ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2010
ÎNSCRIS: 27.04.09
OCT-2010

Si totusi... Valea Mariei

Nu as putea altfel sa incep acest review decat multumind atat comunitatii AFA cat si amabilelor noastre gazde de la Valea Mariei datorita carora acest sejur a fost posibil.

Cele scrise anterior despre deja celebra Valea Mariei m-au entuziasmat si am hotarat de comun acord cu cea mai buna jumatate a mea- pentru debutanti intr-ale casniciei a se citi "nevasta"- sa aniversam 25 de ani de la casatorie la cel mai inalt nivel sau, ma rog, altitudine, dupa alti autori.

Am stabilit amanuntele impreuna cu dl. Adelin pe mail care ne-a sfatuit sa analizez posibilitatea ca si aniversarea a 50 de ani de la casatorie sa o petrecem in acelasi mirific peisaj.

Am ajuns la Ranca pe traseul clasic Bucuresti-Rm. Valcea-Horezu-Novaci-Transalpina. Nu pot sa depasesc acest paragraf fara a aprecia calitatea exceptionala a Transalpinei, atat pe portiunea finisata pana la Ranca cat si in continuare exceptand micile portiuni pe care asfaltul nu a fost inca asternut.

Primirea a fost deosebit de calduroasa zambetul pe buze fiind o caracteristica a tuturor celor pe care i-am intalnit la VM, incepand cu d-na de la receptie si pana la d-na care se ocupa de curatenie sau la cei cativa muncitori din curte.

Atunci cand nu sa gateste in toata vila miroase a parfum, deasemenea in camere. Camera 5, in care am fost cu amabilitate condusi, este mare dotata cu o terasa generoasa. Un plus de imagine, deja vestitul air-chair ne-a rasfatat in ciuda babei Iarna care a ciocanit incet la usa aducandu-ne in dar primii fulgi de nea din acest sezon.

In camera domneste o armonie a culorilor. Asternuturile se asorteaza cu mobilierul creand o atmosfera aparte. Televizorul LCD si sistemul de televiziune digitala functioneaza ireprosabil ca si reteaua wireless. In camera, ca si in baie acelasi miros placut. Cabina de dus cu hidromasaj, uscatorul profesional de par, dozatorul de sapun lichid, prosoapele moi si pufoase au fost doar cateva din dotarile, deloc ieftine, pe care gazdele noastre ni le-au pus la dispozitie. Cu greu gasesti ceva care sa-ti atraga atentia intr-un alt mod decat placut. Carcotasii ar putea reclama insa ca probabil in urma unor interventii cabina de dus era deplasata ramanand un spatiu intre ea si perete care facea nota discordanta cu eleganta din rest. De asemenea, sistemul de hidromasaj din cabina nu a functionat. Noi insa nefiind carcotasi ne-am multumit doar sa mentionam si aceste aspecte convinsi fiind de grabnica lor rezolvare.

Camera era curata si chiar daca nu s-a intervenit in fiecare zi, am fost intrebati mai mereu daca avem ceva de comentat cu privire la camera.

Serviciile de masa corespuns pe deplin exigentelor noastre. Mancarea proaspata si gustoasa. Se putea servi Meniul Zilei sau suplimentar se putea comanda si altceva. Totul era astfel organizat incat de cate ori veneam cu intentia de a comanda ceva anume, la citirea meniului afisat papilele noastre gustative isi faceau simtita prezenta astfel incat mereu am comandat meniul fix. Portiile desi nu exagerat de mari, erau arhisuficiente chiar si pentru un gurmand ca mine. Micul dejun a fost servit fie individual, fie in sistem bufet suedez, in functie de numarul turistilor din vila. In ambele situatii ne-am saturat copios deci satisfactie 100%.

Peisajul din zona intrece insa orice asteptari; fotografiile nu pot reda decat partial frumusetile de care se bucura ochiul si sufletul. La sfarsit de octombrie statiunea este pustie. De altfel, in afara de VM si alte cateva vile, totul este pustiu, lnistea fiind tulburata doar de cativa muncitori care lucrau de zor. Nu am vazut nici un magazin de orice natura, nici o farmacie, nimc, nimic. De fapt singura zona luminata este cea din dreptul VM, in rest noaptea intunericul este suveran. Cu toate acestea, aerul curat, peisajul si nu in ultimul rand amabilitatea si zambetul gazdelor ne-au dacut sa ne simtim excelent si sa promitem si sa promitem ca vom reveni cu mult inaintea "nuntii de aur".

Trimis de Visan125 in 02.11.10 16:42:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 1479 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Visan125); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera 5 : curata, spatioasa, placut mirositoare. Pe terasa acel minunat air-chair.

valimi
    [02.11.10 17:16:37]

La multi ani fericiti impreuna si sa fiti sanatosi sa sarbatoriti cat mai multe aniversari impreuna, pe toate sa le petreceti unde va place mai mult.

Felicitari si pentru review.

creivean
    [02.11.10 19:55:55]

La Mulţi Ani, de trai cu baba şi să apucăm să ne citim review-urile şi peste 25 de ani, poate tot de la Valea Mariei.

Am şi eu un sejur câştigat acolo, dar nu o să mai ajung. L-am donat unui coleg de sait, sper ca acesta să găsească momentul prielnic pentru a ajunge acolo.

@all

Vă rog să nu uitaţi de ultima acţiune de solidaritate a membrilor AFA, cu copii mai puţin norocoşi, în apropierea sărbătorilor de iarnă. Detalii găsiţi pe forum

Visan125AUTOR REVIEW
    [03.11.10 00:45:46]

Multumim pentru urari!

Am petrecut intr-adevar un sejur minunat afland ca si in Romania este posibil ca turistii sa fie intampinati cu zambetul pe buze si nu cu "traditionala ospitalitate" a hotelierilor de pe litoral.

observator
    [03.11.10 08:49:13]

Frumos v-ati mai distrat!

cand va privesc in pozele acelea imi aduca aminte de viata cuplurilor trecute de varsta a doua din America si Europa, care dupa ce-si mai termina treburile incep sa calatoreasca peste tot, bucurandu-se in cel mai frumos mod, de viata asta ca ne-a dat-o Domnul!

La multi ani!

valeamariei
    [03.11.10 16:12:52]

cand am vazut stirea asta la tv

click aici

eram la Craiova cu Rodica si pentru ca nu am apucat sa ne vedem cu dvs, deci nici nu ne cunosteam, in timp ce urmaream stirea, la inceputul acesteia cand au aparut tinereii aceia care confundau masinile pe strada cu saniile pe partie, eu am zis o rautate in gluma: "i-ote nevasta, astia sigur nu-s de-ai nostri, pentru ca dupa cum se distreaza nu par genul de turisti care sa accepete conditiile de pe siteul nostru, mai ales pe aceea cu manelele! " si am continuat sa urmaresc calm stirea, necunoscand ce urmeaza; apoi cand ati aparul dvs si v-am ascultat si admirat, desigur ca tot in gluma (ca nu va cunosteam fizic) am continuat "ehei, cam turistii astia par a fi de-ai nostri"

si uite asa parca imi imaginez pe fiecare in parte ce faceati dupa intoarcerea la cabana:

tinerii aceia care ziceau ca "eh, ne distram si noi p-acilea... " au tras o betie cu manele de a rasunat valea si vecinii, iar dvs ati continuat sa priviti peisajul de pe balconul camerei stand pe acele sezlonguri si gandidu-va la micile mari bucurii ale vietii care fac viata implinita...departe de soseaua zgomotoasa...;

in acelasi timp probabil alti turisti erau in alte camere si se bucurau de asemenea din plin de aerul curat, linistea si primii fulgi de nea pe sezonul asta;

cred ca o sa scriu un review pe tema"cum simtim si cum am invatat sa ne distram! "

Felicitari pentru modul cum ati invatat si stiti sa va bucurati de frumusetile naturii!

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității
    biancuta
    [04.11.10 00:32:51]

La multi ani pentru cei 25 de ani de casnicie si astept sa vedem cum va fi Valea Mariei peste 25 de ani! (oare noi vom mai fi atunci? ...)

Visan125AUTOR REVIEW
    [04.11.10 09:11:55]

@valeamariei, @biancuta

Multumim pentru urari. Am petrecut un sejur minunat la Ranca, si daca e sa fie Ranca atunci Valea Mariei este obligatorie.

Am plecat cu regretul ca lasam in urma acei minunati munti si ca nu am reusit sa strangem mana fam. Maria pentru tot ceea ce au realizat.

Ne-am propus sa mergem cat mai des la VM, si nu singuri ci insotiti de prieteni. Sa speram ca pardalnica de criza (si nu vorbesc de sciatica acum!) nu ne va impiedica. Oricum, ca niste vajnici pionieri ce am fost odinioara, nu putem incheia decat cu indemnul:

"Spre Valea Mariei, inainte! Tot inainte! "

valeamariei
    [04.11.10 10:42:47]

biancuta,

eu mi-as dori sa nu fim...

la cabana! adica sa fim plecati pe munte

iar cand n-om mai fi deloc, aceste impresii si fotografii vor fi sigur!

foto nr 2 de la review, este o adevarata piesa de arta fotografica!

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității
    magdalena
    [08.11.10 17:01:33]

Mi-a placut descrierea ta, vad ca voi ati prins zapada!

biancuta, magdalena, observator, valeamariei, valimi, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: