ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    DIN: Sibiu
    ÎNSCRIS: 29.05.08
    JUL-2007

Vacanta de vis a-la-Aegean Dreams :)

De unde sa incep? La venire, am fost preluati inca de la coborarea din autocar de niste baieti care ne-au luat bagajele si s-au ocupat sa ne pregateasca in cel mai scurt timp de camerele in care urma sa stam.

Imediat cum am intrat in frumoasa sala de receptie, ne-am dat seama ca va fi minunat. Delicatese turcesti si bautura ne-au fost oferite in scurtul timp cat am asteptat sa ne fie repartizate camerele.

CAMERELE: Un decor la standarde inalte, cu o baie foarte spatioasa cu dusuri tip cabina. Totul era foarte bine finisat, am avut tot ce ne trebuie in camera. Aerul conditionat e silentios, iar mini barul era aprovizionat zilnic.

MANCAREA: Am reusit sa ne instalam si sa despachetam in timp util pentru a prinde masa de seara.Decorul minunat de pe holurile hotelului ne-a surprins placut, iar atunci cand am ajuns la restaurant am constatat ca era o seara tematica, seara turceasca. Mancarea a fost foarte bine prezentata, din belsug si gustoasa. Daca ar fi sa ma plang de ceva, ar fi de faptul ca strainii, in special germanii, se inghesuie si formeaza mici cozi la felurile cu specialitati, de exemplu kebab si peste. Acest lucru nu are legatura cu hotelul, dar se intampla totusi deranjant de des.

Micul dejun e asemanator, cu o mare varietate de feluri de mancare, nu am de ce sa ma plang. La fel si celelalte mese, erau asemanatoare mesei de seara, dar erau mai multe locuri in cadrul hotelului in care se putea servi masa. In concluzie, mancarea e excelenta la acest hotel , tot ce pot spune e sa aveti grija la silueta.

PISCINE: Exista 2 piscine, o piscina foarte mare si una pentru copii. Sunt foarte curate si surprinzator, nu sunt prea folosite, dar e de inteles, deoarece marea minunata se afla la doar 30 metri distanta, cu doua pontoane din care se ajunge direct in mare. Exista si o piscina cu doua tobogane. Asta e favorita copiilor, care isi petrec mare parte a timpului acolo, departe de parintii care se pot si ei relaxa.

SPECTACOLE: Trebuie sa spun ca acest hotel are cea mai buna echipa de animatori pe care am vazut-o la vreun hotel pana acum. Lucreaza toata ziua, se implica in activitati peste tot in hotel, curse pe tobogane, polo in apa, concursuri de tras cu arcul, lupte de gladiatori in piscina. Isi dau toata silinta ca totul sa para turistului placut si sa il distreze.

BARURI: Servicii excelente la barurile din toata incinta complexului, se servesc bauturi reci, racoritoare. Iti vor prepara oricand cu placere un cocktail sau iti vor turna bere intr-o halba adevarata, nu din alea mici.

Vacanta a fost fantastica si am avut tot ce ne doream. regimul de all-inclusive e bun, are cam tot inclus. Skiul nautic si barcile banana au fost super, iar tipii care se ocupa sunt amuzanti (am facut ski nautic de 14 ori si m-am plimbat cu banana de vreo 30 de ori). In brosura se spune ca ai voie doar o data pe saptamana, dar nu se tine cont, tipii n-au nici o treaba daca mergi de mai multe ori. Servicii foarte bune si raportul calitate/pret excelent. intr-adevar un vis egeean!

Trimis de pense* in 07.05.08 04:36:50

VIZUALIZĂRI: 2575 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pense*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[20.08.08 05:08:14]

Hotelul este situat in Turgutreis, cel de al doilea oras ca marime dupa Bodrum din zona, situat la 19 km de centrul Bodrumului. In Turgutreis se ajunge pe autostrada care vine de la Mugla, trece pe langa aeroportul din Milas si are ca punct terminus chiar Turgutreis.

Numele acestui oras coincide cu cel al unui mare amiral turc, Turgut Reis, care este originar de acolo.

Hotelul Aegean Dreams este situat "gard in gard", ca sa ma exprim colocvial, cu un alt hotel de 5 stele, La Blanche. Cativa turisti de la noi din grup au fost cazati aici iar impresiile lor au fost pozitive. De altfel, hotelul arata foarte bine si pe din afara, pare modern si bine intretinut.

Din spusele celor care au locuit acolo, standardul de 5 stele din zona este respectat, nu au fost probleme, iar cele scrise in cele doua reviewsuri de pana acum sunt exacte.

In concluzie, hotel bun. De altfel, cele doua hoteluri, La Blanche si Aegean Dream sunt cele mai bune din Turgutreis.

alinviola
    Alte impresii din această RUBRICĂSundance Resort (ex Vera Aegean Dream Resort) [Turgutreis]: