Albatros Citadel Resort (ex Citadel Azur)

18.01.2009
Avatar melany72
DIN bucuresti
înscris/ă în 16.01.09
DEC-2008

la PMM* = 100 USD

Din 01.05.2018 resortul a fost preluat sub managementul Pickalbatros Hotels and Resorts

Citadel Azur, un hotel excelent

Am dat in decembrie "o fuga" pana in Egipt , prinzand o oferta "last minute" cu numai 1065 de euro 2 persoane la hotel Citadel Azur. Am verificat inainte parerile celor care au fost acolo, pe tripadvisor si am decis sa-l luam, pretul de last-minute fiind foarte atragator - in octombrie, aceleasi 7 zile la acelasi hotel ar fi fost 1600 pentru aceleasi 2 persoane...

Perioada in care am fost, intre 1 si 18 decembrie, nu este, bineinteles, chiar cea mai potrivita pentru baie, insa vremea a fost totusi calduroasa, de plaja. Seara aveam insa nevoie de pulovar.

Sa o iau cu inceputul, un inceput care nu a fost tocmai de bun augur. In ziua decolarii a fost ceata la Bucuresti; desi alte avioane decolau si aterizau fara probleme pe Otopeni, pilotul egiptean de la AirCairo a refuzat sa aterizeze aici... a aterizat la Costanta, Kogalniceanu si acolo ne-au asteptat. Intr-un final, Teztouz impreuna cu Best Reisen au aranjat 2 autocare care ne-au transportat pana la Constanta. In loc sa ajungem la 12.15 in Hurgada, am ajuns la 23.15... deci o gramada de nervi.

In fine, am ajuns la hotel. In primul rand tin sa spun ca Citadel Azur e un hotel excelent, incepand de la camere, ambient, masa, personal. Fata de alte hoteluri, vazute in treacat, si fata de ce mi-au mai povestit cei cu care m-am intors cu avionul, e pur si simplu super...

Am fost placut impresionati inca de la primul contact vizual de aspectul exterior, ca o cetate (de aici si Citadel cred), totul in culoarea nisipului, cu 2 bariere pazite pana la intrarea in hotel. Una mai la un km, la intrarea de pe soseaua principala si una la vreo 100 de metri de receptie. La intrarea in hotel detector de metale. Ne-am cazat foarte rapid, pe urma am schimbat camera, nu pentru ca nu ar fi frumoasa camera ci ca era un pic mai departe de partea centrala a hotelului, restaurante... plaja era pe vreo 1.9 km. Am dat si noi ca omu, de obraz, 10 dolari la receptie, 2 la hamal. Nu ca ne-ar fi cerut ei..

Camera de hotel impresionanta, baie mare; toate camerele au vedere la mare, intreg hotelul fiind cu fata la mare. Internet atat in lobby (poti inchiria laptop daca vrei, accesul la internet fiind free) cat si in camera, cu cablul de la telefon. Curatenie zilnica facuta de doi baieti. Prosoape, halate, papuci..etc.

Mancarea foarte buna, internationala... in fiecare seara avand doar o tenta de specific de ceva. Cafea si ceai dimineata va aduce chelnerul sau va preparati singuri. De preparat numai ness si ceai. Am impresia ca ei cafeaua... de fapt e ness. Cafea mai buna am baut la bar, aveau si espresso si capuccino de la aparat din ala special.

Hotelul are o plaja mare si frumoasa, dar neaparat sa va luati incaltari pt intrat in apa. Eu m-am taiat putin intr-un coral din neatentie. Nu e nisip pt joaca copiilor. Are construite 2 lagune, pe care ei le numesc piscine cu apa de mare, care au pe fund puse dale de piatra netede. Au si un mini-port de unde poti pleca la diving mai departe. Echipamentele de snorkeling sunt gratuite, trebuie sa le aduci pana la ora 16 inapoi.

Capitolul shopping: hotelul iti asigura transportul pana in Hurghada, zilnic, daca doresti. Busul hotelului te duce in fiecare zi, de la 17 si de la 19, in Hurgada, pt cumparaturi. Te asteapta acolo. Costa 5 eur per persoana dus-intors.

Daca tot am ajusn in Egipt, am zis sa mergem sa vedem macar Luxorul. A fost foarte frumos, mai putin deplasarea. Adica, pt cei carora nu va place sa stati intepeniti pe scaun timp de 4 ore... sau nu puteti dormi in aceasta pozitie, e f obositor. Plecarea a fost la ora 4.40 de la hotel; pana la Luxor am facut 4 ore de la iesirea din Hurgada (nu se mai merge in convoi de autocare pt ca se intarzie si mai mult) si in final ne-am intors la ora 22. Dar s-a meritat. Cel mai mult mi-a placut templul de la Karnak.... pur si simplu m-a dat pe spate, ce mai.

Despre egipteni: doar ce am vazut din autocar - saracie, mizerie... dar asta e Egiptul. Pe mine nu m-au agasat vanzatorii de nimicuri, ca nu i-am bagat in seama, am cumparat papirusuri si niste statuete din excursia la Luxor, de la un magazin. Daca vreti numai nimicuri, amruntisuri... nu are rost sa mergeti in Hurgada, pentru ca la aeroport, dupa check in, e tot un fel de bazar....

Sper sa va fi fost de folos cele relatate. Nu prea sunt eu buna povestitoare, dar raspund la intrebari la obiect.

De abia astept sa mai merg odata.

Impresii încărcate de melany72 in 18.01.2009 01:13:29

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (melany72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  150 PMA (din 2 voturi) nota2

- EDUARD1
[19.01.09 14:58:18]

buna! poate reusesti sa postezi si fotografii! chiar ma gandeam daca o sa povestesti ceva de aici! niste prieteni care au fost cu tine in avion mi-au spus ca a fost cineva care a povestit bine despre citadel si ca a fost incantata! probabil ca tu erai!

- ghecamelia
[30.07.09 16:01:16]

Buna... si eu vreau sa merg la acest hotel... cum pot afla mai multe detalii?... m-ar interesa daca au plaja si piscina... din pozele de pe net nu prea mi-am dat seama... ID-ul meu de yahoomesinger: ghecamelia. Multumesc

pagină generată in 0.0762078762054 sec