ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2010
DIN: Botoşani
ÎNSCRIS: 13.09.10
OCT-2010

Micul oras Priego de Cordoba

rocio jurado Ya vienen los mayorales (Alegrias)

De putin timp am ajuns acasa din excursia mea in Spania si incerc sa imi adun gandurile si sa scriu un review bun, care sa contina informatii folositoare pentru turisti dar si sa sintetizeze ce am simtit eu cand am fost acolo.

Ar trebui sa mentionez de la bun inceput ca am fost sa vizitez niste rude dragi mie pe care nu le-am vazut de 2 ani asa ca e posibil ca sentimentele sa fie amestecate, si parerea buna despre oras sa fie de fapt impresia despre oamenii de acolo.

Nu am inteles bine daca Priego de Cordoba e oras sau sat si am sa va explic si de ce. Intinderea lui e mica insa acolo sunt cladiri cu etaje, doar ca acele cladiri nu au mai mult de 3 etaje, si totusi sunt multe magazine de haine si nu numai care arata destul de bine inclusiv o cladire de sticla in centru. Stradutele sunt stramte dar pline de masini. Iar oamenii sunt calzi si zambitori in timpul zilei insa spre seara, cand se plimba pe trotuarele strazilor principale, parca au ceva din raceala si agitatia unui mare oras. Fiecare sa creada ce vrea, pe mine m-a cucerit micul-oras-sat.

Oras vechi, tipic andaluz, situat pe un deal inconjurat de multe alte dealuri mai mici sau mai mari, toate acoperite de maslini; te cucereste prin stradutele stramte si intortocheare marginite intotdeauna de pereti albi.

Adevaratul spectacol il ofera stradutele tip carare pe care incap maxim 4 oameni (deci nici o sansa masini) si au pe usa, langa usa, la balcon, pe pereti, pe jos, numai flori. La fiecare colt sau in fiecare capat de strada vezi zeci de ghivece de flori. Cred ca aceasta e esenta orasului, care din fericire nu a fost atinsa de civilizatie.

Urmatoarea trepta se refera la stradutele putin mai largi pe care pot incapea masini, si daca incap atunci vor si circula. Principalul incovenient: trotuarele sunt stramte (unde exista) si e mai bine sa mergi pe mijlocul strazii, insa cand ti-e lumea mai draga vine o masina si trebuie sa te dai la o parte, nici bine nu prinzi curaj sa te intorci pe mijloc ca se apropie alta. samd.

Cea mai spectaculoasa parte din oras a fost dupa mine cea numita Balcon del Adarve ce consta chiar intr-un balcon, daca putem sa-i spunem asa. Pur si simplu o strada care are case doar pe o parte iar be cealalta o balustrada sanatoasa si apoi... o priveliste minunata! Am mentionat la inceput ca oraselul e pe un deal, ei bune aici se termina dealul! Si o face abrupt. Una peste alta un loc super pentru o plimbare. Mai ales ca un capat se termina intr-un parc.

Oamenii pe care i-am intalnit au fost draguti cu mine, niciun fel de prejudecata nu am vazut pe fata lor.

Orasul mai are si o cetate care are un orar foarte ciudat si care am aflat ca nu ascunde mari minunatii.

Unele case mai vechi sunt construite in stil arab, cu curte interioara. Cand tragi cu ochiul de afara ti se pare foarte exotic ce vezi.

Si nu mai spun ca exista magazin de fructe si magazin de carne. Necunoscatorilor le spun sa nu se sperie daca vad ditamai piciorul de porc, cum imi place mie sa-i spiun, adica vestitul lor jamon serrano (pulpa de porc afumata). Mai multe detalii nu dau pentru ca ar fi inutile.

Am mai fotografiat un parc din apropierea casei care la acea ora era gol si am putut sa-i surprind daca nu toata splendoarea, aunci toata originalitatea. Pozele vor spune mai mult.

Localitatea este situata intr-o zona rurala, aproape pierduta printre maslini, insa cand intri inauntru (de pe drumul fara de nicio groapa sau denivelare) parca esti in mijlocul civilizatiei.

Recunosc ca nu eram tare fermecata de oras insa unchiul meu mi-a spus ca sunt multi straini, printre care englezi si olandezi care isi cumpara o casa de vacanta sau chiar se muta aici. Atunci am inceput sa fiu si eu mai atenta la orasul in care mi-am pertrecut o sapt jumatate si sa incep sa cercatez si sa invat sa admir.

Trimis de joanne in 26.10.10 21:10:59

VIZUALIZĂRI: 3086 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (joanne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 mica fantana dintr-un parc din priego de cordoba

Alina Morar
[26.10.10 21:24:25]

Eu nu m-am speriat cand am vazut jamonul, parerea mea este ce e scarbos si miroase urat. Peste tot in Spania am vazut asemenea picioare agatate... chiar si pe plaja la o ghereta.

Flori vezi peste tot. Si mie mi-a placut mult in Spania.

[26.10.10 21:28:57]

Parca deschizand o noua sectiune si scriind review-ul despre priego de Cordoba am distrus farmecul acelui loc pitoresc si cumva salbatic, aratandu-l lumii. Poate nu isi va pierde farmecul daca vor stii mai multi despre el si frumusetile lui.

anadragusin
[26.10.10 21:42:57]

Cred ca ai reusit destul de bine ce ti-ai propus, adica sa sintetizezi sentimentele de realitate. Puncte de la mine pentru vizita ta la rude si pt. un review reusit. Pozele sunt foarte reprezentative pt cele spuse de tine.Felicitari!

[26.10.10 21:43:46]

Sper sa placa aceste ritmuri andaluze, OLE!!!

[26.10.10 21:51:52]

OLE!!! "[torre de oro]"

Foarte interesant fragmentul muzical.

[26.10.10 21:54:12]

anadragusin,

multumesc mult

sandu.53
[27.10.10 08:37:02]

un foarte frumos loc din Spania! eu zic ca e frumos ca ai scris prima despre aceste locuri! sper sa ajung si eu pe acolo, e una din destinatiile mele viitoare. cu ce ai ajuns acolo? cu avionul sau cu masina? mi-a placut review-ul tau... scris cu multa caldura iar pozele foarte frumoase! felicitari!

[27.10.10 09:16:01]

mutat la "Descopera Granada" - orasul mai mare cel mai apropiat de Priego de Cordoba. sters noua sectiune creata.

celeste
[27.10.10 09:17:23]

@joanne, eu am ramas uimita cand am fost anul trecut intr-un sat de langa Tarragona... sunt de fapt niste orasele cum sunt la noi Urziceni, Rosiori etc. pline de verdeata, cu parcuri, cu blocuri de 3-4 etaje, cu magazine in care gasesti tot ce vrei si nu in ultimul rand sunt... foarte curate.

taniolala*
[27.10.10 11:02:42]

Fermecatoare locatii de vizitat, ma duci cu gandul la caldura Spaniei, cand la noi e vreme rea si vremuri tulburi.

valimi
[27.10.10 12:06:52]

Sunt curios, cum era vremea in octombrie in Granada?

Te felict pentru review.

[27.10.10 21:03:44]

webmaster77,

Trebuie sa clarific unele lucruri. Orasul Priego de Cordoba se afla in provincia Cordoba nu Granada, chiar daca cel mai apropiat oras e Granada. Cred ca mai corect ar fi sa fie mutat in sectiunea "Descopera Cordoba" daca nu poate avea o sectiune a lui. Sper ca ai inteles si ca ma poti ajuta pt o informare corecta a cititorilor.

[27.10.10 21:16:51]

sandu. 53,

Multumesc.

Am ajuns in Spania cu avionul. Este o cursa de noapte Bucuresti-Malaga de la Blue Air. Cred ca se pot gasi bilete la 30 de euro. Si ca tot veni vorba, nu m-as incumeta sa merg in Spania cu masina, parca drumul e prea lung.

valimi,

in Spania cand am ajuns ploua, ceva foarte rar pentru acea zona. Insa in 2 zile s-au risipit toti norii si temperatura a ajuns la 22-23 de grade in ultimele zile. Pot spune ca nici acum, la o saptamana de la intoarcere nu inteleg de ce e asa frig aici si tot astept sa se incalzeasca.

bubumaia
[07.11.10 16:27:21]

@joanne, remarcabil review! L-am votat fara nici o rezerva.

Recunosc (iertat sa-mi fie, as putea fi judecat ca am prejudecati...) ca am avut ceva dubii in ce priveste varsta ta. Asa incat l-am mai citit odata. Pana in 20? !! Pai am mai citit vreo cateva review-uri scrise de tineri din aceeasi categorie de varsta si n-am gasit nici un punct comun cu aceia, pareau doar exponenti straluciti ai generatiei messenger, cu exprimari criptate, instinctive. Ma abtin sa fac un comentariu mai rautacios!

Nu te cred! tu vrei sa ne pacalesti! Sunt sigur ca faci parte din acea categorie ai carei membri, inainte de a se apuca sa scrie ceva, au si citit ceva carti. Lucru pentru care te asigur de toata consideratia mea.

Ca unul care are, probabil, de vreo trei ori varsta ta, imi permit sa-ti dau un sfat: scrie, daca simti ca asta trebuie sa faci, dar nu-nceta sa citesti tot ce simti ca-ti imbogateste sufletul.

raoulp55
[08.11.10 07:23:05]

Imi place stilul tau si mai ales, pozele! Daca sunt facute de tine, felicitari! Unghiurile alese sunt cele mai potrivite.

[08.11.10 14:16:44]

Multumesc.

Bineinteles ca pozele sunt facute de mine! Altfel nu le-as fi postat.

[08.11.10 21:13:34]

bubumaia,

ma simt magulita. multumesc.

am sub 20 de ani si scriu pt ca imi plac calatorile si ideea ce sata la baza site-lui e super.

nu citesc mai mult decat ar trebui, poate nici chiar necesarul; cred ca doar nu m-am lasat dusa de val de messenger si prescurtarile aferente

Alina Morar, anadragusin, bubumaia, celeste, joanne, raoulp55, sandu.53, taniolala*, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Granada:

• pagină generată în 0.067004919052124 sec