ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 24.06.10
SEP-2010

Socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea de la telecabina

Primul capitol – septembrie 2009

Anul trecut in luna septembrie am fost in Busteni si timp de 4 zile am incercat in zadar sa ajungem cu telecabina pana la Babele. In fiecare zi mergeam plini de speranta pana in spatele Hotelului Silva, acolo de unde pleaca telecabina, dar mereu ni se spunea ca este in revizie. Era acolo multa lume, oameni care nu plecau cu una, cu doua, sperau ca peste o ora, poate peste doua ore va functiona telecabina. Nu a fost sa fie. Se motiva ca sus este vant si ca nu putem urca. Cu toate ca in Busteni vremea era frumoasa, nici un varf de brad nu se misca, totusi telecabina se incapatana sa stea pe loc. In fiecare dimineata prima grija era sa ne uitam pe fereastra si cand vedeam ca este soare si frumos dadeam fuguta la telecabina, dar nimic.

Am cautat alternative, am mers intr-o zi pana la Manastirea Caraiman, care este foarte aproape de locul de unde pleaca telecabina, este un urcus de circa 10-15 minute prin padure.

Intr-o alta zi am mers in Sinaia, am urcat cu masina pana la Cota 1400 in speranta ca de acolo vom putea lua telecabina pana la Cota 2000, dar nici acolo nu functiona telecabina.

In sfarsit, dorinta noastra nu s-a indeplinit, iar vremea nu a tinut cu noi.

Al doilea capitol – septembrie 2010

Si din acest motiv anul acesta am ajuns din nou in Busteni. De data aceasta am avut in vedere prognoza meteo, care era favorabila in cea de-a doua decada a lunii septembrie.

Stiam ca luni este zi de revizie la telecabina care merge spre Babele, asa ca am ajuns la Busteni intr-o zi de luni, gandindu-ne ca vom face acel drum mult visat a doua zi. Luni seara am pornit intr-o plimbare spre telecabina dar acolo am vazut ca programul de revizie este marti si nu luni asa cum stiam noi. Am discutat cu cativa oameni care erau de la telecabina, ei ne-au spus ca revizia va fi doar pana la ora 11 si ca dupa acea ora va functiona.

Asa ca a doua zi ne-am indreptat spre locul cu pricina si bineinteles ca nu ne-am dus decat dupa ora 10. Nici nu am parcat bine masina ca ne-au si “impresurat” cativa privatizati, cu pliante si poze, cu oferte care mai de care mai tentante. Toti aveau masini de teren si se ofereau sa ne duca fie la Pestera, fie la Babele, chiar si la Crucea Caraiman. Tariful era asemanator cu cel practicat de telecabina. Erau atat de multi si atat de insistenti, incat nu stiam unde sa ne uitam sau unde sa stam, veneau dupa noi. Noi le-am spus ca vrem sa mergem cu telecabina, dar ei stiau ca aceasta este in revizie si tot insistau, spunandu-ne ca nu avem nici o sansa pentru ca in ziua aceea nu vom putea pleca.

Am sperat ca telecabina va porni, spre ora 12 am renuntat pentru ca intre timp am sunat la dispecerat si am aflat ca revizia tine pana la ora 16, asa ca am pornit spre Predeal, gandindu-ne ca vom urca cu telescaunul la Clabucet. Cine a zis ca trebuie sa eviti week-end-urile ca sa nu fie aglomerat? Ei bine, ajungand la Predeal am gasit lacate pe usi la telescaun, acolo nici macar nu era revizie ca la Busteni si intreband pe cei care stateau pe o terasa am aflat ca telescaunul functioneaza doar in week-end. Sunt de acord ca poate nu sunt suficienti turisti si amatori de urcat cu telecabina sau cu telescaunul, dar avand in vedere ca in Busteni este revizie marti la telecabina, ar fi putut sa functioneze telescaunul in Predeal. Erau multi care veneau ca si noi de la Busteni, sperand ca vor gasi ceva functionabil, dar se intorceau cum au venit.

Si ca sa nu ratam ziua, cu toate ca se facuse cam ora 12,30, ne-am gandit sa incercam sa ajungem in Sinaia la Cota 1400, ca poate vom reusi sa luam telecabina pana la Cota 2000.

Am ajuns la Sinaia la Cota 1400, nu ne-am intalnit cu nici un ursuletz pe drum, iar acolo am fost fericiti sa constatam ca puteam urca cu telecabina la Cota 2000.

O priveliste superba ni s-a asternut in fata ochilor, eram atat de sus incat se parea ca suntem stapanii lumii intregi. Chiar daca era septembrie, aproape peste tot puteam vedea fel de fel de flori, le-am admirat, le-am pozat, dar nu le-am cules pentru ca stiam ca sunt specii ocrotite.

Din nefericire pentru noi nu am putut zabovi prea mult acolo sus, cu toate ca privelistea a fost de vis, asta pentru ca ultima cursa cu telecabina de la Cota 2000 spre Cota 1400 era la ora 15,30.

Trimis de ascent in 08.11.10 18:28:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2279 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aici eram la Vila Belvedere din Busteni - ce parere aveti? Vom putea urca cu telecabina?

georgiana
[08.11.10 18:48:56]

Offf, cred ca ai plecat cu stangul de acasa. Dar ni s-a mai confirmat inca o data cum stau lucrurile pe la telecabina.

valimi
[08.11.10 19:30:40]

Pana la urma ati reusit sa va cocotati acolo, bravo, ma gandeam ca ne lasi fara happy-end.

Asemanator am patit si noi (impreuna cu ante-scriitoarea mea) cand am tot incercat sa urcam pe Rarau, dupa ceva chin si peripetii am reusit.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.11.10 19:36:38]

Offfff... şi când nu erau astea pe cablu, cum se urca pe munte? Oare cum o fi răsărit Crucea de pe Caraiman? Şi cabanele construite acolo încă din prima jumătate a veacului trecut? !

Între Cota 2000 şi 1400 nu cred să faci mai mult de 2 ore, cu opriri dese cu tot... Măcar la coborâre să fi mers pe jos...

ascentAUTOR REVIEW
[08.11.10 19:43:03]

@georgiana - doi ani la rand am incercat si de fiecare data tot in septembrie...

@valimi - nu scriu nici o poveste daca nu are si happy-end...

@dragos - traseul l-am facut pe jos, dar sunt cativa ani buni de-atunci...

corinne
[08.11.10 21:26:28]

Imi pare rau ca ati avut ghinion cu telecabina de la Busteni, pentru ca momentul ales in timpul saptamanii este cel mai bun de urcat. In weekendu-rile din sezon coada este imensa, se sta si 3-4 ore pentru urcat si inca cam atat pentru coborare. Am avut aceasta experienta in august 2009 si nu stiu daca mai am rabdare sa mai incerc. Prefer sa ajung la Babele cu telecabina de la Pestera care nu este la fel de aglomerata, iar pana acolo se poate ajunge cu masina, mai ales ca au inceput refacerea drumului.

Felicitari pentru impresii si pentru perseverenta!

raoulp55
[09.11.10 07:14:36]

Sus, la Varful cu Dor, am urcat in trecut atat pe jos cat si cu telecabina, apoi am facut excursii frumoase spre valea Ialomitei, Bolboci, Cheile Zanoagei, Scropoasa... Frumoase, fotografiile tale... sunt innebunit dupa florile acelea... din varf de munte.

dannek
[09.11.10 11:19:35]

In Austria majoritatea urcau pe jos si coborau cu telecabina!

Oare sa faca economie sau sa fac miscare!

ascentAUTOR REVIEW
[12.11.10 09:51:32]

@corinne - pana la urma am reusit sa mergem si la Babele, dar a doua zi... De aceea nu ti-am raspuns la ecou decat acum pentru ca am scris intre timp si despre calatoria de la Busteni la Babele click aici

@raoulp55 - intr-adevar, acele flori sunt atat de gingase, incat iti este mila si sa le atingi.

@dannek - am mai facut si noi asa, adica am urcat pe jos si am coborat cu telecabina. Cei care fac asa cred ca sunt in criza de timp, adica dureaza destul drumul la urcare, apoi cat stai acolo, drumul la coborare... La munte este bine sa nu te prinda inserarea prin padure...

ascent, corinne, dannek, georgiana, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: