ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Venetia,orasul indragostitilor iremediabili....

Albano & Romina Power - Va Pensiero

Am vizitat Venetia la mijloc de luna mai, cand cu ocazia sarbatoririi unui numar de ani de la celebrarea casatoriei, sotul meu, fire romantica si mereu ,,la datorie'' cand vine vorba de a sarbatori ceva, mi-a facut aceasta frumoasa surpriza anuntandu-ma cu doar doua zile inainte ca 15 mai 2009 ne va gasi tot impreuna dar la Venetia!

Am zburat de pe aeroportul din Timisoara, avad niste emotii cumplite, fiind la un pas de a pierde avionul din cauza acelor lucrari interminabile pe tronsonul de drum Sebes Alba-Orastie. Am ajuns asadar in aeroport cu doar 5 minute inainte de a se inchide portile, imbarcarea facandu-se rapid si tot rapid aterizand pe aeroportul din Treviso, drumul durand doar 50 de minute.

Cazarea am avut-o la hotelul Carletto, hotel catalogat la 3 stele reale, amplasat intr-un cartier linistit la 1.5 km de centrul orasului, hotel ce m-a impresionat placut din toate punctele de vedere. O particularitate a orasului este aerul de prosperitate si comfort. In Treviso se afla imperiul de imbracaminte Benetton, care are un magazin impunator in spatele palatului Palazzo dei Trecento din centrul orasului.

Frematand de emotia intalnirii de a doua zi cu Veni etiam adica pana aici am venit eu, de unde se pare ca-si trage numele Venetia, seara a trecut repede, plimbandu-ne pe stradutele inguste, aliniate de case si maluri inverzite, salcii plangatoare, fantani si parculete cochete.

A doua zi, ne-am trezit dis de dimineata, din Treviso pana in Venetia fiind 35 km.

Desi aveam inchiriata o masina, am preferat ca mijloc de transport trenul, tocmai datorita spatiilor de parcare relativ putine si destul de aglomerate din apropierea Venetiei.

Dupa nici 30 de minute de mers Regina Adriaticii ni se infatiseaza in toata splendoarea ei... Portul intesat de vase de croaziera care mai de care mai somptuoase este primul care ti se arata in fata ochilor in acea imensitate de ape.

Imediat ajuns in gara Santa Lucia care se afla chiar in centrul istoric, in Cannaregio, pe unul dintre malurile Canal Grande, te afli pe un petec de pamant stingher inconjurat de o laguna desavarsita in acea lume arhaica invaluita parca in misterul unei povesti vechi de secole... Ma gandesc ,,Oare, cu ce poti compara Venetia pentru a-i putea pune in valoare frumusetea? '' si nu reusesc sa gasesc acel ceva care sa fie la fel. Este unul dintre lucrurile a caror poveste o spui pur si simplu, de fapt doar o soptesti timid...

Ne hotaram sa parcurgem drumul pana in Piazza San Marco pe jos tocmai pentru a putea descoperi mai bine orasul canalelor si al palatelor... Traversam podul din dreptul garii si pornim prin labirintul de stradute inguste lasandu-ne purtati de o bucurie nemaiantalnita inca.

Linistea desavarsita a acelei dimineti de primavara este intrerupta doar din cand in cand de sunetul valurilor care lovesc usor cladirile invechite de vreme. Colindam astfel pitorestile stradute cu micute magazine traditionale cu masti absolut senzationale si obiecte din sticla de Murano, urcam si coboram podurile scaldate in razele soarelui care abea se ivesc dupa cladirile vechi, privim gondolele ce plutesc feeric pe apele verzui ale intinsului canal...

Odata ajunsi in Piazza San Marco, piata principala a Venetiei, descoperim un spatiu urban altfel, dedicat in special artei si creatiei. Centru al orasului si loc de intalnire pentru turisti (de aici incepand practic explorarea Venetiei si a insulelor Murano, Burano), Piata San Marco are o atmosfera speciala, o istorie fascinanta si nu in ultimul rand o frumuete venetiana. Nu degeaba este numita inima orasului, aici intalnind cele mai importante institutii ale statului venetian si cele mai importante cladiri din Venetia: Basilica San Marco, Turnul San Marco, Palatul Dogilor, Biblioteca Marciana, Muzeul de Arheologie dar si numeroase cafenele si restaurante.

Inca de la intrarea in piata privirea iti este furata de Basilica San Marco, cel mai bun exemplu de arhitectura bizantina. Deasupra usii centrale, prin care se face accesul in basilica, se afla un mozaic poleit cu aur ce reprezinta Judecata de Apoi, stalpii decorati cu marmura policromata strajuiesc intrarea, pentru ca in momentul in care iti ridici ochii sa observi statuia lui San Marco care vegheaza parca si acum asupra orasului... Accesul in biserica este permis doar daca esti imbracat corespunzator, nu iti este permis sa fotografiezi si nici macar sa ai asupra ta bagaje voluminoase.

Despre porumbeii care inunda Piazza San Marco nu pot sa va spun decat ca sunt extrem de prietenosi si indrazneti mai ales cand le intinzi palma plina cu bucatele de paine sau chipsuri. Ne-am riscat si noi si i-am hranit (cu riscul unei amenzi destul de consistente) si bineinteles, nu am ezitat sa imortalizam cele mai haioase momente cand nu mai conteneau sa ni se aseze pe cap si umeri.

Porumbeii in lumea lor stiu doar un lucru-ca trebuie sa manance- si nu inteleg de ce venetienii vor cu orice chip sa-i concedieze.

Parasim piata si ne indreptam spre Podul Rialto. Din Piazza San Marco urmarim indicatorul ,,Rialto'' si ajungem relativ repede in fata celui mai vechi pod peste Marele Canal (1591) si probabil cel mai cunoscut din oras. Acesta a fost singura modalitate de a traversa marele canal pe jos timp de 260 de ani, pana cand a fost construit Podul Academia (1854). Furnicarul de pe podul Rialto este unul perpetuu pe toate cele 3 sensuri de mers: 2 benzi pe langa balustrade si o banda de mijloc care serveste ca spatiu pentru comerciantii ce vand diverse bijuterii, sticla de Murano precum si alte suveniruri pentru turisti.

Lasam spre final Puntea Suspinelor (Ponte dei Sospiri) si pentru ca legenda spune ca daca treci cu gondola pe sub ea si in acel moment saruti persoana iubita, dragostea va invinge toate obstacolele si va fi eterna, ne comformam traditiei si urmam intreg ritualul in timp ce gondolierul canta cu pasiune ,,o sole mio''. Puntea Suspinelor ne duce cu gandul la suferinta lui Casanova, vesnicul indragostit care a iubit 132 de femei.

Drumul de intoarcere l-am facut cu vaporetto, de la bordul caruia am putut admira in voie deosebitele cladiri venetiene cu balcoane incarcate cu flori colorate... avem impresia ca suntem in alta lume sau poate intr-un film.

Insiruite in laguna, stau tacute cladirile sprijinite pe coloane dantelate. Unele sunt recent renovate si sunt transformate in hoteluri, restaurante si cazinouri iar altele isi asteapta triste randul. Din cand in cand apare cate o gondola sau cate o salupa ,,trasa'' la mal, langa ferestrele palatelor. Idilic... dar adevarat!

In acest timp, privind cu ochii sufletului realitatea venetiana, un singur lucru este cert: daca orasul se va scufunda asa cum se preconizeaza, lumea toata va fi mult mai saraca!

Trimis de marcy74 in 31.10.10 21:58:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3317 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcy74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Portul din Venetia vazut din tren.Limba de pamant pe care se afla soseaua si liniile de cale ferata este marginita stanga-dreapta de o imensitate de ape...

[31.10.10 23:10:34]

Da, intr-adevar, lumea va fi mult mai saraca fara Venetia, iar sotul tau ti-a facut o adevarata surpriza, cu o astfel de excursie. Felicitari!

[01.11.10 07:45:03]

sper sa placa muzica atasata!

sandu.53
    [01.11.10 12:14:50]

foarte frumos scris si cu multa sensibilitate! cat a costat gondola, pentru ca stiu ca e destul de scumpa! felicitari si-ti doresc aniversari la fel de frumoase...

[01.11.10 18:02:43]

Va multumesc tuturor pentru ecouri si va doresc la randul meu sa aveti parte cat mai des cu putinta de astfel de surprize frumoase din partea celor dragi voua.

Multumesc Webmaster13 pentru fondul sonor atasat!

[02.11.10 10:30:20]

Si eu am dormit o noapte la Venetia. Pe cartoane in spatele unui chiosc de ziare din apropierea garii Santa Lucia. Dimineata m-am spalat pe fata cu apa din Canal Grande, dupa care am mers pe jos pana in Piazza San Macro.

[02.11.10 11:38:16]

Super!

Deci poti spune ''AmFostAcolo''!

Deci ai vazut Venetia, nu ai trait degeaba!

[02.11.10 12:51:58]

@georgiana

S-a intamplat in 1991. Am fost in Italia sa muncesc pentru un pumn de dolari. A inceput razboiul din fosta Iugoslavie si m-am trezit in imposibilitatea de a ma intoarce acasa. Nu aveam viza de Austria iar in Slovenia si Croatia era razboi. Am fost la Venetia la consulatul austriac unde mi-au refuzat viza de tranzit. Am iesit din Italia pe la Trieste cu un tren de Budapesta, via Zagreb. Am fost arestat de croati, din cauza pasaportului meu romanesc. In vremea aceia erau f. multi mercenari romani care luptau impotriva lor, alaturi de sarbi.

Ironiile tale sunt de prost gust.

[02.11.10 13:14:23]

tac pac ne bucuram ca ai avut puterea sa ne impartasesti si noua trista ta experienta legata de Venetia.

Chiar eram pe punctul de a te ruga sa ne dai mai multe detalii referitorare la aceasta, cand a aparut cea de-a doua interventie a ta in care ai lamurit cum au stat lucrurile...

Sincer imi pare rau pentru ca Venetia va ramane probabil toata viata ta legata de acest eveniment nefericit... dar viata merge inainte si trebuie sa avem puterea sa mai facem si haz de necaz, pentru ca altfel am ceda la un moment dat.

Crede-ma ca Georgiana este un om de caracter, asa cum am reusit sa o descopar eu de pe acest site de turism, si nu cred ca a avut nici cea mai mica intentie de a face vreo ironie la adresa ta.

Stii, exista o vorba care spune ca daca nu ai vazut Venetia macar o data in viata, ai trait degeaba si sunt convinsa ca tocmai acest lucru a vrut si ea sa-l sublinieze... importanta faptului ca ai fost acolo deci nu ai trait degeaba!

Iti doresc sa ai parte in viata doar de zile senine si vacante minunate oriunde le vei dori tu, cu conditia sa ni le impartasesti si noua!

Numai bine!

[02.11.10 13:21:41]

,,Vedi Venice e poi morire". Am fost aproape.

[02.11.10 13:32:07]

Ai perfecta dreptate! Imi place starea ta de spirit... asa te vreau!

[02.11.10 15:32:06]

@Tac -pac!

Oauuuu, departe de mine gandul de a fi ironica!

Poate asa a sunat!

Se intampla des, pe internet ca sa nu fie atat de usor cand vrei sa transmiti ceva!

Imi pare foarte rau daca ecoul meu a fost perceput asa.

Si imi cer mii de scuze!

Si nu o fac des, iar cand o fac, e din suflet. Si eu am vazut Venetia.

@macry74,

Multumesc!

Este uimitor cum tu mi-ai inteles gandul perfect, cunoscandu-ma doar printre randuri! Da, eu chiar l-am adimirat pentru sinceritatea debordanta cu care ne-a povestit. Ador asftfel de oameni!

Ce zici. @tac pac? Ne-am lamurit?

[02.11.10 15:57:47]

@georgiana

scuze acceptate

Am revazut Venetia dupa multi ani, impreuna cu sotia si cei doi copii ai mei. De data asta, cu alti ochi si cu alt feeling.

[02.11.10 22:18:05]

@tac pac,

Ma bucur mult si de scuzele acceptate si ca ai reusit sa revii in Venetia!

georgiana, marcy74, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: