ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2010
DE Paty
ÎNSCRIS: 19.09.10
OCT-2010

Un weekend de vis

Anul acesta implinind 5 ani de la casatorie, ne-am dorit sa sarbatorim acest eveniment printr-o excursie de weekend. Am ales statiunea Olanesti la recomandarea unor prieteni. Doream sa mergem undeva la munte, de preferat pe Valea Oltului. Nu mai fuseseram niciodata in Olanesti. Dupa cateva cautari pe net, am decis sa ne oprim la pensiunea Noel, gandindu-ne ca prea o lauda toata lumea ca sa nu merite cat de cat. Preturile sunt putin cam piperate comparativ cu cele ale pensiunilor din zona (120 lei/noapte, fata de 60/70 in alte parti; apartamentele, la 170 sau 190 lei pe noapte, sunt o solutie de preferat pentru grupuri de 4-6 persoane), dar, impinsi de curiozitate, am trecut peste acest "impediment". Ei bine, dupa doua zile petrecute acolo, nu avem decat cuvinte de lauda.

Noel-ul este acel gen de loc unde confortul clientului pare sa conteze mai mult decat orice altceva. Personalul este deosebit de amabil si saritor, interesat in permanenta ca tu, clientul, sa te simti bine. Cu domnisoara de la receptie am corespondat pe mail si am primit raspunsuri prompte la fiecare intrebare sau nelamurire a mea. Din motive independente de vointa noastra, am schimbat de doua ori conditiile rezervarii (am ramas la doua nopti in loc de trei, si la camera simpla in loc de apartament duplex). De fiecare data mi s-a raspuns cu aceeasi promptitudine si amabilitate.

Interiorul pensiunii e foarte curat si primitor. O nota foarte personala o confera semineul din holul receptiei (din pacate, nu l-am prins functionand) si cele doua pisicute cazate la intrarea in pensiune, intr-o casuta portocalie. Camerele sunt destul de spatioase, baia la fel, iar dotarile (cele care intr-adevar conteaza) sunt de calitate. La baie am apreciat foarte mult cabina de dus - spatioasa (pot intra chiar si doua persoane in acelasi timp), cu pereti de sticla cu sistem de autocuratare. In camera ne-au placut pilotele si pernele de puf (binevenite intr-o noapte rece de octombrie, desi era destul de cald in camera), dar si cuvertura - foarte grea si de calitate.

Balconul este spatios si are jardiniere cu flori atasate de balustrada. Fiind totusi destul de frig afara, nu ne-am bucurat pe deplin de spatiul oferit de balcon.

La ultimul nivel, pensiunea are o sala de conferinte, o terasa foarte frumoasa (partial inchisa - pentru vremea rece, partial in aer liber). In living este amenajat un spatiu de joaca pentru copii. Toate spatiile sunt accesibile oricand, oricarui client din pensiune, fara restrictii.

Restaurantul ne-a surprins placut prin ambianta intima. Preparatele sunt diversificate, facute din ingrediente proaspete si de calitate. Gasesti in meniu si preparate traditionale, dar si feluri mai sofisticate. Pizza este foarte gustoasa. Totul se prepara pe loc, proaspat. Dezavantajul este ca astepti ceva mai mult, dar, una peste alta, merita! Cat despre preturi, acestea nu sunt nici mai mari, nici mai mici ca in alte parti.

In ceea ce priveste restaurantul, am remarcat doua lucruri pe care nu le-am intalnit in alte parti:

1. exista un meniu special pentru copii - e adevarat, nu foarte variat, dar suficient cat sa satisfaca si exigentele copiilor, si pe ale parintilor, si prin calitate, si prin ineditul prezentarii.

2. in camere exista un formular special, denumit "Meniul meu", (vezi foto) care iti ofera posibilitatea sa comanzi masa in avans, precizand ce doresti sa servesti si ora la care doresti sa iei masa; astfel, cand te intorci din drumetii, poti sa te asezi direct la masa, fara sa mai astepti pregatirea comenzii.

Ca dezavantaje ale pensiunii as mentiona:

1. lipsa unei parcari adecvate si a unui spatiu verde.

2. panorama nu este grozava - niste strazi cu asfalt stricat, sediul politiei, o fundatura (de la terasa pensiunii ai o perspectiva ceva mai buna - a muntilor si a padurii); pe de alta parte, daca ne gandim ca nu mergem intr-o statiune ca sa privim peisajul de la fereastra pensiunii, putem trece usor peste acest neajuns.

3. micul dejun nu este inclus in pretul cazarii.

Statiunea a fost, la randul ei, o surpriza placuta. Deprinsi cu privelistea dezolanta a altor statiuni (Geoagiu, Herculane, Calimanesti) - si asta chiar pe timp de vara - ne asteptam la un peisaj oarecum asemanator. In loc de asta, am fost uimiti sa descoperim o statiune curata, ingrijita, cu multe constructii noi sau proaspat renovate, cu imbunatatiri recente si destul de animata chiar si in extra-sezon. Peisajele sunt de vis, iar culorile toamnei nu fac decat sa le infrumuseteze si mai mult.

Singurul regret pe care l-am avut cand ne-am intors a fost acela ca vacanta a fost foarte scurta. Abia asteptam sa ne intoarcem acolo, poate chiar cu ocazia sarbatorilor de iarna.

Trimis de Paty in 29.10.10 10:04:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE OLĂNEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Paty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cabina de dus din baie

dannek [29.10.10 12:24:48] »

Olanestiul a ramas singura statiune care a cunoscut o reala dezvoltare. sa vedem fotografiile ce spun!

La Multi Ani! pentru aniversare!

Alina Morar [29.10.10 13:48:49] »

Imi place ideea cu meniul pentru copii, iar acele marchize de la geamuri imi aduc aminte de cladirile din Spania si Italia. Acolo, aproape la fiecare geam vezi asemenea marchize.

Paty [29.10.10 15:22:11] »

Multumesc frumos de urare!

Da, chiar ne-am bucurat sa constatam acest lucru, mai ales dupa experientele anterioare, din alte statiuni, care numai in amintirea noastra si-au mai pastrat farmecul de altadata. Ce-i drept, in Olanesti n-am mai fost si n-am putea face astfel de comparatii, dar, oricum, e altceva!

Paty [29.10.10 15:24:51] »

@ Alina, intr-adevar, marchizele dau un aer aparte pensiunii.

Alina Morar, dannek, Paty
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Noel: