ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2010
ÎNSCRIS: 12.05.10
NOV-2010

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Dubai... totul de vis

m-am intors ieri din dubai... si a fost SUPER si INCREDIBIL. o excursie de 7 zile in ''viitor'' (la cel putin 100 de ani diferenta de romania)...

--o sa revin si cu poze in 1-2 zile...

Trimis de ionut30 in 06.11.10 09:46:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 6052 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionut30); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 mallul Deira City Centre din fata hotlului Ibis
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[06.11.10 10:35:18]

Mutat la rubrica "Maraton prin Dubai" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[06.11.10 12:16:09]

ionut30, atunci cand ai timp, te rugam sa aduci completari acestor impresii... cam sarace (motiv pentrucare nu au primit votul site-ului). Cred ca sunt multi cei care ar citi cu mare interes randurile tale si/sau le-ar fi de folos experienta ta.

alinutzza140*
[06.11.10 13:13:20]

Asa putine randuri pentru o destinatie atat de exotica! Asteptam mai multe detalii si bineinteles pozele.

[06.11.10 13:16:15]

am ceva probleme la munca astazi... nu am timp de povestit... dar PROMIT ca revin cu detalii si mai ales poze

[07.11.10 09:11:13]

am atasat pozele primelor 2 zile... din totalul de 7... mi-a fost putin greu... am strans 22 giga de poze si filmari...

--pe scurt primele 2 zile au decurs astfel... dupa zborul de 4 h 30 min am aterizat la dubai ora locala 2,30--3... temperatura 30 grade... am efectuat formalitatile vamale in ordinea: scanarea oculara, control pasapoarte, control viza... ne-am luat bagajele si apoi un taxi care ptr 10 dhm (1 euro =5,1 dhm) ne-a dus la hotelul ibis. Ne-am cazat imediat si dupa un binemeritat somn ne-am trezit... si am luat micul dejun. (micul dejun la hotel ibis intre orele 04-12). stil bufet... cu mancare buna dar aceeasi pe durata celor 7 zile. cele 7 zile structurate de noi pe modelul dimineata 3-4 ore plaja... apoi timp liber de plimbari si vizite

-dupa masa si o scurta acomodare cu imprejurimile hotelului am plecat la plaja... in parcul AL MAMZAR... transport taxi 25 dhm... intrarea in parc 5 dhm de persoana.

-au trecut 3-4 ore ne-am intors la hotel si am luat masa in mallul de vis-a-vis DEIRA CITY CENTRE... si seara ne-am plimbat prin acelasi mall.

A doua zi am plecat spre plaja jumeira tot cu taxi 57 dhm... aici tot 5 dhm intrarea... plaja inconjurata de un imens parc plin de palmieri... pe plaja fotografiatul era interzis.

Spre seara zilei a 2 am plecat spre Burj kalifa unde ne-am facut rezervare ptr urcarea in turn. pretul 100 dhm de persoana (ptr rezervari)... cine urca pe loc 400 dhm. toata seara ne-am petrecut-o la mall dubai... iesind din el la fiecare 30 min cand porneau fantanile. ele danseaza pe melodii diferite de la ora 18 la 24... la un interval de 25-30 min...

--in dubai mall am servit masa la un restaurant libanez... 130 dhm... si am intrat sa vizitam acvariul 50 dhm.

Astea au fost in mare primele 2 zile din dubai... revin si cu pozele si ''programul '' zilelor urmatoare...

VA URMA

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
popescu.borsa*
[07.11.10 12:13:17]

am votat review-ul, trebuia sa votez ecoul.

[07.11.10 22:21:47]

Mmm, ce dor mi s-a facut de plaja de la mamzar... de fantani, nici nu mai zic, abia acu vreo doua zile m-am uitat iar la filmuletele de acolo. Hotelul in care ati stat arata foarte bine, cel putin in poze, sper ca ati fost multumiti de alegerea facuta si ca ati cheltuit mai cu folos banii pe care i-ati scutit stand aici si nu in cealalta parte de Dubai

[07.11.10 22:29:51]

de hotel ff multumit... doar cu 2 mici minusuri... nu se deschideau geamurile... si mancarea acceasi la mic dejun... dar au fost multe ++++... schimbarea prosoapelor zi de zi (hotelul avea 2 stele!!!), aerisirea foarte buna desi v-am spus geamurile nu se deschideau, curatenia impecabila, pozitia, aproape de aeroport (10 dhm cu taxiul).

[07.11.10 22:38:35]

lizuk toate au fost cum mi le-ai povestit tu cu exceptia hainele femeilor care erau destul de ''lejere''... pantaloni scurti, fuste scurte, oamenii se tineau de mana (citisem undeva ca nu e voie)...

irma_ro*
[07.11.10 23:41:49]

ce frumoase sunt pozele cu marea... superbe

[08.11.10 09:40:05]

am revenit cu pozele zilelor 3 si 4... in ziua a 3 am renuntat la plaja de dimineata si am plecat spre Bastakia-----o veche zona rezidentiala construita prin 1890, am vizitat-o, era ceva gen muzeu... intrarea gratis... am continuat apoi cu muzeul dubai... intrarea 3 dhm... aici sau creat scene din istoria vietii locuitorilor din dubai... la iesire ne-am plimbat cu abra pe crek... pret 1 dhm...

Spre seara am plecat sa vizitam hotelul atlantis de pe insula palmier... ceva de vis... inca de la intrare ti se deschid usile la taxi de catre angajatii hotelului si esti invitat inauntru... hotel imens cu acvariu, magazine, aquapark... ziua a 3 am incheiat-o in mallul emirates... poate cel mai mare din dubai (are si partia de schi).

In ziua a 4 ne-am reintors la plaja in al mamzar park apoi am vizitat piata de aur... de unde am cumparat ptr sotia mea 2 perechi de cercei si un inel... total 16 grame de aur de 18 k... ptr care am platit dupa lungi negocieri 420 euro... magazinele sunt uimitoare... pline de inele cu diamante... mii de bratari si inele iti fac cu ochiul din fiecare magazin... in seara zilei a 4 am vizitat turnul burj kalifa... am avut rezervare (100 dhm de pers facuta cu 2 zile inainte) la ora 18,30... am intrat si am fost urcati cu un incredibil lift... in 41 de secunde am urcat cele 124 etaje... fara sa simtim nimic... peisajul de la etajul 124 era sublim... doar de aici se poate observa dimensiunile uriase ale acestui oras sau metropole mai bine zis... la coborarea din turn am ramas in MALL DUBAI si am urmarit fantanile dansatoare pana la ora 24... apoi cu taxiul spre hotel...

---pe scurt astea au fost si zilele 3 4... sper sa va placa pozele si o sa revin cu restul zilelor

VA URMA

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
ceixpe00*
[08.11.10 11:47:01]

super poze. este chiar o excursie de vis. asteptam alte zile si multe poze

[10.12.10 21:56:38]

dupa o lunga perioada revin si cu restul pozelor... (probleme la munca)

[10.12.10 23:11:48]

aceasta a fost aventura noastra intr-o lume de vis.

[11.01.11 12:27:09]

buna. eu plec in DUBAI SAPTAMANA VIITOARE. in noiembrie erau 30 grade? oare acum cate grade vor fi. foarte frumos tot ce ai scris si foarte folositor. multumesc. am sa revin si eu cu cateva impresii si sfaturi cand ma intorc

david
[11.01.11 12:45:36]

oare acum cate grade vor fi.

@julieta

Conform site-urilor de specialitate, sapatamana viitoare in Dubai, vor fi 23-25 grade celsius.

Distractie placuta!

[11.01.11 12:52:45]

MULTUMESC. SPER SA POT FACE PLAJA!

[11.01.11 19:22:44]

BUNA. EU PLEC SAPTAMANA VIITOARE IN DUBAI. AM TOT SPUS-O PE AICI DAR NU MA POT ABTINE SA NU ZIC LA TOATA LUMEA CA PLEC! SPUNE-MI TE ROG LA HOTELUL ATLANTIS V-ATI DUS FARA GHID? V-ATI DUS DE CAPUL VOSTRU? CAT VA COSTAT INTRAREA SAU CUM ATI PROCEDAT. MULTUMESC MULT PTR TOATE INFORMATIILE

[11.01.11 19:28:30]

@julieta te rog nu mai folosi exclusiv majusculele cand scrii, pe langa faptul ca este obositor la citit nici nu este considerat un gest tocmai politicos.

[11.01.11 20:06:31]

scuze! nu mi-am dat seama. iar pana acum nu am auzit ca este nepoliticos sa scrii cu majuscule! dar omul cat traieste invata! scuze!

[11.01.11 20:29:11]

Cand scrii cu majuscule se considera ca tipi la cineva si nu cred ca asta este impresia pe care vrei sa o lasi in ecourile tale.

[11.01.11 21:15:41]

julieta... spre atlantis am plecat cu taxiul din fata hotelului nostru (IBIS... zona DEIRA)... am ajuns in 40-50 min... si a costat in jur de 80 dh (80-90 roni). taxiul te lasa exact la intrarea in hotel unde angajatii iti deschid usile la taxiu... cobori si intri in hotel fara ca nimeni sa te intrebe ceva... acolo te plimbi, au magazine. acvarii... tot acolo e si intrarea in aqua park... si statia trenului suspendat care merge 3-4 statii pe deasupra insulei palmier (atatea statii erau date in folosinta in octombrie. pretul 15 dhm).

[11.01.11 22:59:06]

La Atlantis poţi ajunge şi cu transportul în comun. Intereseaza-te din timp de cardurile de acces, pt ca nu poţi poti plăti pentru transport direct în bus sau metrou. Vezi ca am explicat foarte pe larg ce variante de card există. Revenind la Atlantis, nu plăteşti nimic ca să intri, pur şi simplu intri şi dai o tura. Dar vezi ca e departe de tot ce mai înseamnă Dubai, eu as merge doar după ce m-as asigura ca am timp destul pentru restul. Dacă te gândeşti să mergi la aqua parc, cel de aici e mai"deştept" decât cel de lângă Burj al Arab.

Vacanta plăcută şi aşteaptă-te să fii surprinsa. Cu multe ocazii...

[12.01.11 10:49:14]

multumesc mult ptr raspuns! as mai avea o intrebare? ! la Burj Al Arab ati fost in vizita? am inteles ca se poate lua si cina acolo? am tot auzit de ceva cina cu 100eur! ceva de genu! stii ceva despre treaba asta? multumesc inca o data!

[12.01.11 10:53:05]

eu nu am intrat in Burj... am facut doar plaja langa hotel... se intra prin hotelul Jumeirah (vecin cu burj)... si se face plaja la ''umbra'' lui burj.

[12.01.11 11:02:59]

La Burj nu se mai poate intra doar aşa, în vizita. Poti insa sa rezervi masa acolo si asa ai acces. Uita-te pe site-ul hotelului sa vezi ce variante ai - terase, restaurant etc si asa poti vedea si cat costa. Nu ai nevoie de agentie pt asta.

De curiozitate, cât stai în Dubai ? Ca vad ca ai pe lista obiective care nu sunt neapărat de top

[12.01.11 11:22:13]

7nopti stam in Dubai. Burj Al Arab si Atlantis vor fi de vizitat doar daca vom avea timp. dar incerc sa ma informez cat mai mult!

[12.01.11 11:36:39]

atlantis e de top

pedro35
[23.08.11 07:51:53]

salut! ai cumparat sejurul prin agentie de turism sau ai fost pe cont propiu?

[23.08.11 21:19:56]

agentie... cu 8-9 luni inainte de data plecarii

[23.10.11 23:42:21]

salut

foarte bun review-ul tau! am citit fiecare rand cu interes, am studiat si pozele!

vreau sa te intreb la plaje cat costa sa inchiriezi sezlonguri si umbrela?

multumesc anticipat: D

[24.10.11 11:31:28]

@Angelinne: nu am inchiriat in nici una din zile sezlong deoarece sotia mea prefera sa stea pe cearsaf la umbra palmierului...

--sincer nici nu am am vazut locuri de inchiriat... in pozele de la hotel jumeirah... erau gratis

[24.10.11 14:09:32]

multumesc de info

am vazut prin pozele tale sezlonguri cu umbrele la fel colorate si ma gandeam ca se inchiriaza... ma bate gandul sa merg cu copilul si imi trebuie umbra la plaja... mai mult umbrela ma interesa: D, nu stiu daca palmierii pentru el sunt de ajuns

in poza 11 a ta vazusem stivuite niste sezlonguri...

[24.10.11 14:28:15]

@Angelinne: acum le-am vazut si eu ... inseamna ca se inchirieaza... dar noi nu am luat... depinde mult si de perioada in care te duci... daca ajungi din iunie pana in septembrie cand sunt 50 grade, ,,nici o umbrela nu te-ar ajuta...

--oricum ar fii... preturile nu sunt de speriat...

[24.10.11 14:57:49]

ok, multumesc frumos inca o data

imi doresc demult sa ajung in dubai si de asta ma gandesc ca as sta 2 saptamani, ca nu se stie daca mai ajung vreodata

incerc sa estimez un buget de cheltuiala pt. 2 sapt.

nu vreau in lunile alea criminale iti dai seama... un martie-aprilie asa ma gandeam... dar sa vedem... sunt in studiu demult cu dubaiul... daca ma decid o sa te mai caut ca sigur voi avea intrebari

vacante frumoase!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[24.10.11 15:06:05]

Pe plajele publice şi umbrela şi şezlongul costau, când am fost eu, 1 euro. Locurile cu umbră de la palmieri se ocupau primele

[24.10.11 15:20:50]

aaaaa bun m-am lamurit

multumesc multtttttttttt

alinutzza140*, Angelinne, ceixpe00*, david, ionut30, irma_ro*, julieta, lizuk, pedro35, popescu.borsa*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: