ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2010
ÎNSCRIS: 03.03.09
OCT-2010

la PMM* = 52 USD

Viata subacvatica!!

Este pentru a doua oara cand am ales Hilton Long Beach. Am mai fost in octombrie 2008, doar ca atunci in 7 zile am vazut totul in Egipt, in afata de Alexandria, acum am fost doar sa ne odihnim si sa vedem minunatiile din Marea Rosie. Acum 2 ani, coboram dintr-un autocar urcam in altul, si... apropo... :)) in aeroport la plecare daca vedeam romani albi (ma refer fara "bronz", e clar aia au fost sa viziteze, iar cei bronzati au fost in Egipt pt a doua, a treia oara, asa am fost si noi acum, doar sa ne odihnim).

Cum spuneam mi-a placut fff mult acum 2 ani, acum insa am avut ceva retineri in legatura cu Hotelul, dar totusi eu zic ca merge. Prima seara "ca peste tot", ne-au dat camere (noi am fost 3 perechi), departe tare. In fine cat eram de obositi nu ne-a mai interesat, a doua zi insa cu 60 euro/pereche, ne-a dat camera in cladirea principala, exact langa piscine, si normal alte conditii.

Dar cel mai mult mi-a placut excursia la Insule. Am negociat la "sange" cu unul de-a lor si am inchiriat o barca doar pt noi 6, de la ora 9 dimineazta si pana la 17, unde ne-am simtit cu adevarat extraordinar. Ne-au gatit acolo, sincer n-am vrut nici unul sa ne uitam "cum gateste!! ", dar dupa 3-4 ore de snorkeling, aveam o foame in noi ca nu ne-a mai interesat cum a pregatit masa. Mi-am cumparat un aparat de unica folosinta pt poze subacvative. Eu zic ca au iesit frumos!!! mai revin cu poze si din hotel!!!

Trimis de elia30 in 09.11.10 20:22:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 3812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elia30); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2050 PMA (din 6 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 USD pe cameră

creivean [09.11.10 22:34:55] »

Eu zic ca au iesit frumos!!! mai revin cu poze si din hotel!!!

Excepţionale. Şi, cât zici că a costat excursia asta? Pe insulă, cu scufundare, masă, etc. ?

Şi, apropo de aparat foto de unică folosinţă, am văzut zilele trecute şi în DM (d-nele ştiu despre ce vorbesc).

anadragusin [10.11.10 01:47:05] »

Intradevar, superbe pozele. Cam cat costa un asemenea aparat?

elia30 [10.11.10 10:46:14] »

Multumesc pentru aprecieri!!!

1. Excursia a costat 300 dolari toti 6, iar ei (personalul lor), au fost 4. Transport de la Hilton si pana la un hotel, de pe plaja caruia am luat vaporasul si masa care a fost pregatita de ei. Ochelari, tuburi si papuci din silicon le-am avut noi, caci nu se merita sa le folosesti pe ale lor mai ales tuburile, 15 dolari am dat pe set (ochelari, tub si papuci). Sfat!!! Negociati orice!!! Prima data ne-a zis ca vom merge cu un vapor mai mare si cu un grup de romani, a doua zi dimineata eram numai noi 6 romani, restul rusi, apoi am inceput negocierea, de la 130 dolari de persoana cat a cerut la inceput, am scos la 50 de persoana si cu barca privata, care era putin cam scorojita de vopsea, dar ce conta pana la urma, important a fost ca era numai pentru noi.

2. Aparatul l-am cumparat din Hurghada si am dat de el 17 dolari, este de unica folosinta si se fac maxim 27 poze. La cateva zile am gasit in hotel la un magazin o husa in care se baga aparatul foto normal, se inchide (mai mult se videaza, cu 2 cleme), si se fac poze cu el tot subacvatice, dar nu ies atat de clare ca si cu aparatul de unica folosinta. Mai in ceata, mai sterse, plus ca trebuie sa te uiti foarte atent ce pozezi. Husa a costat 30 dolari.

Pentru alte detalii va stau la dispozitie!

elia30 [10.11.10 11:43:54] »

Am uitat sa precizez!!! cel mai frumos recif de corali, este cel din incinta hotelului nicidecum la Insule.

costin1968 [11.11.10 08:05:59] »

Excelent si bogat Review!

Felicitari! Stiti sa managerializati o vacanta reusita!

elia30 [11.11.10 09:33:33] »

Multumesc frumos costin1986. Daca tot este taramul negocierii de ce sa nu incerci!!

Pentru Creivean, poze din hotel am atasat la "Nu sunt de acord cu bubuja!!! comentariu pe care l-am facut anul trecut.

Referitor la oferte de sejururi!!! Tinand cont ca suntem un grup care iesim destul de des "afara", pentru sejururi la mare, apelam la agentii cu oferte ultra last minute, in schimb la ski mergem pe cont propriu. Vedeti postarile mele legate de Austria - Tirol, Apartment Julia 2009 si Andlerhof Familie Floerl - Hainzenberg 2010, iar pentru 2011 respectiv 04.01.2010 - 14.01.2010, nu ne-au ajuns 7 zile anii anteriori, am ales tot Familia Floerl - Hainzenberg, doar ca acum am rezervat din august si suntem 14 adulti cu 6 copii. Pretul 200 euro/persoana 10 nopti. Cu masa ne descurcam acolo (a se vedea din poze care sunt conditiile de cazare) !!

La fel pentru detalii va stau la dispozitie!!!

tibanu15 [26.01.11 22:45:02] »

Buna, ce alte sfaturi ne mai poti da cu privire la shopping in Hurghada, la bagaje, la excursii, ce nu trebuie ratat. Eu voi pleca pe 05.03.2011,7 nopti, AI. Multumesc mult

elia30 [27.01.11 09:35:51] »

Shopping in Hurghada - NU. Vei vedea cum trag copii de voi pe strada, cum te cauta la buzunare sa le dai ceva. Nu prea te sfatuiesc!!!

Cum ti-am zis cumparaturile lasa-le in ultima zi in aeroport.

Acum mi-am dat seama ca vei merge tot la Hilton. Cand ajungi la receptie si pui cei 10 dolari in pasaport, sa ceri camera in Cladirea Principala obligatoriu cu fata spre interior (la piscine). Noi acolo am avut (cei drept a doua zi), caci seara ajunsesem foarte tarziu.

Si pt poze subacvatice - la iesire in hotel (dupa bariera) in partea stanga sunt niste magazine, acolo sa ceri in aparat foto waterproof (17 dolari), merita sincer.

tibanu15 [27.01.11 20:59:34] »

Esti tare de tot, multumesc mult. Super sfaturi!!!

alexvoicu* [16.05.11 13:20:32] »

buna ziua, vreau sa plec si eu in vacanta la Hurghada hotel Hilton Long Beach la sfarsitul lui iunie, ce sfaturi imi puteti da, in legatura cu hoteleul, mancarea, shoping unde se poate face si mai ales daca se merita excursie la piramide. va multumesc

elia30 [16.05.11 14:07:20] »

Buna.

1. Hotelul: Este foarte important de ce fel de cazare ti-ai luat, mai precis unde: bungalouri sau cladirea principala? Eu, cu toate ca am fost aici de 2 ori, nu am fost atenta si de la agentie mi-a dat la bungalouri! Prima seara am stat acolo caci am ajuns la 9 in hotel si nu mai aveam ce face. Dar a doua zi pe la 11 am fost la receptie, am pus in fiecare pasaport 10 dolari si ne-au camere in cladirea principala toate cu vedera spre piscine (a se vedea poza P18, vedere din balcon). Este diferenta enorma, vei vedea.

2. Mancarea: diversificata, ai de unde alege! 2 restaurante, unul pe stanga la intrarea in hotel si unul cu iesirea spre piscine!

3. Shoping - Daca vrei doar suveniruri, lasa-le pt ultima zi, adica dupa ce vei face chekingul in aeroport, ai de stat 1-2 ore, iar acolo sunt magazine cu de toate si au si preturi pe produse, poate nu toate, dar la majoritatea gasesti preturi, ceea ce in Hurghada - oras, nu vezi asa ceva! Totul trebuie negociat la sange, si sincer mie nu-mi place asa ceva. Doar daca te uiti la ceva, imediat sar pe tine.

4. Excursii: daca sunteti pt prima data in Egipt, da mergeti la piramide. Este o excursie destul de obositoare daca ati ales sejurul de 7 zile. Se pleaca din hotel la 1 noaptea cu autocare si a doua zi pe la 11 seara ajungeti inapoi. Nu te sfatuiesc sa iei excursiile prezentate de agentie. Aceleasi le poti lua si de la cei care va vor aborda la piscine, pe plaja si la preturi mult mai mici. Daca ti-au placut pozele postate de mine cu corali te sfatuiesc sa faci excursia la insula Giftun. Este superba!! Noi am fost 6 adulti si am negociat o excursie pe mare de o zi cu vaporul pt 300 dolari, mancare si bauturi non alcool. Acolo nu vei gasi bere cu alcool nici macar in supermarket. Doar in duty-free. Dar cum noi romanii suntem foarte descurcareti, ne-am imprietenit cu un tip de la scuba-diving si ne-a adus el Carlsberg cu alcool, pe care am pus-o in frigiderul de pe vapor.

In rest ce sa-ti spun, drum bun si distractie maxima caci merita! In octombrie vom merge din nou dar de data asta aleg sharm-el sheikh.

P. S. - Prima data cand am fost in Egpit am facut toate excursiile, coboram dintr-un autocar si urcam in altul, in 7 zile am vizitat tot ce se putea, si atunci ne-am propus ca mai venim odata tot la Hilton doar pt odihna. Si asa am facut, doar plaja si odihna cat incape.

alexvoicu*, anadragusin, costin1968, elia30, tibanu15
    Alte impresii din această RUBRICĂLong Beach Resort (ex Hilton) :