ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Bronzul facator de minuni

The history of Blue System 2009-Romeo and Juliet-instrumental

Verona are o forţă de atracţie care a rămas până acum, din păcate, necercetată şi sunt convins că o eventuală desfăşurare de forţe pe tărâmul ştiinţei în acest scop nu va avea rezultatul scontat. Nu e vorba-n propoziţie nici pe departe de combinaţia nou&vechi pentru un motiv lesne de anticipat: Verona e veche şi nouă în acelaşi timp. Arhitecţii oraşului au pus pe note o partitură urbanistică ce place şi ochiului şi sufletului în aceeaşi măsură.

Veţi descoperi clădiri cu arhitectură gotică alături de construcţii medievale (biserici în special), plus altele din categoria "fără categorie" care dau privitorului o senzaţie stranie, greu de reprodus în cuvinte, o minunăţie cu un farmec aparte, la care a subscris din motive întemeiate şi marele Shakespeare. Zicala "ai grijă ce îţi doreşti că s-ar putea să nu-ţi placă" nu are relevanţă în Verona. Ce ar putea leza privirea intrusului? Arena, principala atracţie, "secătuită" turistic de cei peste 500 de mii de vizitatori care vin anual în "oraşul îndragostiţilor"? Casa Julietei?

Am observat că în Verona privirile turiştilor lucesc de atâta frumuseţe. Şi nu sunt puţini, precum spuneam şi mai sus. Aici dai peste nordici cu bărbi roşcate şi priviri de ren, peste asiatici cu obiectivul aparatului foto împins în faţă ca bompresul unei corăbii, peste români cu priviri lacome la gagici totuşi urâte, peste americani graşi ca şi consoartele domniilor lor şi care străpung cu privirea orice clădire în căutarea unui Mc Donalds izbăvitor, peste ruşi cu orbitele golite, probabil de votcă, peste cerşetori cu membrele vătămate la vedere ca să stârnească în felul acesta dezgustător, dărnicia trecătorilor şi care vieţuiesc într-o simbioză de neînţeles cu domni în fracuri şi cucoane în rochii cu spinările goale, a căror destinaţie finală sunt concertele anuale găzduite de Arena veroneză.

Preţurile biletelor la concerte, fac o paranteză aici, sunt cuprinse între modica sumă de 5 euro şi ajung chiar şi la 100, în sectoarele VIP, acolo unde acustica este perfectă. În vara anului 2009, mai precis pe 22 august, ziua sosirii noastre la Verona, biletele erau deja epuizate. Am întrebat din snobism, recunosc cinstit, şi de biletele scumpe, dar şi acelea se vânduseră. Intrarea la concerte, am privit eu de afară, se face musai în ţinută de gală.

Via Mazzini

Cea mai renumită stradă din Verona, are doar acces pietonal, fiind şi foarte îngustă. Aici se descarcă fiţele tuturor, tot aici se dau adevărate bătălii pe ţoale, paporniţe şi parfumuri, musai de firmă. Puteţi vedea în ariergarda cucoanelor cu eticheta poşetelor la vedere sub braţ, bărbaţi sleiţi de puteri care abia se târăsc de ţi-e mai mare mila, nemultumiţi de preţuri, şi care fac crize premature de isterie cu gândul la viitoarele cheltuieli neprevăzute, plus copii traşi cu forţa din faţa gelateriilor apetisante care fac cu ochiul din 50 în 50 de metri. Simple chinuri fizice… Şi cum orice chestie minunată are şi un sfârşit, şi strada asta se termină, slavă Domnului, la un moment dat.

Casa Julietei

Se zice că aduce noroc în dragoste, de aici şi pelerinajele turiştilor, mai ceva ca la sfintele moaşte. Trebuie cu siguranţă să stai la coadă pentru a atinge statuia Julietei, un bronz făcător de minuni, probabil. Intrarea se face printr-un gang, de la temelia căruia pleacă, lipite şi dezgustătoare, gume de mestecat, operaţiune al cărei scop final este tot invocarea spiritului zeiţei Fortuna - subcategoria "love". Săraca Julieta, căreia i se văd cele ruşinoase în statuie, trebuie să suporte agresiunea tactilă a cuplurilor în cautarea fericirii pierdute, de unde şi pata de culoare care se poate admira în fotografia ataşată. Scena balconului este reprodusă de actorii ad-hoc în mai toate limbile pământului, ba chiar am asistat la o improvizaţie în care un Romeo de conjunctură, storcea dintr-o chitară notele cele mai lirice pentru a-şi impresiona consoarta aflată strategic pe locul Julietei. Finalul aşteptat de mine şi de alţii – o găleată cu apă în ţeasta lui Romeo - n-a mai avut loc din păcate.

La tot pasul o să întâlniţi, mascaţi în costume ţipătoare, actori care închipuie personaje de basm, unele chiar sinistre, şi care consimt să se lase fotografiaţi în schimbul unei monede. Au invadat toată Verona, chiar şi piaţa care gazduieşte statuia lui Dante, locul în care, zic eu, ar trebuie păstrată o oarecare decenţă. Plac ălora mici, aşa că nu trebuie făcută o tragedie din asta.

Hotel San Pietro

Patru stele are hotelul San Pietro, în "dubla" căruia am fost găzduiţi patru nopţi, la preţul total de 360 de euro plus un mic dejun modest, italian. Chiar de la intrare ne-a reperat repede un compatriot, băiatul bun la toate al hotelului, întrucat fiica mea ale cărei propozitii încep obligatoriu cu verbul "vreau" stârnise mânia maternă şi era gratulată zgomotos în cea mai dulce limbă românească. Ei bine, prieteni, acest român şi soţia lui care era cameristă, au făcut pentru noi lucruri absolut minunate, ne-au fost ghizi, translatori, degustători, ba ne-au împrumutat şi maşina lor pentru excursia comisă la parcul de distracţii Gardaland. N-o să insist cu hotelul. Patru stele care nu lasă loc nici unei interpretări. Mi-am amintit acum, parcă în camere au o drăcovenie, nemaivazută de mine prin alte părţi, care cred că era o banală cafetieră. N-am folosit-o pentru că sigur făcea un zgomot infernal, iar eu, ca executant direct, director tehnic şi preşedinte al consiliului de administraţie al excursiilor familiei, trebuie să mă trezesc mai devreme cu o oră pentru planificări, dar şi pentru savurarea celor 3-4 ţigări matinale care mi se cuvin.

Hai că am lungit destul povestea asta. În loc de concluzie spun doar atât:

NICI NU ŞTIŢI CE PIERDEŢI!

Trimis de santana* in 01.11.10 12:39:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2763 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (santana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Verona, piata din jurul Arenei

Diaura*
    [01.11.10 13:55:06]

Vin cu o rectificare. In foto P02 spui ca arena este medievala. Este mult mai batrana. A fost construita inainte de Hristos si in prezent acest amfiteatru este al trei-lea ca marime din lume (primul este cel de la Roma, al doilea cel de la El Jem in Tunisia).

Alina Morar
    [01.11.10 14:33:11]

Eu stiu ce am pierdut! De 2 ori am trecut pe langa acest oras, dar efectiv nu am mai avut timp sa-l vizitam.

La anul ne-am propus sa ne petrecem cateva zile din concediu, la mare, in zona de nord, pe langa Venezia si sper ca atunci, macar intr-o dupa-masa sa ne plimbam si noi prin Verona.

Astept impresiile de la Gardaland.

biancuta
    [01.11.10 15:27:29]

Utile informatii! La Casa Julietei am auzit ca e o zona unde turistii pun biletele cu dorinte, ceva asemanator cum am vazut si la Casa Fecioarei Maria din Efes!

celeste
    [01.11.10 16:11:38]

Eu stiu ce am pierdut... de Paste anul acesta aveam invitatia unor amici care stau chiar in Verona dar nu am cazut la pace cu sotul meu, eu vroiam sa mergem cu masina iar sotul cu avionul... in schimb a fost fata mea acum 2 ani si a venit ff. incantata... poate data viitoare.

anca_l*
    [01.11.10 16:59:58]

Un vot mare si de la mine, mi-a placut mult felul tau de a povesti. Cam aceleasi lucruri am vazut si eu in Verona si mi-a placut sa mi le reamintesc.

Nici eu n-am ajuns la concertul din arena, am inteles ca biletele erau epuizate cu saptamani in urma!

Dar casa lui Romeo ai reusit sa o vezi? Noi nu am mai ajuns la ea, timpul a fost scurt, si se spunea ca nu e mare lucru de vazut, dar as fi fost curioasa!

valimi
    [01.11.10 17:05:22]

Ei, acum STIM CE PIERDEM, ca ne-ai zis tu.

Ador review-urile citite cu zambetul in coltul gurii, buna-dispozitie isi face simtita prezenta din ce in ce mai mult pe AFA.

Asta este starea de spirit necesara cand citim sau scriem despre cele mai placute perioad ale anului - vacantele.

[01.11.10 17:39:56]

Am atasat aceasta melodie, se poate insa schimba daca se doreste!

vladex
    [02.11.10 08:45:18]

Vot si de la mine.))))

bubumaia
    [02.11.10 10:31:09]

Imi caut cuvintele, speriat ca ce-o sa spun va fi banal.

Nu-mi permit sa fiu banal dupa ce am citit review-ul tau. ERAM SIGUR CA @satana/santana are ce sa ofere: eleganta, stil si spirit. Ce placere sa citesc un astfel de text! Daca vreodata te gandesti sa scrii in alta parte, da-mi de stire. N-as vrea sa ma lipsesc de o astfel de lectura.

Ei, uite ca tot n-am reusit sa fiu la inaltimea textului tau...

santana*AUTOR REVIEW
    [02.11.10 14:56:31]

Salutare tuturor! Mea culpa pentru am răspuns aşa târziu, am motive întemeiate şi sunt convins că n-o să ziceţi că sunt nepoliticos datorită întârzierii. (aseară am fost pe Giuleşti şi n-am venit tocmai încântat de scor şi de jocul Rapidului, aşa că n-am avut chef de nimic)

Vreau să-i răspund prima dată WM 13. Ştii ce sperietură groznică am tras când am vazut pleierul cu melodia? Cu o seară înainte am participat la faza a doua a creştinării unui copil, cu responsabilităţi de om aşezat precum un bibelou în capul mesei. Că am şi ajuns după o anumită oră, e altă poveste. Mamă, ce mi-a mai cântat un magraon în creier! Ulterior, la cafeaua cu antinevralgic de dimineaţă, am zarit pleierul şi i-am dat drumul cu o anumită teamă…

N-a fost nicio problema. Glumeam.

Mersi! Diaura, ai perfectă dreptate, am şi modificat. Multumiri şi ţie pentru promtitudine. Am ales să povestesc despre Verona prin ochii unui “Moromete de Dâmboviţa”. Nu mi-a scăpat nimic, poate doar casa lui Romeo, la care, stimată Anca I, chiar nu am ajuns. Bubule, îţi mulţumesc pentru aprecieri. TU eşti mereu la înălţime! Mulţumiri încă odată TUTUROR! Vă doresc toate cele bune!

dorgo
    [12.12.10 18:40:51]

@ santana... ai un stil inconfundabil, pe care sper ca o sa ti-l pastrezi in tot ceea ce scrii, cat despre bronzul Julietei, o fi el bun de luat pe degete, asa, ca simbol dar mai sanatos e bronzul pe care-l primesti cadou de la soare, pe piele, stand pe-un sezlong la Marea Neagra sau la orice alta mare calda din lume, bronz care te apara de toate relele iernii, ce, uite! , face ea ce face si nu ne ocoleste in nici un an...

Primul ajuta la dragoste, sunt convins, cel de-al doilea insa, ajuta la sanatate, de asta sunt si mai convins...

santana*AUTOR REVIEW
    [12.12.10 18:50:58]

Aşa e cum spui tu, maestre Dorgo, însă, la mine, efectele astrului pe piele sunt dintre cele mai neindicate... D-aia iubesc iarna! Oho, azi mi-am ascuţit schiurile! Mulţam fain pentru aprecieri! Sunt reciproce, te asigur, deşi văd că la anotimpuri nu ne prea înţelegem.

gheisa
    [04.11.11 10:46:54]

@santana: mi-am propus de azi sa nu mai citesc rw tale si sa pastrez cate un singur rw pentru zilele in care nu sunt asa binedispusa.

Titlul mi s-a parut bestial, cred ca daca ai scrie pentru ceva tabloide celebre ar fi o adevarata delectare pentru cititori. Cand am vazut titlul ma si gandeam: " ce naiba e asa special in Verona, arde soarele mai tare, or fi ceva raze miraculoase care te "ating" intr-un mare fel de te bronzezi mai ceva ca la solar, fac aia plaja pe blocuri, acoperis... ? " Nu stiam la ce sa ma astept, dar oricum, mai mult decat original; iar descrierea diferitilor cetateni, proveniti din toate colturile lumii, scurta si la obiect, chiar inteligibila, as putea spune.

Foarte mult talent (si nu talente ), felicitari!

AndreeaG
    [06.12.11 21:51:35]

@santana

deja imi depasesti orice asteptari

adri-nico
    [06.12.11 22:56:25]

Dragul meu Satana,

Ma tii ocupata cu prostia de chat cind tu aici ai adevarate opere? M-ai lasat sa citesc sau mai bine zis ca sa ma obosesc cu toate prostiile cind puteam face si eu ca una dintre colegele de mai sus care si-a pastrat lectura pentru zilele mai putin placute?

Vorba veche... "niciodata nu-i tirziu".

Asta da cadou de Mos.

Multumesc si la mai multe!

adri-nico, Alina Morar, anca_l*, AndreeaG, biancuta, bubumaia, celeste, Diaura*, dorgo, gheisa, santana*, valimi, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Verona și împrejurimile:

• pagină generată în 0.07624888420105 sec