ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2010
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUL-2009
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 [ani]

Leresti - Aer curat de munte, alternativa la Valea Prahovei

Am fost acolo anul trecut, in vreo 2 weekenduri.

Leresti este imediat dupa Cimpulung Muscel si este o asezare destul de saraca in locuri de cazare. Sunt 2-3 pensiuni de 4*. Noi am stat intr-una din ele si nu am fost foarte entuziasmati de conditiile oferite; pretul era destul de piperat pentru zona respectiva (nu mai stiu exact, 120 sau 140 lei camera dubla cu md), iar finisajele camerei si ale pensiunii lasau foarte mult de dorit. Daca nu ma insel, se numeste pensiunea Jupanitei.

Am descoperit insa un hotel pe drumul spre cabana Voina, care arata destul de ok din exterior si era si pozitionat mai pitoresc deit pensiunile din Leresti care sunt la strada. Se numeste Poiana Lerului si intentionez la vara sa-mi petrec un weekend acolo.

De asemenea, de curind au fost niste prieteni de-ai mei la o vila aproape de cabana Voina si au fost multumiti. Se numeste vila Silva insa din pacate nu ofera decit servicii de cazare, fara masa.

De fiecare data cind am fost, am luat masa la cabana Voina; mincare gustoasa, servire ok, preturi rezonabile. Nu ar fi de neglijat nici acolo cazare, pentru ca am vazut pe site ca au camerele renovate, la un standard mai ridicat decit cel de cabana. Numai ca acolo sunt tot timpul tabere si cantonamente si e destul de mare galagia.

Drumul din Leresti pina la Voina are cca 17 km si este drum forestier destul de hartopit; peisajul este foarte frumos, mai ales in zona barajului si lacului Rausor. Eu ador lacurile de munte pentru linistea, nemiscarea si senzatia de relaxare totala pe care ti-i ofera.

Dupa cabana Voina se face un drum catre cabana Cuca; am mers putin pe acest drum care este pe firul raului, drum care era marginit de multe corturi; cam aglomerat in acea perioada a anului!

Zona este foarte frumoasa si este locul ideal pentru reincarcarea bateriilor intr-un weekend.

Trimis de Chloe in 27.10.10 18:51:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în LEREȘTI / VOINA [IEZER-PĂPUȘA].

VIZUALIZĂRI: 3329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Lacul Rausor
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

geosler [27.10.10 20:30:42] »

Undeva e o greseala ori la data sejurului, ori cand ai scris de perioada in care ai fost in week-end. Oricum asta conteaza mai putin, important e faptul ca ai impartasit si altora cu bune si cu rele din vacanta ta.

Referitor la drumul spre Voina tin sa fac precizarea ca nu e drum forestier, ci e un drum de asfalt pana la iesire din Leresti iar de la barajul Rausor e din beton, dar e adevarat ca mai sunt si cateva portiuni de macadam si ca sunt si denivelari.

Despre Poiana Lerului a scris @lizuk aici

Chloe [27.10.10 20:35:10] »

Da, rog WM sa schimbe data sejurului in loc de 2010 sa puna 2009.

Si da, e posibil sa fi fost un macadam spart. Noi cu Loganul nu l-am resimtit foarte rau, insa alte masini care au garda joasa s-ar putea sa nu fie prea fericite

multumesc pentru atentionari

webmasterXY* [27.10.10 20:39:28] »

Corectat.

valimi [27.10.10 20:56:28] »

Nu-i rau ca exista alternative la valea Prahovei si Rucar-Bran atat de aproape de Bucuresti

Alina Morar [28.10.10 08:36:13] »

Este foarte frumos lacul.

Admin [05.08.11 15:45:37] »

Mutat la rubrica "Descopera zona Iezer-Papusa" (nou-creata pe site)

Alina Morar, Chloe, geosler, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Voina / Iezer-Păpușa: