ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2010
ÎNSCRIS: 03.11.10
OCT-2010

SEJUR REUSIT - Kusadasi, Arora Hotel - inceput de octombrie

Salutare,

Oferta agentiei cu care am mers a fost una exceptionala, am primit doua excursii gratuit in octombrie pentru achizitionarea unei excursii in iunie.

Avand in vedere pretul platit pot spune ca serviciile au fost de nota 10+.

Am plecat din Romania in jurul orei 16:00 in data de 4.10.2010 si am ajuns in Kusadasi in jurul orei 13:00 in data de 5.10.2010 (din cauza unor turisti am pierdut ferry-boat-ul).

Am ajuns la hotel in jurul orei 14:00, cei de la receptie ne-au cerut pasapoartele si ne-au invitat la masa, dupa masa am primit pasapoartele, bratarica rosie si cartela cu numarul camerei.

Am primit o camera mare, curata, cu doua balcoane - vedere spre oras si spre mare.

Cameristele faceau curatenie in fiecare zi, ne schimbau prosoapele si ne aranjau patul punand cearceaful sub diverse forme, desi noi ne faceam patul inainte sa plecam din camera.

Personalul hotelului, de la manager la ospatari, bucatari, barmani etc, de nota 10, foarte amabili, zambitori si foarte haiosi, au meritat din plin bacsisul lasat la finele calatoriei.

Mancarea a fost destul de variata, salate de legume, de paste cu branza, de iaurt cu legume, supa crema de ciuperci, de linte etc, mancare de legume cu carne, peste prajit, compoturi, branzeturi, masline verzi si negre cu boia iute (bune rau :)) si fara, cascaval, brajituri, torturi, fursecuri, dulceata de visine, susan si lista poate continua.

In hotel gasesti piscina interioara (apa destul de rece pe la 20:00 cand am fost noi), Hamam, masaj etc.

Hotelul se afla destul de departe de centru (main Bazar, port, insula porumbelului), de la strada principala am luat microbuzul cu numarul 6 pana in centru - 4 lire dus-intors - aprox 10 minute de mers.

Turcii au serviabilitatea si comertul in sange, soferii de microbuz, vanzatorii din bazar, ospatarii de la terase, absolut toata lumea este foarte amabila, cu zabetul pe buze, gata sa-ti vanda un serviciu sau un produs.

Vanzatorii din bazar stiu cateva cuvinte in romana, gen: "ce faci? " si tot el raspunde "bine", Hagi, Popescu, Lucescu etc.

Daca le multumesti in turceste, i-ai topit :) - "tesekkur ederiz! "

Preturile foarte accesibile, mai ales in bazarul de langa hotel - 5 min de mers pe jos.

Am facut cumparaturi la KIPA, unde am gasit cafea la jumatate de pret fata de bazar, am platit cu euro si am primit rest lire, de mentionat ca a fost cel mai bun curs de schimb.

Am mancat in MAIN BAZAR - chiken doner + pide + Ayran + cartofi prajiti+sos - 5 lire + 1 lira bacsis, ieftin si bun :)

Am avut noroc de vreme frumoasa asa ca am cumparat aproape toate excursiile optionale - PAMUKKALE (40 euro - pranz inclus); EPHESUS (40 euro) - pranz inclus; BOAT TRIP (20 euro- pranz inclus); SHOPPING (5 euro) - destul de scumpe... dar eram in vacanta so... am zis bine fie :)

Am stat 2 ore si pe plaja privata a hotelului, care este destul de micuta, 10 sezlonguri maximum, 5 umbrelute, dar curata, desi se simtea putin mirosul algelor.

Apa era calduta, nisip fin la 5 m de mal, dupa aceea alge...

Concluzionand, pot spune ca a fost un CONCEDIU REUSIT, peste asteptari.

Trimis de A.E.N in 03.11.10 13:52:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (A.E.N); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera 406 - Arora Hotel, Kusadasi

irma_ro*
    [03.11.10 14:07:50]

interesant; ce ati avut inclus? ce servicii ale hotelului au fost incluse? multumesc.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [03.11.10 14:14:37]

A. E. N. bine ai venit pe A. F. A, as avea cateva intrebari.

Plaja se mai putea face in octombrie? Cam care era temperatura? Seara era racoare?

[03.11.10 14:27:52]

***pt. Irma***

excursia a avut inclus 6 nopti cazare, masa - all inclusive si transport.

"divertismentul" a costat - hamam - 15 euro (2 persoane - 2 sedinte+1 gratuit); biliard 5 lire 30 min si 1 ora 10 lire, narghilea - 10 lire parca etc.

ping pong-ul gratuit; sauna - gratuit, acces piscina interioara gratuit.

nu am avut timp sa investigam foarte mult...

***pt. Andox***

multumesc! bine v-am gasit

am facut plaja, noi mai putin pentru am fost plecati in excursiile optionale, dar cei cu care am fost au facut baie atat in mare cat si in piscina si plaja a fost destul de cald - aprox 27-28 grade.

dimineata (de la 7:00 - 12:00) si seara (dupa 17:00) era destul de frig - 12-14 grade.

irma_ro*
    [03.11.10 15:26:34]

multumesc mult pentru raspuns

[03.11.10 15:29:33]

cu multa placere Irma.

eug
    [03.11.10 22:40:43]

te rog spune-ne cat ai platit

mersi

balasa violeta
    [11.05.11 09:54:43]

Mi-a placut review-ul! La obiect si foarte multe lucruri interesante.

Din excursiile facute cand ne povestesti?

[15.09.11 12:26:43]

pt. eug

am platit 45 euo +100 de lei

am cumparat 2 excursii in iunie Grecia si am impartit la 6 persoane costul excursiilor. Oferta, asa cum am specificat mai sus, a fost "cumperi o ex. in iunie si primesti 2 in oct. "

pt. balasa violeta

nu recomand excursia cu barcuta, nu a fost ceva interesant, plus ca a fost racoare, cu siguranta vara este mult mai bine...

in rest Pamukale si Efes + casa Fecioarei Maria mi-au parut foarte interesante, nu recomand excursia la Efes vara, pentru ca este foarte cald si nu o recomand celor ce nu sunt pasionati de cultura vechilor popoare pentru ca se vor plictisi teribil.

Din pacate excursiile optionale dureaza putin, vezi multe lucruri intr-un interval de timp foarte scurt. Indicat este sa realizezi multe fotografii si filmulete.

Mi-am cumparat o carticica despre EFES in limba romana - aprox. 5 euro.

multumesc!

ioana121980
    [10.02.12 11:19:47]

ma intereseaza preturile din bazar (mancare, haine, aur etc).

merci!

ioana121980