de microbuze.Bulevardul Independentei,care pleaca de la Gara de Sud va va duce imediat in centru(cateva statii).Este un bulevard foarte frumos,bine intretinut si curat si este o placere sa-l strabateti si pe jos.

[01.12.10 22:28:27]

nu este corect pozitionata acea steluta rosie

Nu stiu la ce te referi. Acest hotel nu are introduse coordonatele GPS in fisa tehnica. Nu le stiu, pentru a le putea introduce. Daca le ai cumva, ar fi de ajutor, in a-i ajuta pe cei ce vor sa mearga acolo sa-l gaseasca.

dartax, magdalena, ms65
Alte impresii din această RUBRICĂPresident Sud Hotel: