ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2010
ÎNSCRIS: 30.08.10
MAY-2010

Detalii hotel

Excursia de 7 nopti si 8 zile am platit-o de la targu de turism si am avut reducere, de aceea e pretul acesta. Reducerea a fost de 20%. Biletul a cuprins cazare cu demipensiune, avion si taxele de aeroport platite inclusiv drumul dus-intors de la hotel la aeroport.

Hotelul face parte din lantul Red Sea si este de 5 stele dar parerea mea ca este unul de 4 stele pentru noi europeni. Cazarea s-a facut dupa ce autocarul a lasat toti ceilalti turisti la hotelurile lor, al nostru era printre ultimele. Agentia are citeva camera luate in hotel si daca vrei ceva mai bun trebuie sa cotizezi la receptie. Noi am nimerit la parter avand privelistea spre piscina interioara si am fost multumiti de camera. In luna Mai cind am fost inca nu se terminase renovarea hotelului pentru anul in curs si cit a durat sejurul au fost oameni pe holuri care mai vopseau.

Serviciul de camera este bun, iar daca vrei sa lasi ceva pui pe perna si stie omul de serviciu ca e pentru el. In rest nu o sa umble nicaieri, mai ales ca am facut si un test lasand bani afara pe noptiera si nici nu au fost miscati. Curatenie e desavarsita prin schimbarea asternuturilor in fiecare zi si ce mi-a placut e faptul ca in afara de curatenie aranja si toate incaltarile din camera inclusiv papuci.

Pentru piscina puteti opta sa mergeti la cea interioara care e mai mare si are avantajul ca e mai frumoasa si mai linistita. Pt. sezlonguri asteptati baiatul care se ocupa de piscina sa le deschida si nu mai este nevoie decit sa puneti prosopul pe ele.

Pe plaja nu am fost decit o singura data si a trebui sa trecem prin celalalt hotel din lant, cel de 4 stele. Plaja e ok.

Fiind in regim de demipensiune despre mancare va pot povesti decit ca puteti avea un mic dejun delicios cu mancaruri calde si fructe, mai ales ca abunda de oferte. Noi aveam un restaurant aproape de camera si mancam dimineata acolo, iar seara mergeam in al doilea restaurant care era mai mare si cu mai multe oferte, inclusiv fructe de mare si un gratar pentru cei care doreau sa manance pe terasa. Prajiturile se terminau mai repede in rest mancarea era variata. Singura problema la masa o constituiau bauturile care trebuiau platite pe loc sau se adaugau in cont. Noi am platit la sfarsitul sejurului nota la receptia hotelului.

Imprejurimile sunt pline de magazine de suveniruri si de minimarketuri dar pentru a cumpara ceva pt cei de acasa mai bine mergeti in orasul din apropiereExista taxiu care merg lent pe bulevard in asteptarea clientilor si va lasa chiar in centru. Pentru excursi puteti opta pt. excursile oferite de agentie dar cu o conditie. E vorba de aceiasi agentie care este tour operator din Ungaria si care ne-a anuntat ca daca grupul de romani nu e destul de mare nu are ghid in limba romana. Pentru excursile in desert si pentru insula gifton puteti incerca si cu bastinasi, oricum nu prea are ce sa va spuna ghidul in cele 2 excursii. Pentru celelalte 2 excursi am avut ghid care ne-a vorbit romaneste sia aici este vorba de excursia de la Luxor si de la Cairo dar doar in prima zi, apoi a ramas ghidul egiptean cu grupul restrans care a mai ramas o zi in Cairo. O parere super buna mi-au lasat-o ghizi egipteni care au fost doi si o sa va povestesc de ce in impresiile pe care le voi lasa pentru excursii.

Parerea mea ca merita sa vedeti Egiptul mai ales ca nu costa foarte mult.

Trimis de artistul_18 in 27.10.10 14:07:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3261 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artistul_18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Interiorul hotelului cu imagine de la receptie iar cel in portocaliu era unul dintre ghizii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

anadragusin
[27.10.10 18:02:02]

Un review din tarile calde pt. vremea urata de la noi. Buna decizie ai luat. Felicitari pt. alegerea facuta!!!

artistul_18AUTOR REVIEW
[27.10.10 19:19:25]

Multumesc pentru urari si pentru sustinere. Maine sper sa am timp pentru impresile din desert

catalinalupu
[28.10.10 12:21:41]

Ma bucurt ca ti-ai facut timp... si ne-ai impartasit si noua experientele tale turistice!

anadragusin, artistul_18, catalinalupu
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Resort: