ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2010
ÎNSCRIS: 30.08.10
JUN-2010

London baby,London!

Chris De Burgh - I Want It, (And I Want It Now!)

Am plecat la drum spre Londra atras si fascinat de ceea ce vazusem si auzisem despre acest oras, monument al Europei. Va pot confirma ca Londra adaposteste mai multe lumi. Am ajuns in Londra plecand din Brussels cu Eurostarul, traversand Canalul Manecii prin Eurotunel. Cazarea era pe o strada in apropierea garii internationale St. Pancras intruna din multele cladiri vechi ale Londrei. Drumul cu eurostarul a fost ok, numai ca trebuie sa va luati o marja de timp inainte de plecarea lui, intrucit imbarcarea se face ca pe aeroport si va trebuie ceva timp pt chek in. Trec repede peste partea cu cazare intrucit a fost ok pentru suma de bani platita.

Am lasat bagajele in camera si am plecat sa respiram istorie si nou, traditie si nonconformism. Iti trebuie timp pentru o metropola ca Londra si mai ales un plan ca sa te poti bucura de ceea ce ofera. Eram curios sa vad londonezi cu traditionalele gambete si umbrele, in schimb am descoperit ca acestea au fost lasate in istorie si am intalnit mai degraba costumele la moda. Am optat pentru prima zi pentru o plimbare lejera si m-am lasat purtat de aglomeratie descoperind amestecul cultural unic si spectaculos: culorile Indiei, ritmurile caraibiene si africane, dansurile Asiei. Orice excentricitate isi gaseste aici locul.

Londonezii ne-au privit citeodata c-am de sus in timpul vacantei noastre, fapt explicabil prin istoria lor: asezarea Londinium, fondata de romani era capitala provinciei Britannia dar dupa declinul Imperiului Roman, triburile germanice ale anglilor si saxonilor au invadat fosta provincie romana, stabilindu-se si pe valea Tamisei. Din brosurica luata de la Westminster Abbey am aflat ca Anglia a devenit crestina in secolul al VI-lea, iar la Londra a fost ridicata prima catedrala St. Paul. In 1066 la Westminster Abbey a fost uns rege William Cuceritorul, stabilindu-se o traditie care dureaza pana astazi: toti regii si reginele Angliei au fost incoronati aici.

Cum ar arata Londra daca n-ar fi sediul Coroanei britanice? Cum ar arata fara manifestarile ei traditionale? Nici un oras din lume nu isi etaleaza traditiile intr-un mod atat de pitoresc cum face Londra la Palatul Buckingham, si tocmai de aceea am ajuns a doua zi de dimineata dupa ce am luat metroul pana in apropiere si am asteptat cu nerabdarea unui „copil ce asteapta darurile de Craciun” linga gardul ce inconjoara Palatul. Garzile palatului se schimba la ora 11 in fiecare dimineata si marsaluiesc de la Palat pana la cazarma Wellington din apropiere. In timp ce privesc ritualul schimbarii garzii ma gandesc ca nici nu poate fi vorba despre sfarsitul monarhiei britanice atat de real mi se pare totul. Caciulile negre din piele de urs stralucesc parca, deasupra tunicilor de un rosu intens, iar fundalul este dominat de fatada neogotica a palatului. Regina si ceilaltii membri ai familiei regale ies pe balcon doar la ocazi speciale asa ca nu am avut norocul sa apara si sa salute multimea adunata in fata palatului. O sa vedeti si corpul de tobe şi cu purtătorii de steaguri care erau imbracati in kilturi scotiene si mai puteti urmari cu privirea garda calare. Dupa terminarea ceremoniei am plecat la plimbare prin parcul St James care este cel mai elegant parc al Londrei, amenajat in secolul 18 de Capability Brown. Pe malurile lacului din interiorul parcului traiesc peste 40 de specii de pasari de apa. Are o cafenea si un foisor in care pe timpul veri se organizeaza concerte de pranz. Iar daca vreti sa intilniti cele mai domestice veverite aici trebuie sa veniti, trebuie sa intindeti doar mana si vor veni imediat. Un alt parc aflat linga palatul Buckingham este Green Park in care am gasit sezlonguri de inchiriat. Daca urmariti linia parcului veti ajunge la Grajdurile regale. La intrarea in grajduri sunt doua garzi si din ce mi-am dat seama sunt alesi dintre cadeti (erau tineri). Daca vreti sa vizitati grajdurile regale veti gasi 30 de cai din rasa Sur de Windsor care trag caleasca regala la ocaziile oficiale. Am vazut doar imagini cu calestile, trasurile si landouri regale si imi pare rau ca nu am vazut Marea caleasca de aur care din ce am citit este construita in anul 1760.

Londra a fost modelata de faptul ca adaposteste resedinta regilor Angliei de o mie de ani dar, pe de alta parte, tot acest oras este locul de nastere al minijupei, al miscarii punk, citadela celebrei „fabulos fashion” si templul formatiei Beatles. Orasul este de o impresionanta creativitate dar si atent la ritualuri, incat insasi regina are nevoie de aprobare pentru a intra in City. Londra este un puternic centru fianciar mondial dar si un oras care atrage lumea de pe tot mapamondul. Tinerii se regasesc in imprejurimile lui Covent Garden si la fel in zonele unice de la East End, Portbello Road Market si Clerkenwell. In hotel am intilnit niste americani care ziceau de Londra ca este cel mai cool oras, cu cozile lungi din fata discotecilor la moda, cu arta lui de avantgarda si cu teatrele sale care garanteaza spectacole de inalta tinuta.

Am vazut seara, ca dupa munca mai toti intra in puburi sau stau in fata puburilor la mese inalte cu o cizma de bere in mana si discuta intr-o atmosfera de relaxare totala.

Stiu ca nu am terminat decit prima zi si nu am asternut decit citeva din impresii dar promit ca am sa revin maine cu continuarea. Sper sa va placa pozele de la Palat mai ales ca am fost linga gard si am prins o zi cu soare.

Trimis de artistul_18 in 25.10.10 17:47:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 2931 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artistul_18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 St Pancras
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)

artistul_18 [25.10.10 18:12:16] »

Nu stiu cum sa pun o melodie pe fundal care ar fi perfecta pentru ce am scris. Poate primesc ajutor. Melodia este "I Want It Now - Chris de Burgh"mersi

anadragusin [25.10.10 18:15:11] »

Dupa Venetia, ne rasfeti cu Londra. Doua orase minunate pe care as dori sa le pot vizita. Astept continuarea...

webmaster10 [25.10.10 18:31:07] »

Atasata melodia solicitata. Auditie placuta!

Diaura* [25.10.10 19:39:46] »

@artisul 18... " In timp ce privesc ritualul schimbarii garzii ma gandesc ca nici nu poate fi vorba despre sfarsitul monarhiei britanice atat de real mi se pare totul. "... Acesta imagine a stabilitatii monarhiei in Marea Britanie, costa cateva mil de lire, si aduce cam de trei ori mai mult venit prin turismul pe care il genereaza.

artistul_18 [25.10.10 20:02:06] »

De acord cu tine, mai ales ca am vazut ca toata lumea se inghesuia sa ia parte la schimbarea garzi

tac pac [25.10.10 21:24:15] »

Foarte frumos, un vot mare si de la mine. In poza P06 trebuia sa pui mai mult rosu.

artistul_18 [25.10.10 22:12:57] »

O sa vina mai mult rosu maine cu continuarea si cu noi poze. O sa apara vechea cabina englezeasca

tac pac [25.10.10 22:39:18] »

I'm waiting...

Sanziana [26.10.10 09:02:38] »

o descriere "artistica"care mi a placut mai ales ca voi ajunge si eu aici anul viitor drept urmare superbonus!

artistul_18 [26.10.10 10:08:46] »

Sper ca ai timp de stat in Londra ca sa poti vedea tot. Eu in 4 zile nu stiu daca am vazut jumatate. O sa pun si continuarea azi dupa ce o termin pe la pranz cu celelalte poze.

anadragusin, artistul_18, Diaura*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: