ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2010
ÎNSCRIS: 04.05.09
DEC-2007
single

Akaroa, Noua Zeelanda

Pe scurt despre Noua Zeelanda: raiul pe Pamant (ca peisaj, nu ca oameni...).

Peisajele din Noua Zeelanda sunt vestite pentru frumusetea lor si probabil au inceput sa fie mai cunoscute de cand cu lansarea trilogiei cinematografice Stapanul Inelelor. Pentru a calatori acolo este nevoie de viza de turist (s-ar putea ca acum sa nu mai fie nevoie, cautati pe net), care se acorda pe o perioada de maxim 90 de zile.

Pe scurt date de ordin financiar si nu numai:

- o calatorie cu avionul dus-intors pe ruta Bucuresti-Christchurch costa in jur de 3200 NZD (aproximativ 1600 euro) cu toate taxele incluse. Calatoria dureaza in jur de 2 zile si vreo 14 ore (cu tot cu opriri prin aeroporturi, de cateva ore la fiecare), cu zbor facut din mai multe escale (in cazul meu au fost 3 la dus si 4 la intors), cu mai multe companii aeriene si cu schimbare de avion. Pe Air New Zealand (Boeing 747-400; off topic: limuzina, frate! ) au mancaruri foarte bune si variate (si se pot cere la flight attendants mai multe portii. deh, fiind gurmand...). Pe Tarom... ca la romani.. pachetul de biscuiti , cubuletul de gem, cubuletul de unt si cana cu ceai...

- cazare in Akaroa se gaseste pe Internet (ei fac rezervarile numai pe net!) cu preturi variind intre 20 NZD si chiar si 300 NZD pe zi/ pers, depinde de gradul de confort ales. 20 NZD = cazare gen "backpackers" - camere cu mai multe paturi (si mirosurile altora...) pana la 300 NZD, lux suprem.

- 1 portie Fish and Chips (care ajunge din belsug pt 2 persoane - pestele este cod alb, parca, sau argintiu... ma rog...) - imensa suma de 3 NZD (aprox 1,5 euro) !

- O plimbare cu Akaroa Ski Jet - salupa de mare viteza - 40 NZD/ pers

- scufundare cu delfinii albastri - se asigura tot echipamentul de scafandru corespunzator - 40 NZD/pers.

In aceasta prezentare voi descrie un pic o celebra locatie din Noua Zeelanda, si anume Akaroa. Acest mic orasel se afla cam la 100 si ceva de kilometri distanta de Christchurch, cel mai mare oras al Insulei de Sud, pe coasta estica, orientat spre Oceanul Pacific.

Akaroa este vestit in primul rand pentru estuarul sau, unde vin foarte des delfinii albastri. Acest orasel a fost infiintat de colonistii francezi sositi aici la inceputul sec XX, in numar apreciabil. Se poate vedea in poze si steagul Frantei arborat pe principalele cladiri.

In oras, ai placuta surpriza sa mai auzi vorbindu-se frantuzeste pe aici pe acolo, dar mai rar.

Marea surpriza: toate strazile au denumiri frantuzesti...

Din pacate nu am apucat sa pozez si delfinii si calatoria cu vaporasul pana acolo... Ca de obicei, cand vrei sa pozezi ceva, ti se descarca aparatul, camera, telefonul, tot...

Sper ca am surprins cat de cat ceva din acest orasel. mai ales verdeata abundenta, vilele "saracacioase" de pe dealurile din imprejurimi, estuarul si golful (apa este de culoarea turcoazului, superba).

In rest ce sa spun? Eu am ramas mut de frumusetea acestei tari si mi-e foarte (credeti-ma) greu sa pot descrie in cuvinte ce au vazut ochii mei...

Trimis de nuculetul in 27.10.10 14:39:30

VIZUALIZĂRI: 6606 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nuculetul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P46 aceeasi iesire vazuta de pe mal.

georgiana
[27.10.10 15:48:08]

O destinatie foarte interesanta, o fi'' raiul pe pamant, cum zici tu''! Astept cu nerabdare si pozele tale!

ancamariagadea*
[27.10.10 15:55:30]

Exact la acest film m-am gandit cand am vazut titlul! Imi place sa citesc despre destinatii atat de putin accesibile si ma bucur ca ne-ai impartasit din experienta ta.

M-a amuzat copios comparatia intre companiile aeriene

Ce altceva ai mai vazut pe acolo, prin Rai? Ca mor de curiozitate...

[27.10.10 16:06:21]

georgiana> am incarcat pozele. asteapta aprobarea admin-ului.

[27.10.10 16:09:34]

Ancamariagadea> Daca ai putintica rabdare vor aparea si pozele din zona respectiva. Asteapta aprobarea admin-ului. Sunt vreo 44 de poze, intr-o prima transa.

dartax
[27.10.10 16:13:33]

Pe site-ul oficial al zonei, distanta pana in Cristchurch este doar de 75 km, probabil ati mers cu un mijloc de transport in comun asa ca nu prea conteaza, cat e de frumos acolo...

click aici

Nu se gasesc legaturi directe, din alte tari?

[27.10.10 16:18:45]

zboruri directe nu exista. distanta este de aprox. 17 mii de km...

eu am facut escale la: frankfurt, londra, hong kong, auckland.

distantele pe harti nu prea sunt precise. oricum sunt clar peste 100 de km.

[27.10.10 16:20:53]

voi mai pune un review cu orasul chritchurch, cu milford sound, arthur's pass, si alte destinatii din NZ.

sunt 3 ani de cand am fost acolo si m-as intoarce ieri daca s-ar putea, s-o mai vizitez inca o data. e superba tara!

[27.10.10 16:21:40]

am reincadrat review-ul la rubrica nou definita despre CHRISTCHURCH SI IMPREJURIMI - orasul mare cel mai apropiat de Akaroa, subiectul review-ului nostru.

[27.10.10 16:23:53]

Ok, no problem. Iata link-ul spre poze, pentru cei interesati sa vada mai "olteneste" (adica mai repede) pozele.

click aici

anadragusin
[27.10.10 18:13:45]

Inedit review si locatie. Pozele sunt superbe, intr-adevar "raiul pe pamant" si te-ai mai bucurat si 90 de zile in acest "rai", dar lung rau drumul pana acolo. Felicitari pt asemenea "experienta", sa-i zic asa!

[28.10.10 08:46:13]

Multumesc frumos pentru felicitarile adresate.

Am de facut o corectura la review-ul scris de mine: biletul de avion costa 3200 de NZD, nu de Euro... Graba, bat-o vina... Transformat in Euro inseamna cam aproximativ 1600 de Euro pt. un bilet de avion dus-intors.

Inca un amanunt important este faptul ca mi-am amintit cat de cat timpii de stationare in aeroporturi: Frankfurt - 4 ore, Londra - 1,5 ore [ (abia am avut timp sa alerg intre terminale!...) Heathrow este enorm si are o portiune careia i se zice "Flight Connection" - aici intotdeauna trebuie sa te ghidezi dupa ce este afisat pe pereti si pe indicatoare luminoase care indica acest "Flight Connection"], Hong Kong - 8 ore, Auckland - 35 de minute. La Auckland a trebuit sa alerg intre terminale ca nebunul cu caruciorul prin parcari si linii de demarcatie speciale pt deplasare pietonala, pentru ca cel International Flights e separat de cel Domestic Flights. Cand voi mai avea timp, voi pune niste poze si cu aeroportul din Christchurch ca sa va faceti o idee si sa faceti o comparatie intre un aeroport al unui oras cu pana in 300 de mii de locuitori si aeroportul "international" Henri Coanda (Otopeni)... Pe scurt, cand m-am intors in RO, pe Otopeni am crezut ca intru in catacombe (e un cuvant cam moale, totusi...)...

Doua experiente neplacute (oarecum): in Frankfurt am fost tratat ca orice roman... de parca as fi fost terorist. Se chinuia un bou sa vorbeasca romaneste cu mine, sa-mi puna niste intrebari jenante de genul cu ce scop calatoresc, etc. (paranoia cu terorismul e mare...). I-am spus prostului ca vb perfect engleza si sa incerce sa vorbeasca in engleza... Penibil... Alta experienta neplacuta am avut-o in Hong Kong, cand toata lumea din avion a fost directionata spre zona de stationare la poarta de imbarcare de parca am fi fost niste vite. Personalul aeroportului ne dirija cu un fel de indicatoare (ceva gen cum au conductorii de tren la noi - "paletutele" alea cu un disc colorat in capat), nu aveam voie sa iesim din coloana, ni s-au dat si niste tichete cu care demonstram ca suntem in tranzit... probabil exista posibilitatea sa fim luati la intrebari de "securistii" chinezi... Naspa, foarte naspa, mi-a lasat un gust amar toata chestia asta...

[28.10.10 09:14:48]

Done! A fost facuta modificarea si conversia aproximativa .

mark2015
[28.01.17 17:39:37]

@nuculetul: buna seara, noi plecam pe 11 martie in Noua Zeelanda si ne ar interesa cat costa inchiriatul unei masini si cum s a desfasurat pqrtida de inot cu delfinii, trebuie musai sa stii sa inoti, sunt asa aproape ca ii poti atinge, cat dureaza aceasta partida de inot cu delfinii, pot veni si rechini in acest joc om+delfin, ce anume ati mai vizitat cat ati stat in NZ. MULTUMESC. lucia marcu

anadragusin, dartax, georgiana, mark2015, nuculetul
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Christchurch și imprejurimile: