ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2010
ÎNSCRIS: 25.10.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Hotel Palm Wings Resort

Am vazut ca in Didim sunt impresii despre Hotel Didim Beach Resort nu si despre Palm Wings Resort, asa ca am ales sa postez aici.

Am vazut ca Didim-ul este o statiune putin mediatizata si dupa parerea mea pe nedrept.

Am fost cazat la Palm Wings Resort, un hotel excelent format din cladire principala si cateva vile. Recomand cazarea in vile deoarece au terasa mult mai mare decat cele din cladirea principala si au vedere catre gradinile resortului unde este o gramada de verdeata si palmieri.

Mie serviciile mi s-au parut excelente din toate punctele de vedere, camerele erau dotate cu Tv cu LCD, clima (nu aer conditionat) care erau foarte bine asezate asa incat sa nu bata direct catre pat.

Curatenia in camere se facea intr-adevar la ora putin nepotrivita, avand in vedere ca aveam un copil mic care trebuia sa doarma, dar dupa o discutie la receptie s-a rezolvat, asa ca doar o singura zi de dupa discutie au mai venit odata sa faca curat la acea ora nepotrivita (in jur de 14.30)

Prosoape schimbate la solicitare (era un pliant in camera in care iti explica ca daca vrei sa ti se schimbe prosoapele trebuie sa le lasi intr-un anume fel aranjate, iar daca vrei sa le mai pastrezi o zi, in alt fel)

Prosoapele pt plaja se eliberau pe baza unui card, dar nu erau probleme, se gaseau tot timpul.

Mancarea excelenta, desi se mai repetau uneori, oricum era suficent de diversificata incat sa acopere toate gusturile. Bautura era ok, in sensul ca berea era la pahar si era Efes, nu mi s-a parut "adapata". Bauturile tari, erau un whisky cam slabut intr-adevar si un cognac Napoleon turcesc, cred, care era acceptabil. Mai erau cateva cocktailuri, pe care sincer nu le-am incercat.

Personalul extrem de serviabil (am avut o pb cu scutul la masina care se desprinsese si am cerut la receptie sa mi se recomande un service auto). Mi s-a spus ca nu este nevoie pt ca au un departament tehnic in cadrul resortului si ca se poate rezolva acolo. Si intr-adevar au venit 2 turci (care habar nu aveau de engleza, dar carora le explicase receptionera ce era de facut, si eu prin semne cand au ajuns la masina) care au rezolvat dilema, nu au vrut sa-mi ia nici un ban dar am insistat si le-am lasat 20 de euro (pt ca statusera bagati pe sub masina cam o jumate de ora).

Erau intr-adevar multi rusi, dar nu am vazut ca personalul sa trateze diferit turistii in functie de nationalitate.

Plaja cu nisip si foarte putine pietricele la intrarea in apa, dar nederanjante... intrarea lina in apa, excelenta pt copii. Plaja cam ingusta, sezlonguri destule, gaseai mereu loc.

Ce altceva sa va mai spun? Intrebati si va raspund cu placere

Trimis de dandulea in 25.10.10 10:38:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5518 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandulea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imagine cu vilele din cadrul resortului (o parte din ele)

valimi [25.10.10 11:22:43] »

Bun venit pe site, foarte bun si util review, felicitari!

balasa violeta [25.10.10 12:14:16] »

Bine ati venit!

Interesant review. Pretul este de persoana?

Astept pozele.

dandulea [25.10.10 12:23:35] »

nu, pretul este pt 2 persoane adulte + 1 copil de 3 ani si jumate (pt care a fost gratis), pret bineinteles fara costurile transportului... asta m-a surprins si pe mine, cat de multe servicii au oferit pt un pret cam de nimic. Sunt extrem de curios daca pt 2011 vor oferi preturi asa mici (ma gandesc ca poate a fost vre-o promitie ceva pt a-si atrage clientii)

camera a fost oarecum clasica pt resorturile turcesti, 1 pat dublu (matrimonial) + 1 pat single

multumesc pt urari

dandulea [25.10.10 12:31:23] »

multumesc

anadragusin [25.10.10 16:33:18] »

Bun venit pe site. Interesant review de debut si te rasplatesc cu 400 PMA. Felicitari pt. un concediu reusit!

lilacrocodila [25.10.10 16:55:15] »

Buna! Astept cu interes pozele, eu am fost peste drum la Didim Beach si de fiecare data cand ieseam pe poarta hotelului si dadeam cu ochii de Palm Wings ma intrebam cum o fi acolo. Asa ca acum imi poti satisface curiozitatea!!!

creivean [25.10.10 18:05:10] »

Bun venit in comunitatea AmFostAcolo. Ai scris un review excelent, pacat ca nu l-ai posta la rubrica hotelului si l-ai pus la alt hotel. Cred ca, un webmaster ar trebui sa-l mute la rubrica lui.

Uite ca, de la primul review, ai luat SB. Eu am stat peste un an pentru performanta asta ))

webmaster77 [25.10.10 19:52:27] »

mutat la rubrica hotelului in cauza, creata de colegul wm25.

Anturium [25.10.10 20:46:28] »

Vestea buna este ca se pot face concedii frumoase si cu bani putini. Felicitari pentru review si pentru vacanta inspirat aleasa.

apfel [13.01.11 11:57:41] »

Interesanta postarea ta. Imi poti da si mie mai multe detalii despre transportul pana acolo. Te rog.

dandulea [13.01.11 14:26:28] »

pt apfel... desigur, iti pot oferi chiar cu lux de amanunte! Am intrat in Bulgaria pe la Giurgiu si trebuie sa urmezi traseul Veliko Trnovo - Stara Zagora-Svilengrad-Kapitan Andreevo. Eu am luat-o pe Nova Zagora in loc de Stara Zagora (pt ca este ceva mai scurt), dar m-am pacalit in sensul ca la un moment dat nu mai gaseam drumul catre Svelingrad (nu existau indicatoare). Drumul oficial este cel priun Stara Zagora, mai lung cu vre-o 40 km, dar mult mai sigur (ca si calitate a drumului si a indicatoarelor). Pe mine m-a ajutat foarte mult harta (nu sunt adeptul GPS-ului)

In Turcia intrii pe la Kap. Andreevo (partea bulgara) si Edarne (partea Turca). De aici lucrurile sunt foarte clare, turcii au drumuri excelente si indicatoare la tot pasul, nu ai cum sa te ratacesti! Te sfatuiesc sa innoptezi la Cannakale (gasesti cazare super ok la vre-o 35-40 euro camera). Iei feribotul din Ecebat si sunt 2 rute care duc in Canakale, una te duce chiar in centru orasului, iar cealalta te lasa la perifieria lui. Eu "norocos" cum sunt am nimerit a doua varianta si a trebuit sa merg pana in centru sa gasesc hotelurile (turcii nu vorbesc engleza), iti dai seama ca mi-a fost putinel greu!

Apoi de la Canakale urmaresti pe indicatoare Izmir si apoi Soke, Didim. AI si o portiune de autostrada.

Sa-mi zici daca vreaisa mai afli ceva

myama [15.01.11 14:43:58] »

Salut. Cu ce iti poti ocupa timpul in afara de plaja la Palm Wings Resort? animatorii se ocupa si de copii? multumesc celor care imi vor raspunde.

dandulea [17.01.11 10:44:46] »

pt myama... Animatorii se ocupoa si de copii. Exista un miniclub deschis intre 12.30 si 14.00 daca retin bine, cu tot felul de activitati. Fata care se ocupa de copiii acolo, nu vorbeste decat engleza si rusa si evident turca. Baietelul meu era extrem de mic si nu l-am putut lasa acolo. Mai exsiat in fiecare seara minidisco, special pt copii care tine cam o ora si unde este super. Exista 3 animatoare foarte active si care aveau destul lipici la copii.

In afara de plaja, iti poti ocupa timpul cam cu orice vrei in cadrul resortului. Oricum, ideea in resorturile turcesti este sa te tina cat mai mult acolo, nu sa iesi din cadrul lor. Se organizau croaziere in larg, plimbari cu barcute, barci tip "banana' trase de o barca cu motor, mai era o barcuta sub forma de "fotolii" care la fel era tractata de o barca cu motor... dar toate astea contra cost.

Seara, in afara de minidisco, se organizau spectacolo cu diverse teme (comedy show, miss Didim, seara cu dansuri turcesti, etc). Ziua, daca faceai plaja la piscina te antrenau in tot felul de jocuri si concursuri.

Mai era o zona lanaga restaurantul priincipal, cu tot felul de aparate de gimnastica, unde putea sa dai jos din calorii.

Nu te plictisesti

myama [17.01.11 20:18:41] »

iti multumesc dandulea. am sa-ti mai pun niste intrebari daca nu te superi si doresti sa-mi mai raspunzi. Stii cumva daca in family room sunt 2 camere cu usa intre ele pt. copii separat? vilele sunt departe de restaurant? dar de plaja?

dandulea [18.01.11 10:57:18] »

Desigur, iti raspund cu mare placere! Este mare lucru sa ai cat mai multe informatii despre locul unde vrei sa mergi... eu cand am plecat nu am beneficiat de asemenea informatii (din pacate pt mine am descoperit destul de tarziu acest site, dar asta este).

Asadar: despre family room, nu stiu ce sa iti spun... nu m-a interesat aspectul acesta, dar de exemplu sunt agentii care in mod sigur iti pot oferii informatia asta (nu am voie sa spun aici agentia prin care am mers, dar pe privat ti-o pot preciza).

Vilele, sunt dispuse pe o suprafata extrem de intinsa. Cum intrii pe poarta resortului, in dreapta imediat este receptia, iar mai in fata cladirea principala. Apoi, undeva in partea dreapta a cladirii principale se intind vilele. Ce sa zic? Prinele vile, de langa cladirea principala, au o distanta mai mare fata de plaja si de restaurant. Pe masura ce te apropii de restaurant, normal distanta este mai mica. Eu am stat langa cladirea principala, chiar in fata piscinei de relaxare (relax pool). Pot sa iti zic ca faceam pe jos cam 4-5 minute pana la restaurantul principal, si inca cel mult 2 minute in plus (mers lejer) pana la plaja. Aveam insa avantajul ca era mult mai liniste. Eu zic ca aspectul acesta, cu distanta fata de restaurant si plaja, nu e ceva de care sa te cramponezi. Probabil ca mai aproape de restaurant era ceva mai mult zgomot, nu stiu. eu zic ca ar fi fost ok in oricare vila. Plus de asta, ca era o placere sa mergi pe aleile pline de palmieri dupa ce te intorceai de la masa (simti nevoia de ceva miscare).

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [18.01.11 12:44:25] »

myama, family room sunt cu 2 camere (sufragerie si dormitor cu usa) si are suprafata de 65 m2 si se pot caza maxim 4 persoane. In sufragerie sunt canapele.

Pentru cei cu 2 copii mai exista camere standard cu pat supraetajat pentru copii cu suprafata de 37 m2. In aceste camere se pot caza max. 2adulti + 2 copii.

Ambele se afla doar la vile, nu si in caldirea principala.

myama [18.01.11 13:13:12] »

doresc sa va intreb daca este internet in vile

apfel [18.01.11 13:18:10] »

Copiii sub 2 ani au gratuit in camera cu 2 adulti?

myama [18.01.11 13:23:35] »

Andox, pe oferta agentiilor copii sub 2 ani au gratuitate in camera cu 2 adulti

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [18.01.11 13:38:03] »

Din ce stiu eu este internet wireless in lobby si langa piscina gratuit.

Este gratuit un copil sub 12 ani.

elegance [08.02.11 20:24:03] »

pt dandulea

Imi poti spune, cumva daca ai facut rezervare din timp pentru cazarea din Cannakale... si daca imi recomanzi vreun hotel anume?

Multumesc

dandulea [09.02.11 08:47:25] »

Nu am facut rezevarea din timp, pentru ca eu zic ca nu are rost! Hoteluri gasesti gramada si oricum te tocmesti cu ei ca la piata! Pretul este 35-50 de euro, depinde cat de bine te pricepi la negociat! Nu am o recomandare de hotel, dar sa ai grija ca daca apuci cu feriboatul ala care te duce la periferie, trebuie sa mergi cu masina pana in centru orasului pt ca acolo sunt hotelurile.

mihaela6226 [10.02.11 12:02:24] »

Stie cineva sa-mi zica cum sta treaba cu all inclusive la acest resort?

La barul de pe plaja se poate servi inghetata, sucuri, bere? Daca da sunt gratis sau contra cost?

cryss27 [11.02.11 13:04:32] »

Uite aici mai multe detalii

click aici

cryss27 [14.02.11 12:12:02] »

Dandulea, ce poti sa imi spui despre parcarea hotelului? Unde se afla? Este pazita? E mare?

myama [17.03.11 21:31:28] »

buna dandulea. am revenit cu cateva intrebari. spa este gratuit? piscina mare este foarte adanca/ pot intra si copii de 7 ani? topoganele sunt pt. copii sau pt. adulti? multumesc anticipat

anadragusin, Anturium, apfel, balasa violeta, cryss27, dandulea, elegance, lilacrocodila, mihaela6226, myama
Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Beach Resort [HV-1]:

• pagină generată în 0.06905198097229 sec