ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 02.07.09
    SEP-2010

O zi in Alanya

Anul acesta am ales destul de tarziu locatia concediului, drept urmare ne-am trezit ca am ales un hotel din cea mai sudica statiune -Alanya-cu toate ca eram constienti ca o sa mergem tot cu masina ca si anul trecut. M-am informat ce putem ,,pietre'' putem vizita in zona, inainte sa plecam in concediu binenteles, pentru ca nu ne place sa stam toata ziua cu burta la soare (asta pentru ca oscilasem in alegerea hotelului de la bodrum la fethiye cu trecere prin kemer- si in capul meu era o mare varza).

Dar sa revenim, asadar pentru ca eram aproape de Alanya, cam 20 km, am zis sa-i rezervam o jumatate de zi, mai precis, pentru ca soarele puternic imi cam face rau (dar nu ma las) si nu vroiam sa ne prinda mai mult de 11-12 in plin soare.

Asadar intr-o joi dimineata parca, devreme dupa micul-dejun, am urcat in masina si am plecat. Am ajuns destul de repede in oras, ne-am orientat dupa indicatoare, aveam si un plan de acasa, cam cum situate obiectivele ce vroiam sa le vizitam (in principal turnul rosu, cetatea si pestera) si am urcat pana sus cu masina la primul obiectiv-cetatea.

Daca veniti cu masina, sa stiti ca stradutele au panta destul de accentuata, pe alocuri nici nu incap doua masini, unele sunt pietruite, dar peisajul e foarte frumos si merita. S-a revin, ajunsi la cetate, parcam, coboram, era in jur de 9, ne uitam, totul inchis, program ceva, nimic, pustiu. Apoi apar cativa turisti mai in varsta, ceva cehi, polonezi, ce ne intrebau ceva pe limba lor, noi le raspundeam in engleza, nu intelegeau nici ei nimic, mai vine un autocar cu turisti, se dau jos, se invart si ei.

Mai stam, vin niste turci, baieti tineri, ce se pregateau sa deschida un stand cu suveniruri, zic, taci ca deschid, dar ei ne zic ca azi e bairam si cetatea se deschide dupa ora 2. Ii intreb, dar turnul Rosu, zice ca la fel, nu-mi vine sa cred ca am batut drumul degeaba. Ne urcam in masina si coboram, hai totusi sa incercam la pestera zic eu (este vorba de pestera Damlatas), cu toate ca era programata ultima cand era caldura mai mare. Ajungem la pestera, parcam, platim parcarea, si ne ducem spre intrare cu inima stransa, cand acolo, un turc mustacios ne ia bani, cateva lire (nu mai tin minte 3-4), pe copilu il pune sa treaca pe la liber, cu toate ca are 14 ani, e slabuta dar are 1.65m, si intram. Victorie, nu e totul pierdut, inauntru un aer caldut, umed, se coboara niste scari din travertin. Pestera nu este mare, are stalactite ce curg din tavan, e luminata studiat zic eu, din cotloane, oricum e interesanta, am inteles ca este indicata pentru anumite afectiuni-asm. Jos podeaua are presarat pietris si sunt multe banci, probabil pentru cei ce vin la tratament.

Iesind din pestera, tot platisem parcare, si pentru ca copilu uitase salteaua acasa, am zis sa facem o mica plimbare in zona. Ne-am plimbat, am luat salteaua, ne-am pozat la intoarcere in parcul din Alanya, de langa pestera, (pestera e pe malul marii), si daca tot ne-a batut soarele in cap ne-am luminat- ce ar fii sa incercam totusi si la turnu Rosu, poate turcu nu stia el bine programul. Ne urcam, ne orientam usor, vazusem indicator ce se lasa in dreapta cand urcasem la cetate, si ajungem la parcarea de langa turn (totdeauna am cautat sa parcam in locuri amenajate la turci), platim 3 lire parcarea si intram. Biletul tot 3 lire (copil gratis). Inauntru umbra, racoare, ceva exponate cu corabii. Am vazut, am urcat, stiam ca sus privelistea e impresionanta.

Sus pe terasa sunt doua nivele de unde, prin fantele ferestrelor, se vede orasul, portul si marea. Din turn se poate merge si pe ziduri ce duceau pana sus la cetate, dar acum trecerea e opturata, am mers putin si ne-am intors.

Cam asta e descrierea unei particele din Alanya, totdeauna ne propunem sa vizitam mai mult dar nu reusim...

Trimis de maria10 in 29.10.10 22:11:39
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 tavanul pesterii, numai ace si luminile

balasa violeta [30.10.10 00:56:17] »

Frumos si interesant. Felicitari!

maria10 [30.10.10 21:01:27] »

multumesc,

magdalena [28.04.11 19:56:36] »

Cat timp ia sa vizitezi cele doua obiective?

maria10 [29.04.11 10:06:09] »

nu foarte mult, pestera e mica, coborii niste trepte si are o singura sala, oricum umiditatea ridicata te face sa vrei sa iesi la aer destul de repede, iar la turn ai ce vedea poti pierde o jumatate de ora pe rapid, dar mai mult de o ora cu plimbarea pe zidurile exterioare.

mary-criss [19.06.11 20:42:59] »

buna Maria10 plecam si noi in Alanya pe 7 Iulie cu masina ce putem vizita pe acolo? si excursii mai frumoase prin apropiere? ce ne recomanzi? mersi frumos astept. e prima oara in Turcia. plaja are pietricele multe sau nisip?

maria10 [20.06.11 09:35:33] »

buna, noi am vizitat numai ce am spus mai sus in Alanya, pentru asta cateva ore sunt de ajuns, ai grija ca o sa fie foarte cald.

Daca mergi cu masina poti vizita Side si amfiteatrul din Aspendos care e deosebit, dar e destul de departe, noi le-am vizitat cand am plecat spre casa.

Am mai vizitat si Pamukale, acolo ne-am oprit pt. noaptea intermediara la dus.

Acum nu stiu din cate bucati faceti drumul, noi l-am facut din doua, am ajuns destul de tarziu la Pamukale in jur de 12.00 noaptea dar am gasit cazare ok, daca te intereseaza caut cartea de vizita.

mary-criss [20.06.11 22:32:04] »

Maria si noi avem rezervare in Bilecik sa dormim o noapte nu poate nimeni sa conduca asa mult dintr-o bucata. si la intoarcere rezervare la Instanbul. o sa fie foarte cald stiu asta dar mai devreme nu am putut pleca pt. ca erau copii la scoala. citi E camera? la noi tripla 45 E cu mic dejun.

maria10 [21.06.11 09:03:00] »

noi am platit 45 lire tripla, plus mic dejun separat pe care l-am luat cu 15 lire trei persoane. ne-a placut in mod special amabilitatea turcului.

balasa violeta, magdalena, maria10, mary-criss
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Alanya: