ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
SEP-2010

Cheile Runcului si Cheile Pociovalistei

Daca v-ati hotarat sa vizitati Cheile Posegii sau treceti pe Valea Ariesului, abateti-va putin din drum si vizitati si aceste chei.

Pentru a ajunge la Cheile Runcului mergeti cam 30km din Turda, pe Valea Ariesului, drum care duce la Albac, Arieseni, iar cand vedeti indicator cu Ocolis, faceti dreapta, treceti prin acest sat, apoi prin Runc, veti admira multele cabane care s-au construit in zona, alaturi de casele vechi ale motilor, iar la iesirea din Runc sunt Cheile Runcului.

Rezervatia Cheile Runcului e constituita dintr-un relief deosebit de pitoresc, mi-au placut mult aceste chei, in care am intalnit pereti inalti, calcarosi.

Valea Runcului a taiat, de-a lungul vremii, masivul calcaros Vulturese formand aceste chei.

La intrare in aceste chei, pe stanga intalnim o stanca, pe care se prelinge usor apa, numita Plansul Cyclops, e ceva interesant. Am continuat sa mergem printre peretii inalti si printr-o vale destul de ingusta, drumul fiind la fel de ingust.

Desi nici acestea nu se compara cu Cheile Bicazului sau Turzii, mi-au placut deoarece sunt mai linistite, nu sunt asa de vizitate, am gasit si un loc mai larg, pe malul apei, unde am stat si noi putin, unde am mancat si niste prajituri cumparate de la Cofetaria Dana, din Turda, iar apoi am facut o plimbare frumoasa.

Razele soarelui, care se pregatea sa apuna, scoteau foarte frumos in evidenta stancile cele mai inalte, creand un decor fantastic, doar ca aparatul meu nu poate reda acea frumusete.

Aceste chei se afla intre Runc si Lunca Larga, se intind pe aproximativ 1,5km, iar pe alocuri stancile au si 450m inaltime. Tot aici este si Pestera Runc care se intinde pe o lungime de 378m.

Drumul din chei nu e asfaltat, dar se poate merge cu orice masina.

Dupa ce am admirat peisajul si ne-am incarcat bateriile, ne-am intors in Runc pentru a merge la Cheile Pociovalistei.

Totul e indicat foarte bine, cam din centrul Runcului, trecem un pod, apoi incepem si urcam printre cabane si casele satenilor, pe un drum destul de rau. De aici si pana la Cheile Pociovalistei am mers cam 2km. Dupa ce am trecut de ultimele gospodarii, am intrat intr-o padure, unde a fost o portiune de drum mai rau, din cauza vehiculelor care transportau copacii taiati, pe marginea drumului era plin de busteni.

Dupa aceasta zona ajungem si la Cheile Pociovalistei. Si aceste chei sunt tot o rezervatie constituita din forme de relief foarte pitoresti, calcare cristaline, dar nu asa de frumoase ca si cele ale Runcului, dupa parerea mea. Acestea sunt mult mai salbatice, dar nu au peretii chiar asa de abrupti si inalti. Nu cred ca am mers pana la capat, dar ce am vazut ne-a placut. Aici intalnim mult mai multa vegetatie, cheile sunt strabatute de Raul Pociovalistea si tot de aici se porneste spre Rezervatia Scarita-Belioara, iar apoi se poate cobori prin Cheile Posegii.

Fiindca era deja tarziu, ne-am intors acasa, aveam de parcurs aproape 70km. De pe drum am admirat si Masivul Bedeleu care se vede foarte frumos din Ocolis.

Trimis de Alina Morar in 03.11.10 22:12:56

VIZUALIZĂRI: 12850 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 Stanci in Cheile Pociovalistei
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmasterXY*
[03.11.10 22:38:04]

Din păcate, PMA standard au trebuit retrase; sigur voturile vor recompensa pierderea...

biancuta
[03.11.10 23:52:11]

@Alina Morar, multe frumuseti sunt pe Valea Ariesului! Cine a fost aici o data, cu siguranta va reveni. De retinut si aceste chei! Astept validarea pozelor.

valimi
[04.11.10 12:37:51]

Esti norocoasa sa ai atat de aproape asemenea locuri, sa te tot plimbi.

Pentru 70 km cu masina nu mi-as mai scoate copilul in parc, pentru o seara, si la-s duce la aer curat, de munte.

Alina MorarAUTOR REVIEW
[04.11.10 13:07:09]

Cam asa facem noi tot timpul.

georgiana
[07.11.10 10:32:39]

Nici despre aceste locuri nu am auzit pana acum. Multumesc, Alina! Atatea lucruri interesante poti descoperi aici, doar timp sa ai si sa vrei! Felicitari!

Alina Morar, biancuta, georgiana, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Turda şi împrejurimile: