ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2010
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 08.08.09
AUG-2010

Hanul Pescarilor - O locatie oradeana ce ascunde frumuseti nebanuite

Motto: De vrei sa intri-n lumea de poveste

Cu-a fost odat’ si totusi farmec si acum mai este

Nu ezita, da fuga pana in … tinuturile oradene

S-ai sa descoperi un taram ce te va relaxa si iti va da putere ….

S-acum imi amintesc cu mare placere, de primele zile ale concediului nostru de-asta vara, cand am acceptat invitatia unor buni prieteni oradeni, de-a fi oaspetii lor timp de 2 zile. Si stiti de ce? In primul rand c-am descoperit Oradea, un oras de-o frumusete rara si-o arhitectura deosebita, si-n al doilea rand c-am vizitat o locatie superba, de poveste pot spune, undeva, la 3 km distanta de Oradea.

Este vorba de Hanul Pescarilor, a carui denumire nici pe departe, sincer, nu se potriveste cu frumusetile ce le-am intalnit acolo.

Cand prietenii nostri ne-au spus c-o sa ne duca sa vedem un han mi-am zis in gand: Ce poate fi atat de spectaculos la un han? Imi inchipuiam asa, o locatie de tranzit pentru drumeti, (mai precis pentru pescari, caci numele asa ma ducea cu gandul), vorba definitiei din dexonline Local cu ospătărie unde se pot adăposti peste noapte drumetii (cu caii si cărutele lor) .

In cazul de fata, in gandirea mea, s-ar fi tradus asa:

loc magic de ospatare,

un’ s-aduna pescarii, cu mic cu mare,

s-apoi loc de-un adapost,

pentru ca unditele lor sa pescuiasca cu rost.

Dar vai, Doamne, ce mi-au putut vedea ochii cand am ajuns acolo! Gandirea mea anticipase total eronat imaginea despre acea locatie. De o supriza nemaipomenit de placuta am putut avea parte cand am ajuns la acel han al pescarilor.

Cum am coborat din masina, o intindere cat vedeai cu ochii ni se desfasura in toata maretia ei. In fata parcarii, se contura deja un lac frumos, pe care pluteau 2 lebede: una alba si alta neagra, deosebit de gratioase. Normal c-am ramas masca la vederea lor, mai ales ca era prima data cand vedeam acel joc de culori contrastante la pasari :) Glumeam, cred ca v-ati dat seama. O lebada neagra nu-ti era dat sa vezi in fiecare zi, mai ales in acel colt al tarii.

Dupa ce am parcat, am luat-o agale pe aleea considerabil de mare (puteau trece lejer doua masini si mai ramanea destul loc si pentru pietoni :), s-am inceput sa ne minunam de ce frumuseti ne mangaiau privirea.

Pe partea stanga era asa zisul Han al Pescarilor, de fapt un restaurant mare, de toata frumusetea, cu o terasa imensa de jur imprejur, ,,presarata’’ cu mese si scaune rustice. Nu lipseau din dreptul fiecarei mese cate o umbrela in lemn, la fel de ,,rustica’’, al carei acoperis era, ca si cel al restaurantului dintr-un soi de stuf sau papura. Sincer nu stiu cum se numeste, poate cei din zona ma pot ajuta, dupa vizionarea pozelor :) Se auzea din interiorul restaurantului o muzica imbietoare, dar nelispit de la mese era si un violonist, spre deliciul unora sau disperararea altora :)

Cum sunt o mare iubitoare de flori, mi-a captat atentia multitudinea de ghivece pline cu muscate curgatoare, care le intalneai la tot pasul. Erau ,,plantate’’ printre mese inclusiv jardiniere uriase cu muscate rosii, iar altele erau atat de imense incat aratau chiar a adevarate tufe. Superb de frumoase! Ce sa va spun, o adevarata relaxare.

Pe partea dreapta a aleii se coborau niste scari si, dupa ,,tufisurile’’ rosii de muscate, se zarea pontonul, apoi timizi, isi faceau aparitia unul cate unul, pescarii amatori. Uitam sa va spun ca pana la ponton era chiar o casuta de unde se inchiria ,,echipamentul’’ce trebuia sa-l aiba in dotare orice pescar dornic de succes: articole de pescuit si momeli.

In fata ,,casutei cu momeli’’ trona plin de barbatie canina un constiincios si urias dulaul negru, ce veghea in liniste si custile de peste drum, care adaposteau vecinele paunite, trufasii paunoi si amicii cocosi de munte. Dumnezeule, aveau cocoseii aia un penaj de-un colorit splendid: portocaliu, cu negru si galben era unul, ar celalalt: alb, cu negru si putin rosu. Numai la Stana Regala de la Sinaia am mai admirat asa minunatii de pasari!

Dar sa revenim la feeria de poveste de la Hanul Pescarilor.

Imediat dupa restaurnat incepeau locurile de cazare. Un corp de hotel sau pensiune, sincer nu prea stiu a spune, caci doar cu coada ochiului am tras, cand am facut un mic popas. Am vazut o usa deschisa si o scara de lemn, care ducea cu siguranta sus, la dormitoare. Pe partea dreapta, in schimb erau intr-adevar o serie de cladiri, care dupa aspect, erau locatii de cazare, caci si lozinca de intampinare, cu numele de pensiune isi spunea cuvantul.

Dupa acele spatii de cazare, urma o gradinita de trandafiri rosii, in mijlocul careia statea foarte impozant un cerb... La prima ocheada, jurai ca-i natural de-adevarat, dar la o mai amanuntita scanare a coarnelor frumosului exponat ealizai ca-i vorba de-un frumos cerb de lemn. Ingenios, dar atractiv de frumos! Cum treceai de acea gradinita de trandafiri, un miros imbatator de mana Maicii Domnului se simtea patrunator de placut. Nu puteai trece nepasator pe langa acele arcade din fier forjat imbracate in mantia aurie a acelor flori imbietoare si extraordinar de parfumate.

Bineinteles ca n-am ratat ocazia si curiozitatea m-a impins sa vad totusi unde ajung, daca o iau pe acea alee incadrata de arcadele cu impletituri de flori mana Maicii Domnului.

Surprizaaaaa... la capatul aleii am descoperit scris mare, cu rosu piscina. Mai sa fie. La orice m-asteptam, dar sa gasesc s-asa ceva acolo nu-mi inchipuiam. Pai daca lac era pe stanga, balta de peste pe dreapta, cine s-ar fi gandit ca mai apara asa, ca-ntr-o surpriza de neimaginat si piscina? Si unde mai puneti ca avea s-acolo sezlonguri sa tot lenevesti cu burta la soare, tobogan pentru cei mici, dar si loc de desfatare, pentru-a lua un mic s-o bere, sub o umbrela de soare, mai vere. Mai sa fie! Uite ca cine a inventat acel loc de poveste s-a gandit la tot si la toate. Sa aiba turistii care se cazeaza acolo absolut toate coditiile de relaxare si rasfat :)

Si... stati asa ca n-am terminat cu surprizele.

Dupa ce am aruncat priviri in stanga si-n dreapta acelui loc mai intim, mai retras de ochii curiosilor, am pornit mai departe in explorarea imprejurimilor, dornici sa vedem ce descoperiri mai aveam sa intalnim. Imediat pe dreapta o gramada de copilasi dragalasi stateau inghesuiti in dreptul unui gard de sarma. Mai ce sa fie acolo, ne-am zis noi? Cand ne-am apropiat am descoperit o gramada de iepurasi, albi, negri, gri, maronii care topaiau de colo-colo, bucurosi la vederea vizitatorilor. Da ,,piesa de rezistenta’’ a micutului zoo era frumoasa caprioara Bambi care ne-a fermecat de toti. Era atat de blanda si de dragalasa, incat, la vederea aparatului foto, ca un adevarat fotomodel statea semeata s-o pozam. Pur si simplu ne-a descretit fruntile si ne-a facut sa zambim in fata acelui spectacol de animalute.

Ulterior am citi pe site ca era si o mica herghelie acolo. Deci daca mai cercetam un pic am fi gasit si cei 8 cai si poneiul pe care pot calari copilasii, contra cost 10lei/tura.

De asemenea, tot de pe site-ul hanului am aflat ca exista o caleasca trasa de 2 cai, cu care poti face plimbari in imrejurimile orasului: Caleasca cu cei doi frizani este pregatita in week-end pentru plimbarile romantice ale clientilor extrasi la sfarsit de saptamana dintre cei prezenti in restaurantul de la han. Deasemenea caleasca este pusa la dispozitie proaspetilor miri pentru a vizita orasul si imprejurimile in cea mai frumoasa zi din viata lor.

Va dati seama ce frumos… Te poti simti macar o zi printesa lang-al tau print, numai cu conditia sa stii sa visezi ca-n fratii Grimm. Ca-n povestile cu zane si feti-fumosi, cu calesti ca-n Cenusareasa… Doamne, ce minunatie! Dar sa revin totusi la realitate si sa va termin povestea pe-ndelete.

Uitam sa va spun ca pentru doritorii de sport cu balonul rotund, undeva in stanga restaurnatului este amplasat si un teren de fotbal, cu nocturna, propice pentru a face un pic de miscare dar si pofta de mancare inainte de-un pranz sau o cina copioasa.

Ca veni vorba de mancare: stiti care a fost gluma cea mai tare. De fapt realitatea cea mai ,,crunta’’: noi am fost la acel han chiar ca-ntr-o vizita la muzeu sau ceva de genul, ,,Sa vizitam imprejurimile si frumusetile patriei’’. N-am mancat, n-am baut, dar toate ne-au satisfacut. Normal! Ca o locatie plina de atatea minunatii, atata divesificare de ,,activitati’’ s-atatea atractii placute pentru relaxare, plimbare si miscare intr-adevar nicaieri n-am mai intalnit pana acum.

Si ca-ntr-o poveste cu final fericit, pot afirma cat mai linistit, ca priveliste minunata si relaxare-adevarata ca la Hanul Pescarilor n-am mai intalnit!

Faceti-va dragilor timp sa descoperiti colturi de tara minunatate, unele chiar in Oradea ,,strecurate’’, caci merita fara doar si poate!

Trimis de dananecula in 10.11.10 23:29:23

VIZUALIZĂRI: 6010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea de la Hanul Pescarilor

any*
[11.11.10 00:17:28]

Primul vot vine de la mine. am notat in agenda acest loc minunat, poate ajungem la anul viitor...

ancamariagadea*
[11.11.10 00:26:38]

Dana, ce frumos stii tu sa combini un review bun cu poezie

anadragusin
[11.11.10 01:13:36]

@dananecula, ca de obicei, descoperi locuri minunate si ne spui si noua despre ele. Multumim! N-am mai intalnit un asemenea popas cu atat de multe la un loc: lebede, iepurasi, cai si altele. Foarte frumos. Pacat ca nu ati si mancat. Astept pozele cu nerabdare.

dannek
[11.11.10 01:49:19]

Si eu am gasit un popas pescaresc la Cefa la vreo citiva km de Oradea nu asa de frumos ca cel prezentat de tine dar si acela este copia fidela a unui colt din delta dunari.

O sa retin acest popas la proxima vizita in zona!

creivean
[11.11.10 05:26:08]

Am trecut de multe ori pe langa han, insa din motive personale nu AmFostAcolo si nici nu o sa merg. Oricum, daca treci de han si mergi spre sat, ajungi la Coliba Lu' Horea, despre care am scris eu aici, asezata tot pe malul unui lac (altul).

celeste
[11.11.10 08:48:03]

Un loc foarte frumos dupa cate vad din poze si din aceasta cauza am venit cu... SB... felicitari!!!

[11.11.10 09:00:33]

avand in vedere ca autorul nu a fost cazat la respectiva unitate, mutam review-ul la "Restaurante, baruri - Oradea"

georgiana
[11.11.10 10:02:13]

Dana, ce sa zic, eram super incantata. Acum, in schimb, dupa ecoul lui @creivean, care e de-al locului, ma tot intreb ce-o fi pe-acolo?

Deci, ma omoara acest semn de intrebare

creivean
[11.11.10 11:52:06]

@georgiana

Nu am nimic de obiectat locatiei, serviciilor, am auzit prin oras doar cuvinte de lauda. Motivele mele sunt personale, nu le pot expune in public si nu vor sa insemne sub nici o forma nu mergeti acolo. Doar eu nu merg. In rest, este o locatie interesanta, langa oras, unde se mananca bine.

[11.11.10 12:06:04]

@ALL

Va multumesc din suflet pentru cuvintele frumoase ce mi le-ati adresat si ma bucur ca v-a placut descoperirea mea de pe langa Oradea.

@ancanmariagadea

Cand timpul imi permite, ,,rasfoiesc'' pozele din calculator, cu amintiri placute din concediu si seara devin melancolica si m-apuca-un dor de ducaaaa...

S-atunci ma trezesc din visare,

Imi iau ,,jucariile'' la spinare

Si-n scris m-apuc sa depan amintiri

In proza si-n versulete ce-mi minte-mi vin...

Asa cum si tu ne-ai obisnuit cu stilul tau aparte si cu-acel inconfundabil ,,optional'' asa-mi place si mie sa-mi incep review-urile cu cate-un mic motto-n versuri...

Seara, cititul pe AFA ma bine dispune, ma relaxeaza, iar scrisul ma elibereaza de stres si ma face fericita ca pot impartasi din frumoasele mele calatorii si prietenilor de pe AFA.

Daca voua, dragilor mei prieteni virtuali si unii chiar reali (pe care am avut placerea sa-i cunosc la intalnirea AFA din febuarie) reusesc prin scris sa va transmit aceleasi sentimente ce le-am avut vizitand acea locatie este ideal.

Atunci simt ca mi-am atins intr-adevar telul!

Am mai ,,fericit'' pe cineva s-am transmis un mesaj util!

Va multumesc ca existati, dragi prieteni si nu in ultimul rand multumesc Cornel ca ai creat acest liant numit AmFostAcolo, ce mi-a creat dependenta de acest site. Si nu cred ca sunt singura cu acest ,,diagnostic'' contagios

[11.11.10 12:12:06]

@georgiana

Sincer, noi doar vizitand imprejurimile de la acel han, am ramas foarte incantati, poate colegul nostru @creivean, fiind de-al casei stie mai multe...

Si exact asa cum bine spunea

sunt doar motive pur personale ale prietenului nostru de site @creivean si-ntr-adevar n-are nimic cu hanul

[11.11.10 12:42:39]

Am uitat sa va spus ceva haios, dar care sincer, m-a contrariat un pic. Cand am coborat spre ponton, l-am vazut pe dulaul negru ce pazea cu strasnicie ,,casuta cu momeli'' ca imediat s-a ridicat de la locul lui si, fara sa ne latre, s-a apropiat de noi. Privirea lui era atat de expresiva incat in ochii lui am citit lozinca aceea:

Pe-aici nu se trece,

Stimati turisti, privirea voastra galesa ma lasa rece !

In secunda urmatoare, bineinteles ca un fior rece m-a trecut pe sira spinarii si am ramas intepenita-n loc. Din pamant, din iarba verde, a aparut imediat o persoana impunatoare, voinica si la statura si la gabarit, a urmat un monolog scurt in limba maghiara, timp in care cainele nici n-a clipit, ascultandu-si stapanul. S-apoi patrupedul linistit s-a dat la o parte din calea noastra, reluindu-si odihna tacticos pe treptele ce duceau la casuta.

Am ramas fara replica la faza asta! Caine sa cunoasca limba maghiara? Va dati seama cum a fost invatat? Ce m-a contrariat a fost faptul ca individul nici macar o privire nu ne-a aruncat, de schimbat veo vorba cu noi nici pe departe n-a existat. Dar chestia e ca totusi l-am apreciat, pentru ca a fost ,,pe faza'' sa ne salveze din ,,ghearele privirilor patrunzatoare'' ale dulaului, lasand la o parte faptul ca numai el si cainele stiu ce bascalie or fi facut pe seama noastra

Deh, asta e! Pe viitor vom avea in rucsacul din dotare si un ghid in limba popoarelor maghiare.

sandu.53
[11.11.10 13:04:43]

un loc foarte frumos prezentat cu mult har si sensibilitate! m-a relaxat rewiev-ul tau si mi-a facut dor si de orasul Oradea un oras foarte frumos, de care mi-e dor dar aflat atat de departe de Bucuresti! felicitari!

[11.11.10 14:07:28]

@sandu. 53

Multumesc frumos pentru aprecieri.

Daca mai ai ocazia sa poposesti in Oradea, merita sa tragi o fuga si pana la Hanul Pescarilor. Si-ti mai vand un pont, daca n-ai reusit sa-l vezi deja. Sus, pe dealul Ciuperca, este un restaurant deosebit, pe care, tot asa, in graba doar l-am admirat din exterior s-am facut 2-3 poze, caci noi de fapt ucasem acolo sa admiram privelistea de vis a orasului. Negresit trebuie sa ajungeti acolo pe inserat, cand orasul este scaldat intr-o feerie de lumini si luminite. De-acolo de sus, poti admira Oradea in toata splendoarea ei. Este absolut superba panorama! Aici poti citi mai multe si este chiar atasata o poza a orasului vazut noaptea http://ro. wikipedia. org/wiki/Dealul_Ciuperca

Am reusit sa atasez si vreo 30 poze la review-ul de mai sus. Rog frumos un webmaster, daca se poate, sa mi le valideze, pentru a putea concluziona mai bine cele scrise de mine.

Valentina69
[11.11.10 14:47:56]

Frumos, mai ales ca se putea pescui acolo, cred ca daca ii spun lui Cristi acum zboara, ce rai pe noi sa nu ne luati.

sandu.53
[11.11.10 19:22:48]

@dananecula multumesc pentru raspuns! excelente fotografiile si intr-adevar ajuta mult la "conturarea" mesajului review-ului!

Costi
[21.11.10 11:39:52]

Într-adevăr, un loc de ţinut minte şi de stat mai mult acolo, având şi cazare, mai ales pentru pescari şi având şi recomandarea review-ului tău.

Apropo de câini, ştiu că la Oradea se organizează concursuri canine interaţionale, am şi asistat acum câţiva ani la unul. Poate acolo a învăţat dulăul din povestea ta ungureşte

Am o întrebare: De ce la durată ai pus 0 (zero) zile?

Cred că pentru doritori este utilă şi adresa oficială a site-ului propriu locaţiei: click aici

Poate un webmaser o adaugă şi aici.

PS. Se vede că ţi-a fost frică de dulău, ţi-a tremurat mâna când ai făcut poza de la căsuţa cu momeli.

[21.11.10 11:56:03]

Review-ul de fata este incadrat la o sectiune generalista Restaurante, baruri - Oradea, iar din acesta cauza, link-ul unei unitati de alimentatie publica nu poate fi definit pentru intreaga sectiune. Am activat insa link-ul dat de tine, astfel doritorii pot vizita saitul hanului, din ecoul tau.

[21.11.10 19:45:51]

@Costi

Am o întrebare: De ce la durată ai pus 0 (zero) zile?

Asa cum am povestit in review, noi ,,am fost cazati'' de niste prieteni din Oradea, care ne-au plimbat 2 zile prin diverse locatii frumoase din orasul lor, precum si prin imprejurimi : Baile Felix, 1 Mai.

La Hanul Pescarilor am stat circa 1-2 ore, la invitatia prietenilor, dar n-am mancat, n-am baut, ci doar o vizita acolo am facut

Si cum n-aveam cum sa precizez durata in ore... si cum timpul a fost < 1 zi... n-am prea stiut cum sa scriu...

Ai intuit foarte bine ))

De-ai sti ce ma simt patrupedele astea cand mi-e frica de ele...

@webmaster15

Multumim de ajutor!

cosminp
[31.08.12 09:46:50]

siteul hanului este hanulpescarilor.ro

anadragusin, any*, celeste, cosminp, Costi, dananecula, dannek, georgiana, sandu.53, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Oradea și împrejurimi: