ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2010
ÎNSCRIS: 04.10.09
AUG-2008
single

Cel mai frumos oras de la Marea Azov

De ceva vreme ma hotarasem sa povestesc despre un alt orasel din Ucraina pe care l-am vizitat in 2008 pe la sfarsitul verii, Berdyansk.

Desi n-am stat decat doua zile, la plecare il cuoasteam aproape in intregime, fie ca este vorba despre zona turistica fie ca vorbim de zona comerciala care aici este foarte dezvoltata prin numeroasele supermarketuri si magazine mai mici. Localnicii prefera sa denumeasca Berdyansk-ul statiune, deoarece aici este un important centru balnear unde se executa proceduri cu ape termale si namol, fiind cel mai important de la tarmul marii Azov.

Daca ar fi sa caracterizez Berdyansk-ul intr-o fraza as spune despre el ca seamana cu Mangalia datorita asemanarilor in ceea ce priveste procedeele balneare dar si datorita constructiilor sale care sunt asemanatoare celor de la noi, seamana cu Paralia datorita falezei pline de magazine de toate felurile, de restaurante cu foarte multi turisti si de foarte multe discoteci si baruri de noapte.

Cel putin asa am vazut eu acest oras care pentru mine este cel mai frumos de pe coasta marii Azov, am fost si la Mariopol si la Nykolaev si la Octabarsk, insa Berdyanskul este cel care poarta coroana frumusetii.

Am sosit intr-o dimineata in micutul port Berdyansk, ca de obicei cand suntem intr-un port din Ucraina formalitatile vamale dureaza foarte mult si de obicei se termina cu vizite la cabine in care suntem controlati sa nu facem trafic ilicit sau sa nu avem mai multi bani decat declaram. Cu toate ca suntem in regula, controlul se termina cu injumatatirea cambuzei de alimente, praduiesc tot ceea ce gasesc bun, ei zic ca este saracie mare la ei iar noi doar ii ajutam. Uitasem sa va spun ca atunci cand urca pe nava sunt cate 15-20 si fiecare isi trage partea.

In fine, intr-un tarziu obtinem pass-urile pentru oras, echipajul se imparte in doua, unii care pregatesc nava pentru incarcare, ceilalti care au timp liber si ies in oras. In general la inceputul si sfarsitul operatiunilor de incarcare/descarcare prezenta mea este obligatorie pentru verificari, astfel incat imi ramane foarte putin timp pentru plimbari.

Am profitat din plin de el, iesind o data seara si ultima oara a doua zi cand m-am plimbat foarte mult pe jos prin centru si la cateva supermarketuri cu un taxi pe care l-am avut la dispozitie cateva ore.

Portul este destul de micut, este axat in special pe transportul de materii fieroase dar detine si un terminal pentru produse petroliere. Totusi amplasarea danei noastre a necesitat putin timp pentru a iesi din port si a ajunge pe faleza, insa de aici ai posibilitatea sa te deplasezi catre principala artera pietonala din centru sau catre parcul central unde se gasesc principalele atractii din zona.

Zona centrala de pe faleza pana in apropierea teatrului este de fapt o artera pietonala cu foarte multe magazine, pizzarii si restaurante, foarte animata mai ales seara cand foarte multi turisti dar si localnici ies la pimbare sa se distreze.

Ponderea cea mai mare o au magazinele de confectii si incaltaminte, apoi cele destinate suvenirurilor, preturile sunt pentru toate buzunarele, dar totusi ceva mai ridicate ca in alte orase din Ucraina. Am cumparat cateva tricouri pentru pustoaicele mele, tin minte ca n-am dat foarte mult, pretul a fost ok.

Foarte multe magazine de bijuterii, preturile mi s-au parut mari, nu mai retin exact, insa atunci facusem socoteala si ieseam mai prost decat daca as fi cumparat de la noi.

In apropierea parcului mare descoperim o cladire impunatoare unde se gaseste Muzeul de istorie iar dupa ea intalnim Universitatea din Berdyansk care am inteles ca este axata pe domeniul relatiilor umane si pedagogie. Am stat la terasa in apropierea ei si am cativa baieti tineri si inflacarati care au intrat in vorba cu ele, de remarcat ca ambele vorbeau perfect engleza.

De remarcat faptul ca atat pe aleile parcului cat si pe faleza sau pe artera pietonala se pastra o curatenie desavarsita, n-am vazut pe nimeni care sa mature dar nici hartii pe jos nu am vazut. Acest lucru mi-a placut foarte mult.

In schimb mai toti tinerii, in special seara erau in mana cu cate o sticla de bere din care consumau mergand pe strada. Erau si multe fete galagioase care consumau la randul lor bere mergand cu bratele in jurul iubitilor. Mai mult dezbracate decat imbracate, ofereau un spectacol indecent, dar cui ii pasa?

Exista cateva discoteci destul de cautate, cea mai mare dintre ele in apropierea Universitatii, dar sunt si cateva pe faleza la terasele de langa plaja. Mi-a facut placere sa ascult Ackent si Morandi, melodii care erau puse des. Noi am fost in „Seamans Club” un restaurant/discoteca pentru marinari, unde se spune ca preturile sunt mai mici, insa in opinia mea erau de-a dreptul uriase.

Seara pe faleza sunt spectacole de muzica si teatru, noi am prins un spectacol de teatru, binenteles ca nu intelegeam nimic, insa toata lumea de acolo radea in hohote.

Daca tinerii prefera restaurantele, terasele si discotecile, am vazut foarte multi batrani care stateau pe o bancuta privind trecatorii sau care se plimbau la brat pe faleza admirand marea.

Plaja este destul de ingusta, seamana cu cea din Paralia din centru, insa este sufocanta sau asa am descoperit-o noi, prea multe spatii libere nu gasesti. Un coleg de-al meu a facut baie si ne povestea ca apa este foarte rece iar in apa sunt pietre mici destul de ascutite. Plaja este cu nisip amestecat cu scoici mici, insa am observat ca acest lucru nu deranjeaza foarte mult.

In apropierea falezei exista un acvariu micut iar dupa el un mic parc de distractii pentru copii, care era gol la ora la care am fost noi.

Aici am servit „Micii de la Berdyank”, uriasi si foarte gustosi care ne-au placut foarte mult, iar a doua zi am fost la o terasa de pe faleza unde am comandat cate o friptura de porc cu multa salata si cartofi prajiti. Excelent pregatita iar pretul ni s-a parut foarte mic. Berea era scumpa de aceea am preferat sa o bem la o alta terasa de langa o discoteca acolo unde atmosfera parea mai incinsa si distractia pe masura.

In Berdyansk pe langa Centrul de refacere balnear, exista si cateva hoteluri, unul frumos pe care il retin este chiar in centrul orasului, langa o frumoasa fantana arteziana si se numeste „Berdyansk”, nu stiu cate stele are insa dupa cum arata cred ca era foarte bine cotat. La acea data nu faceam parte din AFA deci n-am fost interesat prea mult de amanunte.

Am fost si la un supermarket de la marginea orasului, era structurat pe doua etaje si cuprindea intreaga gama de produse, de la cele alimentare pana la electronice. Ni s-au parut foarte scumpe (electronicele), am cumparat doar cateva pungi de bomboane si cafea neagra. In schimb bauturile alcoolice si in special votca erau ieftine, chiar foarte ieftine si intr- o gama foarte variata, niciodata n-am vazut atat de multe marci de votca, de remarcat ca toate erau peste 40 de grade.

Nu stiu daca pentru noi Berdyansk constituie o destinatie de vacanta, insa cu siguranta pentru cei din Ucraina este una dintre statiunile cele mai cautate.

Vacante frumoase oriunde va veti afla!

Trimis de pepsi70ro in 05.11.10 13:19:57

VIZUALIZĂRI: 6062 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea in portul Berdyansk
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

pepsi70roAUTOR REVIEW
[05.11.10 14:12:29]

Cer scuze pentru (ne) claritatea pozelor, atunci nu aveam aparatul foto la mine, am fost nevoit sa le fac cu un Nokia destept.

Cu siguranta mai am cateva fotografii pe acasa, le voi cauta si le voi posta.

[05.11.10 14:27:07]

Multi spun ca toate relele vin din est, mai vine si ceva bun zic eu anume melodioasele sunete de balalaika!

krondia*
[05.11.10 15:06:56]

Foarte îngustă pare plaja din poze. Care dintre oraşele pe care le-ai vizitat în Ucraina are cea mai frumoasă plajă?

ninaa
[05.11.10 15:38:50]

Deci asta faci dumneata dl pepsi cand esti in deplasare, mergi la discoteca? ! Glumesc desigur. Mi-a placut partea cu injumatatirea proviziilor ca sunt mai saraci! Mai saraci ca noi??? Pai eu auzisem ca numai albanezii sunt sub noi!

biancuta
[05.11.10 15:47:10]

La cata lume este pe plaja si in apa nu-ti vine sa crezi ca apa e rece. Pare cu adevarat frumos. Chiar daca nu cred ca voi ajunge acolo, ma bucur sa aflu mai multe despre aceste locuri. Felicitari pentru descriere.

sandu.53
[05.11.10 17:11:41]

uitandu-ma la fotografii imi place cat de curat este peste tot! si chiar oraselul statiune arata destul de bine... banui ca baietii mai " inflacarati "au stat de vorba cu doua studente ucrainience... Frumos scris, felicitari!

pepsi70roAUTOR REVIEW
[05.11.10 20:50:52]

@krondia, asa cum am povestit Berdyansk-ul mi-a produs cele mai placute momente de relaxare cand l-am vizitat. Desi pare un oras coplesit de multi turisti mai in varsta veniti pentru tratament, el de fapt este unul foarte tineresc cu variate posibilitati de distractie pentru tineri. Si plajele cele mai aglomerate tot aici le-am vazut.

@biancuta apa este intr-adevar foarte rece, insa ei sunt obisnuiti cu apa rece. Sa nu uitam ca marea Azov este singura mare care ingheata in intregime pe timul iernii.

@webmaster 13, multumesc pentru melodie, faina inspiratie, superba

Pentru webmasterul responsabil, rog retragerea pma. std. n-am observat ca este al 6-lea din luna august 2008.

Imi cer scuze si va multumesc.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
webmaster20*
[05.11.10 20:57:47]

Retras punctele standard conform Regulamentului.

santana*
[05.11.10 21:38:29]

" Mai mult dezbrăcate decat imbracate, ofereau un spectacol indecent, dar cui ii pasa? "

Ei bine, stimate domn, mie! În fiecare oras, zonă, ţară, continent, comună, stradă, uliţă in care mă duc mă uit şi după fete. Spală ochii, dom' comandant!

Deşi nu sunt ca la noi... Pe bune!

ileanaxperta*
[06.11.10 20:23:21]

Din Ucraina eu n-am vazut decat Odessa cu una dintre superbele sale plaje late... Dar acest oras, Berdyansk, de la Marea Azov, mi se pare un alt oras foarte interesant si incitant, din descrierea ta foarte utila si plina de informatii turistice.

Intr-adevar, plaja este excesiv de ingusta, parca mai rau decat cea din Paralia (esti tare ingaduitor, draga pepsi...), dar din poze, este un oras plin de viata. Mi-ar placea sa fiu si eu turista acolo si cred ca m-as incumeta sa fac si o baie in apele acelea reci ... mi-as imbogati palmaresul de balaceli in atatea mari... )

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
@daniel*
[07.11.10 00:44:44]

un review de exceptie avand in vedere si numarul voturilor. felicitari pepsi succesul e de partea ta mereu.

irma_ro*
[10.11.10 13:30:36]

informatii noi si interesante; multumesc

lavylus
[02.12.10 00:21:34]

Cel mai frumos da, da cele mai frumoase review-uri pentru ele nu e rubrica? S-ar incadra ale d-voastra! Frumos! Un vot si de la mine! Felicitari

popescu.borsa*
[21.01.11 20:47:05]

@pepsi70ro

La cum ai povestit nici nu-mi vine să cred că oraşul astă -i din Ucraina. Recunoaşte că-ţi citeşte doamna rew-urile.

@santana

Şi mie îmi pasă. Va fi următoarea mea destinaţie ucraineană.

@daniel*, biancuta, ileanaxperta*, irma_ro*, lavylus, popescu.borsa*, sandu.53, santana*