ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
SEP-2010

Acoperisul din Kaprun Kitzsteinhorn

După experiența plăcută de la 5 Fingers din masivul Dachstein am decis să urcăm la Kitzsteinhorn și ghețar. Diferența este că de pe Dachstein se vedea panorama lacului Hallstätter iar de pe Kitzsteinhorn de la înălțimea de 3203 m se văd nori, acolo suntem între nori mai exact deasupra norilor.

Kitzsteinhorn se află la jumătatea drumului dintre Sigmund-Thun Klamm și rezervoarele alpine.

Găsim o parcare pe partea stîngă foarte generoasă liberă, gratis, mergem spre casă și aici două suprize una placută și cealaltă neplacută.

Cea neplacută era că vizitarea ghețarului era oprita din cauza unor lucrări de amenajare iar cea placută a fost că avînd cardul oferit de pensiune, urcarea era gratis.

Urcarea înseamnă să ajungi pînă la 3203 de metri și să schimbi un telescaun și vreo două telecabine.

Ne știind cum este acolo sus am plecat îmbrăcat cam subțire în pantaloni scurți și o bluză de trening, dar cînd îi vedeam pe alți turiști de origine arabă că aveau paltoane pe ei mă lua mai tare frigul, cînd mă uitam cu ce erau încălțați mă lua căldurile erau cu slapi în picioare.

Pînă sus peisajul a devenit încet încet mai alb și mai cețos. Cînd am coborît la prima stație deja credeam că s-a înoptat așa de deasă era ceața, de abia se vedea stația de telescaun de unde urma să ne îmbarcăm pentru următoarea etapă. Inițial am vrut să ne întoarcem pentru ca m-am gîndit că daca este ceață la 1900 de metri dar la 3000 este la fel, dar turiștii musulmani erau de invidiat nu conta la ei că este ceață frig mergeau înainte pînă la capăt.

Pînă la urmă ne-am îmbarcat în telescaun și am pornit către virf.

Telescaunul are un ecran de protecție împotriva vîntului pentru că la înălțimea aceea frigul este la el acasă iar vîntul bate destul de bine.

Cu cît urcam ceața se risipea, odată ajunși la stația de debarcare am constat că eram deasupra norilor părea că eram urcat pe acoperișul pămîntului. Nu se mai vedea nimic, adică se vedeau numai nori albi lăptoși care se plimbau de colo colo.

Aici pe lîngă centrele de închiriat articole sportive se mai găsesc magazine cu articole sportive, un restaurant, o scoală de schiat, toate necesare unui turist care urcă pînă aici și vrea să se dea pe zăpadă.

Am intrat în magazinul de articole sportive și îmbrăcăminte unde am observat cu uimire că aici preturile la produse scad invers proporțional cu altitudinea cu toate că era același lanț de magazine și în Kaprun prețurile aici sunt sensibil mai mici.

Admirînd nori și printre nori piscurile semețe încărcate de zăpadă am observat semețul vîrf Kitzsteinhorn la care un elicopter utilitar, precum o albină căra beton de zor pentru vreo fundație noua.

Am privit acel elicopter și am admirat profesionalismul acelui pilot care de fiecare dată cînd venea să încarce betoniera se lupta să stabilizeze aparatul pentru a putea face față curenților de aer de la acea altitudine.

Zona este împînzită de instalați de transport pe cablu nu le-am numărat dar după schemă de acolo sunt vreo 20 de instalații.

Kitzsteinhorn este atrăgător iarna dar și vara te poți îndrăgosti irecuperabil de el. Aici se poate schia chiar în sezonul călduros.

După ce am admirat pamîntul de pe acoperisul Kitzsteinhorn iar temperatura corpului începea să scadă progresiv am hotarît să luăm calea întoarsă spre zone mai calde.

Dacă sunteti amatori de schiat sau sanius in perioada verii consultati siteul lor ca sa nu ratati ocazia.

click aici

Trimis de dannek in 28.10.10 01:50:06

VIZUALIZĂRI: 4065 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 elicopterul care lucra pe munte era la alimentat
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Alina Morar
[28.10.10 09:08:02]

Un asemenea elicopter am intalnit si eu pe Grossglockner, doar ca el ducea alimente, parca.

Ati vizitat locuri superbe.

catalinalupu
[28.10.10 10:01:42]

Trebuie sa ma echipez... nu gluma...

[28.10.10 10:07:49]

Desi apreciez reveiw-ul ca bun si util, cf Regulamentului trebuie sa retrag punctele standard acordate, impresiile deja scrise depasind cu mult limita de 5 reviews-uri per vacanta sau luna (pentru care se primesste "votul site-ului")

ascent
[28.10.10 11:01:39]

Vaaai, @dannek, cum sa urci la 3200 m altitudine doar in pantaloni scurti? Dar si ceilalti erau foarte potriviti in palton si slapi... )

magdalena
[28.10.10 21:30:06]

Deasupra norilor nu am fost decat in avion! Dar sa fie acolo, langa tine, sa ii poti "pipai", asa da experienta...

Cat pentru o viata!

Care au fost costurile?

dannekAUTOR REVIEW
[28.10.10 21:38:07]

Nu a costat nimic urcatul pentru ca am avut "Zell am See-Kaprun-Summercard"

Sincer nu stiu cit ar costa biletele pentru ca sunt multe combinatii de tipuri de bilete dar pe siteul oficial ai toate preturile.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[13.04.20 00:04:14]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Kitzsteinhorn - glacier ski resort» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța la Kaprun]

Alina Morar, ascent, catalinalupu, dannek, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂKitzsteinhorn - glacier ski resort: