ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2010

Sub orice critică
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

la PMM* = 33 USD

Cel mai groaznic hotel la care am stat vreodata

Am fost la acest hotel in perioada 23 octombrie 2010- 30 octombrie 2010 cu inca un cuplu, la recomandarea unui prieten care a fost la acelasi hotel cu ceva timp in urma. Daca vreti sa aveti o vacanta reusita NU FACETI GRESEALA SA CALCATI VREODATA PE LA ACEST HOTEL. Noi platisem deja cand am vazut comentariile celor care au detaliat cuvant cu cuvant cum a fost la acest hotel de "5 stele".

Am ajuns la hotel seara in jurul orei 21. Inca de la intrare am fost oripilati de infatisarea receptiei. (un morman de flori artificiale si foarte ieftine, niste covoare imbacsite, oamenii de la receptie care nu stiau o boaba de engleza, cu alte cuvinte ne-am convins inca de la receptie ca ne am ratat vacanta). Am asteptat ceva timp pana cand cei de la receptie ne-au oferit cardurile pentru a ne putea duce in camerele noastre.

Hotelul nu este format dintr-o cladire foarte mare ci din mai multe vilute. Bagajele noastre au fost luate de un baiat cu acea masinuta a lor, insa noi am mers pe jos circa 15 minute pana am ajuns la vila in care eram cazati.

Cand sa intram in camera... surpriza!!! Cardul nu mergea, nu era curent in camera. Am incercat sa i explicam agentului de paza care se afla la fiecare din aceste vile ca, cardul nostru nu functioneaza, insa nu aveai cu cine sa te intelegi; in afara de rusa care cred ca in Egipt era stiuta mai bine decta propria lor limba, nimic altceva. SI uite asa am mers spre receptie, am luat un alt card, am mers iar 15 minute si in cele din urma s-a facut lumina. Ardeam de nerabdare sa vad acea camera "superba de 5 stele". Ce sa va spun, un mare jeg, baia era groaznica, lucrata parca de un copil de 10 ani, totul in bataie de joc. In nicun caz o camera de 5 stele. In sfarsit in zilele urmatoare ne-am obisnuit, am dat ceva spaga celui de la curatenie, si astfel am avut si noi o camera normala. In acea seara cand am sosit am fost si la restaurant, la un "late dinner". Doamne, cat jeg am putut sa vad acolo nu o sa va puteti imagina nici in cosmarurile voastre.

Sa incep cu inceputul. Al meu sot a fost sa ceara cateva pahare pentru noi. Cate degete avea egipteanul? 5 deci cinci pahare au fost cuprinse cu degetele lui si date sotului meu... "pahare curate". Am tot cautat sa mancam ceva, mancare era indeajuns, dar prezentarea ei era groaznica. Iti era scarba sa te atingi de orice in acel restaurant. ERA CA O CANTINA A SARACILOR. Ce sa va spun ca in zilele urmatoare am vazut cum acesti angajati ai restaurantului plimbau niste tavi mari si imputite, si ca atunci cand se apropiau de tine miroseau a transpiratie de iti statea mancarea in gat??? Ce afost ata de SUPERB symonel la acest hotel. Poate faptul ca seara acesti ospatari imbacsiti puneau niste fete de masa pe mese, pe care le purtau initial dupa ceafa lor plina de transpiratie, iar apoi le azvarleau pe masa? Sau poate tacamurile pe care dupa ce le puneau pe scaune unde nu stateau cu fundul decat zeci de mii de turisti, le asezau pe mese fara nicun pic de rusine? Va spun eu fratilor. Conteaza si conditiile si curatenia pe care le ai in propria ta casa.

Cum sa poti spune ca sunt romanii care au stat la acest hotel sunt plini de fite in Romania. Inseamna ca nu ati stat la un hotel de cinci stele in Romania, ca sa vedeti cum erati tratat. Duceti-va la Rex in Mamaia sau la Vega, sau la orice alt hotel de cinci stele din Bucuresti, ca sa vedeti ce inseamna curatenie si "superb". Imi pare rau ca nu am facut niste poze cu acei ospatari transpirati si cu fetele de masa pe care le purtau dupa ceafa, dar va rog sa ma credeti ca nu am niciun interes sa va mint si nici nu ma mandresc ca mi am ratat vacanta. Nu cred ca am "fite", dorindu-mi o fata de masa la restaurant, niste tacamuri si pahare curate, si nu din mainile acelor transpirati.

Hotelul se intindea pe zeci de mii de metri, dar in afara de 3 piscine, care nici ele nu aratau atat de "prietenos" ce mai gaseai? Ah da... 7 baruri si cateva restaurante la care plateai. Va spun si despre aceste 7 baruri care erau la fel de imputite si aveau pe acea tejghea un sac de rafie ud, probabil ca sa mentina racoarea... chiar nu glumesc. Pe toata tejgheaua barurilor de pe plaja aparea acest sac de rafie ud, intins ca un fel de fata de masa :)))).

Hotelul a fost deschis in 2001, dar de atunci cred ca s-au ambitionat sa nu mai faca nimic, ca sa arate azi ca o ruina. La restaurantele la care plateai am incercat de asemenea sa ne ducem. Am fost la "Dolce Vita" :)))))

Restaurantul din cadrul hotelului nostru de 5 stele. A venit un nene transpirat ne-a trantit 3 meniuri, nu 4 pentru cati eram noi (oricum meniurile s-au dovedit a fi toate diferite, adica pe fiecare din ele erau alte feluri de mancare) Apoi a venit un alt nene care ne-a aranjat tacamurile intr-un mod deosebit :)))), iar api surpriza, am stat 15 minute sa ne bage si pe noi cineva in seama. Insa nu a venit nimeni, si astfel am decis sa plecam. Alta nemultumire s-a adaugat la zecile pe care deja le aveam.

Plaja si apa erau ok, dar acestea nu au fost create de mana omului. Asadar nu cred ca merita sa veniti la acest hotel doar pentru plaja si mare. Duceti-va la Steigenberger, un adevarat hotel de 5 stele, daca vreti sa optati pentru Hurghada, daca nu alegeti cel mai bine Sharm el Sheikh, fiindca si ghidul nostru turistic ne-a confirmat faptul ca Sharm el Sheikh este altceva, este doar zona turistica, nu un fost sat pescaresc cum a fost Hurghada.

Asadar daca doriti intr-adevar o vacanta reusita NU IGNORATI CE AM POVESTIT. Este 100% real Uitati-va la toate parerile si de pe TripAdvisor legate de acest hotel ca sa vedeti ca nu numai noi avem "fite". Credeti-ma nu sunt fite, am fost la hotelui adevarate de 5 stele si stiu ce inseamna. "Superb" poate fi doar daca caminul vostru si voi in general sunteti la fel sau mai rau decat acesti egipteni, altfel va asigur ca o sa vi se para GROAZNIC SI MIZERABIL. EVITATI ACEST HOTEL PE CAT POSIBIL. NU ARE NICI MACAR 3 STELE, DAR 5.

RESTAURANTUL ARE O STEA, SI AIA CAZATOARE. VACANTA PLACUTA. Poate cei care au scris ca este "superb" au fost prea dezamagiti si doresc sa-si ia si altcineva teapa pe care si-au luat-o ei. Vreau sa cred acest lucru, si nu faptul ca sunt la fel ca acei egipteni "amabili"

Trimis de cicani in 08.11.10 12:47:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 5082 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cicani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.30 USD pe cameră

santana* [08.11.10 13:11:08] »

Brrrr! Intrebare: ati luat bilete prin agentie? Daca da, atunci printr-un schimb de tel. nu se putea aranja, o alta camera, altceva, nu stiu... Ma gandesc cu groaza ca s-ar putea sa fiu intr-o situatie asemanatoare. Ce facem, oameni buni? Ca nici nu merge sa zici, da ba banii inapoi! Sa te tii prin judecati cu agentia? Pai cine are timp.

Imi pare rau pt. voi, sincer.

cicani [08.11.10 18:44:29] »

Le-am luat prin agentie. Si eu m-am gandit sa facem acest lucru, dar asta insemna sa ne stricam vacanta definitiv. Asta e... Teapa noastra... insa nu vreau sa pateasca si altii ce am patit noi. Cel mai bine consulta inainte sa pleci acest site si NICIODATA nu te lua dupa prietenii tai, fiindca fiecare om are gusturile lui... sau daca te iei, ia-te dupa un prieten care a fost intr-adevar la 5 stele si stie ce inseamna asta. Ce sa stai prin tribunale... dupa ce ti-ai ratat vacanta, iti mai pierzi si zilele prin tribunale )

costin1968 [08.11.10 20:24:23] »

Vai voua! Imi pare rau de ce s-a intamplat!

Imi pare rau de tot si ca ma vad nevoit sa repet a ''n'' oara: Atentie la resorturile cu management local, la aceeasi bani daca va duceati la PickAlbatros, MovenPick, sau Steinberger era inversa comparatia cu unele Hoteluri din Romania.

Gata, numai zic nimic, mi-e dor de marcy, ea a inteles, atat de bine, in consecinta recomand Review-ul ei despre Steinberger.

lica baesu [08.11.10 20:41:34] »

imi pare rau de asa experienta, sper sa nu am parte... spui ca ai ajuns aici la recomandarea unui prieten, pai ce prieten iti este? a vrut sa ai si tu teapa ta asa cum ai scris la sfarsit? este din categoria acelor egipteni?

cicani [09.11.10 17:02:43] »

Stiam de Steigenberger, fiindca am stat la el in Germania de mai multe ori, insa am crezu ca prietenul nostru stie ce spune cand recomanda ceva. Cel putin eu cand recomand un hotel, il recomand fiindca stiu despre ce vorbesc si nu vreau sa stric vacanta altora. Dar stii cum e, gusturile nu se discuta, si ne am invatat minte.

Nu ne vom mai lua dupa nicun prieten de acum incolo. Daca alegeam noi hotelul era mult mai bine. De cate ori am plecat in vacanta, ne-am ales singuri hotelul si am avut mereu o vacanta reusita.

Si stai sa iti spun si de Pick Albatros hotelul Dana Beach tot de 5 stele, la care a stat o familie cu care ne-am imprietenit in avion. Tipa a vrut intr-o seara sa bea o cafea, s-a apropiat de aparatul de cafea, (ca nu il putea numi expresor) care nu mai mergea. Intre timp a venit un angajat al restaurantului si vazand ca nu mai merge, a desfacut capacul si a inceput sa amestece cafeaua cu MANAAA!!!

Asa ca eu una nu as mai repeta vacanta in Egipt, chiar si daca m-as duce sa stau la Steigenberger.

costin1968 [14.11.10 19:03:49] »

Dana Beach se lauda ca a luat si Premiu pt cel mai bun Hotel.

Ia sa urmaresti tu baietii care schimba apa la automatele de cafea, raspandite prin firmele din Bucuresti. O sa ai o mare surpriza. Cred ca astfel de picanterii nu caracterizeaza lantul PickAlbatros, dar nici nu bag mana in foc.

Katyella [30.01.13 17:05:15] »

Imi pare rau pt vacanta voastra

dar un lucru nu pricep: cum adica sa te "iei la rost cu agentia" sau sa ii dai in judecata? Agentiile sunt niste intermediari, nu ei pun stelele hotelului si nici n-au fost acolo inainte ca sa vada cum e, sa relateze live, nici nu au asa obligatii.

Imi scapa mie ceva?

santana - o alta camera se poate aranja direct la receptie in majoritatea hotelurilor din tarile arabe, cu o mica "atentie" dar daca tot hotelul e naspa, ce sa mai alegi? Curatenia se face mai cu atentie numai daca le dai mici atentii si nu o data Din pacate

cicani, costin1968, Katyella, santana*
    Alte impresii din această RUBRICĂDesert Rose Hotel: