ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2010
ÎNSCRIS: 13.02.10
OCT-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Orizontul lui Khufu. Atractia turistica nr. 1 a lumii, turism inventat tot de ea. Excursie la Cairo

Excursia la Cairo. Am ales excursia prin TourOperator, Hassan ghidul de limba romana, finut, bun vorbitor de romana, civilizat si priceput. Noi romanii aveam cel mai prezentabil ghid. M-am inscris la receptie, de cu seara, pt pachetele de mancare, gratuite, iar receptionerul m-a intrebat daca vreau un telefon de trezire, am acceptat... inca o data cei de la Jungle s-au inscris in clasa PickAlbatros.

Am pornit la orele 01:30, a venit autocarul cu Hassan intampinandu-ne politicos si in romaneste, si pun-te pe drum nene... Ore si ore, de mers in desert, numai desert, din ce or trai amaratii astia, Anna, fii-mea dormea, fericita, mai vedeam portiuni din Marea Rosie, n-are valuri deloc saraca, ma gandeam. O singura oprire in 7 ore, la o cafenea, asa ii zicea pe Hassan, dar avea, in principal functia de toaleta, nu dadeau rest la WC, caci o lira era pretul, coada mare, mizerie, strigate in araba in stanga si in dreapta, hartuiala negustorilor de suveniruri kitschoase. Oare merita Piramidele astfel de drum, si atat de obositor,dar stiu din copilarie...cat de grozave...

Am ajuns la Piramide dupa o vizita la un Magazin de esente de Parfumuri, esente adunate de la plantele exotice si minunat mirositoare de prin Oaze (prezentarea oficiala), cam scumpute, nu-i pacalesti pe romani. Inainte de asta servisem masa pe un "FISH BOAT", un vaporas pe Nil, frumusel, panorama Cairo, suveniruri la cele mai ieftine preturi pe ponton, statueta de pisica egipteana dintr-un lemn usor (balsa?), pt fii-mea, 5$, chiar era mai cu gust, la.. la... la. Am vizitat mai intai Muzeul de Egiptologie, de fapt, dar revin, caci lucrurile se precipita in amintirile mele.

PIRAMIDELE, PIRAMIDELE... nu am cuvinte, deoarece am prea multe... cuvinte sa exprime, ce mai, se invart ametitor in cap imaginile.

Vazusem la Muzeul Egiptean statuia monarhului Khufu, faraonul Piramidei cea Mare, era de numai 7,5 cm statueta. Zic: adica, acum eu ma uit in ochii celui ce a facut Piramida cea Mare? imi ziceam, privind minuscula statueta, era prea destept, cum putea un faraon ca acesta sa accepte o statueta de 7,5 cm?

De la baza Piramidei lui Khufu, ma uitam, nu se vede varful, s-au gandit si la asta...

Dupa cat am citit , si tot raman siderat, simt ca nu pot descrie sentimentele ce le provoaca contemplarea acestor monumente vechi de 4000 de ani, sau 7000 de ani dupa alte pareri. Erau deja antice de pe vremea lui Tutankamon.

Laturile Marii Piramide sunt inclinate in acelasi unghi, cu o potrivire incredibil de precisa, si astfel prin inclinare lor, indica Nordul adevarat, cel Magnetic (nu cel geografic), cu o precizie de doar 3 grade. Imi ziceam, sigur la momentul constuctiei abaterea era 0!

Deci, excursia la Piramide merita, nu !

In rest, hai, si in rest sa zicem ceva, Cairo, mizerie mare, niste locuinte vai de mama lor, gunoiul aruncat in fata casei... In centru mai frumusel, dar daca ploua odata la cinci ani,ce sa faci, sa vezi praf si mizerie pe strazi. Trafic infernal, claxoane, stigate, niste rable de masini (sub standartele Remat Chitila), faceai pariu in gand, cand cad tablele dupa ele. Nilul? Nilul prin Cairo exact Dambovita, inainte de sistematizarea lui Ceausescu, exceptand marimea, evident.

Muzeul Egiptean, apoi, poseda Comori Inimaginabile, dar este murdar, fara AC (? !), un Turn Babel aglomerat... Dar comorile din Mormantul Regelui Tut, mai frumoase ca in poze!!! O arta desavarsita, in general toate antichitatile Egiptene, am observat au un gust artistic desavarsit, modern chiar.

Aoleu, astia or fi inventat si arta, scrierea... Am mai vazut si un magazin de textile din bumbac,se spune ca bumbacul egiptean este cel mai bun din lume.

Am privit la "Orizontul lui Khufu", cum n-i s-a spus ca era denumita Marea Piramida de Constructorul ei si de catre supusii lui. Nu i-au ajutat extraterestrii, Ei erau extraterestrii.

Trimis de costin1968 in 31.10.10 18:26:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costin1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Nu se vede varful Marii Piramide...

Aeerdna*
[01.11.10 21:13:55]

Domn Costin,

Citind review-ul, mi-am amintit de un prieten care-mi tot arata poze de pe unde fusese el atunci cand a vizitat Piramidele... Si-mi arata niste locuri mizerabile, dar era extrem de incantat. Exasperat ca nu ma lasam impresionata, m-a intrebat: "-Ma, stii unde am fost eu? "... "- La Piramide! ", am raspuns nedumerita... "- Pai, si nu te impresioneaza privirea ce ne-o arunca, peste veacuri, stramosii nostri? "... "- Ba da! Dar cred ca sunt tare incruntati cand vad cat de rau a ajuns leaganul civilizatiei lor"...

Oricum, iti multumesc. Nu ma dadeam eu in vant dupa asemenea locuri, dar acum sunt incantata ca le-am evitat... Evident, din cauza avionului (ca n-am stiut niciodata cate motoare sanatoase are si daca pilotul este brunet!)...

[02.11.10 21:00:27]

Draga mea,

Mi-ar pare foarte rau sa las impresia ca Egiptul e o destinatie ce nu merita. Eu expun in review-uri numai, si intotdeauna, adevarul, deoarece consider, in primul rand, ca review-ul meu trebuie sa fie folositor colegilor mei de pe site, pt o vacanta cat mai reusita. Am avut numai vacante excelente, atunci cand m-am ghidat dupa concluziile ce le-am tras din citirea review-rilor de pe AFA. Deci, si eu intorc respectul!

Te rog sa ma lasi sa-ti spun ca prejudecatile nu sunt o premisa pt vacante ce ar putea sa-ti umple sufletul!( Iarta-ma pentru acest rand!).

Egiptul are Resorturi, repet ideea, apartinatoare unor concerne turistice ca Pickalbatros, Steinberger, la un nivel turistic rar intanlit. Apoi raportul calitate-pret al acestor complexe, tare mi-e teama, ca nu e deloc intanlit prin alte parti, atat este de favorabil. Este adevarat ca are si locatii dezamagitoare, dar noi ce facem aici?, suntem degeaba pe site? !

Marea Rosie cu recifurile ei atat de accesibile, minunatiile de pestisori paradisiaci, iarasi este unica.

Egiptul merita, turistul este respectat, bine tratat, si nu depinde decat de el sa nu fie pacalit.

Eu,te cred, ca tii la statutul tau de europeanca si la un nivelul inalt de civilizatie , nivel la care Europa este, categoric, prima in lume,dar acesta este accesibil, chiar lesne, in anumite locuri din Batranul Egipt.

Cu pretul a doua sucuri de 250 ml fiecare, cumparate de pe strada, din civilizata si europeana Barcelona, faci snorkeling in Egipt cam doua ore, cate o ora la doua recifuri diferite, sau ,ce e mai elevat : prostituatele din Gara Barcelonei ce isi practica meseria in public, sau negustorii hartuitori ce roiesc pe langa Piramide?

Cat despre Piramide, dupa 5000 de ani de glorie neintrerupta, nu se sperie ele de negustorii ambulanti.

Piramidele te asteapta si va asteapta dragi colegi, si daca n-ar avea ele rabdare!!!

Si talentul sa te invete lucrurile importante din viata, acelea care conteaza.

Cu asa comoari, in inima ta, te poti intoarce de acolo. Comorile Piramidelor?

De nepretuit.

Aeerdna*
[03.11.10 01:07:45]

Domnule Costin,

Este foarte frumos ceea ce ai scris acum. Si daca ai fi elaborat review-ul in maniera aceasta, mi-as fi ridicat valul de bascalie pe care mi-l pun uneori (in mod deliberat, desigur!), ca sa nu mi se vada suvitele de par blond... ... evident, o figura de stil!

Ceea ce am sa-ti reprosez si as fi facut-o intr-o alta maniera, daca nu se aprecia ca interventiile mele sunt off-topic, este ca te-ai grabit sa strigi informatiile intr-o maniera nepermisa si astfel sa se poata interpreta eronat (chiar in mod depreciativ!). Cu alte cuvinte, este mult prea evidenta goana aceasta dupa puncte si mai putin iubirea pentru frumos.

Nu sunt in masura sa-l judec pe altul (fiecare face ce vrea cu creatia lui!), dar ceea spui acolo nu corespunde, nici pe departe, cu ceea ce am vazut eu. Iar lucrul acesta m-a revoltat.

Acestea fiind zise, de acum inainte, ma voi rezuma numai la a citi. N-am sa mai intervin. Vad ca, indiferent cum o fac, trebuie sa existe cate unul care intelege pe dos...

Drept urmare, iti doresc spor la vanatoare! De puncte, binenteles!

[03.11.10 08:17:31]

Draga Aeerdna,

N-am nici o treaba cu punctele. Nu stiu cate puncte am, nici in general, nici per/review. "Strigaturile" mele sunt doar avertismente, din experienta mea practica, pt colegi, pt a-i ajuta sa aiba o vacanta cat mai reusita.

Am tras mari foloase de pe urma unor review-uri adevarate, multe multumiri colegilor, si de aceea nu expun decat adevarul, cu partile lui, unele placute, altele mai putin placute, amandoua partile, insa, cat mai utile colegilor nostrii, nu prorietarilor de Hoteluri si Restaurante, caci aceia si-au luat banii.

Hai nu fi suparata, stii bine ca orice Constructie trebuie sa porneasca pe baze adevarate.

P.S. Cum se simte un turist care relaxat si binevoitor, accepta sa i se faca o poza de catre "simpaticii beduini " de pe langa Piramide, sau de oriunde in alta parte de prin Egipet, ca apoi sa fie tapat de 100 $ sau mai rau,100 Euro, de frica ca nu i se mai da camera foto inapoi!.Uite sa stie sa se fereasca, e adevarat ca de furat nu se fura pe acolo, si iti primesti camera inapoi cu siguranta, dar daca faci scandal, si atunci halal excursie...Cu acei 100 $ fac doua persoane, tot in Egipt, Snorkeling, la recifuri in larg, toata ziua.Nu-i condamn pe falsii beduini, caci stiu cat de saraci sunt, cu cinci, sase copii acasa...

[10.01.11 07:47:07]

Din pacate doar ce am auzit la televizor ca nu vor mai fi deschise publicului mormintele din Valea Regilor datorita faptului ca se presupune ca vaporii rezultati din respiratia turistilor distruge basoreliefurile din aceste morminte, cercetatorii au avertizat ca in acest ritm in 200 de ani vor fi iremediabil deteriorate multe dintre statuile care se afla in interiorul piramidelor si care orneaza mormintele faraonilor. printre primele morminte care vor fi inchise incepand cu acest an, se numara si mormantul lui Tutankamon!

Sper sa placa melodia atasata!

[12.01.11 08:52:22]

Multumesc webmaster13, inspirata melodie!

Majoritatea comorilor din mormantul Regelui Tut sunt la Muzeul de Egiptologie din Cairo. In mormantul din Valea Regilor al lui Tutankhamon, se odihneste doar mumia Faraonului adolescent.

Desi autoritatile egiptene au interzis vizitarea mormintelor faraonilor din Valea Regilor, inca nu au interzis vizitarea interiorului Piramidelor de pe platoul de la Ghizhek (Ghiza). Problema in Valea Regilor rezida, dupa cum am inteles, in pericolul deteriorarii picturilor murale si al statuilor din interiorul mormintelor.

Aeerdna*, costin1968
Alte impresii din această RUBRICĂLa Piramide, birjar!: