ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 07.04.10
    OCT-2010

Mini Ghid Praga - Old Town si Mala Strana

Orasul vechi si Mala Strana sunt situate de o parte si de alta a raului Vltava. Mala Strana este unul dintre cele mai vechi cartiere ale Pragai. Sunteti in imediata apropiere a castelului regal click aici si a Petřín Hill click aici

Cele doua zone sunt unite prin podul Charles, terminat la ambele capete de turnuri (doua in Mala Strana si unul in orasul vechi). Toate turnurile se pot vizita, panoramele fiind superbe, atat asupra castelului cat si asupra intregului oras vechi. Podul este pietonal. fiind decorat de treizeci de statui ale diferitilor sfinti si protectori ai orasului. Sunt foarte multi vanzatori de suveniruri si pictori.

Mala Strana este o zona pitoreasca, dominata de arhitectura baroca - acest cartier este cunoscut si sub numele "Lesser Town".

In orasul vechi principala atractie este turnul cu ceas, situat in centrul pietei primariei. In partea de jos a acestuia se afla ceasul astronomic si calendarul, iar deasupra procesiunea apostolilor. La ora fixa cei doisprezece apostoli ies prin niste ferestre micute deasupra ceasului. Este un adevarat spectacol: o masa de oameni se aduna in fata turnului la fiecare ora fixa, ceasul arata ora exacta, iar cineva de sus anunta acest lucru la un instrument muzical - totul se termina in uralele multimii. Puteti urca in acest turn si admira intreg spectacolul de la inaltime.

In imediata vecinatate puteti vizita primaria - veti cobori in subsolurile vechi, pastrate intact - in vechime nivelul orasului era cu patru metri mai jos decat actualul nivel, raul Vltava fiind responsabil de acest lucru. Tot din piata ajungeti la Stone Bell House - aceasta gazduieste expozitii de arta moderna, pictura si fotografie - cand am fost noi erau expozitii de fotografie.

In centrul pietei exista un foarte util punct de informare turistica - aici puteti gasi cardul Praga cu care aveti intrare gratuita la majoritatea obiectivelor.

Ambele zone au foarte multe terase si restaurante, multe magazine de suveniruri si de portelan. Pe terase se poate sta pana tarziu in noapte, acestea fiind incalzite.

Trec mai jos obiectivele care cred eu ca merita vizitate in aceste doua zone; majoritatea au intrare gratuita cu cardul Praga. Acolo unde am gasit am adaugat si coordonatele GPS, testate de mine.

Old Town – Orasul Vechi

1. Primaria - Praha 1, Na Příkopě, deschiz zilnic feb-oct: 11 -18, Ma - Du 9-18, Noi- Ian: 11-17,9-17, Metro A- Staroměstská, Tramvai 17,18, statia Staroměstská

50° 5′ 13.23″ N, 14° 25′ 15.3″ E, Gratis cu card, fara card 50 coroane

2. Turnul Primariei- Praha 1, Staroměstské nám. 1, deschiz zilnic feb-oct: 11 -18, Ma - Du 9-18, Noi- Ian: 11-17,9-17, Metro A- Staroměstská, Tramvai 17,18, statia Staroměstská, 50°5'15"N 14°25'15"E, Gratis cu card, fara card 50 coroane

3. Stone bell house - Praha 1, Staroměstské nám. 13, deschis zilnic mai putin luni: 10 – 18, GET THERE: Metro A- Staroměstská, Tramvai 17,18, statia Staroměstská, Gratis cu card, fara card 90 coroane

4. Golden Ring house - 110 00 Praha 1, Ungelt, Týnská 6, deschis zilnic mai putin luni: 10 – 18, Metro A- Staroměstská, Tramvai 17,18, statia Staroměstská, gratis cu cardul, altfel 90 coroane

5. Old bridge tower - Praha 1, Charles Bridge, zilnic Mar 10-18, Apr-Mai, Oct 10-19, Iun-Sept 10-22, Nov-Feb 10-17, Metro A - Staroměstská, Tramvai 17,18-statia Staroměstská. Gratis cu card, altfel 50 coroane

6. Manastirea St. Agnes- 110 00 Praha 1, U Milosrdných 17, zilnic mai putin luni 10 – 18, Metro A - Staroměstská, B-Náměstí Republiky, gratis cu card, altfel 100 coroane

MALÁ STRANA

1. Podul Charles 50° 5′ 11.21″ N, 14° 24′ 42.68″ E

2. Bridge tower - 110 00 Praha 1, Karův most, zilnic apr - oct: 10-18, Metro A - Malostranská, gratis cu cardul, altfel 50 coroane

3. Turnul St, Nicholas - Praha 1, Malostranské nám. , Metro A – Malostranská, Tramvai 12,22 - Malostranské nám. gratis cu cardul, altfel 50 coroane

4. Scoala de calarie Waldstein - 118 00 Praha 1, Valdštejnská 3, deschi zilnic mai putin luni 10-18, Occasional exhibitions, Metro A - station Malostranská, gratis cu cardul, altfel 100 coroane

Trimis de irma_ro* in 10.11.10 21:51:13

VIZUALIZĂRI: 4388 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irma_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 turnul dinspre orasul vechi

magdalena
    [10.11.10 22:05:13]

Si mie imi placea cum suna trompetistul in Turnul cu Ceas! Era un ropot de aplauze, un adevarat spectacol! La fiecare apropiere de ora fixa toata lumea era cu capetele in sus, nici nu puteai trece de multimea de oameni...

[10.11.10 22:09:07]

@magdalena exact asa a fost si la noi; lumea adunata acolo si intreg spectacolul facut sunt impresionante

dannek
    [10.11.10 22:36:01]

Esti un adevarat ghid cu toate datele tehnice pe care le inregistrezi cind mergi intr-o excursie

[10.11.10 22:52:49]

@dannek multumesc mult

Diaura*
    [10.11.10 23:25:06]

Frumos oras. Spune-mi te rog, beciurile primariei in ce scop au mai fost folosite? Cumva depozite sau temnita?

Si lamureste-ma cum este cu pretul de 20 Euro/ 3 zile? (sau este o gresala?)

[11.11.10 07:51:50]

@diaura in subsolurile primariei se pot vedea parti din orasul de acum cateva sute de ani: strazi, fantani; pretul este pentru o zi si reprezinta o aproximare a pretului total pentru vizitarea obiectivelor prezentate

valimi
    [11.11.10 08:29:31]

Desi nu tocmai placut la citire, review-ul contine mai multe informatii decat multe impresii de pe site, fiind un exemplu de utilitate.

Felicitari!

[11.11.10 10:30:59]

@valimi multumesc consider ca sunt importante impresiile personale despre anumite locuri - ne conving sa mergem acolo, dar si mai importante sunt informatiile exacte, detaliate, cu tot ce trebuie sa stim cand suntem deja acolo - putem astfel sa vedem nu pierdem nimic din ce ofera locatia respectiva

ileanaxperta*
    [11.11.10 12:47:46]

In vara aceasta am vizitat si eu, chiar si pret de doar o zi plina (insuficienta, zic eu) "orasul de aur". Am alergat de la un obiectiv la altul si pe o ploaie mocaneasca... Dar din ce am reusit sa vad, m-a impresionat Praga, prin multitudinea de cladiri vechi si atat de bine intretinute, deosebite prin arhitectura lor. Orasul este destul de curat, foarte aglomerat cred eu, de foarte multi turisti. Am asistat si eu in Piata Primariei la acordurile trompetistului, la fix ora 12, unde din faimosul Turn cu ceas, are loc la fiecare ora un show mai special. Si mi-am amintit de Primaria noua din Marienplatz din Munchen care prezinta un spectacol asemanator.

Un alt obiectiv foarte interesant si placut la vedere, care contrasteaza mult cu restul, mi s-a parut cladirea aceea foarte moderna, intitulata sugestiv "Casa dansului-Ginger si Fred".

Iar Podul Carol este monumental, dupa parerea mea, atat de grandios, cu acele multe statui de o parte si de alta, ca iti trebuie jumate de zi, doar sa te plimbi pe el si sa te uiti in contemplare, privind orasul ba pe o parte, ba pe cealalta a Vlatavei.

Un review foarte util, parerea mea. Felicitari si vacante de vis oriunde si oricand!

[11.11.10 14:07:59]

@ileanaxperta multumesc; Praga este intr-adevar impresionanta

[31.05.11 00:11:36]

Articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

[03.06.11 16:21:13]

multumesc

dannek, Diaura*, ileanaxperta*, irma_ro*, magdalena, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile: