ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
AUG-2008

Vizita la Castillo Santa Barbara - Alicante

Periplul din vara anului 2008 m-a purtat de-a lungul coastei de est a mandrei Spanii, de la Barcelona la Alicante, pe parcursul a doua saptamani de vis.

Daca acum cateva zile scriam despre Castelul Huniazilor, acel loc “atat de infricosator” pentru turistii americani, astazi m-am gandit sa continui saga cu un alt castel, aflat insa la aproape 3000 de km departare de cel descris acum cateva zile”, Castillo Santa Barbara din Alicante.

Ma aflam intr-o dupa-amiaza torida de vara impreuna cu sora si cumnatul meu in tonicul oras valencian, digerand un pranz traditional la umbra unei terase din apropierea stancii imense pe care se afla cetatea. Si tot scrutand inaltimile ne-am decis sa facem un efort si sa urcam pana sus la fortareata care domina de veacuri Alicante, oras de 350.000 de locuitori.

Drumul se anunta insa destul de greu, mai ales la aproape 40 de grade, cat erau in acea zi prin Costa Blanca. Ne-am avantat spre culmi, apucand pe drumul ce se deschide dinspre Avinguda Alfonso al Zecelea, fost rege al Castiliei in Evul Mediu – desi am vazut ulterior ca mai exista o cale spre varf dinspre plaja Postiguet.

Accesul catre varful stancii inalte de 166 de metri pe care se afla fortareata construita in secolul IX de catre mauri, se face pe o carare serpuita si destul de abrupta, care solicita din plin muschii nostri lipsiti de antrenament.

Pe masura ce urcam spre varf, privelistea din jur devine cu fiecare pas mai spectaculoasa, cladirile si strazile orasului - port devin tot mai mici si mai abstracte, iar marea scaldata in soare capata nuante ametitoare.

Urcusul este sinuos si dupa o jumatate de ora de mers greoi, ajungem la poarta castelului Santa Barbara cu ultima rasuflare.

Fortareata poarta acest nume deoarece in 1248, ea a fost cucerita din mainile arabilor de fortele spaniole conduse de Regele Alfonso al Zecelea, zis si Cel Intelept, chiar in ziua in care catolicii praznuiesc pe Sfanta Barbara.

Aflati in incinta cetatii, ne atrag atentia tunurile medievale postate pe metereze dar si arbustii florali plantati de-a lungul scarii care duce spre varful castelului.

Cateva grupuri de turisti rusi, germani si englezi admirau si ei alaturi de noi privelistea ce ne inconjoara, dominate de steagul spaniol ros-galben arborat pe un catarg.

Jos, marea si orasul se afla intr-un razboi tacut, in care orasul pare totusi ca nu are nici o sansa in fata unei Mediterane imens de albastre.

Vasele uriase din portul comercial aflat in apropiere se vad ca si cum ar fi niste barcute din cadita unui copil.

In lateral se deslusesc alte coline stancoase care aparau odinioara orasul de invazia maurilor si mai apoi a englezilor sau francezilor.

Se spune ca, vazuta dinspre plaja Postiguet (despre care voi vorbi intr-un review viitor), stanca fortaretei seamana cu un chip uman, de aceea ea se mai numeste si “chipul maurului “.

Turisti care se incumeta sa urce pana sus, sunt recompensati din plin de aceste imagini de neuitat, care in mod sigur li se lipesc iremediabil de retina, si asta pentru toata viata, asa cum ni s-a intamplat si noua din 2008 incoace...

Asadar, va recomand din toata inima sa nu ratati acest obiectiv turistic minunat de pe coasta de est a Spaniei care este Alicante si mai ales superba panorama oferita de fortareata Santa Barbara. Fotografiile atasate review-ului va vor "spune" ca am dreptate!

Trimis de sandu.53 in 10.11.10 18:08:06

VIZUALIZĂRI: 5210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imagine surprinsa la inceputul "urcusului" spre castelul Santa Barbara - Alicante.

biancuta
[10.11.10 19:46:18]

Citisem rw tau, dar am steptat validarea pozelor! Mie-mi plac foarte mult cetatile si castelele! Se plateste ceva sau intrarea e libera?

[10.11.10 19:50:56]

@biancuta nu se plateste absolut nimic iar privelistea este de-a dreptul deosebita... o sa mai atasez in timp si alte fotografii...

celeste
[10.11.10 21:10:49]

@sandu53 am venit cu SB... chiar acum vorbeam cu sotul meu cand mergem la anul in Spania (cu cazare tot la prietenii nostri) si chiar vorbeam ca de data asta sa stam 2 saptamani sa nu mai vizitam totul pe fuga, iar Alicante este unul din orase alaturi de Benidorm, asa ca ai venit la tanc cu acest rw. si cu poze care mi se par ff. frumoase... felicitari.

valimi
[10.11.10 21:22:55]

Din nou ne duci la cetati medievale, chiar daca mai indepartate, dar toate descrise cu acelasi farmec si in acelasi stil inconfundabil.

Felicitari.

georgiana
[10.11.10 21:55:20]

Da, fotografiile ne-au convins pe deplin ca ai dreptate si nu numai.

M-au facut sa ma simt trista ca nu m-am nascut acolo, sau intr-o alta tara cu o clima calda, cu leandri si palmieri, cu mare albastra (si nu Neagra

Si am oftat...

magdalena
[10.11.10 22:07:33]

Ce poze reusite! Frumoase locuri ai mai vazut! Interesanta denumirea unui castel cu numele unei Sfinte...

raoulp55
[10.11.10 22:20:25]

In stilul placut pe care-l ai, imaginile curg frumos, construind dorinta mea de a vedea acele locuri, incarcate de istorie...

Pentru mine, Alicante, nu inseamna mai mult decat un soi de vin bun, apreciat si la noi de cunoscatori...

[11.11.10 14:48:24]

multumesc mult pt. ecouri sunt foarte frumoase, daca as putea le-as puncta pe toate... Alicante e un oras foarte frumos care merita vizitat! sper sa reusiti in timp sa ajungeti acolo!

mariana.olaru
[11.11.10 16:40:32]

Poze foarte reușite și un review așijderea, pentru care meriți felicitări!

În perimetrul fortăreței nu exista niciun muzeu care să vorbească de istoria locului?

Alina Morar
[11.11.10 22:08:37]

Foarte frumoase privelisti ai de acolo de sus. Si mie imi plac mult pozele.

[12.11.10 12:54:14]

@mariana. olaru, existau niste puncte de informare de unde puteai sa-ti procuri materiale informative in mai multe limbi dar nu un muzeu anume! multumesc pentru aprecieri!

@Alina Morar, multumesc o sa incerc sa mai postez cateva fotografii in week-end pentru ca si eu zic ca-s frumoase!

@celeste daca vrei cazare in Alicante pot sa-ti transmit datele unui hostel foarte bun unde am stat noi! l-am gasit din timp prin internet si asa am facut rezervarea!

Alina Morar, biancuta, celeste, georgiana, magdalena, mariana.olaru, sandu.53, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Alicante: